Ana Sayfa » Kıbrıs » Ktto Genel Kurulu Bugün Yapılıyor (2)

Ktto Genel Kurulu Bugün Yapılıyor (2)

Çerkez: "sadece Yasal Mevzuatımızı Düzenlememiz Yetmez. Ayni Zamanda İşletmelerimizi Ve Kurumlarımızı Verimli Ve Rekabet Edebilir Hale Getirmemiz Ve Sermaye Yapılarını İyileştirmemiz Gerekir".

 
 
Ktto Genel Kurulu Bugün Yapılıyor (2)
ÖZYİĞİT: "SIKINTILAR KIBRISLI TÜRK VE RUM HALKLARINI BİRLEŞTİRİYOR"


Lefkoşa, 22 Mart 14 (T.A.K): Kıbrıs Türk Ticaret Odası (KTTO) 51'inci Olağan Genel Kurulu bugün yapılıyor.


KTTO Konferans Salonu'nda yer alan genel kurulun açılışına, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Başbakan Özkan Yorgancıoğlu, İkinci Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Türkiye Cumhuriyeti Lefkoşa Büyükelçisi Halil İbrahim Akça, Başbakan Yardımcısı Ekonomi, Turizm, Kültür ve Spor Bakanı Serdar Denktaş, bazı bakan ve milletvekilleri, siyasi parti temsilcileri, Kıbrıs'taki bazı büyükelçiler ve temsilcileri, Güney Kıbrıs Ticaret ve Sanayi Odası başkan ve yetkilileri, sivil toplum örgütü temsilcileri katıldı.


ÇERKEZ: "DÜNYA TEK PAZARA DÖNÜŞÜYOR"


Genel kurulda ilk konuşmayı Oda Başkanı Günay Çerkez yaptı.


Çerkez, Rum Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Fidias Pilidis'in 9 kişilik bir heyetle KTTO Genel Kurulu'na katılmasını, "İlk defa böyle büyük bir ekiple genel kurulumuza katılmalarını sürece vermiş oldukları önemin bir göstergesi olarak kabul ediyoruz" şeklinde değerlendirdi.


İletişim ve ulaşım alanındaki gelişmelerle dünyanın tek bir pazara dönüşmekte olduğunu kaydeden Günay Çerkez, "Artık buna uygun yeni bir düzene ihtiyaç vardır. Bu düzenin temeli işbirliğidir. Kıbrıslı Türkler ve Kıbrıslı Rumlar da bu sürecin bir parçasıdır" dedi.


Kıbrıs sorununa bulunacak çözümün bölge barışı ve insanlığın gelişimine de katkı yapacağını belirten Çerkez, "Geleceğe yönelik düşünüldüğü zaman, Kıbrıs sorununun herkesin daha mutlu ve refah içinde yaşamasını sağlayacak şekilde çözümlenmesinin pekala mümkün olduğunu rahatlıkla görebiliriz" dedi.


DOĞALGAZ


"Doğu Akdeniz'deki hidrokarbon yatakları, Kıbrıs sorununa çözüm bulunmasını daha fazla ertelenemez bir hale getirmiştir" diyen Çerkez, hidrokarbon yatakları için işbirliği yapıldığı takdirde kalkınma konusunda olumlu adımlar atılabileceğini, ancak kaynakları bencilce paylaşmak sevdasına düşüldüğü takdirde kaynakların yeni felaketlerin nedeni olabileceğini söyledi.


Hidrokarbon yataklarının sadece Kıbrıs sorununun çözümüne değil, diğer bölgesel sorunların ortadan kalkmasına ve bölgenin işbirliği ilkelerine göre yeniden şekillendirilmesine neden olacağına inandığını kaydeden Çerkez, "Rusya, Ukrayna, Venezüella ve Ortadoğu'daki diğer enerji bölgelerinde yaşanan sıkıntılar; Doğu Akdeniz'in istikrarlı bir enerji merkezi olarak yeniden yapılanmasına olan ihtiyacı da artırmaktadır" dedi.


Türkiye ile KKTC arasında inşa edilecek su boru hattının da işbirliği için fırsat olduğunu kaydeden Günay Çerkez, "Bu, adadaki çözüm sürecini güçlendirecektir" dedi.


ÇÖZÜME ULAŞILMASI HALİNDE


Günay Çerkez, adada çözüm üzerinde anlaşmaya varılması halinde inşaat, turizm, deniz taşımacılığı, marina, cruise turizmi, eğitim, finans, bilişim, teknoloji sektörleri için büyük potansiyellerin doğacağını kaydetti.


Çerkez, "Çözümle birlikte adadaki iki ekonominin karşılıklı bağımlılık içine girmesi, işbirliğine imkan sağlayacak bir anlayış ve model geliştirilmesiyle mümkün olabilecektir" dedi.


Günay Çerkez, Türkiye'nin Avrupa Birliği ile olan ilişkilerinde temel sorunlardan biri olan Kıbrıs sorununun çözülmesinin Türkiye'nin AB ile olan ilişkilerine de yeni bir dinamizm getireceğini vurguladı.


"KIBRIS SORUNU SÜRERKEN HİÇBİRŞEY OLMAZ" DÜŞÜNCESİ


KTTO Başkanı Çerkez, "Kıbrıs sorunu sürerken hiçbirşey olmaz" düşüncesinin Kıbrıslı Türklerin kendi girişimcilik potansiyelinin önüne koyduğu "düşünsel bir duvar" olduğunu kaydetti.


Çerkez, "Kıbrıs'taki süreç bize büyük fırsatlar sunmaktadır. Dolayısıyla, tehditleri göz ardı etmeden fırsatlara odaklanmamız; bu yeni süreci sunduğu fırsatlarla değerlendirmemiz, büyük resmi görmemize de yardımcı olacaktır" dedi.


Kıbrıslı Türkler'in ayrıcalıklı bir role sahip olduğunu kaydeden Çerkez, "Bölge yeniden şekillenirken Türkiye'nin gücünden yararlanmamız, onun hem Batı Dünyası'na, hem de İslam Dünyası'na olan yakınlığından faydalanarak farklı kültürlerin uyum içinde yaşayabileceğinin modelini Kıbrıs'ta oluşturmamız gerekiyor" dedi.


Kıbrıslı Türkler'in kendini çözüm sonrasına hazırlaması gerektiğini kaydeden Çerkez, "Kıbrıs Türk Ticaret Odası'nın ve tüm paydaşlarının, Kıbrıs Türk halkını AB entegrasyonuna hazırlamaya daha büyük önem vermesi şarttır. Bu süreç, oldukça zorlu olacaktır. Sadece yasal mevzuatımızı düzenlememiz yetmez; ayni zamanda işletmelerimizi ve kurumlarımızı verimli ve rekabet edebilir hale getirmemiz ve sermaye yapılarını iyileştirmemiz gerekir" dedi.


AB Komisyon Başkanı Jose Manuel Barroso ve Avrupa Konseyi Başkanı Rompuy'un 11 Şubat 2014 tarihinde yaptıkları ortak açıklamada, Kıbrıslı Türklerin müktesebata uyumunu desteklemek için AB çabalarını artıracakları söylemini çok önemsediklerini kaydeden Çerkez, "Adadaki iki kesim arasındaki ekonomik farkı çözümden önce azaltmak ve Kuzey Kıbrıs'ın AB normlarına uyumu konusunda adımlar atmak, sürdürülebilir çözüme yapılacak en büyük katkı olacaktır" dedi.


Çerkez, Avrupa Birliği yasalarıyla uyumlaştırma sürecinde hükümeti hızlı hareket etmeye de çağırdı.


Çözüm sürecinde alınacak "güven artırıcı önlemlerin" toplumun tüm kesimleri tarafından hissedilmesi gerektiğini de kaydeden Çerkez, "Aksi halde kısıtlı bir kesime hitap eden güven artırıcı önlemler istenilen etkiyi yaratmaktan çok uzakta olacaktır" dedi.


ÖZYİĞİT: "SIKINTILAR İKİ HALKI BİRLEŞTİRİYOR"


Çerkez'in ardından KTTO Genel Kurulu'nda konuşan Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Başkanı Cemal Özyiğit, ülkenin ekonomik sıkıntılarla boğuştuğunu söyledi.


Özyiğit, "Tıkanan ticaret yolları, kapanan ve ısrarla açılamayan kapılar vardır. Bunları açması için göreve getirilen hükümetler vardır, ama hükümetler sorunları çözme becerisi gösterememiştir" dedi.


CTP-BG/DP-UG Hükümeti'nin önceki hükümetlerin bıraktığı yerden devam ettiğini, ileriye gidemediğini iddia eden Özyiğit, halkın, sorunlarının çözülmesini beklediğini ancak "hükümetin kendi arasında didişmekte olduğunu" savundu.


Özyiğit, hükümete, ortaya koydukları hükümet programı doğrultusunda adım atma çağırısı yaptı.


Uzun yıllardan beri tıkanan müzakere sürecinin 11 Şubat'ta iki liderin ortak metni imzalamasıyla yeniden ivme kazandığını kaydeden Özyiğit, çözüm beklentisinin yüksek olduğunu belirtti.


Kıbrıs Türk halkının Annan Planı'na "evet" dediği dönemde Rum tarafının "hayır" dediğini anımsatan Özyiğit, bugün o "hayır" diyen yapının çözülmekte olduğunu, ekonomik krizin Güney Kıbrıs'ta etkisini gösterdiğini söyledi. Özyiğit, "Bu sıkıntılar bizi bileştirmektedir" diye konuştu.


Doğalgaz ve petrol ile Türkiye'den gelecek olan suyun, Kıbrıs sorununa çözüm bulunmasında katalizör rolü oynayabileceğini belirten Özyiğit, Kıbrıs açıklarında bulunan hidrokarbon gazının, Ukrayna krizi ile daha da önem kazandığını söyledi.


"Güven artırıcı önlemler kapsamında Maraş'ın yasal sahiplerine devredilmesi gerektiğini" savunan Özyiğit, Maraş'ın ekonomik yapıya kazandırılmasının yarar sağlayacağını ifade etti.


Kıbrıs sorununa din adamlarının dahi destek verdiğini belirten Özyiğit, işinsanlarının desteğinin de çözüme olumlu katkı yapacağına inandığını söyledi.


(İD- GÖZ/SEL) EK VERİLECEK - FOTOĞRAFLI


 
22 Mart 2014 Cumartesi 14:19
Okunma: 802
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu