Ana Sayfa » Kıbrıs » Küçük: Sanayiciye Desteğimiz Sürecek

Küçük: Sanayiciye Desteğimiz Sürecek

Sanayi Odasının 2011 Gala Yemeği Dün Akşam İş İnsanları Yanında Devlet Erkanını Da Biraraya Getirdi. yapılan Konuşmalarda Sanayi Ve Üretimin Önemi Vurgulandı Ve Son Dönemlerde Sektörün  Gösterdiği Gelişmenin İhracaata Önemli Katkı Yaptığı Kaydedildi..

 
 
Küçük: Sanayiciye Desteğimiz Sürecek

Gala yemeğine katılan Başbakan Küçük, ülke ekonomisinin daha ileri gitmesi için hükümet olarak sanayicilere  her türlü desteği  vereceklerini vurguladı.

Türkiye'nin Lefkoşa Büyükelçisi Halil İbrahim Akça ise sanayinin sürdürülebilir olması için sanayici ve devlete düşen önemli görevler buunduğunu belirtti .

Akça,  KKTC ve Türkiyeli yatırımcılar arasında ayırım yapıldığı yönündeki söylemleri ise eleştirdi.

Kıbrıs Türk Sanayi Odası Başkanı Ali Çıralı, gala yemeğinde yaptığı konuşmada Kıbrıs Türk Sanayi odasının, Kıbrıs Türk ekonomisi ve halkının varlığının teminatı olduğunu belirtti.

Ülkedeki sanayicilerin, ambargolar ve  çeşitili dezavantajlara rağmen üretim yaparak birçok dünya devi ülkeyle rekabet içinde olduğunu anımsatan Çıralı, gurur duyulacak bu başarının ,tüm KKTC'nin başarısı olduğunu söyledi.

Çıralı, yerli ürünlerin , yurtdışında tanıtılması yönünde yapılan  çalışmalar hakkında da bilgi verdi.

Maliye Bakanı Ersin Tatar ise konuşmasında,ülkede sanayi ve üretimin önemine vurgu yaparak,  ülkedeki yapısal bozukluklar, devletin omuzlarında  büyük bir kamu yükü bulunmasından kaynaklanan  yüksek maliyet ve vergilerden dolayı,sanayicilerin büyük sıkıntılar yaşadığını  belirtti.

Tatar, Sanayicilerin  yatırımlarına devam ettiği sürece ülkedeki istihdam sorununun azalacağını ve ekonominin  gelişeceğini kaydetti.

Tatar, "Bir ülkede refahın artması, ekonomik beklentileirn  yerine glemesi için çalışmak , üretmek  ve satmak lazımdır. onun için  sanayicilerin bu ülkenin  standartlar ve refahına yaptığı  hizmetleri takdirle karşılıyoruz" dedi.

Tatar,hükümetin bundan sonraki ekonomik  politikalarında denge unsurlarını korumaya gayret edeceğini de vurguladı.

Türkiyenin Lefkoşa Büyükelçisi Halil İbrahim Akça ise,  sanayinin kalkınmanın motoru,ekonomi ve üretimin kalbi olduğunu belirterek, ekonomisi hizmet sektörüne dayanan ada ülkelerinde, hizmet sektörünün girdilerini  sağlayacak sanayinin  oluşmasının gerekliliğine vurgu yaptı.

2002 -2008 yılları arasında KKTC ekonomisinin geçirdiği süreci değerlendiren Akça,  "Bugün KKTC ekonomisi  2002'deki  ekonomi değildir. Hem Güney Kıbrıs hem de Türkiye ile çok önemli  biçimde rekabete girmiş durumdadır. Kuzey Kıbrıs ekonomisi, finans piyasasıyla, rekabete açık haliyle artık büyümüş bir ekonomidir"dedi.

KKTC bankalarındaki  7 milyar Türk liralık  tasarrufun, yalnızca  500 milyon türk liralık bölümünün işletme ve yatırım sermayesine dönüştürülebildiğini  belirten  Akça, bu konuda ciddi bir analiz yapılmasının ihtiyaç olduğunu kaydetti.

Sanayinin sürdürülebilir ve  rekabet edebilir olması için sanayici ve devlete düşen önemli görevler bulunduğunu belirten Akça, ülkede katma değeri yüksek ürünler üretilerek , bunların ihraacaata dönüştürülebilmesi için, üniveristelerle işbirliği yapılmasının gerekliliğini vurguladı.

KKTC ve Türkiyeli yatırımcılar arasında ayırım yapıldığı yönündeki söylemleri de eleştiren Büyükelçi Akça, "bizim için  Kuzey Kıbrısa yatırım yapan  herkes eş değerdedir. bu büyükelçilik nezdinde de türkiye cumhuriyeti nezdinde de  böyledir.. Bu konuda  herhangi bir şekilde  kendilerine avantaj sağlamak  için söylem geliştirenler veya kendini mağdur göstermek için  Türkiyenin kendilerini desteklemediğini ifade edenler varsa sakın  inanmayın. biizm için  Kıbrıslı Türk  Türkiyeli ırk aynı Türktür. Önemli olan  ciddi yatırım yapması, firma kredibilitesi,ne ürettiğinin sorgulanması ve değerli bir üretim yapıyor olmasıdır" diye konuştu.

Başbakan İrsen Küçük ise, ada ekonomilerinde, sanayinin zor bir uğraş olduğunu ancak,ülkedeki sanayicilerin , KKTC'ye uygulanan   izolasyonlar ve ambargolar nedeniyle  daha ciddi sorunlarla mücadele ettiğini belirtti.

Son dönemlerde sektörün  gösterdiği gelişme nedeniyle sanayicileri  kutlayan  Başbakan Küçük, sektörün  daha da gelişerek ülke ihracaata önemli katkılar yapmaya devam edeceğine inanç belirtti.

Türkiye ekonomisi ve sanayiinde 2002 yılında  itibaren yaşanan büyük gelişmelerin, KKTC tarafından takip edilmesinin büyük önem taşıdığını belirten Başbakan Küçük, Kıbrıs Türk  ve  Adana Sanayi Odaları  arasında imzalanan kardeşlik  protokolüyle,  adanalı işadamlarının bu konudak tecrübelerinin KKTC'ye taşınacağını kaydetti.

Başbakan Küçük konuşmasının sonunda, sanayi yatırımları ve  ülke ekonomisinin daha ileri gitmesi için  hükümet olarak sanayicilere  her türlü desteği  vereceklerini belirtti.

Gecede, Kıbrıs Türk Sanayi Odasının kurucu başkan ve üyelerine teşekkür plakletlerinin yanısıra sanayi odasının 2010 yılı başarı ödülleri de sahiplerine verildi.

 
19 Haziran 2011 Pazar 16:05
Okunma: 753
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu