Ana Sayfa » Kıbrıs » Küçük: "KTHY Çalışanları Lise Mezunu Bile Değil!"

Küçük: "KTHY Çalışanları Lise Mezunu Bile Değil!"

TÖRE: "NÜFUS, TOPRAK VE EGEMENLİK KESİNLİKLE KORUNMALI"

 
 
Küçük:
ÇAKICI: "BU ÜLKEDE KENDİLERİNE İŞKENCE YAPILDIĞINI SÖYLEYEN İNSANLAR VAR"

ANGOLEMLİ: "POLİSİ OLMAYAN HÜKÜMET, HİÇ OLMAZSA MUHTARLARA SAHİP ÇIKSIN"

EMİROĞLULARI: "NÜFUS YAPISIYLA İLGİLİ NET BİLGİLER OLMADAN MUHACERET YASASINDA DEĞİŞİKLİK DOĞRU DEĞİL"

KÂŞİF: "HÜKÜMET KTHY KONUSUNDA BAŞTAN BERİ TİTİZLİKLE ÇALIŞIYOR. MAĞDURİYETLERİNİN GİDERİLMESİ İÇİN MALİ OLANAKLAR VE YASAL ÇERÇEVEDE MÜMKÜN OLANLARIN YAPILACAĞINDAN KİMSENİN KUŞKUSU OLMASIN"

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu'nda "Ulusal Egemenlik ve Türk Gençliği" konulu konuşma yapan UBP Lefkoşa Milletvekili Zorlu Töre, Atatürk'ün "Türk gençliğinin vazifesinin cumhuriyeti ilelebet korumak ve yaşatmak olduğunu" söylediğini hatırlatarak; KKTC'nin de ulusal kimliğine dayalı kurulduğunu ve bu sözün geçerli olduğunu söyledi.

Töre, KKTC'nin Kıbrıs Türk gençliğine emanet olduğunu belirterek, "Cumhuriyeti Anavatan'la omuz omuza geleceğe taşımak da gençlerin görevidir" dedi.

Egemenlik olmayan yerde kimliğin korunamayacağını belirten Zorlu Töre, BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer'in "Kıbrıs sorunu çözülmezse Türkiye AB üyesi olamaz" demesini eleştirdi.

Herkesin KKTC'ye dört elle sarılmasını, milletvekillerinin de yeminlerine sadık kalmasını isteyen Töre, "Kıbrıs'ta nüfusa dayalı bir kavga bulunduğunu, nüfusu ve toprağı olmayan bir devlet olamayacağını, milli davanın bunlarla savunulabileceğini" söyledi.

"Nüfus, toprak ve egemenlik kesinlikle korunmalıdır. Bunlardan taviz vermemiz mümkün değildir" diyen Zorlu Töre, Kıbrıs Türk gençliğinin KKTC'ye sahip çıkıp daha ileriye taşıyacağını belirtti.

ÇAKICI: "İŞKENCE YENİ BİR KONU DEĞİL"

TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı, "Girne Polis Müdürlüğü'ndeki işkence iddiaları" konusunda gündem dışı konuşma yaptı.

Sivil toplum örgütlerinin de ülkede işkence olduğu iddialarını ortaya koyduğunu, bunun yeni bir konu olmadığını ifade eden Çakıcı, insan hakları sorunu olduğunu anlattı.

"Bu ülkede kendilerine işkence yapıldığını, poliste kötü muamele gördüğünü söyleyen insanlar vardır" diyen Çakıcı, insanların sorgulamalarda şiddetle karşılaştığını savundu.

Mehmet Çakıcı, insanların korkmasından ve daha kötü bir şey olmasını önlemek kaygısıyla yaşadıklarını dile getirmekten çekindiğini; bazılarının da şikâyet edecek merci bulamadığını kaydederek, son günlerde Amerikan elçiliğinin de devrede olduğu bir olay yaşandığını belirtti.

"DOKTORU TABİPLER BİRLİĞİ'NE ŞİKÂYET EDECEĞİM"

Çakıcı, Girne bölgesinde meydana gelen bir hırsızlık olayında tutuklanan Amerikan uyruklu da olan gencin poliste işkence gördüğünü, ancak hastaneye götürüldüğünde polisin "yüksekten düştü" dediğini anlatarak "Bu yönde rapor yazan doktoru da Tabipler Birliği'ne Hipokrat Yemini'ne aykırı davrandığı için şikâyet edeceğim. Bir işkence raporu yazamayan doktoru Tabipler Birliği'ne şikâyet edeceğim. Doktorlar maalesef işkence konularında görevlerini tam yapamıyorlar" dedi.

Çakıcı, 7 gün tutukluluk emri alınan bu gencin mahkemeye geç çıkarılmasının ve ailesiyle görüşmesine izin verilmemesinin nedeninin, yaralarının iyileşmesinin beklenmesi olduğunu iddia etti.

Mehmet Çakıcı, polisin sivil otoriteye bağlanmadığı sürece bu tür olayların yaşanacağını belirterek, söyledikleri konusunda hükümetten yanıt beklediğini; aileye ve kendilerine bilgi verilmesini, suç varsa yasa ve anayasanın çalışmasını istediğini kaydetti ve aksi halde gelecek hafta isimlerle meclise geleceğini söyledi.

ANGOLEMLİ

TDP Gazimağusa Milletvekili Hüseyin Angolemli de "yerel yönetimler" konusunda gündem dışı konuşma yaptı.

Angolemli, "Basın mensuplarına karşı darp girişimlerini şiddetle kınıyorum. Bu, halkın haber alma hakkına saldırıdır" diye konuştu.

Bakanların meclis toplantılarına yeterince katılmamasını eleştiren Angolemli, hükümetin hukuka saygı göstermediğini savundu.

Angolemli, hükümetin bunu yaptığını gören belediyelerin de benzer şeyler yaptığını, "örneğin Alayköy Belediyesi'nin mahkeme kararlarına uymadığını; Mehmetçik Belediyesi'nin ise tam bir krallık kurduğunu, kanun, hukuk ve yasa tanımadığını" ileri sürdü.

5 aydır Mehmetçik Belediyesi'nin bütçesinin yapılmadığını belirten Angolemli, 13 geçici işçi alarak personel sayısını iki katına çıkaran belediyenin geçen yılın bütçesinin 12'de birini kullandığını ve işçilerin eline ayda 500-600 TL geçtiğini anlattı. Angolemli, İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanlığı'nın bu konuda ne yaptığını sordu.

Yerel yönetimlerin demokrasinin beşiği olduğuna işaret eden Hüseyin Angolemli, muhtarların maaş ve diğer taleplerine olumlu yanıt verilmesini istedi.

"Muhtarları Güney'de çalışmak zorunda bırakmamalıyız. Eğer muhtarların görevleri tam olarak yapılırsa o zaman belediyeler de görevlerini daha iyi yapar, hükümet de olaylara daha hakim olur. En büyük sorunumuz olan kaçak işçilik, nüfus gibi konularda hükümet inisiyatifi ele alabilir" diyen Angolemli, "polisi olmayan" hükümeti, "hiç olmazsa muhtarına sahip çıkmaya" çağırdı.

Hüseyin Angolemli konuşmasını, "Tüm belediyelerin çalışanlarının sigorta primleri ve ihtiyat sandığı yatırımlarını yerine getirmesini sağlayınız. Mehmetçik ve Serdarlı belediyelerindeki yanlış icraatların üstüne gidiniz. Orda çalışan, hakkı yenen insanlarımızın haklarını teslim ediniz" diyerek tamamladı.

EMİROĞLULARI

Mecliste son gündem dışı konuşmayı TDP Gazimağusa Milletvekili Mustafa Emiroğluları, "vatandaşlık" konusunda yaptı.

Emiroğluları, Kıbrıs Türk toplumunun birçok mücadeleler sonucu, bir takım uluslararası haklar da kazanarak Kıbrıs Cumhuriyeti'nin eşit tarafı olduğunu ancak siyasi iradenin, yönetenlerin, bu cumhuriyeti sadece işlerine geldiğinde hatırladığını savundu.

Ülkede nüfusun ve nüfus yapısının bilinmediğini kaydeden Mustafa Emiroğluları, vatandaşlık, af, muhaceret yasalarının "olmazsa olmazlar" olduğunu söyledi. Kimsenin TDP'den uluslar arası hukuka sığmayacak, ülke yapısını değiştirip ekonomisini, kültürünü bozacak, gençlerin geleceğini yok edecek kararlar almasını veya bu gibi kararlara uymasını beklememesini isteyen Emiroğluları, yasal vatandaşlıklara karşı olmadıklarını vurguladı.

Evlilikler ve kan yoluyla, burada doğmuş kişilere vatandaşlık verilmesine diyecek bir sözleri olmadığını belirten Mustafa Emiroğluları, binlerce, on binlerce kişiye vatandaşlık yolunu açacak uygulamalara karşı olduklarını; nüfusla ilgili net verileri bilmek istediklerini anlattı. Emiroğluları, net bilgiler olmadan muhaceret yasasında değişiklik yapılmasının doğru olmadığını ifade ederek, hükümetin sınırlardaki uygulamalarını eleştirdi.

"Elinde KKTC kimliği yok diye bu ülkeye sokulmayan mı, yoksa cinsel organını gösteren kişi mi bu ülkede hak sahibi?" diye soran Mustafa Emiroğluları, vatandaşlık, nüfus gibi birbirine bağlı konuların ülkenin temelini bozan icraatlar olduğunu söyledi.

Mustafa Emiroğluları, beyaz kimlik uygulamasını da eleştirerek, bunun çare olmayacağını kaydetti. Evlilik yoluyla yılda 2 bin 400 kişinin vatandaş olduğunu belirten Emiroğluları, bir an önce nüfus sayımıyla nüfus verilerinin elde edilmesini istedi.

KÂŞİF

Konuşmaları yanıtlayan, Başbakan Vekili, Sağlık Bakanı Ahmet Kâşif, hükümetin KTHY konusunda ta baştan beri titizlikle çalıştığını; bu insanların KKTC vatandaşı olduğunu hiçbir zaman unutmadıklarını belirtti, mağduriyetlerinin giderilmesi için mali olanaklar ve yasal çerçevede mümkün olanların yapılacağından kimsenin kuşku duymamasını istedi.

Kâşif, mağdur kişilerin başka merhalelere çekilmemesi gerektiğini belirtti.

Poliste işkence iddialarına değinirken, bir doktorun nasıl rapor yazabileceğini anlatan Ahmet Kâşif, tutukluların öncelikle sağlık kontrolünden geçirilmesi ve daha sonra iddialar olursa yeniden kontrolden geçirilip iki raporun karşılaştırılabileceğini söyledi. Bakan Kâşif bu yönde yasal düzenleme yapılması gerektiğini kaydetti.

Ahmet Kâşif, Cratos Otel yangınında basına yapılan saldırıyı kimsenin tasvip etmediğini, hükümetin de gereğinin yapılacağını açıkladığını belirtti.

Mehmetçik Belediyesi'ndeki sıkıntıları bildiklerini; trafikle ilgili bir toplantı için yurt dışında bulunan İçişleri Bakanı'nın ülkeye dönünce bu sorunla ilgileneceğini anlatan Kâşif, muhaceret yasasıyla ilgili henüz taslak çalışmaların sürdüğünü bildirdi.

Kâşif, muhtarların talepleri konusunda hükümetin maaş bağlama değil, daha değişik bir çözüm düşündüğünü de açıkladı.

SORULAR

Meclis Genel Kurulu'nda daha sonra sorular bölümüne geçildi. Bir yazılı soruya verilen yanıt okundu sözlü ve sözlü soruya dönüştürülen yazılı sorular ise soru sahipleri ve yanıt verecek bakanlar toplantıya olmadığı için ertelenerek toplantı tamamlandı.

Meclis bir sonraki toplantısını önümüzdeki Pazartesi günü yapacak.

(GÜL/CAN)

 
26 Mayıs 2011 Perşembe 18:31
Okunma: 672
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu