Ana Sayfa » Kıbrıs » Kurban Bayramı Perşembe Günü Başlıyor

Kurban Bayramı Perşembe Günü Başlıyor

Bayram Tatili 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'yla Birleşerek 5 Güne Çıktı.

 
 
Kurban Bayramı Perşembe Günü Başlıyor
BAYRAM NAMAZI 07.40'TA KILINACAK...CUMHURBAŞKANI'NIN TEBRİK KABULÜ 10.30'DA


LEFKOŞA'DA BUGÜN KAYMAKAMLIKÇA BAŞLATILAN ÇÖP TOPLAMA BAYRAMIN 1. GÜNÜ HARİÇ  DEVAM EDECEK


BAYRAMDA HAVA YAĞMURLU


MERKEZİ CEZAEVİ'NDE MAHKUM VE TUTUKLULAR AİLELERİYLE 4 GÜN AÇIK GÖRÜŞ YAPABİLECEK


POLİS, BELEDİYELER VE DİĞER KURUMLAR KURBAN BAYRAMI'NIN HUZUR İÇİNDE KUTLANMASI İÇİN ÖNLEMLER ALDI


VETERİNER HEKİMLER BİRLİĞİ KURBAN KESİMLERİNİN SAĞLIKLI YAPILMASI İÇİN UYARILARDA BULUNDU


Lefkoşa, 22 Ekim 12 (T.A.K): Kıbrıs Türk halkı, İslam dünyasıyla birlikte perşembe gününden başlayarak 4 günlük Kurban Bayramı'nı kutlamaya hazırlanıyor. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'yla birleşecek bayram tatili 5 güne çıkacak.


25-28 Ekim tarihlerinde kutlanacak bayram için polis, belediyeler ve diğer kurumlar önlemlerini aldı.


Kurban Bayramı, tüm camilerde perşembe sabahı 07.40'ta kılınacak bayram namazıyla başlayacak. Lefkoşa'da Hz. Ebu Bekir Camii'nde kılınacak bayram namazı BRT TV'den canlı yayınlanacak.


Polis, belediyeler ve acil hizmet veren kurumlar, bayram tatilinde hizmetlerinin aksamaması için önlemlerini aldı.


Bayram nedeniyle çarşı ve pazarlar az da olsa hareketlenirken, vatandaşlar bayram nedeniyle yakınlarının mezarlarını ziyaret etmeye başladı.


Bayram tatili turizmde de hareketlilik yarattı. Oteller müşterileri için özel bayram programları hazırlarken, birçok kişi de tatili yurt dışında geçirmeyi tercih ediyor.


69 KİŞİ HACCA GİTTİ


Din İşleri Başkanlığı'ndan alınan bilgiye göre, bu yıl KKTC'den 69 kişi hac ibadeti için Mekke'ye gitti. Hacı adaylarına iki de din görevlisi eşlik ediyor. KKTC kafilesi 17 Kasım'da yurda dönecek.


Din İşleri Başkanlığı'nda bayramın 3. günü 14.00-16.00 saatleri arasında bayramlaşma töreni olacak. Halkın davetli olduğu bayramlaşmada, kavurma ve pilav da ikram edilecek.


TEBRİK KABULLERİ


Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Kurban Bayramı'nın birinci günü olan perşembe günü saat 10.30'da Cumhurbaşkanlığı'nda eşi Meral Eroğlu ile birlikte halkın bayram tebriklerini kabul edecek.


Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanı Korgeneral  İsmail Serdar Savaş da eşiyle birlikte saat 11.30'dan itibaren Lefkoşa Ortaköy'deki Kıbrıs Türk Kuvvetleri Alay Komutanlığı Askeri Gazinosu'nda bayram tebriklerini kabul edecek.


HAVA DURUMU


Kurban Bayramı'nda yağışlı havanın etkili olması bekleniyor.


Pazar günü etkili olmaya başlayan sağanak veya gök gürültülü sağanak yağmurlar, hafta boyunca sürecek.


Sıcaklığın da 3-4 derece düşerek 29-31 derece dolaylarına ineceği ve yer yer kuvvetli rüzgar beklendiği belirtildi.


TRAFİĞE DİKKAT... ALO 155, 199, 156


Polis Genel Müdürlüğü de Kurban Bayramı'nın huzur içinde kutlanması için tüm önlemlerini aldı.


Polis Örgütü, gelecek şikayetleri veya taleplerini değerlendirmek ve anında vatandaşa hizmet verebilmek maksadı ile "155 Polis İmdat", "199 İtfaiye", "156 Alo Narkotik" ve diğer telefon hatları ile 24 saat halkın hizmetinde olacak.


Polis Genel Müdürü Ahmet Zaim, Kurban Bayramı nedeniyle yayınladığı mesajda, toplumda her zaman üzüntü kaynağı olan trafik kazalarına dur diyebilmek için aldıkları önlemler yanında, halkın da bu mücadelede destek olacağına inandığını kaydetti.


Zaim, insan hayatını tehlikeye düşürmemek için bayramda yoğunlaşacak trafikte daha özenli araç kullanılmasını isteyerek, "Alkollü ve süratli araç kullanmayınız. Trafik kurallarına mutlaka uyunuz. Uymayanları ve başkalarının canını tehlikeye koyacak şekilde araç kullananları hiç çekinmeden polise ihbar ediniz. Önceliğiniz; hız yapmak değil, gideceğiniz yere sağlıklı gitmek olsun" dedi.


Bayram tatilini evinden uzak geçirecek vatandaşların ev ve işyerlerinde hırsızlığa karşı önlem almasını, kapı ve pencerelerini güvenli kapatmalarını, yangına sebep olabilecek cihazları gözden geçirmelerini hatırlatan Polis Genel Müdürü Zaim, halkın bayramını kutladı ve sağlıklı ve huzurlu bir bayram diledi.


KURBANLIK  FİYATLARI... 500-700 TL ARASI


Bayramda, İslam dininin ibadetlerinden biri olan kurban kesmek isteyenlerin bütçelerinden ortalama 500 ile 700 TL ayırması gerekiyor. Kurbanlık kuzular, kilosu 13 TL'den satılıyor.


VETERİNER HEKİMLERDEN UYARILAR


Kurban Bayramı nedeniyle açıklama yapan Kıbrıs Türk Veteriner Hekimler Birliği, kurban kesiminin veteriner kontrolünde, sağlıklı ortamlardad yapılması için uyarılarda bulundu, hatırlatmalar yaptı.


Burak Toksoy imzasıyla yapılan açıklamada, "kurban ibadetinin kamuoyunda hayvan katliamı gibi gösterilmesinin önlenmesi, halkın ibadetini kolay ve rahat yapabilmelerinin sağlanması, Kurban Bayramı'nın kurban ruhuna uygun kutlanması, Kurban bayramında insan sağlığı, hayvan sağlığını korumak ve hayvanların hayvan refahı ve hijyenik şartlara uygun kesilmesini ve çevre kirliliğinin önlenmesinin sağlamak veteriner hekimler olarak görevleri olduğunu" kaydetti.


Hasta havyanlardan elde edilen besinler veya doğrudan temasla insanlara geçebilen zoonoz hastalığının Kurban Bayramı'nda arttığı ifade edilen açıklamada, zoonoz hastalıkların azaltılması ve önlenmesi için hayvanların kesim yerlerinde ve veteriner kontrolünde kesilmesi; tüketiciye sağlıklı ulaştırılması gerektiği vurgulandı.


"KURBAN EDİLECEK HAYVAN SAĞLIKLI OLMALI"


Açıklamada şu bilgilere yer verildi:


"Kurban edilecek hayvanın, sağlıklı, azaları tam ve besili olması, hem ibadet açısından, hem de sağlık bakımından önem arz eder. Bu nedenle; gebe veya yeni doğum yapmış olan, çok genç ve etleri olgunlaşmamış olan, salya ve gözde akıntısı bulunan, kılları karışık ve mat halde olan, burun ve göz akıntısı bulunan, ishali olan, zayıf, boynuzları kırık, dili, kuyruğu, kulakları ve memesi kesik, dişlerinin tamamı veya çoğu dökük hayvanlardan kurban olmaz. Ancak hayvanın doğuştan, boynuzsuz, şaşı, topal olması, kurban edilmesine mani teşkil etmez."


Veteriner Hekimler Birliği açıklamasında, kurban kesiminin "kolay temizlenebilir beton, beton asfalt ve benzeri sızdırmaz malzemeden yapılmış olan, zemininde su biriktirmeyen, yeterli miktarda tazyikli su, ışıklandırma ve havalandırması bulunan, sağlık ve temizlik şartlarına uygun mekânlarda" yapılması gerektiği vurgulandı.


Kesimin cadde, sokak ve park gibi kamu alanlarında değil, mezbaha veya evlerin bahçelerinde usulüne uygun yapılması gerektiği belirtilen açıklamada, kurbanlık hayvanların acı çekmeyecekleri şekilde yatırılıp kesimlesi; atıkların çevre kirliliğine neden olmaması için önlem alınması; çıkan hastalıklı organların ve atıkarın kedi ve köpeklerce çıkarılmayacak derinlikte çukurlara gömülerek imha edilmesi gibi önlemler anlatıldı.


Veteriner Hekimler Birliği açıklamasında, kesim ve yüzme işlemini sırasında hiçbir aşamada derinin dış yüzünün, et ile temas etmemesi gerektiği ifade edilerek, boynuz, deri ve kuyruk gibi tüketilmeyen ürünlerin ilk fırsatta tam olara ayrılması; işkembe ve bağırsakların açılmaması, kesim yeri zeminine işkembe ve bağırsak içeriği kesinlikle dökülmemesi gibi önlemler hatırlatıldı.


Kurbanın yüzülmesinden sonra veteriner hekimin iç organlarla karkası muayene etmesi gerektiği ifade edilen açıklamada, kurba etinin saklanması ve tüketilmesiyle ilgili de şu bilgiler verildi:


ODA ISISINDA BEKLETİLİP SONRA BUZDOLABINA...


"Kurban etleri, parçalar halinde temiz kaplara konulmalı ve sıcaklığının oda ısısına düşmesi beklenip, daha sonra buzdolabına kaldırılmalıdır. Kurbanlık etler henüz kesim sıcaklığında iken buzdolabına poşet içinde veya büyük parçalar halinde konulursa, buzdolabı ısısı etin iç kısımlarını soğutmaya yetmez. Bu nedenle etin hava almayan kısımlarında çok kısa sürede bozulma ve kokuşma görülür. Böyle kısımlar kesinlikle tüketilmemelidir. Kurbanlık etin dayanma süresi, kesim kalitesi ve et parçasının büyüklüğüne göre değişmekle beraber normal buzdolabı koşullarında 5 veya 6 gündür. Bu süre kıymada genellikle 3 gündür. Eğer daha uzun süreli muhafaza düşünülüyorsa etler derin dondurucuda -18 derecede muhafaza edilmelidir."


KAYMAKAMLIK LEFKOŞA'DA ÇÖP TOPLATIMINA BAŞLADI


Haftalardır çalışanların grev ve eylemlerinin sürdüğü Lefkoşa Türk Belediyesi'nde normal hizmetlerin başlayamaması yüzünden Lefkoşa Kaymakamlığı başkentte önlemler alıyor.


Lefkoşa Kaymakamı Kemal Deniz Dana, bugün öğle saatlerinde çöp toplama hizmetlerinin başladığını; bayramın birinci günü hariç süreceğini açıkladı.


Dana, Lefkoşalıların bayramda sıkıntı yaşamaması için Polis, Su Dairesi, Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi gibi dairelerle işbirliği içinde önlemler almaya çalıştıklarını kaydederek, çöp toplamada önceliğin hastaneleri okullar ve ana caddelere verdiklerini söyledi.


Yarın saat 12.00'de Lefkoşa İlçe Emniyet Kurulu'nun toplanacağını ve bayram önlemlerini ve çevre kirliğine karşı önlemleri görüşeceğini ifade eden Kaymakam Dana, yarın özel sektörden, üniversitelerden ve bazı belediyelerden gelecek katkılarla Lefkoşa'nın temizlenmesine devam edileceğini kaydetti.


Dana, bayramın birinci günü hariç, Lefkoşa'da çöp kaldırma işlemlerinin süreceğini bildirdi.


GAZİMAĞUSA BELEDİYESİ


Gazimağusa Belediyesi, yaptığı düzenleme doğrultusunda, Kurban Bayramı süresince hizmetlerini aralıksız sürdürecek.


Haftanın perşembe günleri terminal bölgesinde hizmet veren Perşembe Pazarı, bayramın ilk gününe denk gelmesi nedeniyle 25 Ekim günü kapalı olacak.


Yapılan düzenlemeye göre, su dağıtım planı aynen yürürlükte olacak. Su ile ilgili, merkezden kaynaklanacak herhangi bir aksama veya büyük çaplı arıza olmaması durumunda, bölgeler rutin program çerçevesinde su almaya devam edecek. Bayram tatili süresince, su hatlarında meydana gelecek patlak ve arızalar için Su Birimi'nin acil durumlar için kullandığı 0533 8601991 no'lu telefonu aranabilecek.


Çöp toplama hizmetlerinde, herhangi bir değişiklik yapılmadan mevcut program aynen uygulanırken, sokakların genel temizliği tatil boyunca sadece ana arterlede meydanlarda devam edecek. Bayram süresince Çocuk Parkları'nın temizliğine de devam edilecek. Sağlık Birimi ise vatandaşların acil durumlarda arayabileceği bir ekibi hazır tutacak. Vatandaşlar Gazimağusa Belediyesi sınırları dahilinde sağlık konusundaki şikayetlerini 0533 8258281 numaralı telefona bildirebilecek.


Gazimağusa Belediye Mezbahası, bayramın birinci günü kurban kesimi için açık olurken, ikinci, üçüncü ve dördüncü günü kapalı olacak. Arife olan çarşamba günü ise 14:00 ile 18:00 saatleri arasında karantina bölümü açılacak. Bayramın ardından yine tatil günü olan 29 Ekim günü Belediye Mezbahası 14:00'dan itibaren hayvan kabul etmeye başlayacak.


Açık Pazar bayramın birinci ve ikinci günleri kapalı olurken, Bayramın üçüncü günü, öğleden sonradan itibaren Toptancı Hali, Bayramın Dördüncü günü manav bölümü hizmet vermeye başlayacak.


Cenaze ve defin hizmetleri, her zaman olduğu gibi, bayram ve tatil günlerinde yine aralıksız devam edecek. Bu konuda 0533 845 38 88 numaralı hizmet telefonu, yirmi dört saat aranabilecek.


Gazimağusa Belediyesi, acil durumlar için bütün birimlerinde acil müdahale ekiplerini sürekli göreve hazır durumda bulundururken, vatandaşlar, acil durumlarda Gazimağusa Belediyesi'nin 185 veya 444 44 62  numaralı telefonlarını arayabilecek.


GİRNE BELEDİYESİ


Girne Belediyesi,  belediye sınırları içinde yaşayanların bayram tatilindeki ihtiyaçlarını karşılamak için önlemlerini aldığını ve hizmetlerini aralıksız sürdüreceğini belirtti.


Bayramın birinci günü dahil, çarşı merkezi, Kordonboyu ve otellerin çöplerini toplayacak olan belediye, rutin programına uygun olarak temizlik hizmetleri verecek.


İçme suyu dağıtımında ise belirlenen programın aksamaması amacıyla gerekli önlemleri alan Belediye, meydana gelebilecek arızalar için ekipler oluşturdu.


Bayram öncesinde zabıta ve sağlık şubesi ise, kentteki işyerleri ile restorantların denetimini yapıp, ayrıca izinsiz seyyar satıcıları kontrol ediyor.


Girne Belediyesi, mezarlıkların bakımını yaptığını ve defin hizmetlerini bayramda da sürdüreceğini belirtti.


Bayram süresince Girne Belediyesi'ne ulaşmak isteyenler şu numaraları arayabilecek:


"Belediye acil hat 0542 882 21 18; bayındırlık ve imar işleri 0542 882 21 18; temizlik işleri 0542 882 11 16; su işleri 0533 868 54 31 / 0542 851 44 39; kanalizasyon işleri 0533 870 20 17; cenaze ve defin işleri 0533 861 11 38; sağlık işleri 0533 870 20 14."


GÜZELYURT BELEDİYESİ


Güzelyurt Belediyesi, Kurban Bayramı tatili süresince hizmetlerinin düzenli sürmesi için önlemler aldı; aksaklık yaşanmaması için ekiplerinin çalışma gün ve saatlerini düzenleyerek, nöbetçi ekipler devreye koydu.


Güzelyurt Belediyesi'nden verilen bilgiye göre, temizlik hizmetleri yol, sokak ve caddelerde sürecek. Merkezdeki ev ve işyerlerinin atıkları normal program aksatılmadan, insanların rahatsız olmayacağı saatlerde kaldırılacak.


Su hizmetlerini kesintisiz sürdürecek belediye, arızalara müdahale edecek nöbetçi ekip de kurdu.


Tüm mezarlıkları bayram ziyaretleri için kontrol ve bakımdan geçiren belediye, defin ve mezarlık hizmetlerini sürdürecek.


İzinsiz seyyar satıcıları kontrol edebilmek ve oluşabilecek sorun ve şikayetlere anında müdahale edilebilmesi amacı ile tatil süresince nöbetçi kolluk ekipleri görevlendiren belediye, tartı merkezini ise talep olmadığı için bayram tatilinde kapalı tutacağını ancak taleplerin 0533 829 3263 numaralı telefona iletilmesi halinde hizmet alınabileceğini duyurdu.


Güzelyurt Belediyesi salhaesi, arife günü 08.00-13.00; bayramın 1. günü 07.00-17.00, bayramın 2. günü 07.00-13.00 saatleri arasında açık bulundurularak kurban kestirmek isteyenlerin hizmetinde olacak.


Kalkanlı ODTÜ Kuzey Kırbıs Kampüsü ile Güzelyurt arasında kurulan ring hattı ihtiyaç doğrultusunda sefer sayısı azaltılarak sürdürülecek.


Güzelyurt Belediyesi sınırları içindeki vatandaşlar tüm ihtiyaçlar ve şikayetler için 0533 829 3243, 0533 829 3245, 0533 829 3246 numaralı telefonları arayabilecek.


İSKELE BELEDİYESİ


İskele Belediyesi'nde acil hizmetler bayram tatilinde de sürecek.


Mezbaha, kurban kesmek isteyen vatandaşlar için bayramın ilk günü açık tutulacak.


Su dağıtımı normal seyrinde yapılacak. Defin işleri aksatılmadan sürecek.


İskele Belediyesi sınırları içindeki vatandaşlar acil durumlarda  0533 86194 14 ve 0542 852 65 38 numaralı telefonlara başvurabilecek.


SU İŞLERİ DAİRESİ


Su İşleri Dairesi Müdürü Hasan Senin, Kurban Bayramı'nda hizmetlerin nöbetçi ekiplerce aksamadan yürütüleceğini, şikayetlerin de ilgili telefonlara yapılabileceğini açıkladı.


Bayram tatilinde olası su sorunları için aranabilecek kişiler ve numaraları şöyle:


Lefkoşa :  2283165


İçme Suları Şb. Sorumlusu: Temel Rızza (05338348697)


İşletme ve Bakım Şb. Amiri: Turgay Hoşsöz  (05338347901)


Makine ve İkmal Şb. Amiri : Mustafa Kutrafalı (05338631662)


Güzelyurt: 7142305


Güzelyurt Birim Amiri: Hüseyin Davutoğlu (05428771066)


Gazimağusa: 3662541


Gazimağusa Birim Amiri: Hüseyin Genç (05338620647)


Teknisyenler: Hüseyin Pekdoğan (05338634346), Aytaç Erbulak(05428519561), Örgül  Şumrut (05338657602)


MERKEZİ CEZAEVİ'NDE AÇIK GÖRÜŞ


Merkezi Cezaevi'nde 4 günlük bayram süresince hükümlü ve tutuklular, yakınlarıyla açık görüş yapabilecek. Açık görüş, 09.00-16.30 saatleri arasında gerçekleştirilecek.


Açık görüşe gelecekler, plastik kap içinde bir günde tüketilebilecek kadar yiyecek getirebilecek.


DİN İŞLERİ BAŞKANI ATALAY DÜNYAYA BARIŞ VE ESENLİK DİLEDİ


Din İşleri Başkanı Doç. Dr. Talip Atalay, Ramazan Bayramı nedeniyle yayımladığı mesajda, Kurban Bayramı'nın tüm Müslüman toplumlar gibi Kıbrıs Türk halkı tarafından da asırlardır büyük şevk ve heyecanla kutlandığını belirterek, kurbanın belirli özellikteki hayvanın, kurban bayramı günlerinde usulüne uygun olarak kesilmesini ve hayvanın etinin yine belirli şartlarda değerlendirilmesini ifade ettiğini anlattı.


Atalay, akıllı ve hür olan, misafir olmayan ve mali durumu yerinde Müslümanların, Allah'ın rızasını kazanmak amacıyla kurban ibadetini yerine getirdiğini belirterek, şunları kaydetti:


"Bu ibadeti yerine getiren Müslüman, hem Allah'ın emrini yerine getirmiş olmanın verdiği o eşsiz mutluluğu, hem de çevresinde yaşayan diğer insanlarla paylaşım içerisine girerek sosyal dokunun sağlamlaşmasına katkı sunmuş olmanın özel hazzını yaşar.


Bayramlarımız, hem toplumsal olarak, hem de dünya Müslümanları olarak, sevinçlerimizi paylaşma günlerimizdir. Her bayramda olduğu gibi bu bayram da,  anne ve babamızın rızasını almayı ihmal etmemeli, hayır dualarını mutlaka almalıyız.


Geleceğimizin tek garantisi olan çocuklarımızı sevindirmeli, öksüz ve yetim çocukların başını okşayarak Kurban Bayramı'nın coşkusunu onlara da yaşatmalıyız. Toplumsal birliği ve huzuru tehdit eden küskünlükleri ortadan kaldırmalı, hastaları ziyaret etmeli, kimsesiz ve ihtiyaç sahiplerini mutlaka bularak destek olmalıyız. Yaşlı ve hasta kardeşlerimizi ziyaret etmeli, onlara da yalnız olmadıklarını mutlaka hissettirmeliyiz. Peygamberimiz Hz. Muhammed'in (s.a.v.) engin şefkat ve merhametinin bugünkü uygulayıcıları olarak,  bu merhameti n bütün dünyaya yayılması için gayret göstermeli, huzuru kaçmış ve kenarda unutulmuş tek bir insanın varlığına bile seyirci kalmamalı, bütün insanlığın barış, huzur ve mutluluğu için samimi çabalarımızı artırarak devam ettirmeliyiz."


Din İşleri Başkanı Talip Atalay, halkın ve tüm İslam aleminin Kurban Bayramı'nı kutlayarak, savaş, terör ve gözyaşının son bulmasını, dünyanın barış ve esenliğe kavuşmasını diledi.


(GÜL/GUR) FOTOĞRAFLI


 
22 Ekim 2012 Pazartesi 15:59
Okunma: 1299
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu