Ana Sayfa » Kıbrıs » Küçük LTB Kararını Değerlendirdi

Küçük LTB Kararını Değerlendirdi

Başbakan İrsen Küçük Anayasa mahkemesinin LTB kararının ardından değerlendirmelerde bulundu. Başbakan, gelinen sürecin 'bir başarı hikayesi' olarak yorumladı.

 
 
Küçük LTB Kararını Değerlendirdi
Küçük: "Biz O Günkü Kaosu, Ltb'nin Bugünkü Haline Bakıldığında Da Görülebileceği Gibi Bir Başarı HikÂyesine Dönüştürdük".

"BUGÜNKÜ KOŞULLARIN 3-4 AY ÖNCESİNE GÖTÜRÜLMEMESİ, ARTIK LTB BAŞKANI, MECLİS ÜYELERİ VE ÇALIŞANLARINI TEMSİL EDEN SENDİKANIN SORUMLULUĞUNDADIR"


Başbakan İrsen Küçük, hizmet hükümetlerinin asli görevinin, zor koşulları vatandaşın genelinin lehine dönüştürebilme becerisini siyasi beklentiye girmeksizin, her türlü siyasi riski alarak kararlılıkla göstermek olduğunu belirterek, "Biz o günkü kaosu, LTB'nin bugünkü haline bakıldığında da görülebileceği gibi bir başarı hikayesine dönüştürdük. Amacımız da sadece buydu" dedi.


Anayasa Mahkemesi'nin Yasa Gücünde Kararname ile LTB Başkan ve meclis üyelerinin 90 gün süreyle zorunlu izne çıkarılması kararını Anayasa'ya aykırı bularak, yürütmeyi durdurmasıyla  ilgili yazılı açıklama yapan Başbakan Küçük, "Bugünkü koşulların 3-4 ay öncesine götürülmemesi, artık LTB Başkanı, Meclis üyeleri ve çalışanlarını temsil eden sendikanın sorumluluğundadır" ifadesini kullandı.


Başbakan İrsen Küçük'ün açıklaması şöyle:


"Hatırlanacağı üzere uzun süre Lefkoşa Türk Belediyesi Başkan ve Meclis üyelerinin gerek idari açıdan gerek mali yapı açısından ve gerekse yürürlükteki mevzuat gereği belediye tarafından verilen hizmetlerin yürütülebilmesi amacı ile elzem toplantıları yapmaması ve alınması gereken kararları yasal vecibelerini yerine getirerek almaması nedeniyle, özelde Lefkoşa kentini genelde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti`ni ekonomik ve sağlık yönünden ciddi boyutta etkilemişti. Hat safhaya varan olumsuzlukların giderilmesi amacı ile ve kamuya gerekli hizmetleri verebilmek için Bakanlar Kurulu  04.07 .2012 tarih ve K.(1634)-2012 sayılı  LTB Başkan ve LTB Meclis üyelerinin 90 gün süre ile zorunlu izne çıkarılmaları hakkında yasa gücünde kararname çıkarmıştır.


Anayasamızın 112. maddesinin verdiği yetkiye dayanarak çıkardığı bu kararname gereği Lefkoşa Türk Belediyesi yaşanan kriz ortamından çıkarılmış, çalışma barışı sağlanarak kamuya hizmet verme noktasına taşınmış, çalışanlar maaşlarını düzenli almaya başlamıştır.


Hal böyle iken belediye çalışanlarını maaşsız, Lefkoşa`yı hatta tüm KKTC`yi salgın hastalık tehlikesi ile karşı karşıya bırakma riski ile Meclis toplantılarını boykot etme kararını alan ve partilerine bağlı meclis üyelerini bu yönde zorlayan CTP ve TDP`nin hükümetimizce sorunun  kaosa dönüşmeden çözümüne yönelik kararnamesini geçersiz kılma girişimi yargı takdiri ile  o yönde sonuçlanmış ve belediye yönetiminin görevlerinin başına dönmelerine karar verilmiştir. Yüce yargının saygı duyduğumuz bu kararı ışığında özerk bir yapıya sahip LTB' nin Başkan,  meclis üyeleri ve çalışanları ile sorumluluklarının bilincinde derhal gerekli hassasiyeti göstermelerini ve derhal Lefkoşalıya hizmet vermelerini beklemek, ve bundan böyle ülkemizde ekonomik kayıplara ve genel sağlık tehditlerine yol açacak istenmeyen sonuçlara fırsat verilmemesini beklemek her KKTC yurttaşının en doğal hakkıdır. Tüm belediye meclis üyelerinin ve bağlı oldukları siyasi partilerin, halkımızın bu doğal hakkına saygılı davranmak zorunda olduklarını önemle hatırlatırım.


Unutulmamalıdır ki hizmet hükümetlerinin asli görevi en zor koşulları vatandaşın genelinin lehine dönüştürebilme becerisini siyasi beklentiye girmeksizin, her türlü siyasi riski alarak kararlılıkla göstermektir.


Biz o günkü kaosu, LTB'nin bugünkü haline bakıldığında da görülebileceği gibi bir başarı hikâyesine dönüştürdük. Amacımız da sadece buydu. Bugünkü koşulların 3-4 ay öncesine götürülmemesi, artık LTB Başkanı, Meclis üyeleri ve çalışanlarını temsil eden sendikanın sorumluluğundadır.


Bu vesileyle Hükümetimizce alınan bu kararı bugüne kadar özveri ile ve harfiyen uygulayan başta İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanlığı, Lefkoşa Kaymakamı Kemal Deniz Dana ve çalışma arkadaşlarına ve tüm belediye çalışanlarına teşekkürlerimi sunarım." 
6 Ağustos 2012 Pazartesi 17:52
Okunma: 1429
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu