Ana Sayfa » Kıbrıs » Küçük: "Meclislerimiz eş zamanlı antlaşmayı onaylayacak"

Küçük: "Meclislerimiz eş zamanlı antlaşmayı onaylayacak"

Anlaşmanın Mecliste onaylanmasının TBMM'yle eş zamanlı yapılması için makul bir süre beklediklerini belirten Küçük, Ankara'da bunun gecikecek olması durumunda konuyu yeniden değerlendirip meclise getirebileceklerini kaydetti.

 
 
Küçük:
Meclis Genel Kurulu'nun bugünkü toplantısında ilk olarak Demokrat Parti Genel Başkanı Serdar Denktaş usul üzerinde söz alarak, partilerin grup toplantılarının genel kurul toplantısı sonrasına bırakılmasını istedi. Genel Kurul öncesi yapılan grup toplantılarının meclis toplan-tısının aksamasına neden olduğunu belirten Denktaş,  bu durumu "saygısızlık" olarak değerlendirdi.  

CTP BG Milletvekili Ferdi Sabit Soyer ise, New York'ta imzalanan anlaşmanın meclisin gündemine hala gelmediğini belirterek, eleştirdi. Böylesi önemli ve ciddi bir konunun bu meclisin iradesi ile şekil-lenmesi gerektiğini savunan Soyer, Kıbrıs Türk halkının nereye gitmesi gerektiğini belirleyecek fikrin şekillenme sürecinde,  Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu'nun siyasi parti başkanlarını çağırmamasını eleştirdi.

Cumhurbaşkanının anlaşma imzalayabileceğini belirten Soyer, "ancak tartışılmayan, somutlaştırılma-yan halka mal olmayan böyle bir şeyi ortaya koymaya hakkı var mı" dedi.

"Meclisin, partilerin hükümetin bütünüyle devrede olması lazım" diyerek Başbakan İrsen Küçük'e konuyu meclise getirmeleri için çağrı yapan Soyer, "Cumhurbaşkanının artık meclise gelmesi lazım. Meclis artık devreye girmelidir" şeklinde konuştu.

KÜÇÜK

Başbakan İrsen  Küçük, sabah yaptıkları grup toplantısının uzun sürdüğünü belirterek "arkadaşlar ku-sura bakmasınlar. Bu her zaman başvurduğumuz bir yöntem değil" dedi.

Cumhurbaşkanı  Eroğlu'nun New York  ziyareti öncesi Bakanlar Kurulu'na bilgi verdiğini ve Meclisi de bilgilendireceğini söylediğini anımsatarak, "bugünlerde gelip bilgilendirmesi gerekir kendisiyle görüşeceğim. Bu bilgilendirmeyi hep beraber sağlayacağız" dedi.

Küçük, New York'ta imzalar atıldıktan sonra Meclis Başkanı'nı arayarak siyasi parti başkanları ile görüşme gerçekleştirdiklerini ve ardından da Bakanlar Kurulu toplayarak gerekli kararı aldıklarını anlattı.ÇAKICI

TDP Başkanı Mehmet Çakıcı da, usul üzerinde söz alarak, "hükümetin haberi olmaksızın Cumhurbaş-kanının bir anlaşmayı imzalamakla yetkili olmadığını" ileri sürerek  bir meclisin çalışma yönetiminin başka bir meclisle birlikte olamayacağını belirtti.

TBMM'yle eş zamanlı karar geçirilme  gerekçesini soran Çakıcı, konunun her şekline itirazı olduğunu söyledi.

"Garantör ülke" ve "haklar" konularında hükümeti "işine geldiği gibi davranmakla" suçlayan Çakıcı, konuşmasının anlaşmanın işleyişiyle ilgili olduğunu yoksa içerikle ilgili söyleyecek daha çok şey ol-duğunu kaydetti.

DENKTAŞ

Yeniden söz alan Serdar Denktaş, kıta sahanlığıyla ilgili anlaşmanın bugün ivedilikle  meclise gelme-sini beklediklerini ifade ederek Cumhurbaşkanı'nın imzaladığı kıta sahanlığıyla ilgili anlaşmayla ilgili olarak "Cumhurbaşkanını halkın seçtiğini ama Cumhurbaşkanına yetkilerini meclisin verdiğini, mecli-sin iradesine aykırı hareket edilemeyeceğini" ifade etti.

"Meclis aldığı bir kararla konfederasyon dışında herhangi bir anlaşmayı yasaklamıştır. Cumhurbaşka-nı'nın böyle bir yetkisi yoktur. Meclis böyle bir yetki vermemiştir" diyen Denktaş, "Cumhurbaşka-nı'nın yetki almadan imzaladığı bir anlaşmaya meclisin onay vermemesi durumunda Cumhurbaşka-nı'na istifa etmek düşer" şeklinde konuştu.

AVCI

ÖRP Başkanı Turgay Avcı da, Kıta sahanlığı anlaşmasının New York'ta, o zeminde  imzalanması gerektiği için orada imzalandığını belirterek  bu konuda meclisin de bilgilendirilmesi  ve onaylanması gerektiğini daha önce de  söylediklerini anımsattı.

Avcı, "O anlaşma Lefkoşa'da yapılması halinde aynı etkiyi yapamayacaktı" dedi.

BM Genel Kurulu'nda Rum lider Hristofyas konuşma yaparken Eroğlu'na hak verilmemesinin tartı-şılmayıp bu anlaşmanın doğru olup olmadığının tartışılmasını eleştirdi.

"ULUSLARARASI İŞLETME ŞİRKETLERİ (DEĞİŞİKLİK) YASA TASARISI

Genel Kurul'da daha sonra "Uluslararası İşletme Şirketleri (Değişiklik) Yasa Tasarısı'nın görüşülme-sine geçildi.TAK
 
27 Eylül 2011 Salı 02:54
Okunma: 528
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu