Ana Sayfa » Kıbrıs » Küçük; "Çözüm için iki toplum eşit davranmalı"

Küçük; "Çözüm için iki toplum eşit davranmalı"

KÜÇÜK LONDRA'DA YAŞAYAN KIBRISLI TÜRKLERE KIBRIS'TAKİ SON SİYASİ GELİŞMELERİ ANLATTI

 
 
Küçük;
KÜÇÜK: "ULUSLARARASI TOPLUM, KIBRIS SORUNUNA BİR AN ÖNCE ÇÖZÜM BULUNMASINI SAMİMİYETLE İSTİYORSA, İKİ TARAFA DA EŞİT DAVRANMALI"

"DOĞRUDAN TİCARET TÜZÜĞÜ HAYATA GEÇMELİ"

"AB'NİN REFERANDUM SONRASINDA İZOLASYONLARIN KALDIRILACAĞINA DAİR VERMİŞ OLDUĞU SÖZLERİ YERİNE GETİRMESİ ŞART"

Başbakan İrsen Küçük, "uluslararası toplum, Kıbrıs sorununa bir an önce çözüm bulunmasını samimiyetle istiyorsa, iki tarafa da eşit davranmalı" dedi.

Avrupa Birliği'nin (AB) referandum sonrasında izolasyonların kaldırılacağına dair vermiş olduğu sözleri yerine getirmesinin şart olduğuna da dikkat çeken Başbakan Küçük, "Bu bağlamda AB'den öncelikli beklentimiz, 1994 ABAD kararları öncesinde olduğu gibi, AB ülkeleriyle özel tarife yapabilmemize olanak sağlayacak Doğrudan Ticaret Tüzüğü'nün hayata geçirilmesidir" dedi.

Başbakan Küçük, Kıbrıs Türk Cemiyeti'nin organizasyonuyla, bir araya geldiği Londra'da yaşayan Kıbrıslı Türklere Kıbrıs'taki son siyasi gelişmeleri anlattı.

Woodgreen'de gerçekleşen toplantıya TC Londra Büyükelçiliği Müsteşarı Kerem Kıratlı, TC Londra Başkonsolosu Ahmet Demirok, KKTC Londra Temsilcisi Kemal Köprülü, Türk Cemiyeti Başkanı Mustafa Gençsoy, diğer yetkililer ve çok sayıda Kıbrıslı Türk katıldı.

Başbakan İrsen Küçük konuşmasında, İngiltere'deki Kıbrıslı Türklerin KKTC'nin bir yarısı olduğunu kaydederek, "Sizlerin burada mutluluğunuz, sevinciniz, bizlerin de sevinci, mutluluğudur" dedi.

Yurt dışında yaşayan vatandaşların kaygılarını, endişelerini aynı ölçüde yüreklerinin derinliklerinde hissettiklerine işaret eden Başbakan Küçük, "50 - 60 yıl önce genellikle emek işçisi olarak yaşam sürdüren bu ellerde, bugün doktorlarımız, mühendislerimiz, işadamlarımız, yatırımcılarımız var. Burada siyasetçilerimiz var, bu değerler hem sizlerin, hem bizlerin göğsünü kabartmakta, Kıbrıslı Türk olarak gurur duymamızı sağlamaktadır" şeklinde konuştu.

Genç bir devlet olan KKTC'nin dünyanın acımasız ambargoları altında olduğunu, ancak inadına gelişmeyi yakalamak adına kararlı bir şekilde uğraş verdiklerini söyleyen Başbakan Küçük, bu çalışmalarda Anavatan Türkiye'nin maddi ve manevi desteklerinin kendileriyle olduğunu belirtti.

KKTC'DE SORUN VE SORULARA YANIT MERKEZİ

Londra'da bulunduğu süre içinde, burada yaşayan Kıbrıslı Türklerin sorunları ve sıkıntılarını konuşup, görüşüp çözüme ulaştırmak için çaba göstereceğini belirten Başbakan Küçük, Londra'daki temsilciliğin yanı sıra, KKTC'de, doğrudan temasla, İngiltere'deki Kıbrıslı Türkler'in her sorusuna, her sorununa yanıt verecek bir merkez oluşturulacağını bildirdi.

"RUMUN İNADINA ANLAŞMAYI TEK ÇARE OLARAK GÖRMÜYORUZ"

Hükümet olarak adada kalıcı, yaşayabilir, karşılıklı haklara saygılı bir anlaşmanın samimi arayışını sürdürdüklerine işaret eden Başbakan Küçük, "Yaşamamız, var olmamız için, Rum'un inadına anlaşmayı tek çare olarak görmüyoruz" dedi.

"KIBRIS TÜRKÜ ÇARESİZ, HEDEFSİZ OLAMAZ"

"İster KKTC'de, ister burada ya da dünyanın neresinde olursa olsun hiçbir Kıbrıs Türkü böylesine çaresiz, hedefsiz olamaz" şeklinde konuşan Başbakan Küçük, Kıbrıs sorununa kapsamlı ve yaşayabilir bir çözüm bulmak amacıyla çalışmaların devam ettiğini söyledi.

Olası bir anlaşmanın yerleşmiş BM parametreleri temelinde, iki kurucu devletin eşit statüsüne ve iki halkın siyasi eşitliğine dayalı, iki bölgeli yeni bir ortaklık devleti olacağını her zaman vurguladıklarını anlatan Başbakan Küçük, olası bir anlaşma sonrasında oluşacak yeni durum hakkında bilgi verdi.

Başbakan Küçük, Kıbrıslı Rumların 1960 Cumhuriyeti döneminde yaptıkları gibi yeni maceralara olanak verecek zafiyetleri içermemesi ve halkın güvenliğinin sağlanması için, 1960 Garanti ve İttifak Anlaşmaları'nın devam etmesinin varılacak anlaşmanın AB Birincil Hukuku olmasının esas olduğunu kaydetti.

MÜZAKERELER

Müzakerelere mülkiyet konusuyla başlandığını anlatan Küçük, konunun 6 başlık halinde yürütülen görüşmelerde en zorlu başlıklardan biri olduğuna dikkat çekti.

Kıbrıs Türk tarafının mülkiyet konusundaki önerilerinin BM tarafından yapıcı ve gerçekçi bulunduğuna dikkat çeken Başbakan Küçük, Rum tarafının önerilerinin ise gerçekçi olmadığını söyledi.

"Rum tarafının önerileri, çözüm konusunda samimi olmadıklarını ve zamana oynadıklarını bir kez daha göstermektedir. AB üyeliği Kıbrıs Rum tarafında çözüme yönelik motivasyonu ortadan kaldırmıştır" şeklinde konuşmasını sürdüren İrsen Küçük, Rum tarafının isteksizliğinin müzakere sürecinin ilerlemesini engellediğini kaydetti.

Müzakerelerde bugüne kadar Yönetim ve Güç Paylaşımı, AB ve Ekonomi konularında bazı yakınlaşmalar sağlandığını, mülkiyet, toprak ile garantiler ve güvenlik konularında ise henüz bir ilerleme sağlanamadığını anlatan Başbakan Küçük, müzakere sürecinde yaşanan tıkanıklığın aşılması için BM Genel Sekreteri ile New York ardından da Cenevre'de üçlü görüşmeler yapıldığını söyledi.

Cenevre görüşmesinde Kıbrıslı Türklerin somut öneriler sunduğunu, ancak Rum tarafının pratik bir öneri sunmadığı gibi, yalnızca Türk tarafının önerilerine ve sürecin bir takvime bağlanmasına karşı çıktığını ifade eden Başbakan Küçük, 7 Temmuz tarihinde Cenevre'de aynı formatta başka bir görüşmenin gerçekleşeceğini belirtti.

Rum tarafının niyetinin gayet açık olduğunu, görüşme masasına oturarak uluslararası toplumun sempatisini kazanmaya çalıştığını, bir taraftan da Türkiye'nin AB'ye üyelik sürecini kullanarak, Türkiye ve Kıbrıs Türk tarafı üzerinde baskı yoluyla taviz koparmaya çalıştığını anlatan Başbakan Küçük, Rum tarafının Haziran ayında Türkiye'de yapılacak seçimleri de propaganda malzemesi yapmaya çalıştığını söyledi. Başbakan İrsen Küçük, Türkiye'de yapılacak seçimlerin müzakere süreciyle alakası olmadığını vurguladı.

Başbakan Küçük, "2012 yılının ikinci yarısında AB dönem başkanlığını devralacak olan Kıbrıs Rum tarafı müzakereleri bu döneme kadar uzatarak, dönem başkanlığını Türk tarafından taviz koparmak amacıyla kullanmayı amaçladığı tarafımızca gayet iyi bilinmektedir" dedi.

Başbakan İrsen Küçük, uluslararası toplumun, Kıbrıs sorununa bir an önce çözüm bulunmasını samimiyetle istiyorsa, iki tarafa da eşit davranması gerektiğini kaydetti.

AB'nin referandum sonrasında izolasyonların kaldırılacağına dair vermiş olduğu sözleri yerine getirmesinin şart olduğuna da dikkat çeken Başbakan Küçük, "Bu bağlamda AB'den öncelikli beklentimiz, 1994 ABAD kararları öncesinde olduğu gibi, AB ülkeleriyle özel tarife yapabilmemize olanak sağlayacak Doğrudan Ticaret Tüzüğü'nün hayata geçirilmesidir" dedi.

İki taraf arasında devam etmekte olan müzakerelerin başarıyla sonuçlanması için uluslararası toplumun; Rum tarafını, müzakereleri samimiyetle ve uzlaşı anlayışıyla sürdürmesi için, teşvik etmesi gerektiğini vurgulayan Başbakan Küçük, "Aksi takdirde bu süreç başarısızlıkla sonuçlanacaktır" dedi.

Ülke turizminde yaşanan son gelişmeler hakkında da Kıbrıslı Türklere bilgi veren Küçük, bu yıl çok sayıda havayoluna uçuş imkanı tanındığını, bunun bir noktada izolasyonların hafifletilmesine imkan tanıdığını kaydetti.

Başbakanlığa bağlı Yatırım Geliştirme Ajansı'nın (YAGA) İngiltere'deki yatırımcılara kolaylık sağlamak amacıyla bir birim oluşturulacağını anlatan Başbakan Küçük, Başbakanlık'ta, yurt dışında yaşayan Kıbrıslı Türklerin Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ndeki sorunları ile ilgilenip çözüm yolları üretecek "Dış Türkler Birimi" oluşturulacağını da anlattı.

SORULAR

Kıbrıs'ta yaşanan son siyasi gelişmeleri anlatan konuşmasından sonra soruları yanıtlayan Başbakan İrsen Küçük, yeni hava yoluyla ilgili olarak, THY ile çalışmaların sürdüğünü, bu yıl içinde yeni şirketin kurulacağını söyledi. Başbakan Küçük, önceden bilet alan hiç kimsenin mağdur olmayacağını da vurguladı.

Yurtdışında yaşayan Kıbrıslı Türklerin milletvekili seçilme hakkına sahip olabilmesi için Anayasa değişikliği gerektiğini vurgulayan Başbakan Küçük, seçme hakkına sahip olmak için ise Londra'da sandık açma konusunda İngiltere'nin yetkisinin gerekebileceğini kaydetti.

KKTC vatandaşlarının Güney Kıbrıs'ta oy kullanamayacaklarını söyleyen Küçük, sendikaların Brüksel'deki girişimleri ile ilgili olarak ise bunları tasvip etmediklerini, zaten bu girişimin yeterli karşılık görmediğini ifade etti.

Küçük, bedelli askerlik konusundaki soruya ise, bu konudaki çalışmaların sürdüğünü bildirdi.

Başbakan Küçük'ün konuşması sonrasında, Londra Erenköy Mücahitler Derneği, Erenköy Gazisi olan Başbakan İrsen Küçük'e plaket takdim etti.

(TUĞ/SEL) FOTOĞRAFLI

 
24 Mayıs 2011 Salı 13:30
Okunma: 691
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu