Ana Sayfa » Kıbrıs » KTSO 27. Olağan Genel Kurulu Yapılıyor

KTSO 27. Olağan Genel Kurulu Yapılıyor

Kıbrıs Türk Sanayi Odası'nın 27. Olağan Genel Kurulu bugün yapılıyor.

 
 
KTSO 27. Olağan Genel Kurulu Yapılıyor


Kıbrıs Türk Sanayi Odası'nın 27. Olağan Genel Kurulu bugün yapılıyor.

Açılışında Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, CTP-BG Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, Maliye Bakanı Ersin Tatar, Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun, TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı ve Sanayi Odası Başkanı Ali Çıralı'nın konuştuğu genel kurul, oda binasında yer alıyor.


Çok sayıda Sanayi Odası üyesinin katıldığı genel kurulda, bazı müsteşarlar, daire müdürleri, kurum ve kuruluş temsilcileri de hazır bulundu.


Sanayi Odası 27. Olağan Genel Kurulu'nda konuşan Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, istikrarlı büyüyen bir ekonomi arzusunu ifade ederek Oda'nın çabalarını memnuniyetle izlediğini söyledi.


Kıbrıs sorununa da değinen Eroğlu, müzakerelerin başlaması ve bir anlaşmayla sonuçlanmasının ana hedefleri olduğunu vurgulayarak, "Eğer ucu açık müzakereler yıllarca devam ederse, yeni nesiller statükoyu benimser hale gelir. BM parametrelerine uygun görüşmelerin başlamasını ve sonuçlanmasını istiyoruz. Süreç uzadıkça sonuç almak zorlaşır" dedi.


Yönetim kurulu için Ali Çıralı ve Hasan Onalt'ın başını çektiği iki grubun yarıştığı Sanayi Odası Genel Kurulu'nda eski başkanlardan Eren Rifat Ertanın, Atatürk ve şehitler için saygı duruşunda bulundu.


Daha sonra Hellim Denetleme Kurumu ve Sanayi Odası Başkanı Ali Çıralı, bugüne kadar yapılan denetimlerden geçen Akgöl Sütçülük, Gıda ve Paketleme Sanayi; Özlem Akay Süt Mamülleri ve Kooperatif Süt Fabrikası temsilcilerine belge takdim etti.


HELLİM TESCİLİ... KUZEY KIBRIS VE TÜRKİYE'DEN SONRA HEDEF AB...


Oda Başkanı Çıralı, hellimin coğrafi tescilini hem Kuzey Kıbrıs, hem Türkiye'de yaptırdıklarını hatırlatarak AB'de de tescil için mücadelelerinin devam ettiğini vurguladı.


Çıralı, hellimin geleneksel özellikleri korunarak üretimin devamını ve gelecek nesillerce de üretimin sürdürülmesini amaçladıklarını kaydederek, tescil çalışmasını hem kültürel özelliklerini korumak, hem de uluslararası alanda avantaj elde etmek için yaptıklarını söyledi.


YILSONUNA DEK TÜMÜ DENETLENECEK


Tüm paydaşları ortak ederek Hellim Denetleme Kurulu'nu oluşturduklarını belirten Ali Çıralı, hellim üretim fabrikalarındaki denetimlerin devam ettiğini, yılsonuna dek tüm üreticilerin denetlenerek belgelendirilmesini hedeflediklerini; denetimlerde hem coğrafi tescile uygunluk hem de mikrobiyolojik denetim yapıldığını anlattı.


3 FİRMA DA UYGUN BULUNDU


Çıralı, kurulun oluşmasından sonra bugüne dek denetim yapılan 3 firmanın tümünün uygun bulunarak belge almaya hak kazandığını da açıkladı.


Daha sonra Genel Kurul Divanı Musa Sönmezler başkanlığında, Ahmet Ogan ve İbrahim Özcan'dan oluşturuldu.


Toplantıda, Oda Başkanı Ali Çıralı ve konukların konuşmasından sonra ara verildi.


Genel kurulda daha sonra karar tasarıları, faaliyet ve mali raporlar görüşülecek ve yeni yönetim kurulu için seçim yapılacak.


"EĞER UCU AÇIK MÜZAKERELER YILLARCA DEVAM EDERSE YENİ NESİLLER STATÜKOYU BENİMSER, SONUÇ ALMAK İMKANSIZ HALE GELİR"


"29 MAYIS'TAKİ YEMEKLİ SOHBETTE YOL HARİTASI VE MÜZAKERELERİN BAŞLAMA TARİHİNİ SAPTAMA GAYRETİMİZ VARDIR"


"ÖNÜMÜZDE, ÜRETİMİ ANLAYABİLEN, HERHANGİ BİR ALANDA ÜRETİM YAPIP ARTI DEĞER YARATAN TOPLUMLARIN HAYATTA KALABİLECEĞİ BİR SÜREÇ VARDIR. BUNUN İÇİN DE VİZYONER OLMAK ÖN KOŞULDUR"


"KIBRIS TÜRK KÜLTÜRÜNÜN VE YAŞAMININ AYRILMAZ PARÇASI OLAN GELENEKSEL VE KIBRISLI TÜRKLERE AİT TÜM ÜRÜNLERİ TESCİL ETMENİZ GEREKTİĞİNİ DÜŞÜNÜYORUM. AKSİ TAKDİRDE BU ÜRÜNLER YA ZAMAN İÇİNDE KAYBOLACAKLAR YA DA BAŞKALARI TARAFINDAN SAHİPLENİLECEKLERDİR"


Lefkoşa, 4 Mayıs 13 (T.A.K.): Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, müzakerelerin bir takvimle başlaması ve anlaşmayla sonuçlanmasının ana hedefleri olduğunu vurgulayarak, eğer ucu açık müzakereler yıllarca sürerse, yeni nesillerin statükoyu benimseyeceğini ve sonuç almanın zorlaşacağını söyledi. 


Cumhurbaşkanı Eroğlu, 29 Mayıs'ta Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis'le bir araya geleceği yemekli görüşmede, bir yol haritası ve müzakerelerin başlama tarihini saptama gayretleri olacağını ifade etti.


Kıbrıs Türk Sanayi Odası'nın 27. Olağan Genel Kurulu'nun açılışında konuşan Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, sanayicilere, Kıbrıs Türk kültürünün ve yaşamının ayrılmaz parçası olan geleneksel ve Kıbrıslı Türklere ait ürünleri tescil ettirmeleri çağrısı yaptı. Eroğlu, aksi taktirde, bu ürünlerin ya zaman içinde kaybolacağı, ya da başkaları tarafından sahiplenileceği uyarısında bulundu.


Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, "istikrarlı bir ekonomi, istikrarla büyüyen bir ekonomi" arzusunu ifade ederek kendisinden önce konuşanlardan biri olan TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı'nın "zirvede kavga var" şeklindeki sözlerine yanıt verdi. Eroğlu, "Benim kimseyle kavgam yoktur. Beni tanıyanlar 37 yıllık siyasi hayatımda kimseyle kavga etmediğimi gayet iyi bilirler. Cumhurbaşkanlığı kapıları herkese açıktır. Bütün siyasilere, muhalefete her zaman olduğu gibi açıktır, bugün olduğu gibi yarın da açık olacaktır" dedi.


Sanayi Odası'nın çabalarını memnuniyetle izlediğini söyleyen ve fiziki ve yönetsel anlamda alınan mesafenin takdire değer olduğunu belirten Eroğlu, şöyle devam etti:


"ÜRETİM YAPIP ARTI DEĞER YARATAN TOPLUMLAR HAYATTA KALABİLİR"


"Önümüzde, üretimi anlayabilen, herhangi bir alanda üretim yapıp artı değer yaratan toplumların hayatta kalabileceği bir süreç vardır. Bunun için de vizyoner olmak ön koşul olarak önümüzde durmaktadır. Bireylerin, kurumların ve devletin angaje olduğu ekonomik faaliyetlerde mutlaka bir artı değer yaratılması şarttır. Yaratılan bu artı değerin de iyi bir pazar değeri olması gereklidir. Aksi halde global dünyada kendinize iyi bir yer edinmek mümkün olmayacaktır."


"AĞIR SANAYİ HAYALCİLİK"


Cumhurbaşkanı Eroğlu, KKTC'de ağır sanayi düşünmenin hayalcilik olduğunu ifade ederek, "Ancak ülkemizin hızla gelişen diğer sektörlerine girdi verecek hafif sanayi ayni zamanda iç talebi ve dış talebi de karşılayabilecek durumda olmalıdır.  Bu çerçevede sanayicilerimizin eğitimi, iç ve dış pazarlara erişimi ve adaptasyonu son derece önemli bir konudur" dedi.


Turizm, yüksek öğrenim gibi hizmetler sektörünün ihtiyaç duyduğu girdilerin ülke sanayicileri tarafından üretilmesinin son derece önem taşıdığını kaydeden Eroğlu, hükümetin öne çıkan sektörleri, sanayicilerle istişare etmesine ihtiyaç duyulduğunu; ancak uzun dönemli ekonomik planlamalarla bu ihtiyacın giderilip, ekonomik aktörlerin hangi alanda üretim yapacaklarına sağlıklı bir şekilde karar verebileceğini anlattı.


Cumhurbaşkanı Eroğlu, Sanayi Odası ile üniversitelerin işbirliğine de memnuniyetini ifade ederek, hellimin AB'de tescili çalışmalarını da yakından takip ettiklerini; konuyu güven artırıcı önlemler çerçevesinde Rum kesimiyle görüşme masasına götürdüklerini ancak birçok alanda olduğu gibi Güney Kıbrıs'ın uzlaşmaz tutumu yüzünden bir sonuç alamadıklarını belirtti; konunun takipçisi olacaklarını söyledi.


"KIBRIS TÜRK ÜRÜNLERİNİ TESCİL ETTİRİN"


Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, hellimle ilgili sürecin kendileri için de öğretici olduğunu belirterek sanayicilere şu çağrıyı yaptı:


"Kıbrıs Türk kültürünün ve yaşamının ayrılmaz parçası olan geleneksel ve Kıbrıslı Türklere ait tüm ürünleri tescil etmeniz gerektiğini düşünüyorum. Aksi takdirde bu ürünler ya zaman içinde kaybolacaklar ya da başkaları tarafından sahiplenileceklerdir. Ekonomik haklarımıza ve ürünlerimize sahip çıkarak varlığımızı daha da perçinlememiz hepimizin çıkarınadır."


Kıbrıs sorununa da değinen Eroğlu, Güney Kıbrıs'taki ekonomik sorunun, müzakerelerin başlaması konusunda istismar edilecek gibi göründüğünü; Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis'i seçildiği gün sözlü ve yazılı kutlayarak, müzakerelerin geciktirilmeden başlamasını istediğini ilettiğini hatırlattı.


BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Aleksander Downer ve yabancı büyükelçilerle görüşmelerinde de müzakerelerin bir zaman limitiyle ve bir an önce başlaması talebini dile getirdiğini kaydeden Cumhurbaşkanı Eroğlu, ancak güneydeki yaklaşımın sonbaharda başlaması yönünde olduğunu belirtti.


29 MAYIS'TAKİ YEMEK


Eroğlu, 29 Mayıs'ta Anastasiadis ve Downer'le yapacakları yemekli sohbette, yol haritasını belirleme ve müzakerelerin başlama tarihini saptama gayretleri olacağını söyledi.


"KARŞI TARAF ANLAŞMA NİYETİYLE MASAYA GELMEZSE 40 YIL DAHA..."


Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, kendisinin anlaşmadan yana olmadığı yönünde yorumlar bulunduğunu ancak karşı tarafın düşüncesinin de bilinmesi gerektiğini vurgulayarak, karşı taraf anlaşma niyetiyle masaya gelmediği taktirde 40 küsur yıldır devam eden müzakerelerini, 40 küsur yıl daha devam edeceğini kaydetti.


Eroğlu, esas müzakerelerin başlaması ve bir zaman dilimi içinde anlaşmayla sonuçlanmasının ana, nihai hedefleri olduğunu vurgulayarak, şöyle konuştu:


"Ama takdir edersiniz ki müzakerelerde bazen sonuç alınır, bazen alınmaz. Amacımız sonuç almaktır. Sonuç almak için de müzakerelerin süratle başlatılmasıdır. Benim söylediğim şu: Eğer ucu açık müzakereler yıllarca devam ederse, yeni yeni nesiller ortaya çıkmakta ve bugünkü statükoyu benimser hale gelmekte... O bakımdan bir an önce ve BM'nin Kıbrıs'la ilgili parametrelerine göre uygun şekilde müzakereleri sürdürüp anlaşmamız gerekmektedir. Aksi halde müzakereler uzadıkça sonuç almak o denli imkansız hale gelecektir. Bunu da bütün görüşmelerimizde kayıtlara geçirmekteyiz. 


İnşallah yakında müzakereler başlar ve olumlu bir sonuç alırız."

Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun, sanayi sektöründeki girdi maliyetlerinin ucuzlatılmasının bir slogan değil vizyon olduğunu; altının da projelerle doldurulması gerektiğini belirterek, Türkiye'den su nakli ve kabloyla elektrik projelerinin bu amaçla atılan adımlar olduğunu söyledi.


Atun, Türkiye'den elektrik gelmesiyle maliyetlerin düşeceğini ve halen 4 farklı tarife uygulanan elektrikte tek tarifeye geçileceğini açıkladı.


Sanayi Odası'nın genel kurulunda konuşan Atun, ülkenin siyasete değil, ihracata ihtiyacı olduğunu, sözlerle kaybedecek zaman olmadığını; Gayri Safi Yurt İçi Hasıla'nın kendi dönemlerinde yüzde 9'dan 12'ye yükseldiğini belirtti.


Atun, ihracatın ithalatı karşılama oranının da 5 yıl öncesine göre daha iyi olduğunu, ancak ülkede nakit sıkıntısı bulunduğunun da doğru olduğunu ve piyasalara para pompalamaya çalıştıklarını kaydetti.


Pahalı lüks ürün tüketiminin parayı oluk oluk dışarıya taşıdığını; bunu aşmak için dış gelir, yani döviz artışına odaklanmak gerektiğini ifade eden Sunat Atun, ihracatın, turizm, eğitim ve tarım sektörlerinin gelirleriyle karşılanabileceğini söyledi.


10 yıldır vaat edilen Doğrudan Ticaret Tüzüğü'nün askıda kalmasının AB'nin ayıbı olduğunu vurgulayan Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun, AB'nin açık-gizli korumacı politikalarının sonuçlarının iyi okunup ders çıkarılmasını istedi.


Atun, yatırıma dönüşecek soğuk para için yabancı yatırımcının önemli olduğunu ifade ederek, yerel üretimi de desteklediklerini kaydetti.


Hükümetleri döneminde, ihracatı 100 milyon Dolar'dan 200 milyon Dolar üzerine çıkardıklarını belirten Sunat Atun, fuar ve tanıtım desteklerini artırarak yurt dışı teşhir mağazalarını destekleyerek ihracatı artırdıklarını söyledi.


Sunat Atun, bu yılın ilk 3 ayında ihracatın yüzde 15 artış gösterdiğini, 2015'te 150 milyon Dolar hedefinin de bu nedenle mütevazı bir hedef olduğunu ifade etti.


Sanayicilerin ürün kalitesine ve kendine güvenini, katıldığı fuarlarda yerinde gördüğünü belirten Bakan Atun, "Güney Kıbrıs iflasın eşiğinde sallanırken, biz Anavatan Türkiye'nin de desteğiyle reel sektörü kalkındırmak için önemli bir alan meydana getirdik. Son üç yılda, çeşitli kaynaklarla güçlendirip teşvikler veriyoruz. Türkiye'deki ilerleme modelinde yarattığı değişim, dönüşüm ve dünyaya ayak uydurma sürecinden bizler de payımıza düşecek dersleri çıkarmamız lazım" dedi.


BÜYÜME ORANI YÜZDE 2.8


Atun, küresel krizin dünyayı olumsuz etkilediğini, KKTC'nin son yıllarda ekonomideki büyüme oranının yüzde 2.8 olduğunu ifade ederek bunun, AB'nin ve gelişmekte olan ülkelerin ortalamasının üzerinde olduğunu belirtti.


9 KAMU BANKASI KREDİ VERİYOR


2014'ten itibaren KKTC'nin tam manasıyla ilerlemeye devam edeceğini ve bunun herkesçe hissedileceğini ifade eden Bakan Atun, bakan olduğu dönemde sadece 1 kamu bankası kredi verirken bugün 9 bankanın kredi verdiğini; bakanın veya farklı siyasi prosedürlerin onayıyla değil rasyonel işleyen bir sistemle kredi verildiğini; bu sistemi kurgulayan kişi olarak gelecekte iş dünyasına emanet bırakmak istediğini anlattı.


Ekonomi ve Enerji Bakanı Atun, sanayi sektöründeki girdi maliyetlerini ucuzlatmanın en önemli ihtiyaç ancak slogan değil vizyon olduğunu; altının da projelerle doldurulması gerektiğini kaydederek, Türkiye'den su nakli ve kabloyla elektrik projelerinin bu amaçla atılan adımlar olduğunu söyledi.


"ELEKTRİKTE 4 TARİFEDEN TEK TARİFEYE..."


Türkiye'den su ve elektrik gelmesiyle maliyetlerin düşeceğini ve tüm sektörlerin rekabet edebilirliğinin artacağını vurgulayan Atun, bu projeyle halen elektrikte uygulanan 4 farklı tarifenin yerini tek bir tarifeye bırakacağını; sanayi, turizm ve tarım teşviklerinin de aynen devam edeceğini açıkladı.


Atun, sanayi dönüşümünü desteklemek için zeytin, zeytinyağı, enginar, nar, patates gibi ürünlerin hibe programında birinci sırayı aldığını; bunun da hükümetin sanayiye verdiği önemi gösterdiğini bildirdi.


TATAR: "PAHALILIĞI NASIL ÖNLEYECEĞİMİZİ DÜŞÜNELİM"


Maliye Bakanı Ersin Tatar da konuşmasında, ihracatın ithalatı karşılama oranına takılmamak; Gayri Safi Yurt İçi Hasıla'da sanayinin yerine bakmak gerektiğini belirterek, üretilenlerin hepsinin ihracata gitmediğini; ülkenin parasının Güney Kıbrıs'a gitmemesi için pahalılığın nasıl önleneceğinin düşünülmesi gerektiğini söyledi.


Tatar, sanayicilerle görüşerek, katma değer vergisi ve buna bağlı fon düzenlemeleri yaptıklarını belirterek, devlet bütçesinin yüzde 80'inin maaş ödemelerine gittiğini ancak bu yıl Anavatan Türkiye'nin desteğiyle sanayiye 100 milyon TL hibe verileceğini belirtti.


Bütçenin geliştirilmesine ve sanayinin payının artırılmasına çok dikkat ettiklerini kaydeden Maliye Bakanı Ersin Tatar, çünkü sanayi yatırımlarının istihdam anlamına geldiğini vurguladı.


Ersin Tatar, sanayicilerin bankalardan en iyi koşullarda kredi alabilmesi için uzun vadede bilançolarını güçlendirmeleri gerektiğini söyledi. Dünyada faizlerin düşme eğilimine girdiğini, KKTC'de ise yapısal bozukluklar nedeniyle biraz daha yüksek olduğunu ancak düşeceğini kaydeden Bakan Tatar, sanayicilerin de bankalar önünde daha güçlü duracağına inandığını belirtti.
 
4 Mayıs 2013 Cumartesi 12:43
Okunma: 956
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu