Ana Sayfa » Kıbrıs » Kullanımı yasaklansın

Kullanımı yasaklansın

Çevre örgütleri, belediyelerin yabani ot ve sineklere karşı kimyasal madde kullanımının ciddi sağlık sorunlarına yol açtığını belirterek, Sağlık Bakanlığı’nın müdahale etmesini istedi

 
 
Kullanımı yasaklansın


Hasan ÇAĞDA KIBRIS


Çevre örgütleri ve doktorların tüm uyarılarına rağmen, belediyelerin yabani ot ve sineklere karşı kimyasal madde kullanımının önüne geçilemiyor.

Başta kanser olmak üzere birçok sağlık sorununa yol açan kimyasalların, ot ve sinek mücadelesi adı altında ülkenin her yanında kullanıldığını ifade eden uzmanlar, Sağlık Bakanlığı’nın belediyelerin kimyasal kullanımını yasaklaması gerektiğini vurguladı.

Kanser vakalarının korkunç boyutlara ulaştığını belirten uzmanlar, kimyasalların, kanser hastalığının artışında en önemli etken olduğunu kaydetti.

KIBRIS Gazetesi’ne konuşan Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi Müdürü Emine Güllüelli, bakanlığın gündeminde olan konuyla ilgili olarak çalışmaların devam ettiğini söyledi.

Tüm örgüt ve belediyelerin bir araya getirilerek soruna çözüm aranacağını belirten Güllüelli, üretilecek çözümün basın aracılığıyla halkla paylaşılacağını kaydetti.

Körceğez: Sağlık Bakanlığı kullanımını yasaklasınKıbrıs Türk Tabipleri Birliği Çevre Sekreteri Uzm. Dr. Ahmet Körceğez, yerel yönetimlerin yabani ot ve sineklere karşı uyguladığı kimyasal mücadele tekniklerini doğru bulmadıklarını söyledi.

Birçok belediyenin hala kimyasal mücadeleye devam ettiği ve bu mücadele yöntemini sürdüreceğine dair kendilerine bilgi verdiğini vurgulayan Ahmet Körceğez, kimyasal mücadelenin terk edilmemesinde halkın da sorumluluğu olduğu, mahallesi ilaçlanmayan vatandaşların hemen belediyeyi arayarak şikayette bulunduğunu belirtti.

Kimyasalların çevreye atılmak suretiyle yapılan sinek ve yabani ot mücadelesinin Avrupa’da uzun süre önce durdurulduğunu dile getiren Körceğez, “Birinci ayak devlettir. Otorite olarak yasaklayıp takibini yapmazsan, belediyeler ot ve sinek ilaçlarını kullanmaya devam eder. Nasıl ki gıda maddelerinde yapıldı, burada da yapılsın ve Sağlık Bakanlığı kullanımını yasaklasın” diye konuştu.

Körceğez, karşı karşıya kalınan sorunun önerge ve tüzüklerle halledilebileceğini vurguladı.

Söz konusu kimyasalların ilk etapta solunum yolu hastalıkları, daha sonra da kansere yol açtığını vurgulayan Ahmet Körceğez, “Neden ülkede kanser vakalarının sayısı yüksektir? Bundan dolayı yüksektir” dedi.

Kimyasallar nedeniyle doğanın dengesinin de bozulduğunu ifade eden Uzm. Dr. Körceğez, ilaçları kullanmakta olan geri kalmış ülkeler yerine, 40 yıl önce uygulamayı durduran Almanya’nın örnek alınması gerektiğini vurguladı.Bektaş: Biyolojik yöntemler uygulanmalıKıbrıs Türk Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Nilden Bektaş, yerel yönetimlerin sinek ve yabani otlara karşı kimyasal mücadele yerine biyolojik yöntemler uygulaması taraftarı olduklarını söyledi.

Sorunun büyümeden önüne geçilebilmesi için lağım suları ve çöplerin kontrol altında tutulması gerektiğini ifade eden Bektaş, derelere lağım suyu akmaya ve çöpler toplanmamaya devam ettiği sürece, ilaçlamanın dahi bir işe yaramayacağını kaydetti.

Biyolojik mücadele yöntemlerinin benimsenerek doğanın dengesinin korunması gerektiğini vurgulayan Bektaş, hiçbir gelişmiş ülkede insanların üzerine zehir sıkarak sinek ve başka zararlılarla mücadele yapılmadığını belirtti.

Bektaş, “Artık bu görüntüleri görmek istemiyoruz. Önceden önlem alınmalı ve çalışma yapılmalıdır. Her yanı sinekler basınca son dakika ilaçlamakla olmaz. Önümüzde yerel seçimler var. Belediyecilik eşittir çevrecilik. Adayların vizyonları nedir, bilmek istiyoruz” dedi.Türkseven: Kullanımı tamamen durdurulmalı

Kıbrıs Türk Biyologlar, Doğayı Araştırma ve Koruma Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Niyazi Türkseven de Belediyeler Birliği’nin bu yıl uçkun mücadelesinde havaya kimyasal atımını asgari düzeyde tutacakları şeklindeki söylemlerinin yeterli olmadığını söyledi. Türkseven, kimyasal kullanımının tamamen durdurulması gerektiğini vurguladı.

Bazı belediyeler lağım sularını derelere boşaltarak bir taraftan sivrisineklerin üremesi için ortam hazırlarken, diğer taraftan şov amaçlı ve mücadele adı altında havaya ilaç atmaya devam ettiğini kaydeden Türkseven, “Daha uçmadan biyolojik larvasid mücadelesi ile sivrisinek sorununun önüne geçilebilir. Rögar ve kuyu kapaklarını sıkıca kapatma, derelere lağım suyu akıtmama ve bahçede su dolu kap bırakmama alınabilecek en önemli tedbirlerdir. Bu konuda halka eğitim verilmeli ve denetim yapılmalıdır” dedi.

Türkseven, atılan birçok ilacın etken maddesi olan Deltamethrin’in uçan ve yürüyen tüm böceklere karşı etkili olduğunu, yani bir başka deyişle sadece sivrisinek değil, kelebek, uğur böceği ve arıları da öldürdüğünü vurguladı.

Söz konusu kimyasalların sudaki canlılar için çok tehlikeli olduğunu belirten Niyazi Türkseven, kimyasalların insanlar tarafından teneffüs edildiklerinde kısa vadede öksürük, baş dönmesi, baş ağrısı ve mide bulantısı gibi rahatsızlıklara yol açtığını, uzun vadede kansere neden olduğunu kaydetti.

Yabani ot ilaçlarının (Herbisid) DNA kırıcı ve canlı öldürücü ilaçlar olduğunu vurgulayan Türkseven, belediyelerin bu tip ilaçlar kullanıp çevreyi kirletmektense, mekanik yöntemler kullanması gerektiğini vurguladı.

Türkseven, “Ne yazık ki ülkemizde ot ve böcek ilaçları belediyeler tarafından yaygın olarak kullanılmaktadır. Belediyelerin yanlış tutumlarına Sağlık Bakanlığı ile Çevre ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı’nın seyirci kalmayıp dur demesi gerekiyor” diye konuştu.
 
4 Nisan 2014 Cuma 10:38
Okunma: 1055
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
Kıbrıs sorunu ile ilgili olarak 2016 sonuna kadar bir çözüme ulaşılabileceğine inanıyor musunuz?
Evet İnanıyorum
Hayır İanmıyorum
Kararsızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)