Ana Sayfa » Kıbrıs » "Küçük UBP'yi TAP'laştırdı. Ama biz ona TAP'mayacağız"

"Küçük UBP'yi TAP'laştırdı. Ama biz ona TAP'mayacağız"

"Küçük UBP'yi TAP'laştırdı. Ama biz ona TAP'mayacağız"

 
 
8 Milletvekilinin Lefkoşa Merit Otelde yaptıkları basın toplantısının metni:


26 Mayıs 20138 Milletvekili  Basın Toplantısı Metini:

Değerli medya mensupları öncelikle bir tatil günü olmasına rağmen basın toplantımıza gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederiz.

Çok sevdiğimiz UBP’den ihraç edilen, dışlanan milletvekilleri olarak degil, UBP’deki kurultay delegelerinin en az yarısını parti tabanının ise coğunluğunun görüşleri ile Sayın İrsen Küçük’le ülkemiz, halkımız, UBP yararına  siyasi mücadele veren temsilciler olarak karşınızdayız.

Son iç siyasi gelişmeler malumunuzdur.

Vaktinizi mümkün olduğunca az alarak sizlere gelinen noktadaki görüşlerimizi aktaracak bundan sonra izeleyeceğimiz tutumla ilgili bilgi vereceğiz.

Okuyacağım metinden sonra ben ve arkadaşlarım sizlerden gelecek sorulara yanıt vermeye hazır olacağız.

Üzerinde duracağımız dört konu var;

1.    Gelinen nokta ile ilgili değerlendirmemiz.

2.    Ulusal Birlik Partisi yetkili organları tarafından ‘kesin ihraç’ kararı ile UBP Ortak Disiplin Kurulu’na sevk edilmemiz karşısında takınacağımız tavır.

3.    Halkımız ve Ülkemizin beklentileri karşısında yapmayı tasarladıklarımızın ana hatları.

4.    Demokrat Parti ile güç birliğimiz.Sevgili medya mensubu arkadaşlar, biz bundan sonra geriye değil ileriye bakacağız.

Bugün son kez bazı konulara değinip, artık enerjimizi halkımızın sorunlarının çözümü için çareler, projeler üretmeye harcayacağız.

UBP’de birlik-beraberliği , sevgi-saygıyı sağlamak yapılan yanlışlardan vazgeçilmesini temin etmek için herşeyi yaptık ama maalesef partiyi ele geçiren yasa, tüzük, etik kural tanımayan, vefa nedir bilmeyen yanlış İrsen Küçük zihniyeti buna izin vermedi.

Herkes yaşanan süreçte neler olduğunu biliyor.

Ulusal Birlik Partisi artık o halkın bildiği parti değildir.

Ulusal Birlik Partisi bin bir oyun, baskı, vaat, dağıtılan imkanlar, işe alımlar, yasa ve tüzük ihlalleri ile tabanın ve halkın istememesine rağmen Genel Başkan seçilen Sayın Küçük tarafından eski sevdası Toplumsal Atılım Partisi (TAP)’ne dönüştürülmüştür.

Sayın Küçük TAP’laştırdığı UBP’de kendisine TAPan insanlar istiyor.

Sayın Küçük’ün TAP’laşmayı kabul etmeyenlere yaşam hakkı tanımayacağı Genel Başkan seçildikten hemen sonra sergilediği tavırlarla belli olmuştu.

Bu anlayış hem 21 Ekim2012 sonrası yapılan Genel Sekreterlik ve Genel Yönetim Kurulu seçimlerinde, Genel Sekreter Yardımcısı atamalarında , hem de Fuat Namsoy’un istifası sonrasında gerçekleştirilen 11 Mayıs 2013 tarihindeki Genel Sekreterlik seçiminde net bir şekilde tescillenmiştir.Sayın Küçük son iki yıldır çeşitli vesilelerle ortaya konulan ülke ve parti yönetiminin iyi olmadığına ilişkin tüm değerlendirmeleri dikkate almamış sadece ve sadece kendisini düşünmüştür.

Herkesin bildiği üzere bardağı taşıran son damla Sayın Küçük’ün bizlere çok net olarak verdiği sözleri tutmaması, iki yüzlü davranmasıdır.

Biz koltuk ya da çıkar peşinde değiliz.

Eğer böyle bir anlayışa sahip olsak, hedeflerimizden, ilkelerimizden vazgeçip, tabanımızın, halkımızın çıkarlarını bir tarafa koyarak Sayın Küçük’e boyun eğsek, boyunduruğuna girseydik emin olunuz ihya edilirdik.

Biz , ülkemiz, halkımız ve hizmet için bir vasıta olarak gördüğümüz Ulusal Birlik Partisi’nin başarısı için herşeyi göze alarak yola çıktık.

Sayın Küçük’ün niyeti bizi dışlamak yok etmekti.

Hedefi bizi seçim zamanına kadar partide tutmak sonra aday yapmayarak siyaset dışına itmekti.

Biz Sayın Küçük’ün bu niyetini yaptığımız yoklamalar  sonucunda net bir şekilde gördüğümüz için ülkeyi ve Ulusal Birlik Partisi’ni bir an önce Sayın Küçük’ün verdiği zararlardan kurtarmak adına Cumhuriyetçi Türk Partisi, Demokrat Parti ve Toplumcu Demokrasi Partisi ile temas kurduk.

Temaslarımızda bizimle aynı görüşlerin paylaşıldığını saptadık.Ülkeyi Sayın Küçük başkanlığındaki hükümetten kurtarmak, doğal olarak Sayın Küçük dışındaki bir kişinin oluşturacağı hükümet ile adil, dürüst, her türlü partizanlıktan uzak olarak 29 Eylül’de seçime gitmek.

Yalnız bu noktada CTP Genel Başkanı Sayın Özkan Yorgancıoğlu, muhalefette yer alan bir parti olarak devamlı suretle en erken zamanda bir seçim yapılması hususunu vurguladıklarını, bu nedenle daha yakın bir seçim tarihi önerilmesi halinde bunu da  partinin yetkili organlarında değerlendirmek istediklerini söyledi. Ancak erken seçime gidilmesi, Küçük Hükümeti’nin artık ülkemize zarar verdiği için yeni bir seçim hükümeti kurulması konularında  bizimle uzlaşmışlardır.

Geçtiğimiz Pazartesi’nden itibaren Cumhuriyet Meclisi’nde yaşananlar, radyo-televizyonlarda söylenenler, gazetelerde söylenenler çok taze olduğundan tekrarlamak istemiyorum ama şunu vurgulamakta fayda görüyoruz:

Biz verdiğimiz tüm sözlere bağlıyız.

Başkalarının ne yaptığı bizi ilgilendirmez. Biz özümüz ve sözümüz bir yolumuza devam edeceğiz.

Sayın Küçük’ün politikalarına, uygulamalarına karşı bizimle birlikte karşı çıkan, toplantılarımıza katılan iki arkadaşımız erken seçim ve güvensizlik önergelerine imza koymadılar. Bu onların kendi kişisel kararlarıdır.

Biz imza koyan 8 milletvekili yine tüm tüzük kuralları çiğnenerek Küçük’ün talebi ve baskıları ile Genel Yönetim Kurulu ve Parti Meclisi’nde alına kesin ihraç kararları ile Ortak Disiplin Kurulu’na verildik.

Şimdi bizden savunma isteniyor.

Ortak Disiplin Kurulu ve Ulusal Birlik Partisi’ne saygımız baki kalarak vurgulamak isiyoruz ki, Sayın Küçük’ün başkanlığındaki yönetime savunma vermeyi zül sayıyoruz.

Kesinlikle savunma yapmayacağız.

Biz Sayın Küçük’ün iki dudağı arasına sıkışacak insanlar değiliz.

Bugünden itibaren Sayın Küçük’ün ele geçirdiği Ulusal Birlik Partisi’nden istifa ediyoruz.

İstifa yazılarımız yarın sabah, Meclis oturumu başlamadan Cumhuriyet Meclisi Başkanlığı’na sunulacaktır.

Peki bundan sonra ne yapacağız….

Bundan sonra ülkemizin artık bir reform bir değişim sürecine girmesinin şart olduğu inancı ile siyaset yapmaya devam edeceğiz.

Değerlenirmelerimiz ve temaslarımız sonucunda  Demokrat Parti –Ulusal Güçler oluşumuna destek verme kararı almış bulunuyoruz.

Bu oluşum konusundaki temas ve görüşmelerimiz gayet olumlu bir şekilde devam ediyor.

Ama henüz son noktaya gelinmiş değil.

Beklentimiz , çabamız ve niyetimiz önümüzdeki birkaç gün içerisinde sonuca ulaşmaktır.

Bu birliktelik kesinlikle milletvekili seçilebilme adına sağlanmış kısa süreli bir olay olmayacaktır.Hedefimiz bu şemsiye altına toplanacak aynı idealleri paylaşanlarla Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni gerçek anlamda yaşatıp yüceltmek, Kıbrıs Türk Halkı’nı yeni, reformist, ilerici, çağdaş bir anlayışla daha refah, daha mutlu, yaşam kalitesi daha yüksek bir noktaya taşımaktır.

Hedefimiz, Anavatan Türkiye ile karşılıklı sevgi-saygı ve anlayışla ilişkilerimizi en ileri ve en doğru noktaya getirmektir.

Demokrat Parti Genel Başkanı Serdar Denktaş ve diğer yetkililerle  hedef birlikteliğimiz var.

Hedeflerimizi, ilekelerimizi inşallah birlikte düzenleyeceğimiz basın toplantısı ile sizlerle paylaşacağız.

Son olarak şu noktayı hatırlatmakta fayda görüyoruz; Demokrat Parti ile Ulusal Birlik Partisi 2010 yılında eski hesapları temizlemiş Cumhurbaşkanlığı ve Belediye seçimlerinde işbirliği yapmışlardı.

UBP’den Sayın Küçük zihniyeti ile dışlanmamız, atılmamız söz konusu olduğuna göre bizim Demokrat Parti-Ulusal Güçler olgusuna destek vermemiz gayet doğaldır.

Hiç kimseye kırgın, kızgın değiliz

Politikada kızgınlık, kırgınlık olmaz.

Hiç kimse ile şahsi bir hesabımız yoktur.

Keşke yapmasaydık diyeceğimiz, pişmanlık duyacağımız hiçbir şey yapmadık.

Çok kısa süre sonra doğruları söylediğimizin, Sayın Küçük’e karşı çıkışımızın ne kadar doğru olduğunu UBP tabanı ve halkımızın yanı sıra Sayın Küçük’ün şu anda çevresinde olanların da teslim edeceğinden eminiz…

Ama geç olacak.

Biz, sadece ve sadece Kıbrıs Türk Halkı ve UBP tabanının geniş bir kesiminin sesine kulak vererek Sayın Küçük’ün yanlış parti ve ülke yönetimine karşı çıktık.

Sadece ve sadece çok sevdiğimiz ülkemize hizmet vermek istiyoruz.

Takdir içinden çıkmaktan, bir parçası olmaktan gurur duyduğumuz Kıbrıs Türk Halkı’nındır.

Teşekkür ederiz..

Sorularınız varsa ben ve arkadaşlarım yanıtlamaya hazırız.SORULAR..."KÜÇÜK'LE HİÇBİR PAZARLIK YAPMADIK,YAPTIRMADIK"


Basının sorularını da yanıtlayan Ahmet Kaşif, İrsen Küçük'le ne pazarlığı yaptıkları yönündeki soruya karşılık, "Hiçbir pazarlık yapmadık, yapmayacağız da" diyerek ayrıştırılarak partiden dışlanmak istenmeleri karşında gerekeni yaptıklarını, koltuk pazarlığı yapmadıklarını ve yaptırmadıklarını vurguladı.


"2003'te Bakanlık alamayınca DP'den istifa ederek erken seçime gidilmesine neden olmuştunuz. Tarih tekerrür mü ediyor. Şimdi  UBP'den ayrıldıktan sonra tekrar DP'yle işbirliği yapmak biraz çelişkili değil mi?" şeklindeki bir soru üzerine ise Kaşif, "Halkımız ve ülkemiz için en iyisi neyse onu yapıyoruz. DP'de ben 2003 yılında koltuk istemedim. Size bu konuda çok yanlış bilgi verdiler. Kesinlikle böyle bir şey olmadı.Hayatım boyunca hiçbir görev talep etmedim. Hep görevler bana tevdi edildi ve verilen görevleri ben de arkadaşlarım da elimizden geldiğince sonuna kadar halkımız için yaptık" yanıtını verdi.


"TEK ÇATI, TEK LİSTE..."


Kaşif, bir basın mensubunun, DP'yle yapılacak işbirliğinde nasıl bir yapılanma olacağıyla ilgili sorusuna karşılık, DP'yle görüşmelerin olumlu ve uyumlu gittiğini, her şeyin tartışılacağını ve neticenin ileriki günlerde basınla paylaşılacağını anlattı.


Kaşif, tek çatı olacağını ve adayların DP-UG adayı olarak seçime gireceğini belirterek, "Tek çatı, tek liste olarak seçime girerek en doğrusunu yapmaya çalışacağız" dedi.


TAÇOY: "LTB SEÇİMLERİNDE PARTİMİZ İÇİN ÇALIŞTIK"


LTB seçimlerinde DP'yi destekledikleri yönündeki iddialarla ilgili soruyu ise Kaşif ile Lefkoşa Milletvekili Hasan Taçoy birlikte yanıtladı. Kaşif, sadece örgüt binalarında oturarak, yiyip içerek seçim kazanılamayacağını; halkın içine girerek sorunlarını dinlemek gerektiğini belirtirken; Taçoy da  yıllardır "UBP'nin neferi" olduğunu ve bugünün kendisi için zor bir gün olduğunu ifade ederek, LTB seçimlerinde tüm ekipleriyle UBP adayı için çalıştıklarını söyledi.


Kaşif, bugünün yaşanmaması için ne yapılması gerektiği yönündeki bir soru üzerine, "Sayın Küçük partinin başından ayrılırdı, bizler de milletvekilliğine aday olmazdık" yanıtını verdi. 


"8 milletvekilli arasından seçimde aday olmayacak biri var mı" sorusuna ise Kaşif, "Her arkadaşın aday olma hakkı ana sütü kadar helaldir. Şu andaki duruşumuz hepimiz  adayız" diye yanıt verdi.


Ahmet Kaşif, seçimleri kazanmaları halinde başkanın kendisi mi yoksa DP başkanı Serdar Denktaş mı olacağı sorusuyla ilgili, ittifak oluşumu için görüştüklerini ve bu ortamda bunu polemik veya anlaşmazlık konusu olarak ortaya koymak istemediklerini; son şekli verilmeden bazı şeylerin konuşulmasının hatalı olacağını anlattı.


"ALTERNATİFSİZ YOLA ÇIKILMAZ "


DP'yle bir anlaşmazlıkları olması durumunda seçimlere yönelik B planları olup olmadığı sorusunu yanıtlarken de, "Alternatifler üretilmeden yola çıkılmaz" diyen Kaşif, B planları olduğunu vurguladı.


Ahmet Kaşif, basın toplantısında, "DP'nin  Ejder Aslanbaba ile ilgili herhangi bir rezervasyonu var mı? Sizin de DP'yle ilgili rezervasyonunuz var mı" sorusuna da muhatap oldu ve "Yola çıkarken kimse kimse için rezerv koyamaz. Ne onlardan ne bizden yoktur" yanıtını verdi.


Aslanbaba ise, DP'den ayrılırken sorun yaşamadığını belirterek, "İnsanlar evlenir, ayrılır, çocukları için yeniden görüşür. Biz de KKTC gençleri için yeniden buluşuruz" dedi.


ÖZCAFER: "BİREYSEL ÇIKARLAR ÖNE ÇIKTIĞI ANDA ÇEKİLİRİM"


Basın toplantısında söz alan Gazimağusa Milletvekili Afet Özcafer de, bugünün kendileri için pek de mutlu bir gün olmadığını ancak insan bir karar verdiği zaman arkasında da durması gerektiğini belirterek, "Kararımdan hiçbir pişmanlık duymadım" dedi.


Yeni hareketle kurumsallaşma ve hukukun üstünlüğüne dayalı bir yapıda çalışmak istediklerine işaret eden Özcafer, DP-UG ittifakı altında seçime girmeye hazır olduğunu ancak tüzüklerin çalıştırılmadığını ve bireysel çıkarların öne çıktığını gördüğü anda siyasetten çekileceğini kaydetti.


KAMİL: "PARTİDE GERÇEK UBP'LİLERE YER KALMADI"


UBP Girne Milletvekili İlkay Kamil de, "seçilmeniz halinde bugüne kadar yapılan yanlışları ters yüz ederek hesap soracak mısınız" sorusunu yanıtlarken, bir şeylerin düzelebilmesi için yapılan yanlışların artık hesabının sorulması ve suçluların  cezalandırılması gerektiğini vurguladı.


Ülkede son iki yıldır yanlış yönetilme nedeniyle partinin gözleri önünde eridiğini, tek vücut olmak için çalıştıklarını ancak itildiklerini ve partide gerçek UBP'lilere yer kalmadığını kaydeden Kamil, "Sayın Küçük sanki bir misyon üstlenmiş gibi UBP'yi eritmek için çalıştı" ifadelerini kullandı.


Kamil, UBP tabanıyla, milletvekilleriyle ve belli kurum-kuruluşlarla  hiçbir kavgaları olmadığını belirterek, "Kavgamız bugün UBP'yi yanlış yönetenlerledir" dedi.


Kamil, "Hepimiz hatalıyız" diyerek tüm siyasi partilerin hataları bulunduğunu da ekledi.


"2015 seçimlerinde ortak adayınız var mı? Eroğlu mu?" sorusuna ise Ahmet Kaşif, bu konun un şu anda detay olduğunu belirterek karşılık verdi ve "Önce çatı kurulur, sonra detaylara karar verilir" dedi.

 
26 Mayıs 2013 Pazar 10:57
Okunma: 1881
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu