Ana Sayfa » Kıbrıs » Ktto: "doğrudan Ticaret Tüzüğünün Geçirilmesi, Çözüme Yardımcı Olacak"

Ktto: "doğrudan Ticaret Tüzüğünün Geçirilmesi, Çözüme Yardımcı Olacak"

Lefkoşa, 18 Mayıs 12 (T.a.k.): Kıbrıs Türk Ticaret Odası (Ktto) Başkan Vekilleri Seda Yavaş Ve Salahi Serakıncı, Doğrudan Ticaret Tüzüğü'nün Geçirilmesinin, Kıbrıs'ta Sürdürülebilir Bir Çözüme Yardımcı Olacağını Vurguladılar..

 
 
Ktto:

KTTO'dan yapılan açıklamaya göre, Yavaş ve Serakıncı, Avrupa Parlamentosu'nda grubu bulunan Alliance of European Conservatives and Reformist üyeleri ile görüşürken yaptıkları konuşmalarda, KTTO'nun  Avrupa Komisyonu'nun Kıbrıs'taki çözüm ortağı olduğunu, Kıbrıs'ta kalıcı ve adil bir çözüme ulaşılması için üzerine düşen görevleri fazlasıyla yaptığına dikkat çektiler.

Avrupa Birliği'nin, 2004 yılında Kıbrıs'ta "Çözüm ve AB üyeliği" için yapılan referandumda yüzde 65'lik oy ile onay veren Kıbrıs Türklerine verdiği sözleri tutmaları gerektiğini hatırlatan Yavaş ve Serakıncı, verilen sözlerin tutulmamasından dolayı AB'ye desteğin giderek azaldığı bu dönemde Kıbrıs Türklerini cesaretlendirmek için AB tarafından bazı hamlelerin yapılması gerektiğine işaret ettiler.

KTTO Başkan vekilleri, Avrupa Komisyonu'nun 2004 yılında geçirdiği Yeşil Hat Tüzüğü'nün sınırlı ve geçici bir tüzük olarak tasarlandığını ve bu tüzüğün Kuzey Kıbrıs ekonomisine fazla bir katkı sağlamadığını belirttiler.

Doğrudan Ticaret Tüzüğü'nün tanınma veya limanlar hakkında hiçbir şey söylemediğini anımsatan KTTO Başkan Vekilleri Yavaş ve Serakıncı, bu tüzüğün sadece Kıbrıslı Türklerin ürettiği ürünlerin AB üyesi ülkelere girerken uygulanacak muamele ve gümrükler hakkında olduğunu anlattılar.

Doğrudan Ticaret Tüzüğü'nün geçmemesi nedeniyle Avrupa ülkelerine gönderilen ürünlere haksız kısıtlama ve ambargo uygulandığının altını çizen Yavaş ve Serakıncı, kısıtlama ve ambargoların Kıbrıs'ta sürdürülebilir bir çözüme ulaşmada engel teşkil ettiğini vurguladılar.

Görüşmeden oldukça olumlu izlenimlerle ayrılan Avrupa Parlamenterler Grubu üyeleri, KTTO yetkililerine kendilerine verilen faydalı bilgiler ve gösterilen misafirperverlikten dolayı teşekkür ettiler.

(ŞEB/KAR) FOTOĞRAFLI

 
18 Mayıs 2012 Cuma 19:40
Okunma: 714
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar