Ana Sayfa » Kıbrıs » Külliye Hükümetin Bir Programı...

Külliye Hükümetin Bir Programı...

"külliye Hükümetin Bir Programı... Bakanlık Ve Hükümet Olarak Sahip Çıkacağız".

 
 
Külliye Hükümetin Bir Programı...
"TÜRKİYE'DE UYGULAMAYA KONAN FATİH PROJESİ İSİMLİ EĞİTİM SİSTEMİNİN BİR BENZERİNİ DE KKTC'DE GERÇEKLEŞTİRECEĞİZ"


"İLAHİYAT BÖLÜMÜ KAPATILMAYACAK... AMA DİYALOGLA BAŞKA YERE KANALİZE EDİLEBİLİR"


Lefkoşa, 19 Şubat 12 (T.A.K.): Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Kemal Dürüst, Haspolat'a yapılması planan Külliye'nin hükümetin bir programı olması nedeniyle projeye bakanlık ve hükümet olarak sahip çıkacaklarını belirtti.


Dürüst, aylardır eyleme neden olan Haspolat Meslek Lisesi'ndeki ilahiyat bölümünün kapatılmayacağını da söyledi ve sendikaya "uzlaşı" çağrısı yaptı. Dürüst, bölümün veya diğer meslek bölümlerinin diyalogla başka yere kanalize edilebileceğini de  kaydetti.


KÜLLİYE


Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, Kanal T'de bir programda konuşan  Dürüst, külliye yapımı için şu anda herhangi bir  arazi kiralanmasının söz konusu olmadığını, herhangi bir sözleşmenin de bulunmadığını, bu konuda sadece Vakıflar İdaresi'nin bir karar aldığını kaydetti.  Dürüst, olası bir projede Milli Eğitimi ilgilendirenin sadece İlahiyat koleji projesi olduğunu, bu kolejin de bir Eğitim Vakfı tarafından yapılacağını ve daha sonra bakanlığa devredileceğini anlattı.


Eğitim Bakanlığına bu konuda henüz herhangi bir proje sunulmadığını da ifade eden Dürüst, "Eğitim Bakanı olarak söyleyebileceğim şudur ki, külliye kapsamında değil tamamen bağımsız bir ilahiyat koleji olacak" dedi.


Dürüst, külliye denilen yapıda sportif  ve kültürel  faaliyetler, kadın sığınma evleri, özel eğitim okulu, yaşlılar yurdu gibi önemli oluşumların yer alacağını; bu kompleksin 400 metre gerisine de bir camii projesinin söz konusu olduğunu kaydetti.


SPORTİF ALANDA İŞBİRLİĞİ


Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Kemel Dürüst, Türkiye Cumhuriyeti ve KKTC arasında her alanda olduğu gibi eğitim ve spor alanında da işbirliğinin devam ettiğini; bu kapsamda geçtiğimiz hafta KKTC'de bulunan mevkidaşı Suat Kılıç'ın da imzasıyla bunun iki devlet temelinde meşrulaştığını ifade etti.


Yedi yıl sonra ilk kez Türkiye'den bir spor bakanının ilk yurt dışı ziyaretini KKTC'ye yaptığına dikkat çeken Dürüst, daha önce de KKTC ve TC arasında eğitim ve spor alanında bir çok görüşme yapıldığını, fakat somutlaştırmada bir çalışma olmadığını, somutlaştırmanın artık mümkün olur düzeye geldiğini belirtti.


GENÇLİK ÇALIŞTAYI


İki gün süren Gençlik Çalıştayı'ndan çıkan önemli sonuçlar olduğunu belirten Dürüst, Türkiye Cumhuriyeti'nden KKTC'ye gelen öğrencilerin yanısıra KKTC'den Türkiyeye eğitim almak için giden öğrenciler için bazı kolaylıkların yapılmasının da gündemde olduğunu belirtti.


Dürüst şöyle konuştu:


"Türkiye Spor Bakanı Suat Kılıç'ın da imza koyduğu protokolde paraya dayanan yatırımlar kapsamında 4 ilçeye spor kompleksleri yapılmasını öngören protokolle Güzelyurt  ve Girneye 2.2 milyonluk tartan pist yapımı, Lefkoşa ve G.Mağusaya ise içerisinde yüzme havuzlarının da bulunduğu büyük gençlik merkezleri yapılacak. Ayrıca bu arada protokol iki ülke arasında kültürel yerleri karşılıklı gezip tanıyabilecekleri ve sosyal bağları güçlendirebilecekleri bazı maddeleri de içeriyor."


KKTC'YE FATİH PROJESİ BENZERİ


Dürüst, Ankara ziyaretinde ise Ömer Dinçer'le görüştüğünü ve Türkiye'de uygulamaya konan Fatih Projesi isimli eğitim sisteminin bir benzerini KKTC'ye taşımalarının plananlar arasında olduğunu belirtti.


Fatih Projesi'yle, okullarda kullanılan beyaz veya kara tahta sisteminin kaldırılarak  yerine akıllı tahta denilebilecek bilgisayar destekli sinevizyon benzeri tahtaları gitirilmesinin  öngörüldüğünü anlatan Dürüst, bu sayede ülke genelinde her okulda ders müfredatının eşit ve dengeli bir şekilde öğretmenler tarafından çocuklara verilebileceğini söyledi.


Dürüst,  eğitim bakanlığının ders müfredatlarını bu bilgisayarlara yükleyerek kara tahta tebeşir veya beyaz tahta mürekkepli kalemleri de ortadan kaldırmakta olduğunu kaydederek, KKTC'de eğitim alanında kullanılan tüm araç gereçlerin artık dünya standartlarına getirileceğini ve bu konudaki maddi kaynağı Türkiye'den temin edeceklerini belirtti.


İLAHİYAT BÖLÜMÜNÜ KAPATMAYACAĞIZ... AMA BAŞKA YERE OLABİLİR


Milli Eğitim Gençlik Spor Bakanı Kemal Dürüst, sendikalara "hoşgörü" ve "uzlaşı" çağrısını da yineliyerek,  son dönemlerde karne ve not vermeme eylemine neden olan Haspolat Meslek Lisesi'nde açılan ilahiyat bölümünün kapatılmasının mümkün olmadığını, yapılan eylem ve grevlerle eğitime katkı konmadığını söyledi.


Dürüst, "Aylardır grev yapıyorlar kapatmadığımıza göre bundan sonra da kapatmayacağız ''dedi.


İlahiyat  bölümünde okuyan çocukların da eğitim hakkı olduğunu ifade eden Dürüst, Haspolat Meslek Lisesi'ne açılan İlahiyat bölümünü kapatmayacaklarını, fakat sendikayla yapılan diyaloglar neticesinde bu bölümü veya diğer meslek bölümlerini başka bir yere kanalize edebileceklerini ifade etti.


(ŞEB/GÜR)


 
19 Şubat 2012 Pazar 14:00
Okunma: 812
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
Kıbrıs sorunu ile ilgili olarak 2016 sonuna kadar bir çözüme ulaşılabileceğine inanıyor musunuz?
Evet İnanıyorum
Hayır İanmıyorum
Kararsızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)