Ana Sayfa » Kıbrıs » KÜÇÜK: Bana kalsa koleji de ortaokulu da kapatırım...

KÜÇÜK: Bana kalsa koleji de ortaokulu da kapatırım...

Başbakan Küçük, DAÜ Koleji için; "Bana kalsa koleji de ortaokulu da kapatırım. O çatı altında olmaması gerekir. Eğer DAÜ Yönetim Kurulu böyle bir kararı ürettiyse saygımız var. Biz DAÜ yönetimine güveniyoruz ve aldığı kararları da destekliyoruz" dedi.

 
 
KÜÇÜK: Bana kalsa koleji de ortaokulu da kapatırım...
Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu öğleden sonraki oturumunda Kuzey Kıbrıs Eğitim Vakfı ve DAÜ Kuruluş (Değişiklik) Yasa Tasarısı'nı ele aldı. Tasarının genel görüşmesi tamamlandı. Tasarının bütünü üzerindeki oylama Meclis Genel Kurulu'nun 13 Haziran'daki birleşimde yapılacak. Tasarının görüşülmesi sırasında DAÜ Kolejinin, Doğa Koleji'ne satıldığı ya da kiralandığına ilişkin tartışmalar yaşandı.

Başbakan Küçük, muhalefetin bu yöndeki sorularına karşılık, "Bana kalsa koleji de ortaokulu da kapatırım. O çatı altında olmaması gerekir. Eğer DAÜ Yönetim Kurulu böyle bir kararı ürettiyse saygımız var. Hükümetin bu kararın neresinde olduğunu sorgulamak  yersizdir. Ya bağımsız olsun dersiniz, ya da her yaptıklarına müdahale edelim. Biz güveniyoruz ve aldığı kararları da destekliyoruz" dedi.

ÇAKICI

Tasarı üzerine ilk sözü alan TDP Milletvekili Mehmet Çakıcı Çakıcı, Hükümete, Doğu Akdeniz Kreş, İlkokulu ve Kolejinin özelleştirme kapsamında değerlendirilip değerlendirilmediğini sordu.

DAİ ve DAK'taki çalışanların greve gittiğini hatırlatan Çakıcı, Hükümetin sendikayla varılan mutabakata uymadığını ileri sürdü.

Mehmet Çakıcı, eğitim ve sağlıkta devletin etkinliğini koruması ve geliştirmesi gerektiğini vurgulayarak,  konuyla ilgili Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanlığı'ndan açıklama beklediklerini söyledi.

DAÜ'nün ülkenin hayati kurumlardan biri olduğu ve varlığını devam ettirmesinin şart olduğunu belirten Çakıcı, buna bağlı kurumların da ayakta durması için verilecek her  mücadelenin yanında olacaklarını, bunun görevleri olduğunu kaydetti.

DAÜ'de sorunların bitmediği ancak zaman zaman da oturup uzlaşı noktasının  bulunabildiğini ifade eden Çakıcı, DAÜ'de yarın da grev yapılacağını öğrendiklerini belirterek, "bu grev niçin yapılsın. Niye uzlaşı yolu bulunamıyor" diye sordu. Çakıcı, DAÜ'ye sahip çıkılması çağrısında da bulundu.

ULUÇAY

CTP-BG Milletvekili Teberrüken Uluçay, DAÜ çevrelerinde ciddi rahatsızlıklar yaşandığını, gelişmelerin endişe yarattığını ifade ederek, DAK'la ilgili olarak ilgili kesimlerin de ciddi rahatsızlık yaşadığını anlattı.

DAÜ'nün vakıf üniversitesi olduğu ve buna sahip çıkmanın her hükümetin boynunun borcu olduğunu ifade eden Uluçay,  hükümetin bu konuda açıklama yapmasının gerekliliği üzerinde durdu.

DAİ ve DAK'ın özel bir kuruluşa devredilmesi için görüşmeler yapıldığına ilişkin duyumlar aldıklarını belirten Uluçay, bu konuya açıklık getirilmesini, gerçeklerin açıklanmasını istedi.

Bu kurumların ayakta kalması için çalışanların kendi maaşlarından ciddi miktarda kesintiler de yaptığını anımsatan Uluçay, kuruma işletme mantığıyla bakılamayacağını söyledi.

AVCI

ÖRP Milletvekili Turgay Avcı da, DAÜ'nün hem eğitim alanında öncü olduğu hem de dışa açılan bir kurum olduğunu ifade ederek,  DAÜ'nün ayakta kalmasının herkesin sorumluluğu olduğunu belirtti.

Avcı, üniversitelerin bölgelerin kalkınması için önemli olduğunu ifade etti. Avcı, DAK - DAİ'nin özelleştirme veya devriyle ilgili DAÜ Vakıf Yönetici Kurulu'ndan net açıklama beklediklerini söyledi; bu kurumların özele devredilmesini kabul edemediklerini, bunlara sahip çıkılması gerektiğini ifade etti.

DÜRÜST

Eleştirileri yanıtlayan Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Kemal Dürüst, kumar, uyuşturucu ve gençlik konularında yapılan konuşmalara ve eleştirilere teşekkür etti.

DAÜ'yle ilgili ciddi maddi zarar söz konusu olduğu ve bunların aşılması için bazı düzenlemeler yapılmakta olduğunu anımsatan Dürüst,  ancak henüz sonuçlandırılan bir çalışma olmadığını söyledi.

DAÜ'nün vakıf üniversitesi olduğunu, kendi kararlarını verdiğini, dolayısıyla müdahale etmek değil yaşatmak istediklerini vurgulayan Dürüst, Müsteşarını görevlendirdiğini,  Vakıf Yönetim Kurulu  ve Mütevelli heyetiyle toplantı halinde olduklarını aktardı. Bu konuda  açıklama beklediklerini ilettiğini ifade eden Dürüst, bir iki saat içinde bu açıklamanın gelemsinin beklendiğini söyledi.

Dürüst, yasal değişikliğin, Türkçe programla eğitim noktasında YÖDAK yasasıyla uyumlaştırma yapılmasını amaçladığını da belirti.

EMİROĞLULARI

TDP Milletvekili Mustafa Emiroğluları ise, hükümeti ve bakanın açıklamalarını eleştirerek "halka alay ediyorsunuz" dedi.

DAÜ'deki sorunların bir devlet anlayışı içinde çözülmesi gerektiğini ifade eden Emiroğluları, şu anda yürütülen mantıkla okulun yarısı da satılsa DAÜ'nün kurtarılamayacağını savundu.  Hangi kurum özerkleşecekse özerkleşecek, özelleşecekse özelleşeceğini ifade eden Emiroğluları, ama bunun için iyi etüt yapılmasının şart olduğunu söyledi.

DAÜ'ye bağlı kolej, ilkokul ve kreşinin satılacağı iddiaları konusunda ilgili bakanlığın açıklama yapmasını isteyen Emiroğluları, bu konulara kısa sürede açıklık getirilmesi gerektiğine işaret etti.

"DAÜ'deki sorunlardan  hükümetin ve eğitim bakanının sıyrılma hakları yoktur"  diyen Emiroğluları, DAÜ'nün tüm ülkenin sorunu olduğunu, ciddi şekilde masaya yatırılıp çözülmesi gerektiğini söyledi. Emiroğluları, DAÜ Koleji'nin yüzde 80-90'ının satıldığı iddialarına yanıt beklediklerini de sözlerine ekledi.

HÜSEYİN ANGOLEMLİ

TDP Milletvekili Hüseyin Angolemli ise, DAÜ'nün en büyük derdinin özerk olmaması olduğunu dile getirdi.

Her hükümetin vakıf yönetim kurulunu değiştirdiğini kaydeden   Angolemli, bunun da DAÜ'nün hükümete bağlı olduğunu gösterdiğini ifade etti.

"Kıbrıs Türk Hava Yoları'nda da böyleydi ve battı. Aynı akıbet Doğu Akdeniz Üniversitesi'ni de bekliyor" diyen Angolemli, bütün deneyimlerin ışığında DAÜ'nün artık yeni bir yasaya ihtiyacı olduğunu vurguladı.

DAÜ'nün sıradan bir yer ve okul olmadığına işaret eden  Angolemli,  Eğitim Bakanı'ndan bir an önce DAÜ'ye el atmasını istedi.

DAÜ'nün yarı devlet olarak  özerk olarak yaşatılması gerektiğini anlatan Angolemli, çünkü  Mağusa ekonomisinin DAÜ'ye bağlı olduğunu kaydetti.

Angolemli, "Mutlaka ve mutlaka Doğu Akdeniz Üniversitesi'nin  yeni bir yapıya kavuşturulması gerekir. Sayın Bakanın vakit geçirmeden bu konuda çalışma başlatacağına inanıyorum" diyerek sözlerini tamamladı.

TEBERRÜKEN ULUÇAY

CTP Gazimağusa Milletvekili Teberrüken Uluçay ise, Eğitim Bakanlığı'nın DAÜ Koleji'nin  özelleştirilmesi konusuna açıklama getirmesini istedi.

Konuşmaların ardından tasarının madde madde görüşülmesine geçildi.

MEHMET ÇAKICI

Tasarısının 2. Maddesi üzerinde söz alan TDP Genel Başkanı Çakıcı, kolejin özel bir şirkete kiralanacağı, hatta protokolün imzalandığı  yönünde duyum aldıklarını belirterek, buna açıklık getirilmesini istedi.

Yarın bu konuyla ilgili olarak grev yapılacağını  ancak Başbakan ve ilgili Bakanın bu konudan haberi olmadığını  ima ettiğini kaydeden Çakıcı, DAÜ özerk olsa da bu konularda devletin bilgisi olmasının şart olduğunu vurguladı.

Çakıcı, 2.  Maddenin koleji kiralamaya yol açabileceği endişesini taşıdıklarını bu nedenle bu maddeye olumsuz oy vereceklerini söyledi.

Çakıcı, Eğitim Bakanı'nın Meclise bu konuda açıklama yapmasını istedi.

ÖMER KALYONCU

CTP Milletvekili Ömer Kalyoncu ise, DAÜ Koleji konusundaki gelişmelerle ilgili olarak Eğitim Bakanı'nın "2 ay önce bakan oldum"  diyerek "hiç bir şeyden haberim yok" demeye getirdiğini ileri sürdü.

Kalyoncu "Olup bitenden haberiniz yok mu? Vatandaşa, cesaret edemiyor musunuz kararlarınızı açıklamayı? O zaman siz bittiniz. Siz utanıyorsunuz ve aldığınız kararı söylemekten korkuyorsunuz. Bu daha utanç verici bir durumdur" şeklinde konuştu.

BAŞBAKAN İRSEN KÜÇÜK

Başbakan irsen Küçük ise, yaptığı konuşmada, DAÜ Yönetim Kurulu'nun yetkili kurum olduğunu her kararlarının peşine düşme gibi bir durumlarının söz konusu olamayacağını söyledi.

Başbakan Küçük, "Bana kalsa koleji de ortaokulu da kapatırım. O çatı altında olmaması gerekir. Eğer DAÜ Yönetim Kurulu böyle bir kararı ürettiyse saygımız var. Hükümetin bu kararın neresinde olduğunu sorgulamak  yersizdir. Ya bağımsız olsun diyorsunuz,  ya da her yaptıklarına müdahale etmemizi istiyorsunuz. Biz DAÜ Yönetim Kurulu'na güveniyoruz ve aldığı kararları da destekliyoruz" şeklinde konuştu.

2. madde üzerinde yeniden söz alan TDP Milletvekili Emiroğluları, Doğa Koleji'nin kampus açması ve  DAÜ  Koleji'nin kiralanması konusunda  Eğitim Bakanı'nın açıklama yapmasını isteyerek "Bu sorumluluk  bakanın ve hükümetin sorumluluğudur" dedi..

Ardından yapılan yoklamada, nisap olmaması nedeniyle oturuma yarım saat ara verildi.

Aranın ardından oturum yeniden açıldı ve tasarının madde, madde görüşülmesine devam edildi.

MEHMET ÇAKICI

TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı, yaptığı konuşmada, internette Doğa Koleji Grubu'nun Kuzey Kıbrıs'ta açacağı kolejle ilgili  iş ilanıyla ilgili bir belgeyi Meclis Genel Kurulu'na okudu.

Eğitim Bakanı'ndan bu konuya açıklık getirmesini isteyen Çakıcı, söz konusu ilanın 6 Haziran 2011 tarihli olduğuna dikkati çekti.

"Yani bundan hükümetin haberi mi yok?" diyen Çakıcı, bu durumun kabul  edilebilir olmadığını söyledi. Eğitim Bakanlığı'ndan izin alınmadan ilan verilmesinin yanlış olduğunu da anlatan Çakıcı, bunları hayretle izlemekte olduklarına da değindi.

Doğa Koleji ile ilgili atılan adımların yasa dışı olduğunu savunan Çakıcı, bu nedenle Doğa Koleji ile ilgili olarak atılan imzaların iptal edilmesini istedi.

Bu konuda suç işlenmekte olduğu görüşünde ısrar eden Çakıcı,  Savcılığı, Eğitim Bakanı ve Başbakanlığı göreve  davet etti.

Çakıcı, Doğa Koleji Grubu'nun kime ait olduğunun da sorgulanması gerektiğine de işaret etti.

SONAY ADEM

CTP Milletvekili Sonay Adem ise, yaptığı konuşmada, DAÜ  Koleji'ndeki gelişmelerle ilgili olarak hükümetin "Orası bir vakıftır ve istediği kararları alır" gibi bir yaklaşım sergilemesini kabul etmelerinin  mümkün olmadığını söyledi.

"Biz bir günah işledik. Birincisi Lefkoşa'da TED  kolejine izin vererek  bu alanda yatırım yapmış özel sektörü haksız bir rekabet içerisine soktuk. Şu anda Mağusa'da  da aynısı yapılıyor. Doğa  Koleji tarafından verilen bu ilan tam bir rezalettir. Ben Türkiye'ye seslenmek istiyorum. Neyi murad ediyorlar. Elçiliğin de desteklediği bu siyasetle  ülkemizi ve halkımızı nereye sürüklemeye çalışıyorlar. Bunun yanıtını vermek zorundadırlar" diyen Adem,  bunun da ötesinde Türkiye'den öğretmen aktarılmaya çalışıldığını da belirterek bu durumu eleştirdi. Bu durumu içine sindiremediğini ifade eden Adem, yurt dışından çalışan  getirilmesi konusunda kota uygulamasına geçilmesini istedi.

KEMAL DÜRÜST

Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanı Kemal Dürüst ise, DAÜ  ile Doğa Koleji Grubu arasında birkaç gün önce ön protokol imzalandığını,  henüz  bakanlığa müracaat edip izin alınmadıkça bunun hayata geçirilmesinin mümkün olamayacağını söyledi.

Yapılan konuşmaların ardından Kuzey Kıbrıs Eğitim Vakfı ve DAÜ Kuruluş (Değişiklik) Yasa Tasarısı'nın madde madde görüşülmesi tamamlandı. Tasarının bütünü üzerindeki oylama Meclis Genel Kurulu'nun 13 Haziran'daki birleşimde yapılacak.

Bugünkü toplantısını kapatan Meclis Genel Kurulu, bir sonraki birleşimini 9 Haziran Perşembe günü saat 10.00'da yapacak.
 
6 Haziran 2011 Pazartesi 22:32
Okunma: 612
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu