Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Kufudakis'e Göre Müzakereler Sıfır Zemininden Başlamalıydı

Kufudakis'e Göre Müzakereler Sıfır Zemininden Başlamalıydı

"bütün Rum Hükümetleri, Uzlaşmazlıkla Suçlanma Korkusuyla, Kıbrıs Sorununun Yönetilmesinde Bir Yanlışı Sürdürdü".

 
 
Kufudakis'e Göre Müzakereler Sıfır Zemininden Başlamalıydı
Lefkoşa, 17 Nisan 12 (T.A.K.): ABD'deki Yunan lobisi üyesi ve Indiana University-Perdue University Dekanı Amerikalı Rum Profesör Vangelis Kufudakis gelmiş geçmiş bütün Rum hükümetlerinin Kıbrıs sorununun yönetiminde bir yanlışı sürdürdüğü görüşünü ortaya koyarak Rum tarafının aslında, uzlaşmazlıkla suçlanmaktan korkmadan, müzakerelerin sıfırdan başlanmasını talep etmesi gerektiğini söyledi.


Fileleftheros "Sıfır Zemininden Müzakereler... Vangelis Kufudakis: BM ve AngloAmerikanlar Kıbrıs Rum Tavizlerini Kesin Diye Algıladı" başlıklı haberinde Kufudakis'in, Rum tarafının uzlaşmazlıkla suçlanma korkusunun AngloAmerikanlar, BM ve özellikle de Aleksander Downer tarafından istismar edildiği görüşünü ortaya koyduğunu yazdı.


Gazete Rum Dışişleri eski bakanlarından ve kısa süre önce Rum Yönetimi Başkanlığı'na talip olduğunu açıklayan Yorgos Lillikas tarafından bir süre önce düzenlenen "5'inci Annan Planından 6'ncı Annan Planına" konulu panelde konuşma yapmak üzere Güney'e giden Kufudakis'le yaptığı röportajı yayımladı.


Gazeteye göre Kıbrıslı Rumların 2004'teki referandumda ezici çoğunlukla reddettiğinden farklı olmayacak yeni bir planla karşı karşıya olunduğu "tehlikesinin" altını çizdiğine işaret eden Kufudakis "Bugün, Kıbrıs Cumhuriyeti'nin varlığının ve haklarının her gün işgal kuvveti tarafından reddedildiğini, Downer'ın da sözde Kıbrıs aidiyetli müzakereler komedi tiyatrosunu sürdürdüğünü görüyorum" dedi.


Kufudakis özetle şunları söyledi:


"Ekim 2011'de 'yeni devletin' partenojenezliğinin (bakir doğum) kabul edilmesinden sonra bunun yaşayıp yaşamayacağını kimsenin garanti edemeyeceğini itiraf etme cüretini gösteren Downer'ın yol haritasının son aşamasında bulunuyoruz.


Annan Planı'nın reddedilmesinden 8 yıl sonra Kıbrıs sorunu tarihi tekerrür ediyor. Ban Ki Moon ve Aleksander Downer AngloAmerikan diplomasisinin yönlendirmesi ve Kıbrıs liderliğinin yeni gerilemesiyle 2004 referandumundan çıkan sonucu tam anlamıyla küçümsediklerini gösterip, yeni hakemlik aracılığıyla, aynı ismi kullanmasalar da,  hortlamış Annan Planı'nın 6'ncı versiyonunu yeniden servis ediyorlar.


Kıbrıs sorunu bir istila, işgal ve uluslar arasında tanınmış insan hakları ihlali olmaktan; anayasal düzenlemeler gerektiren toplumlar arası anlaşmazlık düzeyine indirgendi. Kıbrıs Rum tarafı, tek taraflı olarak çoğu kez müzakerelerin zeminini değiştiren işgal gücünden hiçbir karşılık almaksızın sürekli taviz verdi. 


Kıbrıs hükümetleri, uzlaşmazlıkla suçlanır mıyım kaygısıyla müzakerelere sıfır zemininden başlamayı isteme siyasi cesaretine sahip olmadı. Müzakerelerin sıfır zemininden başlamasını talep edebilirlerdi, maalesef bunu yapmadılar ve BM, AngloAmeriken arabulucular ve Türkiye  önceki müzakerelerin başarısız olmasına bakmaksızın, Kıbrıs Rum tavizlerini çantada keklik (kesin) diye algıladı ve yeni bir müzakereler turu için Kıbrıs Rum tarafından yeni tavizler istedi. 


Kendilerini Annan Planı'na adayanlar Lort Hannay'ın; Başkan Klerides'in Annan Planı'nı gündeme getiren müzakereler sırasında hiçbir karşılık almadan ciddi tavizler verdiğini detayıyla açıkladığı kitabını bir daha okusunlar. Hanay sinsi bir şekilde; yabancı arabulucuların Annan Planı'na temel yapılan belgelerin yazımını üstlendiklerini anlattı.


Son aylardaki müzakerelerinin karakteristiği, Türkiye'nin istikrarlı kırmızıçizgileridir. Bunlar; Kıbrıs sorununun 1974'te ve 1983'te sahte devletin kurulmasıyla çözüldüğü, Türkiye'nin Kıbrıs'ta garantörlük ve müdahale haklarına sahip olduğu, Kıbrıs Cumhuriyeti'nin siyasi ve hukuki haklarının reddi ve Kıbrıslı Türklerin sözde izolasyonlarının kaldırılmasıdır. Ban Ki Moon bu tezlere karşı çıkmamakla kalmıyor, müzakerelerde çıkmaz olması durumunda Barış Gücü'nün geri çekilebileceği dolaylı uyarısında bulunuyor. UNFICYP masraflarının büyük bölümünün Türk istilasının kurbanı tarafından karşılandığından söz etmiyor.


Müzakerelerdeki bugünkü çıkmazla; Aleksander Downer'ın hakemliğinin demokratik ilkelere, Avrupa İnsan Hakları kurallarına uygun, ortak kabul edilebilir bir çözüm mü yoksa  sadece 2004'te Bürgenstock'ta gerçekleşen Türk politikasının tamamlanmasını mı hedeflediği sorusu akla geliyor.


BM'nin prosedüründe 2008'den sonra gördüğümüz değişiklik maalesef bir taktik değişikliğidir, Genel Sekreter'in ve AngloAmerikanların tezlerinin özünde değişiklik yoktur.


Türkiye'nin tehditleri aracılığıyla Rum tarafının tavizleri devam ediyor, hortlamış Annan Planı'nda müzakereler kabul edilmekle kalmadı, aralarında yeni Kıbrıs devletinde Türk vatandaşlarına 4 temel özgürlüğün de bulunduğu yeni tavizler verildi. Yani Kıbrıs vatandaşlarının Avrupa İnsan Hakları sözleşmesi altındaki hakları kendi ülkeleri içerisinde kısıtlanırken müzakereciler Kıbrıs'ın Türkleştirilmesini tesis ediyorlar.


Görüş birlikleri belgeleri ve 15-17 Şubat 2012'deki Ulusal Konsey toplantılarına sunulan belgeler incelendiğinde Kıbrıs Rum tarafının yeni ciddi tavizler verdiğini görüyoruz.  Müzakereler gizliliğin arkasına saklanırken halk Bürgenstock hakemliğinde olduğu gibi yeni sürprizlerle karşı karşıya kalacak. Verilen yeni tavizler konusunda kamuoyu sistemli şekilde yanlış bilgilendiriliyor ve manipüle ediliyor."


(ŞA /ŞEB)


 
17 Nisan 2012 Salı 10:55
Okunma: 534
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu