Ana Sayfa » Kıbrıs » Küçük'ten Bağış'a Destek

Küçük'ten Bağış'a Destek

Küçük: "görüşmelerde Erteleme Olursa Türk Halkının Beklemesi Mümkün Değildir".

 
 
Küçük'ten Bağış'a Destek
"TÜRKİYE İLE BİRLİKTE KARAR ÜRETME AŞAMASINDA OLACAĞIZ"


"BU NOKTAYA GELMEDEN ÖNCE EGEMEN BAĞIŞ'IN BAZI SEÇENEKLERİ DİLLENDİRMESİ GAYET DOĞALDIR"


Lefkoşa, 5 Mart 12 (T.A.K): Başbakan İrsen Küçük, görüşmelerin çıkmaza girmesi halinde bazı seçeneklerin düşünülmesi gerektiğine işaret ederek, "Şayet görüşmelerde bir erteleme olacaksa Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve Kıbrıs Türk halkının beklemesi mümkün değildir, söz konusu değildir.  Dolayısıyla devam eden görüşmelerde her zaman Anavatan Türkiye ile işbirliği içinde olan Kıbrıs Türk Liderliği, bu konuda da yeni bir karar üretme aşamasına gelme noktasında olacaktır" dedi.


Başbakan Küçük, dolayısıyla bu noktaya gelmeden önce Türkiye Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış'ın, bazı seçenekleri dillendirmesinin gayet doğal olduğuna dikkat çekti.


Başbakan Küçük, bugün, Türkiye Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış'ın, "KKTC''in Türkiye'ye bağlanması dahil her türlü seçeneğin masada olduğu" yönündeki açıklamasını Türk Ajansı Kıbrıs'a (TAK) değerlendirdi.


Küçük, Bağış'ın açıklamasında sadece bir seçenek değil, birçok seçenek üzerinde durduğuna işaret etti."TÜRKİYE İLE BİRLİKTE KARAR ÜRETME AŞAMASINDA OLACAĞIZ"


"BU NOKTAYA GELMEDEN ÖNCE EGEMEN BAĞIŞ'IN BAZI SEÇENEKLERİ DİLLENDİRMESİ GAYET DOĞALDIR"


Lefkoşa, 5 Mart 12 (T.A.K.): Başbakan İrsen Küçük,  görüşmelerin çıkmaza girmesi halinde bazı seçeneklerin düşünülmesi gerektiğine işaret ederek " Şayet görüşmelerde bir erteleme olacaksa Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve Kıbrıs Türk halkının beklemesi mümkün değildir, söz konusu değildir.  Dolayısıyla devam eden görüşmelerde her zaman Anavatan Türkiye ile işbirliği içinde olan Kıbrıs Türk Liderliği bu konuda da yeni bir karar üretme aşamasına gelme noktasında olacaktır" dedi.


Başbakan Küçük, dolayısıyla bu noktaya gelmeden önce Türkiye Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış'ın, bazı seçenekleri dillendirmesinin  gayet doğal olduğuna işaret etti.


Başbakan Küçük, Türkiye Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış'ın, "KKTC''in Türkiye'ye bağlanması dahil her türlü seçeneğin masada olduğu" yönündeki açıklamasını, bugün, Türk Ajansı Kıbrıs (TAK) muhabirinin sorusu üzerine değerlendirdi.


Küçük, Bağış'ın açıklamasında sadece bir seçenek değil bir çok seçenek üzerinde durduğuna da dikkati çekti ve Bağış'ın düşünülmesi gereken seçenekleri ve önerilerini ortaya koyduğunu söyledi.


Uzun zamandır devam eden görüşmeler ve Greentree'de düzenlenen 2  zirveden istenilen veya beklenilen sonuca ulaşılamaması nedeniyle görüşme sürecinin sıkıntıya düştüğünü görmenin mümkün olduğunu ifade eden Başbakan İrsen Küçük,  1 Temmuz'da Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nin Avrupa Birliği Dönem Başkanlığı'nı devralacak olmasının ise müzakerelerin hızlandırılmasını engellemekte olduğuna işaret etti.


Gerek KKTC, gerekse Türkiye hükümetlerinin Avrupa Birliği'ne bir çok çağrısı bulunmasına karşın, Rumların dönem başkanlığının ertelenmesinin gündeme gelmediğini anımsatan Başbakan Küçük, Rum Yönetimi'nin dönem başkanlığını devralması ile birlikte görüşmelerin seyrinde belirsizlik olacağını söyledi.


BM Genel Sekreteri Ban ki Moon'un ise Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer'in vereceği  rapor sonrası  tutumunu açıklanmasının beklendiğini kaydeden Başbakan Küçük, bu gelişmelerin çözüm bekleyen  Türk tarafı ve Türkiye'yi endişeye sevk ettiğini belirtti. 


Görüşmelerin çıkmaza girmesi halinde bazı seçeneklerin düşünülmesinin gerekli olduğuna dikkati çeken Başbakan Küçük "Şayet görüşmelerde bir erteleme olacaksa Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve Kıbrıs Türk halkının beklemesi mümkün değildir, söz konusu değildir.  Dolayısıyla devam eden görüşmelerde her zaman Anavatan Türkiye ile işbirliği içinde olan Kıbrıs Türk Liderliği bu konuda da yeni bir karar üretme aşamasına gelme noktasında olacaktır" dedi.


Dolayısıyla bu noktaya gelmeden önce Türkiye Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış'ın, bazı seçenekleri dillendirmesinin  gayet doğal olduğuna işaret eden Başbakan Küçük, Bağış'ın açıklamasında sadece bir seçenek değil bir çok seçenek üzerinde durduğuna dikkati çekti.


Bu açıklamaların görüşmelerin çıkmaza girmesi halinde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin  bazı girişimler içerisinde olabileceğinin ifadesi olduğuna da işaret eden Başbakan Küçük şöyle konuştu:


"Ambargolar ve izolasyonlar devam etmektedir. Bugüne kadar bu konuda bir esneklik sağlanmamıştır. Özellikle Kıbrıs görüşmeleri belli bir süre askıya alınırsa bundan olumsuz etkilenecek olan Rum Yönetimi ve Rum halkı değil Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti halkı olacaktır. Dolayısıyla bu konuda bazı önlemlerin alınması gayet doğaldır. Sayın Egemen Bağış'ın açıklamaları bu seçenekleri ortaya koymuştur. Tabii ki bu konuda karar her halükarda Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti halkının olacaktır. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti halkının onaylamayacağı bir kararın alınması ve yürürlüğe girmesi de söz konusu değildir. Ama sayın Egemen Bağış bu konuda Türk Hükümeti'nin görüşlerini, düşünülmesi gereken seçenekleri ve önerilerini ortaya koymuştur. Dolayısıyla biz sayın Downer'in hazırlayacağı raporda bu konuları dikkate alacağı, sayın Genel   Sekreter'in de karar verirken bu gerçekleri dikkate alacağı düşüncesi içerisindeyiz."

 
5 Mart 2012 Pazartesi 12:23
Okunma: 668
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu