Ana Sayfa » Kıbrıs » Küçük'ten genel değerlendirme

Küçük'ten genel değerlendirme

Başbakan Küçük, Bayrak Haber’de yayımlanan bir programa katılarak soruları yanıtladı.

 
 
Küçük'ten genel değerlendirme

“ELEKTRİK KURUMUNUN ÖZELLEŞTİRİLMESİ BANA GÖRE ZORDUR”Küçük, Kıbrıs Türk Elektrik Kurumundaki özerkleştirme kararının hatırlatılması üzerine, kurumda yapılan fiyat ayarlamalarına karşın bu şekli ile devam etmesi durumunda 60 milyon açığı olacağını, ayrıca kurumun yaklaşık 285 milyon TL faiz yükü altında borcu bulunduğunu kaydetti. Küçük, konuyla ilgili şunları söyledi:

“Kurum kendi içinde yıpranır ve sermayesini yemek zorunda kalır. Diğer taraftan çalışanlar kendilerine göre sendikal haklar kazanmışlar. Devletin üzerinde haklar almışlar. Bu yapı içerisinde elektrik kurumunun devamı mümkün değil. Bunları kurumda tümü ile dengelemek lazım. Özelleştirilmesi bana göre zordur. Bu yapı ile bu kuruluşu özelleştirmeye kalkarsanız, beklentiniz olan gelire ulaşmak mümkün değil. Çalışanlarla birlikte yapıyı düzeltmeye çalışalım dedik. Kaçakları önleyici, itilaflı olan konuları, belediyeler ile sorunların çözülmesi, çalışanların aşırı kazançları varsa bunların törpülenmesi lazım. Fedakârlık çalışanla başlamalıdır. Bu yapı bu şekli ile düzelirse devamı mümkündür.”

Başbakan Küçük, elektrik kurumunda gerekli tedbir alınmazsa halkın karşısına yeni zamlarla çıkılacağı uyarısında da bulundu.HASPOLAT KONUSU...Haspolat’taki Vakıflar arazisine yapılması planlanan projelerle de bilgi veren Başbakan Küçük, araziye Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi’nin talebinin bulunduğunu, ancak bu arazinin Vakıflar tarafından 2 ay önce ihaleye çıktığını belirtti ve “üniversitenin böyle bir talebi varsaydı, bu ihaleye neden katılmadı” diye sordu.

Haspolat’taki Vakıf arazisine bir hayır kurumunun talip olduğunu, ilahiyat kolejinin inşaatının yanında yurt, spor salonu, yüzme havuzu ile modern kompleks bir tesisin düşünüldüğünü anlatan Küçük, “Özel okul gibi olmayacak. İnşaatı tamamlanacak, proje maliyeti 8 buçuk milyon TL ve bu paranın bir hayırsever tarafından karşılanacak. İnşaat tamamlandıktan sonra Eğitim Bakanlığına devredilecek. Tedrisat eğitim bakanlığının olacak. Bunu düşündüğünüzde kira olayı bir semboldür” ifadelerini kullandı.

Başbakan Küçük, Başkent Lefkoşa’da düşünülen 2 ayrı cami projesinin Haspolat’ta tek camiye indirilmesi ve aynı kompleks içinde yer alması düşüncesini ürettiklerini belirterek, Vakıflara ait arazide camilerin yanında evkafın kullanımındaki yere dükkân ve okulların yapılacağını kaydetti.LEFKOŞALI’NIN BEKLENTİSİBaşbakan Küçük, Lefkoşa İmar Planı üzerinde çalışmalar bulunduğunu da anımsatarak, bu plan çıktıktan sonra ülkenin fiziki planının hazırlanacağını kaydetti ve “Artık planlı yapılaşma istenmektedir. Lefkoşa imar planı son aşamaya getirdik. Belediyelerin bilgisine getirilecek. 45 günlük yasal süreden sonra Bakanlar Kuruluna götürüp Lefkoşa imar planı onaylanacaktır. Lefkoşalı’nın beklentisidir” dedi.ASKERLİK YASASIBaşbakan Küçük, Askerlik Yasasına son şeklinin verildiğini ve Pazartesi günü Mecliste görüşülecek duruma geldiğini belirterek, “Yurt dışında yaşayan Kıbrıslı Türklerin askerlikten muaf tutulması, Güney Kıbrıs’ta 1974’den önce kalan ailelerin çocuklarının da affedilmesi Mecliste yasallaşma haline geldi” şeklinde konuştu.ÖZELLEŞTİRME YASASI GEÇİNCE KTHY ÇALIŞANLARI İŞE ALINACAKFaiz Yasası ve tefecilik konularının da hükümetin gündeminde olduğunu ifade eden Başbakan Küçük, Özelleştirme Yasasının ise bir çerçeve yasası olduğunu, Kıbrıs Türk Hava Yollarının 200 eski çalışanın hala sokakta olduğunu, yasanın geçmesi ile geriye kalan tüm çalışanların devlet kadrolarına alınacağını vurguladı.

Başbakan, “Pazartesi günü ivediliği için Meclise başvuruyoruz. Yasanın komitede görüşülmesini sağlayacağız ve bir an önce geçmesi için çalışmaları sürdüreceğiz” dedi.“ÜNİVERSİTELERİMİZ DÜNYA STANDARTINDA...”KKTC’deki üniversitelerin dünya standartlarında olduğunu dile getiren Küçük, üniversitelerin birçok bölgelerde bürolar açtığını, İran’dan rağbet bulunduğunu, Afrika ülkeleri ile de sürekli temasları bulunduğunu ifade ederek, “Bu bölgelere burs politikaları uygulanmaktadır. Bu proje tutmuştur ve gelişmektedir. Üniversitelerimizin yurt yapıları da iyidir. Yurtlarla ilgili sıkıntı çekmiyorlar. Ciddi bir ulaşım sorunumuz da yoktur” dedi.“TURİZMDE 2012 DAHA İYİ OLACAK”Bu yıl turizmde beklentilerin planlananın üzerinde gerçekleştiğini anlatan Başbakan Küçük, 2012 yılının geçen yıldan daha iyi olacağını, bu yıl daha fazla organize olunduğunu vurguladı, ayrıca ülkede 2-4 yıldızlı butik tarzı otellere teşvik verilerek, Kıbrıs’taki kumar ile casino turizmini ikinci plana itmeyi başardıklarını dile getirdi.DENKTAŞ’IN ANIT MEZARI ÇALIŞMALARI SÜRÜYORBaşbakan Küçük 1. Cumhurbaşkanı, merhum Rauf Raif Denktaş’ın anıt mezarı konusundaki çalışmaların sürdüğünü de belirtti.TRAFİK GÜVENLİĞİ İÇİN 100 YENİ TRAFİK POLİSİ ALINACAKEkonomik tedbirlerle 2012 yılının geçen yıla oranla daha rahat geçeceğini ifade eden Küçük, yollarda güvenliğin sağlanması için ise 100 yeni trafik polisinin daha istihdam edileceğini, böylece kazaların asgari düzeye indirilmesini amaçladıklarını vurguladı.

 
11 Şubat 2012 Cumartesi 18:51
Okunma: 644
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu