Ana Sayfa » Kıbrıs » Küçük, "Hedef 5 yıl sonra yılda bir milyon turist"

Küçük, "Hedef 5 yıl sonra yılda bir milyon turist"

Başbakan İrsen Küçük, Marmara Grubu'na Kıbrıs'ı anlattı.

 
 
Küçük,

Başbakan İrsen Küçük, düşünce üretim kurumu Marmara Grubu Vakfı Akademik Konseyi'nin toplantısında Kıbrıs konusundaki son gelişmeler ve KKTC turizmi içerikli konuşma yaptı. KKTC'nin İstanbul Başkonsolosu Servet Dorak ve Marmara Grubu Vakfı Başkanı Dr. Akkan Suver'in da katıldığı toplantıda üst düzey akademisyenler ve eski generallerden oluşan davetli grubu yer aldı.

Toplantıda Başbakan Küçük yanında, Marmara Grubu Akademik Konsey Başkanı Prof. Dr. Tunç Erem ve Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği Başkanı Başaran Ulusoy da birer konuşma yaptı.

Başbakan İrsen Küçük konuşmasının başında "Bu gibi etkinliklere katılmaya büyük önem veriyorum, çünkü davamızın anlatılmaya, anlaşılmaya ihtiyacı var" dedi.

Türkiye kamuoyunun Kıbrıs'taki gelişmeleri bilmesinde yarar gördüğünü, çünkü ortak bir davayı savunduklarını, Kıbrıs meselesinin ulusal bir mesele olduğunu kaydeden Küçük, "Kıbrıs'ta bir sıkıntı yaşanmaması Türkiye için de önemlidir. Unutmayın ki Kıbrıs hala stratejik önemini korumaktadır, üstüne üstlük son araştırmalara göre ada etrafındaki denizlerde zengin gaz yatakları bulunmaktadır" dedi.

KKTC'nin, bazıları mevcut yapıdan ve eski iktidardan, bazılarının da KKTC'ye uygulanan ambargolardan kaynaklanan ekonomik sıkıntıları bulunduğunu kaydeden Başbakan Küçük, AB müktesebatının Kuzey Kıbrıs için askıya alındığını, bunun yanında Kıbrıs Rum kesiminin AB'yi kullanarak Türkiye'nin üyeliğini engellemeye çalıştığını, sonuçta Kıbrıslı Türklerin cezalandırıldığını söyledi.

Küçük, "topraklarımız, devletimiz, egemenliğimiz tartışma konusu yapılarak yaratılan belirsizlikte önümüz tıkanmaktadır" dedi.

Kıbrıs Türk halkının Türkiye'nin desteği ile, 1974 öncesi perişan bir durumdan bugün milli geliri 15 bin doları aşan bir konuma geldiğini belirten Küçük, "Bakmayınız küçük bir grubun söylediklerine, yaptıklarına... Halkımız Anavatan Türkiye'ye kalpten bağlıdır" dedi.

Ekonomik sıkıntıların aşılması için "sürdürülebilir bir bütçe yapısı için ekonomik tedbir alacaklarını, özel sektörün önünü açacaklarını ve yatırımları teşvik edeceklerini" kaydeden Başbakan İrsen Küçük, ancak büyük projelerin mutlak bitmesi gerektiğini vurguladı.

TÜRKİYE'DEN GELECEK SU HAYATİ ÖNEM TAŞIYOR

Başbakan, Türkiye'den KKTC'ye denizaltına döşenecek boru hattı ile su getirilmesi ve KKTC'de yapılacak gölet ve sulama kanallarının hem üniversiteler hem de turizm sektörü için atılacak adımlarda hayati önem taşıdığını kaydetti.

YILDA BİR MİLYON TURİST

Türkiye ile en büyük işbirliğini turizm alanında hayata geçirdiklerini ifade eden Küçük, "Yapılan planlamada KKTC'ye 5 yıl sonunda (yılda) bir milyon yüz bin turist, 2023'de de (yılda) 2 milyon turist hedefi belirlenmiştir" dedi.

Hedefe ulaşmak amacıyla Türkiye'de 2011'in "KKTC Yılı" ilan edildiğini kaydeden Küçük, hayata geçirilen teşvik sistemi ile charter uçuşlar için sağlanan imkânlar sonucunda otellerde geceleme sayısını 3.5'den 4.1'e çıkardıklarını, doluluk oranını da 10 yıl aradan sonra yüzde 37'ye çıkardıklarını ifade etti.

Başbakan Küçük, KKTC'nin tarihi mirası, altın sarısı sahilleri ve yılın çok büyük bir kısmında sunabildiği güneş, kum ve deniz turizmi ile Akdeniz'deki diğer adalara karşı rekabet üstü bir değeri olduğunu ifade eden Küçük, 17 bin olan yatak sayısında hedeflerinin 40 bin olduğunu söyledi.

KKTC'de turizm acentelerinin bu yıl için 600 charter uçuş için bağlantı yaptığını belirten Küçük, 7 uçak şirketine KKTC'ye tarifeli uçuş için izin verildiğini, ilk kez bu kadar uçak şirketine tarifeli uçuş için izin verildiğini, ancak söz konusu şirketlere uçuş izinlerini, Anadolu'nun tüm kesimleri ile bağları güçlendirmek amacıyla KKTC'den bağlantısı bulunmayan bir Anadolu bölgesinden direkt uçuş yapma önkoşulu getirdiklerini belirtti.

ERCAN HAVALİMANI VE YOLLARA YATIRIMLAR

Yılda bir milyon turist hedefine bağlı olarak da Ercan Havalimanı'nın kapasitesinin artırılması gerektiğini vurgulayan Başbakan Küçük, artmakta olan yolcu sayısına ve hedeflere hizmet verebilmek için, yolcu terminalinde yolcu trafiğini hızlandırmak için önlemler alındığını, yabancı dil bilen muhaceret görevlisinin işe alındığını, Ercan Hava Limanı'na yeni terminal, pistin uzatılması ve yeni bir pistin daha yapılması içi yap - işlet - devret modeli ile bir ay içerisinde ihaleye çıkılacağını söyledi.
KIBRIS SORUNU

Kıbrıs konusunda devam eden müzakereler konusunda ise Başbakan Küçük, olası bir anlaşmanın BM parametreleri temelinde iki kurucu devletin eşit statüsüne ve iki halkın siyasi eşitliğine dayalı yeni bir ortaklık devletini öngördüğünü belirtti.

Küçük, olası bir anlaşmada Kıbrıs Türk halkının güvenliği için 1960 Garanti ve İttifak Antlaşmaları'nın devamının ve varılacak antlaşmanın AB Birincil Hukuku olmasının şart olduğunu vurguladı.


AB ÜYELİĞİ ÇÖZÜM YÖNÜNDE MOTİVASYONU ORTADAN KALDIRDI

Kıbrıs Rum tarafının müzakere süreci ile ilgili önerilerinden çözüm konusunda isteksiz olduklarının görüldüğünü ifade eden Başbakan İrsen Küçük, "AB üyeliği Kıbrıs Rum tarafında çözüme yönelik motivasyonu ortadan kaldırmıştır. Rum Yönetimi'nin, çözüm konusunda isteksizliğinin bir diğer nedeni ise Kıbrıs Türk tarafı ile herhangi bir güç paylaşımını kabul etmek istememesidir. Rum tarafının bu isteksizliği ne yazık ki müzakere sürecinin ilerlemesini engellemektedir" dedi.

Küçük, müzakerelerde altı başlıktan, Yönetim ve Güç Paylaşımı, Avrupa Birliği ve Ekonomi başlıklarında bazı yakınlaşmalar sağlandığını; Mülkiyet, Toprak ve Güvenlik - Garantiler başlıklarında ise henüz bir ilerleme sağlanamadığını kaydetti.

MÜZAKERELER BİR TAKVİME BAĞLANMALI

Başbakan İrsen Küçük, 7 Temmuz'da Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki - Moon'un tıkanıklıkların aşılması amacıyla Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ve Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas ile yapacağı görüşmeye de atıfta bulunarak, "Kıbrıs Türk tarafı Kıbrıs sorununa en erken zamanda çözüm bulunmasını samimiyetle arzulamaktadır. Bu bağlamda devam etmekte olan müzakerelerin bir takvime bağlanması gerektiğini savunmaktayız" dedi.

Küçük, benzer formatta Kasım 2010'da ve Ocak 2011'de iki görüşme yapıldığını, Kıbrıs Türk tarafının Ocak 2011'de Cenevre'de yapılan görüşmelere önerilerle gitmesine karşın Kıbrıs Rum tarafının önerilere ve takvime karşı çıktığını anlattı.

RUM TARAFININ HEDEFİ ÜNİTER DEVLET

Kıbrıs Rum tarafının maksadının; Türkiye'nin AB üyelik sürecini kullanarak taviz koparmak olduğunu belirten Başbakan Küçük, "(Rum tarafı), esasen üniter bir devlet yapısı altında ortak kararların Rum çoğunluğu tarafından alınmasıyla sonuçlanacak bir sistemi hedeflemektedir" dedi.

Kıbrıs Rum tarafının takvime ve BM'nin rolünün arttırılmasına karşı olduğunu belirten Küçük, Kıbrıs Rum tarafının Türkiye'nin AB üyeliğini kullanarak Türkiye'ye sözde "Kıbrıs Cumhuriyeti"ni muhatap alması, limanlarını Rum trafiğine açması, Garanti Antlaşması'ndan vazgeçmesi ve askerini çekmesi yönünde baskı yaptığını anlattı.

Kıbrıs Rum liderinin, Türkiye'deki genel seçimleri de propaganda malzemesi olarak kullandığını ifade eden Küçük, Türkiye'deki seçimlerin müzakere süreci ile alakası olmadığını, Türkiye'nin Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu'na müzakerelerde destek beyan ederek, önerilerle de sürece aktif destek sağladığını kaydetti.

Küçük, Kıbrıs Rum tarafının daha çok taviz koparmak amacıyla müzakereleri Kıbrıs Rum kesiminin AB dönem başkanı olacağı 2012 yılının ikinci yarısına kadar uzatmayı planladığının da altını çizdi.

AB ÇÖZÜM İSTİYORSA İZOLSYONLARI KALDIRMALI

AB'nin adada çözüm istiyorsa 2004'te yer alan referandum sonrası izolasyonları kaldıracağına dair verdiği sözleri yerine getirmesi ve bu çerçevede 1994 öncesi olduğu gibi AB ülkeleri ile ticareti sağlayacak Doğrudan Ticaret Tüzüğü'nü geçirmesi gerektiğini kaydeden Küçük, tüzüğün 2004'ten itibaren Kıbrıs Rum Yönetimi'nin müdahalesi ile bekletildiğini ifade etti. Küçük, tüzüğün geçmesiyle hem Kıbrıslı Türklerin ekonomik kalkınmasının hem de Rum tarafının çözüme teşvik edilmiş olacağını kaydetti.

Kıbrıs Rum tarafının Kıbrıs sorununu bir "işgal" konusu olarak gösterme ve Kıbrıs sorununun Türk askerinin adadan çıkması ile çözüleceği yönündeki politikasına devam ettiğini, bunun Güney Kıbrıs'ta 22 Mayıs'ta yapılan milletvekilliği genel seçimleri öncesi propaganda döneminde görüldüğünü belirten Başbakan Küçük, Rum tarafının Kıbrıs Rum lideri ve hükümeti üzerinde etkisi olmayan seçimleri bahane ederek müzakere sürecini yavaşlatmaya çalıştığını kaydetti.

Küçük, "Anavatan Türkiye'nin Kıbrıs politikasının partiler üstü bir devlet politikası olduğu ve bu nedenle seçim sonuçlarından bağımsız olarak Türkiye'nin Kıbrıs'ta adil ve kalıcı bir çözüm yönündeki çabalara kuvvetle destek vereceği bilinmektedir" dedi.


Kaynak: TAK
 
1 Haziran 2011 Çarşamba 13:02
Okunma: 640
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu