Ana Sayfa » Kıbrıs » KTÖS YETKİLİLERİ, KIBRISLI TÜRKLERİN AP SEÇİMLERİNDE OY KULLANMA HAKLARININ ENGELLENDİĞİNİ BELİRTEREK, OLAYI MAHKEMEYE TAŞIYACAKLARINI AÇIKLADI

KTÖS YETKİLİLERİ, KIBRISLI TÜRKLERİN AP SEÇİMLERİNDE OY KULLANMA HAKLARININ ENGELLENDİĞİNİ BELİRTEREK, OLAYI MAHKEMEYE TAŞIYACAKLARINI AÇIKLADI

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS) yetkilileri, Avrupa Parlamentosu (AP) seçimlerinde oy kullanmak isteyen birçok Kıbrıslı Türk'ün seçme haklarının engellendiğini belirterek, bu konuyu Güney Kıbrıs'taki mahkemelere ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne (AİHM) taşıyacaklarını açıkladı.

 
 
KTÖS YETKİLİLERİ, KIBRISLI TÜRKLERİN AP SEÇİMLERİNDE OY KULLANMA HAKLARININ ENGELLENDİĞİNİ BELİRTEREK, OLAYI MAHKEMEYE TAŞIYACAKLARINI AÇIKLADI

 

Sendika yetkilileri, AP seçimlerinde, seçme hakkını kullanamayan Kıbrıslı Türklere, haklarını arayabilmeleri adına sendikaya başvurma çağrısı yaptı.

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS) bugün, sendika lokalinde, Avrupa Parlamentosu seçimleriyle ilgili basın toplantısı düzenledi. Toplantıda, sendika başkanı Güven Varoğlu ve Genel sekreter Şener Elcil birer konuşma yaptı.

Sendika yetkileri, AP seçimlerinde oy kullanmak isteyen bazı Kıbrıslı Türklerin "adreslerinin belli olmadığı? gerekçe gösterilerek, kasıtlı olarak engellendiğini söyledi.

VAROĞLU: "KASITLI OLARAK KATILIMI ENGELLEDİLER?

Sendika Başkanı Güven Varoğlu, AP seçimlerinden önce, Kıbrıslı Türklerin oy kullanabilmesini, köprü oluşturmak adına olumlu bir adım olarak değerlendirdiklerini ve katılım çağrısı yaptıklarını belirtti. Varoğlu, Cumhurbaşkanı, Başbakan, İkinci Cumhurbaşkanı ve Meclis'te temsil edilen siyasi partilerin ise "seçimlerin Güney Kıbrıs'ın seçimi olduğunu? söyleyerek, karşı çıktıklarını iddia etti.

Güney Kıbrıs'taki idarenin ise Kıbrıslı Türklerin seçime katılmasını kabul eder gibi görünüp, kasıtlı olarak engel çıkardığını söyleyen Varoğlu,  "Kıbrıslı Türkler hem kuzeyden, hem de güneyden darbe yiyor. Kültürel, sosyal, ekonomik değerlerimize sahip çıkmamızı engellemek istiyorlar? dedi.

Varoğlu, sözlerine şöyle devam etti:

"Adres sorunu olduğu bahane edilerek, Kıbrıslı Türklerin oy vermesi engellendi. Kasıtlı olarak katılımı engellediler. Kıbrıs Cumhuriyeti kimliği alırken, KKTC kimliğinin de fotokopisini de veriyoruz. Orada adresler ayrıntılı şekilde yer alıyor. ?Adresleri yoktu' anlayışı hikayedir ve uydurmadır?

AP seçimlerinde Kıbrıslı Türklerin oy kullandığı Ledra Palace yakınlarındaki Seçim Merkezi'nde dün yaşananları anlatan Varoğlu, oylarını kullanmak için gittikleri merkezde seçmen listesinde isimleri bulunmadığından oy kullanamadıklarını kaydetti. Bunun üzerine iki buçuk saat süren bir direniş sergilediklerini anlatan Varoğlu, Rum İçişleri Bakanı'nın olay yerine geldiğini ve onun onayıyla neden oy kullanamayacaklarını anlatan bir resmi belge almayı başardıklarını kaydetti. Resmi belgenin el yazısıyla yazılmış, imla hataları olan bir belge olduğunu söyleyen Varoğlu, "Bu AB üyesi olan bir ülkeye yakışan bir belge değil? diye konuştu.

Bu direnişleri sırasında kendilerine yardım eden ve destek veren Kıbrıslı Rumlara teşekkür eden Varoğlu, "Bizim amacımız genelleme yapmak değil, kavgamız güneydeki işbirlikçilere karşıdır? dedi.

Varoğlu, amaçlarının Kıbrıslı Türklere oy hakkı verilmediğini duyurmak olduğunu ifade etti.

Varoğlu, güneye en sık geçen ve oy kullanma ihtimali yüksek olan kişilerin seçilerek, seçmen listesi dışında bırakıldığını söyledi.

ELCİL: "ENOSİSÇİLER DEVREDE?

Basın açıklamasını okuyan KTÖS Genel Sekreteri Şener Elcil, "Avrupa Parlamentosu seçimlerinde yaşanan olaylar bizlere adamızdaki gerçekleri bir kez daha hatırlatmış, taksimcilerle enonsisçilerin hala daha devrede olduklarını göstermiştir? dedi.

Elcil, sözlerine şöyle devam etti:

"Bir yandan Eroğlu, Talat ve Yorgancıoğlu, ?bu seçim Kıbrıslı Rumların seçimidir katılmayınız bizi ilgilendirmez, bizi temsil etmez' derken, diğer yandan Kıbrıslı Rum İçişleri Bakanı Sokratis Hasikos 37 bin Kıbrıslı Türkün seçim hakkını gasp ederken ?iki üç kişi bağırıyor diye seçimi iptal etmem' diyebilmektedir?

"Kıbrıs sorununun temel noktası birbirlerine çok benzeyen bu siyasetçilerin açık tutumlarıdır? diyen Elcil, yabancı güçlerin adanın bölünmüşlüğünü fırsat bilerek, menfaat sağlamalarının temelinde Taksimci ve Enosisçi anlayışa sahip politikacıların ortaya koydukları tutumun yattığını iddia etti.

Elcil, şunları söyledi:

"Adamızın kuzeyinde azınlığa düşürülen Kıbrıslı Türklerin siyasi iradeleri yıllardan beri gasp edilirken, Kıbrıs Cumhuriyeti makamlarının işgalleri altında tutan egemen Kıbrıslı Rum liderliği de aynı siyaseti gütmektedir.

Cumhurbaşkanı Eroğlu ve Başbakan Yorgancıoğlu, ?Avrupa Parlamentosu seçimlerinde çıkan sonuç Kıbrıslı Türkleri temsil etmez' derken kendilerine oy veren seçmenlere de bakarak konuşmalıdırlar. Adanın kuzeyinde değiştirilen nüfus ve dağıtılan vatandaşlıklara bakıldığında onların da Kıbrıslı Türkleri temsil etmediği aşikardır?

"MÜCADELE EDECEĞİZ?

"Avrupa Parlamentosu seçimlerine katılmayıp, boykot eden ve bunun için tüm imkanları kullanarak çağrı yapan taksimcilerin bu konuda konuşmaya hakları yoktur? diyen Elcil, "Her gün çözüm nakaratı ile toplumu uyutup taksim için uğraş veren sizlerin Kıbrıs Türk toplumuna vereceğiniz hiçbir şey kalmamıştır? ifadesini kullandı.

Elcil, şöyle devam etti:

"Barış meleği kesilen Eroğlu ?ben imza atmaya hazırım' derken, kendisine 2009'da KTAMS ve KAMU-SEN'e verdiği imzalı taahhütnameyi hatırlatırız.  Eroğlu siz Kıbrıslı Türkleri değil, Ankara hükümetini temsil ediyorsunuz. Sizin ve sizin anlayışından olanların Kıbrıslı Türklerin haklarını müzakere masasında koruduğuna inanmıyoruz. Kıbrıs Rum liderliğinin de Kıbrıs Cumhuriyeti'nden doğan haklarımızı bizimle paylaşma samimiyetine güvenmiyoruz?

Adanın her iki tarafına çöreklenmiş gerici zihniyetle mücadele edeceklerini söyleyen Elcil, Kıbrıslı Türklerin haklarını gasp eden veya talep etmeyenleri, toplumsal veya bireysel haklarını engelleyenleri dava edeceklerini belirtti.

Cumhuriyet Meclisi'nden bir heyetin, Avrupa Konseyi ve Avrupa Parlamentosu'na gittiğini söyleyen Elcil, "Oraya KKTC'yi tanıtmaya gidiyorlar. Bu mağduriyeti oraya taşımayacaklarsa bizim adımıza oraya gitmesinler. Kıbrıs Türk toplumu adına orada konuşma hakları yoktur? dedi.

 

 
26 Mayıs 2014 Pazartesi 15:57
Okunma: 817
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu