Ana Sayfa » Kıbrıs » Küçük Yeni Kamu Görevlileri Yasa Tasarısı Hakkında Açıklama Yaptı

Küçük Yeni Kamu Görevlileri Yasa Tasarısı Hakkında Açıklama Yaptı

"Kamu Yönetimi Reformunun Önemli Bir Adımı Olarak Nitelendirilen Tasarı, Birçok Hükümet Döneminde Tartışılan, Ancak, Bir Türlü Hayata Geçirilemeyen Bir Dizi Reform Düzenlemeleri İçermektedir"

 
 
Küçük Yeni Kamu Görevlileri Yasa Tasarısı Hakkında Açıklama Yaptı
Başbakan İrsen Küçük, etkin ve verimli bir kamu personel yönetimi sağlamak yönünde hazırlanan yeni Kamu Görevlileri Yasa Tasarısı'nın Bakanlar Kurulu'nun 2 Kasım 2011 tarihli toplantısında onaylandığını belirterek, bunun kamu reformunun sadece ilk adımı olduğunu, kamu görevinde bir tür seferberliğin başlatılması gerektiğini vurguladı.  

Başbakan Küçük, konuyla ilgili olarak, bugün yazılı bir açıklama yaptı. Başbakan, açıklamasında, kamu yönetimi reformunun önemli bir adımı olarak nitelendirilen tasarının, birçok Hükümet döneminde tartışılan, ancak, bir türlü hayata geçirilemeyen bir dizi reform düzenlemeleri içerdiğini kaydetti. Küçük, gerek kamu içinden gerekse de dışından kesimler tarafından eleştirilen üçlü kararname atamalarının kapsamının daraltılarak sadece müsteşarlar ile sınırlandırılmasının, müşavir sayısını azaltmakla kalmayacağını, küçük ölçeğe sahip ülkelerin ortak sorunu olan az sayıdaki yetişmiş insan kaynağından daha etkin istifade edilmesini beraberinde getireceğini ifade etti.

Küçük, Meclis'te temsil edilen tüm siyasi partilere ve "personel yönetimi sisteminin asli paydaşı olan sendikalara", süreç içinde yapıcı tavır takınmaları ve hep birlikte toplumsal uzlaşı noktasının sağlanması yönünde çalışmaları için çağrı yaptı. Başbakan açıklamasında şöyle dedi:

"Bunun yanı sıra, yönetici düzeyinde liyakat ve devamlılığın tesis edilmesi, kamu yönetimimize kurumsallaşmayı getirecek, sübjektif ve kişiye özel düzenlemeleri ortadan kaldıracaktır.

Benzer şekilde, belli tecrübe ve niteliklere haiz olmak koşuluyla kamu görevi dışından olanlar kişilere yönetici kadrolarına başvurma ve sınavda başarılı olmaları halinde atanma şansının verilmesi, gerek yurtiçinde, gerekse de yurtdışında kendini yetiştiren ve kariyerinde başarılı olan gençlerimizden kamu yönetiminde de istifade edilmesinin önünü açacak, sistemi dinamizme kavuşturacaktır.

Bakanlıkların hizmet teşkilatında yapılacak düzenlemeler ile uzman kadroları oluşturulacak ve hazırlanacak yeni Sınav Tüzüğü uyarınca Kamu Hizmeti Komisyonu tarafından uygulanacak modern yöntemlerle bilgi ölçen sınavlarda başarılı olan yeni mezun gençlerimiz, uzmanlık kazanmak maksadıyla bu kadrolara istihdam edilebilecektir.

Özetle etkin bir personel yönetiminin iki olmazsa olmazını, diğer bir ifadeyle kamu yönetiminin siyasi vasfının azaltılmasını ve liyakate dayalı atamaların gerçekleştirilmesini hedefleyen yeni Kamu Görevlileri Yasa tasarısı, bu yönde daha birçok düzenlemeler içermektedir.

YABANCI UZMANLARLA HAZIRLANDI

Yeni Yasa Tasarısı, uzun bir zaman dilimi içerisinde başarılı ülke örnekleri analiz edilerek ve yabancı uzmanlar ile danışılarak hazırlanmıştır.  Sendikalarımız ise gerek tasarının kapsamının ne olacağının şekillendirilmesi, gerekse de tasarı taslağının kamuoyu ile paylaşılmasının öncesinde ve sonrasında sürece dâhil edilmiştir. Kamu yönetiminde zihniyet ve davranışsal değişim olmadan reformun gerçekleştirilemeyeceği bilinci ile her aşamada katılımcı bir süreç izlenmeye çalışılmıştır.

Sendikalarımız da yapıcı bir şekilde görüşlerini yazılı olarak bizler ile paylaşmıştır. Avrupa Birliği Koordinasyon Merkezi ve Personel Dairesi tarafından değerlendirilen görüşler, yasa tasarısının ruhuna uygun olduğu ölçüde tasarıya dâhil edilmiştir. Dâhil edilmeyenlerin ise neden dâhil edilmediğine ilişkin kapsamlı açıklama ileriki günlerde Sendikalara yazılı olarak iletilecek ve talep olması halinde kamuoyu ile de paylaşılacaktır. Tesis edilen bu güzel diyalogu tasarının bundan sonra geçeceği aşamalarda da muhafaza etmek için Hükümetimiz gerekli tedbirleri alacaktır.

Daha önce birçok vesileyle de dile getirmiş olduğum üzere kamu reformu bir amaç olmanın ötesinde toplumsal bir gerekliliğe dönüşmüştür. Halka sunulan hizmet kalitesinin iyileştirilmesinden daha iyi kamu politikalarının ve yatırım projelerinin geliştirilmesine kadar olan birçok şey ancak ve ancak kamu reformunun başarıya ulaşması ile mümkün olacaktır.

Bu sebeptendir ki, Meclis'te temsil edilen tüm siyasi partilere ve personel yönetimi sisteminin asli paydaşı olan sendikalara, süreç içinde yapıcı tavır takınmaları ve hep birlikte toplumsal uzlaşı noktasının sağlanması yönünde çalışmaları için bir kez daha çağrı yapmak isterim.

Unutulmamalıdır ki, yeni Kamu Görevlileri Yasa Tasarısı, çok önemli düzenlemeler getirecek olmakla beraber, kamu reformunun sadece ilk adımını oluşturmaktadır. Yeni Kamu Görevlileri Yasa Tasarısı'nın Meclis'te görüşülmesine paralel olarak onunla doğrundan veya dolaylı ilişkili birçok mevzuatın ele alınması ve kamu görevinde bir tür seferberliğin başlatılması gerekecektir."
 
23 Kasım 2011 Çarşamba 15:25
Okunma: 879
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu