Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Küçükbaş Hayvan Besicilerinin Protestoları Sonuç Verdi

Küçükbaş Hayvan Besicilerinin Protestoları Sonuç Verdi

Besiciler İle Rum Başkanlığı Arasında Uzlaşı.

 
 
Küçükbaş Hayvan Besicilerinin Protestoları Sonuç Verdi
Lefkoşa, 24 Mart 12 (T.A.K): Rum küçükbaş hayvan besicilerinin, Rum Başkanlığı önünde yollara tonlarca sütler dökerek ve bedava hellim dağıtarak, hellim prototipinin uygulanması yönünde bir süredir gerçekleştirdikleri protestolarının sonuç verdiği bildirildi.


Alithia gazetesi Rum Ticaret Sanayi ve Turizm Bakanı Neoklis Silişikotis, Tarım Bakanı Sofoklis Aletraris, Rum Başkanlık Müsteşarı Titos Hristofidis, tarım ve küçükbaş hayvan besicileri örgütlerinin katılımıyla dün gerçekleştirilen toplantıdan olumlu sonuç çıktığını belirtti.


Gazete, taraflar arasında anlaşmaya varılmasıyla, besicilerin, Başkanlık önündeki protestolarına son verdiğini yazdı.


Habere göre Aletraris, toplantı sonrasında yaptığı açıklamada, küçükbaş hayvan besicilerinin ürettiği sütlerin ellerinde kalmaması için besicilerin isteklerine memnun eden çözümler bulunduğunu ifade etti.


Buna göre; Aralık-Haziran döneminde hellimde en az yüzde 35 küçükbaş hayvan (koyun-keçi) sütü kullanılacak; üretimin düşük olduğu Temmuz-Kasım döneminde bu miktar yüzde 23 olacak. Buna ek olarak varılan anlaşmada, 5 yıllık geçici dönemin son ermesiyle, 2017 yılında hedefin, yüzde 51 küçükbaş hayvan sütü ve yüzde 49 inek sütünün kullanılmasını öngören hellim prototipinin uygulanması olduğu belirtiliyor.


PEYNİR ÜRETİCİLERİ MEMNUN DEĞİL


Simerini gazetesi ise, 27 yıl bekleme ve Rum Başkanlık Sarayı önündeki 5 günlük protestonun ardından, küçükbaş hayvan besicilerine meşakkat çektiren sorunlarının muhtemelen nihai çözüme doğru gittiğini, çünkü peynir üreticilerinin son sözlerini henüz söylememiş olduğunu kaydetti.


Peynir üreticilerinin, önümüzdeki hafta Pazartesi günü bir sonraki adımlarına karar verecekleri genel kurul toplantısının olduğuna işaret eden gazete, elde ettiği bilgilere göre peynir üreticilerinin, özellikle müzakerelere katılmadıkları için dünkü gelişmeden memnun kalmadığını aktardı.


(HC/HA)