Ana Sayfa » Kıbrıs » Ktto, 2013- 2014 Rekabet Edebilirlik Raporu'nu Açıkladı - 3

Ktto, 2013- 2014 Rekabet Edebilirlik Raporu'nu Açıkladı - 3

"kuzey Kıbrıs 118'inci Sırada".

 
 
Ktto, 2013- 2014 Rekabet Edebilirlik Raporu'nu Açıkladı - 3
"İŞLETMELERİN İŞ YAPARKEN KARŞILAŞTIĞI EN ÖNEMLİ SORUNLAR, VERİMSİZ DEVLET BÜROKRASİSİ VE SİYASİ POLİTİKA İSTİKRARSIZLIĞI"


Lefkoşa, 21 Şubat 14 (T.A.K): Kıbrıs Türk Ticaret Odası'nın (KTTO) geleneksel olarak hazırladığı Kuzey Kıbrıs Ekonomisi Rekabet Edebilirlik Raporu'na göre, işletmelerin iş yaparken karşılaştığı en önemli sorunlar, verimsiz devlet bürokrasisi ve siyasi istikrarsızlık.


Doğu Akdeniz Üniversitesi İşletme ve Ekonomi Fakültesi öğretim görevlileri Mustafa Besim ve Kamil Sertoğlu tarafından hazırlanan rapora göre, Kuzey Kıbrıs'ın 2013- 2014 rekabet edebilirlik puanı 7 üzerinden 3,64 olarak belirlendi.


Rapora göre KKTC, geçen yıla göre 0,10 puan artan rekabet edebilirlik puanı ile, dünya sıralamasında 148 ülke içerisinde 118'nci sırada yer alırken, Güney Kıbrıs 48'nci sırayı aldı.


Kuzey Kıbrıs ekonomisinin rekabet edebilirlik sıralamasında son altı yılda kayda değer bir gelişme göstermediği ifade edilen raporda "Bu durum aslında yapılması gerekenlerin çok ama yapılanların az olduğuna işaret etmektedir" denildi.


Rapor şöyle devam etti:


"Etkinlik odaklı gelişim aşamasında olan Kuzey Kıbrıs'ın gelişimi, dış pazarlara açılmada ve mal ve hizmet üretim kapasitesini geliştirmede olduğu düşünülürse Kuzey Kıbrıs'ın karşılaştırılan, aynı gelişim aşamasında olan, Makedonya, Bosna Hersek, Bulgaristan gibi ekonomilere göre dezavantajlı olduğu gözükmektedir.


Bu gerçeği özellikle politika geliştiricilerin not alması ve bu dezavantajlı durumu dikkate alarak yükseköğrenim, işbaşında eğitim, ürün piyasası, işgücü piyasası ve finansal piyasaların geliştirilmesine yönelik etkinlik artırıcı politikalara yönelmesi yerinde olacaktır"


Ülkede sorunlara yönelik sonuç alıcı reformlar yapılması gerektiğinin altı çizilen raporda, bunun için hükümetin kapsamlı politika geliştirmesi ve Meclis'in etkin çalışarak gerekli yasaları süratle hayata geçirmesi gerektiğini kaydedildi.


"İŞ YAPARKEN KARŞILAŞILAN PROBLEMLERİN BAŞINDA VERİMSİZ DEVLET BÜROKRASİSİ VE POLİTİKA İSTİKRARSIZLIĞI GELİYOR"


Raporda işletmelerin iş yaparken karşılaştıkları problemlerin başında verimsiz devlet bürokrasisi ve siyasi politika istikrarsızlığının geldiği belirtilen raporda bu iç meselelerin çözülmesi talep edildi.


Bu yılki tematik çalışma başlığı olarak "Özel Sektör Odaklı Büyüme İçin Yatırım Ortamının İyileştirmesi" konusunun belirlendiğine işaret edilen raporda, ekonomide en önemli unsurun üretim olduğu, üretimin gerçekleşmesi içinse yatırımlara ihtiyaç duyulduğu belirtildi.


Raporda, mevcut ekonomik sıkıntılardan çıkış yolunun özel sektör odaklı büyüme modelinden geçtiği; bu amaç doğrultusunda da ülkedeki mevcut yatırım ortamının iyileştirilmesinin kaçınılmaz olduğu ifade edildi.


"Bu sebeple yatırım ortamının 21'nci yüzyıl şartlarına göre uyarlanarak girişimciliğin teşvik edilmesi ve Kuzey Kıbrıs ekonomisinin tüketim odaklı yapıdan üretim odaklı yapıya dönüştürülmesi olgusu siyasetin ana hedefi olmalı ve bu felsefe kurumsallaştırılmalıdır" denilen raporda, belirlenecek eylem planlarının hayata geçmesinin önemi de vurgulandı.


YATIRIM ORTAMININ GELİŞTİRİLMESİ İÇİN YAPILMASI GEREKENLER


Raporda yatırım ortamının geliştirilmesi için yapılması gerekenler de sıralandı.


Farklı bakanlıkların farklı amaçlar doğrultusunda farklı zamanlarda atacakları mikro adımların yatırım ortamının gelişimini sağlayamayacağına işaret edilen raporda, bütünlüklü bir devlet politikası oluşturulması gerektiği vurgulandı.


Yatırım ortamının iyileştirilmesine yönelik yapılacakların koordinasyonunu sağlayacak bir üst kurul oluşturulması gerektiğini ifade edilen raporda, sektörel stratejik plan hazırlanmasıyla yatırımlara yön verilebileceği kaydedildi.


Raporda yatırım ortamının geliştirilmesi için yatırım süreçlerinin sadeleştirilmesi gerektiği belirtilerek, yatırım teşvik ve destek programlarının ekonominin ihtiyaçlarına göre yeniden gözden geçirilmesinin yararlı olacağı tespiti yapıldı.


KKTC'de yabancı yatırımlarla ilgili basında, bürokraside ve vatandaşlar arasında algı sorunu yaşandığı ifade edilen raporda, eğitim ve tanıtım programlarıyla bu algının değiştirilmesi gerektiğin altı çizildi.


(DOĞ/KAR)    FOTOĞRAFLI


 
21 Şubat 2014 Cuma 13:35
Okunma: 719
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu