Ana Sayfa » Kıbrıs » Kurban Bayramı Yarın Başlıyor

Kurban Bayramı Yarın Başlıyor

Bayram Tatili 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'yla Birleşerek 5 Güne Çıktı.

 
 
Kurban Bayramı Yarın Başlıyor

BAYRAM NAMAZI 07.40'TA KILINACAK... CUMHURBAŞKANI'NIN TEBRİK KABULÜ 10.30'DA

BAYRAMDA HAVA YAĞMURLU

MERKEZİ CEZAEVİ'NDE MAHKUM VE TUTUKLULAR AİLELERİYLE 4 GÜN AÇIK GÖRÜŞ YAPABİLECEK

POLİS, BELEDİYELER VE DİĞER KURUMLAR KURBAN BAYRAMI'NIN HUZUR İÇİNDE KUTLANMASI İÇİN ÖNLEMLER ALDI

VETERİNER HEKİMLER BİRLİĞİ KURBAN KESİMLERİNİN SAĞLIKLI YAPILMASI İÇİN UYARILARDA BULUNDU

Lefkoşa, 24 Ekim 12 (T.A.K): İslam ülkelerinde kutlanan Kurban Bayramı yarın başlıyor.

Kıbrıs Türk halkı da yarından başlayarak 4 günlük Kurban Bayramı'nı kutluyor. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'yla birleşen bayram tatili 5 güne çıktı.

Okulların ise bugünden tatile girmesiyle öğretmen ve öğrenciler 6 gün tatil yapacak.

Uzun tatil dönemi için kaymakamlıklar, polis, belediyeler ve acil hizmet veren diğer kurumlar önlemlerini alırken, vatandaşlar da arife olan bugün, bayram hazırlıklarını tamamlıyor.

Emekli maaşları bugün ödeniyor. İşyerlerinde bayramlaşmalar yapılıyor.

Kurban Bayramı yağışlı havada geçecek. Sıcaklığın düşmesiyle özellikle sabah ve gece saatlerinde serin hava etkili olmaya başladı.

Kurban Bayramı, yarın tüm camilerde 07.40'ta kılınacak bayram namazıyla başlayacak. Lefkoşa'da Hz. Ebu Bekir Camii'nde kılınacak bayram namazı BRT TV'den canlı yayınlanacak.

Bayram nedeniyle çarşı ve pazarlar az da olsa hareketlenirken, bazı vatandaşlar da hayatta olmayan yakınlarının mezarlarını ziyaret edip çiçek koyarak, dua okuyor.

Bayram tatili turizmde de hareketlilik yarattı. Oteller müşterileri için özel bayram programları hazırlarken, birçok kişi de tatili yurt dışında geçirmeyi tercih ediyor. Otelciler Birliği, bayram döneminde otellerde yüzde 81 doluluk beklendiğini açıkladı.

TEBRİK KABULLERİ

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, yarın saat 10.30'da Cumhurbaşkanlığı'nda eşi Meral Eroğlu ile birlikte halkın bayram tebriklerini kabul edecek.

Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanı Korgeneral İsmail Serdar Savaş da eşiyle birlikte saat 11.30'dan itibaren Lefkoşa Ortaköy'deki Kıbrıs Türk Kuvvetleri Alay Komutanlığı Askeri Gazinosu'nda bayram tebriklerini kabul edecek.

UBP Genel Başkanı, Başbakan İrsen Küçük ise yarın Lefkoşa'da Sarayönü'ndeki UBP Genel Merkezi'nde 10.00-11.00 saatleri arasında partililer ve halkla bayramlaşacak.

69 KİŞİ HACCA GİTTİ

Din İşleri Başkanlığı'ndan alınan bilgiye göre, bu yıl KKTC'den 69 kişi hac ibadeti için Mekke'ye gitti. Hacı adaylarına iki de din görevlisi eşlik ediyor. KKTC kafilesi 17 Kasım'da yurda dönecek.

Din İşleri Başkanlığı'nda bayramın 3. günü 14.00-16.00 saatleri arasında bayramlaşma töreni olacak. Halkın davetli olduğu bayramlaşmada, kavurma ve pilav da ikram edilecek.

HAVA DURUMU

Kurban Bayramı'nda yağışlı havanın sürmesi bekleniyor.

Pazar günü etkili olmaya başlayan sağanak veya gök gürültülü sağanak yağmurlar, hafta boyunca sürecek.

Sıcaklığın da 3-4 derece düşerek 29-31 derece dolaylarına ineceği ve yer yer kuvvetli rüzgar beklendiği belirtildi.

TRAFİĞE DİKKAT... ALO 155, 199, 156

Polis Genel Müdürlüğü Kurban Bayramı'nın huzur içinde kutlanması için tüm önlemlerini aldı.

Polis Örgütü, gelecek şikâyetleri veya taleplerini değerlendirmek ve anında vatandaşa hizmet verebilmek maksadı ile "155 Polis İmdat", "199 İtfaiye", "156 Alo Narkotik" ve diğer telefon hatları ile 24 saat halkın hizmetinde olacak.

Polis Genel Müdürü Ahmet Zaim, Kurban Bayramı nedeniyle yayınladığı mesajda, toplumda her zaman üzüntü kaynağı olan trafik kazalarına dur diyebilmek için aldıkları önlemler yanında, halkın da bu mücadelede destek olacağına inandığını kaydetti.

Zaim, insan hayatını tehlikeye sokmamak için bayramda yoğunlaşacak trafikte daha özenli araç kullanılmasını isteyerek, "Alkollü ve süratli araç kullanmayınız. Trafik kurallarına mutlaka uyunuz. Uymayanları ve başkalarının canını tehlikeye koyacak şekilde araç kullananları hiç çekinmeden polise ihbar ediniz. Önceliğiniz; hız yapmak değil, gideceğiniz yere sağlıklı gitmek olsun" dedi.

Bayram tatilini evinden uzak geçirecek vatandaşların ev ve işyerlerinde hırsızlığa karşı önlem almasını, kapı ve pencerelerini güvenli kapatmalarını, yangına sebep olabilecek cihazları gözden geçirmelerini hatırlatan Polis Genel Müdürü Zaim, halkın bayramını kutladı ve sağlıklı ve huzurlu bir bayram diledi.

"ALKOL ALANLAR ARKA KOLTUĞA"

Trafik Kazalarını Önleme Derneği, Kurban Bayramı tatili boyunca birçok ailenin araçlarıyla mutlu olayları yaşamak için yollarda olacağını belirterek, tüm sürücüleri, birbirlerine saygılı olmaları, trafik kurallarına uymaları ve tehlikeli geçişler yapmamaları konusunda uyardı.

Dernek, araç kullanacakların alkol almaması gerektiğini vurgulayarak, "Bayramda alkol almayanlar, süratli gitmeyenler direksiyon başına geçsin; alkol alanlar ise arka koltuğa otursun" çağrısı yaptı.

KURBANLIK FİYATLARI... 500-700 TL ARASI

Bayramda, İslam dininin gereklerinden biri olan kurban kesmek isteyenlerin bütçelerinden ortalama 500 ile 700 TL ayırması gerekiyor. Kurbanlık kuzular, kilosu 13 TL'den satılıyor.

VETERİNER HEKİMLERDEN UYARILAR

Kurban Bayramı nedeniyle açıklama yapan Kıbrıs Türk Veteriner Hekimler Birliği, kurban kesiminin veteriner kontrolünde, sağlıklı ortamlarda yapılması için uyarılarda bulundu, hatırlatmalar yaptı.

Burak Toksoy imzasıyla yapılan açıklamada, "Kurban ibadetinin kamuoyunda hayvan katliamı gibi gösterilmesinin önlenmesi, halkın ibadetini kolay ve rahat yapabilmelerinin sağlanması, Kurban Bayramı'nın kurban ruhuna uygun kutlanması, Kurban bayramında insan sağlığı, hayvan sağlığını korumak ve hayvanların hayvan refahı ve hijyenik şartlara uygun kesilmesini ve çevre kirliliğinin önlenmesinin sağlamak veteriner hekimler olarak görevleri olduğunu" kaydetti.

Hasta hayvanlardan elde edilen besinler veya doğrudan temasla insanlara geçebilen zoonoz hastalığının Kurban Bayramı'nda arttığı ifade edilen açıklamada, zoonoz hastalıkların azaltılması ve önlenmesi için hayvanların kesim yerlerinde ve veteriner kontrolünde kesilmesi; tüketiciye sağlıklı ulaştırılması gerektiği vurgulandı.

"KURBAN EDİLECEK HAYVAN SAĞLIKLI OLMALI"

Açıklamada şu bilgilere yer verildi:

"Kurban edilecek hayvanın, sağlıklı, azaları tam ve besili olması, hem ibadet açısından, hem de sağlık bakımından önem arz eder. Bu nedenle; gebe veya yeni doğum yapmış olan, çok genç ve etleri olgunlaşmamış olan, salya ve gözde akıntısı bulunan, kılları karışık ve mat halde olan, burun ve göz akıntısı bulunan, ishali olan, zayıf, boynuzları kırık, dili, kuyruğu, kulakları ve memesi kesik, dişlerinin tamamı veya çoğu dökük hayvanlardan kurban olmaz. Ancak hayvanın doğuştan, boynuzsuz, şaşı, topal olması, kurban edilmesine mani teşkil etmez."

Veteriner Hekimler Birliği açıklamasında, kurban kesiminin "kolay temizlenebilir beton, beton asfalt ve benzeri sızdırmaz malzemeden yapılmış olan, zemininde su biriktirmeyen, yeterli miktarda tazyikli su, ışıklandırma ve havalandırması bulunan, sağlık ve temizlik şartlarına uygun mekânlarda" yapılması gerektiği vurgulandı.

Kesimin cadde, sokak ve park gibi kamu alanlarında değil, mezbaha veya evlerin bahçelerinde usulüne uygun yapılması gerektiği belirtilen açıklamada, kurbanlık hayvanların acı çekmeyecekleri şekilde yatırılıp kesilmesi; atıkların çevre kirliliğine neden olmaması için önlem alınması; çıkan hastalıklı organların ve atıkların kedi ve köpeklerce çıkarılmayacak derinlikte çukurlara gömülerek imha edilmesi gibi önlemler anlatıldı.

Veteriner Hekimler Birliği açıklamasında, kesim ve yüzme işlemini sırasında hiçbir aşamada derinin dış yüzünün, et ile temas etmemesi gerektiği ifade edilerek, boynuz, deri ve kuyruk gibi tüketilmeyen ürünlerin ilk fırsatta tam olara ayrılması; işkembe ve bağırsakların açılmaması, kesim yeri zeminine işkembe ve bağırsak içeriği kesinlikle dökülmemesi gibi önlemler hatırlatıldı.

Kurbanın yüzülmesinden sonra veteriner hekimin iç organlarla karkası muayene etmesi gerektiği ifade edilen açıklamada, kurban etinin saklanması ve tüketilmesiyle ilgili de şu bilgiler verildi:

ODA ISISINDA BEKLETİLİP SONRA BUZDOLABINA...

"Kurban etleri, parçalar halinde temiz kaplara konulmalı ve sıcaklığının oda ısısına düşmesi beklenip, daha sonra buzdolabına kaldırılmalıdır.

Kurbanlık etler henüz kesim sıcaklığında iken buzdolabına poşet içinde veya büyük parçalar halinde konulursa, buzdolabı ısısı etin iç kısımlarını soğutmaya yetmez. Bu nedenle etin hava almayan kısımlarında çok kısa sürede bozulma ve kokuşma görülür. Böyle kısımlar kesinlikle tüketilmemelidir. Kurbanlık etin dayanma süresi, kesim kalitesi ve et parçasının büyüklüğüne göre değişmekle beraber normal buzdolabı koşullarında 5 veya 6 gündür. Bu süre kıymada genellikle 3 gündür. Eğer daha uzun süreli muhafaza düşünülüyorsa etler derin dondurucuda -18 derecede muhafaza edilmelidir."

LEFKOŞA'DA KAYMAKAMLIK ÖNLEMLERİ

Lefkoşa Türk Belediyesi'ndeki sorunlar yüzünden başkentteki çöplerin kaldırılması işlemleri pazartesinden beri Kaymakamlıkça koordine ediliyor.

Haftalardır biriken çöplerin kaldırılmasına yarın ara verilecek, bayramın ikinci gününden itibaren devam edilecek.

Lefkoşa İlçe Emniyet Kurulu da Lefkoşa'da aksayan belediye hizmetlerini dikkate alarak bazı önlemler aldı.

GAZİMAĞUSA BELEDİYESİ

Gazimağusa Belediyesi, yaptığı düzenleme doğrultusunda, Kurban Bayramı süresince hizmetlerini aralıksız sürdürecek.

Haftanın perşembe günleri terminal bölgesinde hizmet veren Perşembe Pazarı, bayramın ilk gününe denk gelmesi nedeniyle 25 Ekim günü kapalı olacak.

Yapılan düzenlemeye göre, su dağıtım planı aynen yürürlükte olacak. Su ile ilgili, merkezden kaynaklanacak herhangi bir aksama veya büyük çaplı arıza olmaması durumunda, bölgeler rutin program çerçevesinde su almaya devam edecek. Bayram tatili süresince, su hatlarında meydana gelecek patlak ve arızalar için Su Birimi'nin acil durumlar için kullandığı 0533 8601991 numaralı telefonu aranabilecek.

Çöp toplama hizmetlerinde, herhangi bir değişiklik yapılmadan mevcut program aynen uygulanırken, sokakların genel temizliği tatil boyunca sadece ana arterlerde meydanlarda devam edecek. Bayram süresince Çocuk Parkları'nın temizliğine de devam edilecek. Sağlık Birimi ise vatandaşların acil durumlarda arayabileceği bir ekibi hazır tutacak.

Vatandaşlar Gazimağusa Belediyesi sınırları dahilinde sağlık konusundaki şikayetlerini 0533 8258281 numaralı telefona bildirebilecek.

Gazimağusa Belediye Mezbahası, bayramın birinci günü kurban kesimi için açık olurken, ikinci, üçüncü ve dördüncü günü kapalı olacak. Arife olan çarşamba günü ise 14.00 ile 18.00 saatleri arasında karantina bölümü açılacak. Bayramın ardından yine tatil günü olan 29 Ekim günü Belediye Mezbahası 14.00'dan itibaren hayvan kabul etmeye başlayacak.

Açık Pazar bayramın birinci ve ikinci günleri kapalı olurken, Bayramın üçüncü günü, öğleden sonradan itibaren Toptancı Hali, Bayramın Dördüncü günü manav bölümü hizmet vermeye başlayacak.

Cenaze ve defin hizmetleri, her zaman olduğu gibi, bayram ve tatil günlerinde yine aralıksız devam edecek. Bu konuda 0533 845 38 88 numaralı hizmet telefonu, yirmi dört saat aranabilecek.

Gazimağusa Belediyesi, acil durumlar için bütün birimlerinde acil müdahale ekiplerini sürekli göreve hazır durumda bulundururken, vatandaşlar, acil durumlarda Gazimağusa Belediyesi'nin 185 veya 444 44 62 numaralı telefonlarını arayabilecek.

GİRNE BELEDİYESİ

Girne Belediyesi, belediye sınırları içinde yaşayanların bayram tatilindeki ihtiyaçlarını karşılamak için önlemlerini aldığını ve hizmetlerini aralıksız sürdüreceğini belirtti.

Bayramın birinci günü dahil, çarşı merkezi, Kordonboyu ve otellerin çöplerini toplayacak olan belediye, rutin programına uygun olarak temizlik hizmetleri verecek.

İçme suyu dağıtımında ise belirlenen programın aksamaması amacıyla gerekli önlemleri alan Belediye, meydana gelebilecek arızalar için ekipler oluşturdu.

Bayram öncesinde zabıta ve sağlık şubesi ise, kentteki işyerleri ile restoranların denetimini yapıp, ayrıca izinsiz seyyar satıcıları kontrol ediyor.

Girne Belediyesi, mezarlıkların bakımını yaptığını ve defin hizmetlerini bayramda da sürdüreceğini belirtti.

Bayram süresince Girne Belediyesi'ne ulaşmak isteyenler şu numaraları arayabilecek:

"Belediye acil hat 0542 882 21 18; Bayındırlık ve imar işleri 0542 882 21 18; Temizlik işleri 0542 882 11 16; Su işleri 0533 868 54 31 / 0542 851 44 39; Kanalizasyon işleri 0533 870 20 17; Cenaze ve defin işleri 0533 861 11 38; Sağlık işleri 0533 870 20 14."

GÜZELYURT BELEDİYESİ

Güzelyurt Belediyesi, Kurban Bayramı tatili süresince hizmetlerinin düzenli sürmesi için önlemler aldı; aksaklık yaşanmaması için ekiplerinin çalışma gün ve saatlerini düzenleyerek, nöbetçi ekipler devreye koydu.

Güzelyurt Belediyesi'nden verilen bilgiye göre, temizlik hizmetleri yol, sokak ve caddelerde sürecek. Merkezdeki ev ve işyerlerinin atıkları normal program aksatılmadan, insanların rahatsız olmayacağı saatlerde kaldırılacak.

Su hizmetlerini kesintisiz sürdürecek belediye, arızalara müdahale edecek nöbetçi ekip de kurdu.

Tüm mezarlıkları bayram ziyaretleri için kontrol ve bakımdan geçiren belediye, defin ve mezarlık hizmetlerini sürdürecek.

İzinsiz seyyar satıcıları kontrol edebilmek ve oluşabilecek sorun ve şikayetlere anında müdahale edilebilmesi amacı ile tatil süresince nöbetçi kolluk ekipleri görevlendiren belediye, tartı merkezini ise talep olmadığı için bayram tatilinde kapalı tutacağını ancak taleplerin 0533 829 3263 numaralı telefona iletilmesi halinde hizmet alınabileceğini duyurdu.

Güzelyurt Belediyesi salhanesi, arife günü 08.00-13.00; bayramın 1. günü 07.00-17.00, bayramın 2. günü 07.00-13.00 saatleri arasında açık bulundurularak kurban kestirmek isteyenlerin hizmetinde olacak.

Kalkanlı ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampüsü ile Güzelyurt arasında kurulan ring hattı ihtiyaç doğrultusunda sefer sayısı azaltılarak sürdürülecek.

Güzelyurt Belediyesi sınırları içindeki vatandaşlar tüm ihtiyaçlar ve şikayetler için 0533 829 3243, 0533 829 3245, 0533 829 3246 numaralı telefonları arayabilecek.

İSKELE BELEDİYESİ

İskele Belediyesi'nde acil hizmetler bayram tatilinde de sürecek.

Mezbaha, kurban kesmek isteyen vatandaşlar için bayramın ilk günü açık tutulacak.

Çöp toplama ve su dağıtımı normal seyrinde yapılacak. Defin işleri aksatılmadan sürecek.

İskele Belediyesi sınırları içindeki vatandaşlar acil durumlarda 0533 86194 14 ve 0542 852 65 38 numaralı telefonlara başvurabilecek.

GÖNYELİ BELEDİYESİ

Gönyeli Belediyesi, bayram süresince belediye hizmetlerinin aksamaması için gerekli tedbirlerin alındığını, mezarlıkların bakım ve temizliklerini yapan belediye, bayram boyunca temizlik, su aydınlatma gibi hizmetlerin tam verilmesi için önlemini aldığını duyurdu.

Buna göre, bayramda hizmetler konusunda sıkıntı yaşayan vatandaşlar şu telefon numaralarını arayabilecek:

"Su sıkıntısı için 0542 851 13 01, zabıta için 0542 852 38 94, temizlik ve defin için 0533 862 58 80 / 0533 858 13 52, sağlık şubesi için 0533 834 65 15, Yaşlılara Hizmet Birimi için 0533 834 59 60, kanalizasyon için 0533 880 60 10, İdari İşler Amiri için 0542 851 59 64 ve Genel Koordinatör için 0548 888 08 25."

SU İŞLERİ DAİRESİ

Su İşleri Dairesi Müdürü Hasan Senin, Kurban Bayramı'nda hizmetlerin nöbetçi ekiplerce aksamadan yürütüleceğini, şikayetlerin de ilgili telefonlara yapılabileceğini açıkladı.

Bayram tatilinde olası su sorunları için aranabilecek kişiler ve numaraları şöyle:

Lefkoşa : 2283165, İçme Suları Şube Sorumlusu: Temel Rızza (05338348697), İşletme ve Bakım Şube Amiri: Turgay Hoşsöz (05338347901), Makine ve İkmal Şube Amiri : Mustafa Kutrafalı (05338631662), Güzelyurt: 7142305, Güzelyurt Birim Amiri: Hüseyin Davutoğlu (05428771066), Gazimağusa: 3662541, Gazimağusa Birim Amiri: Hüseyin Genç (05338620647), Teknisyenler: Hüseyin Pekdoğan (05338634346), Aytaç Erbulak(05428519561), Örgül Şumrut (05338657602)

MERKEZİ CEZAEVİ'NDE AÇIK GÖRÜŞ

Merkezi Cezaevi'nde 4 günlük bayram süresince hükümlü ve tutuklular, yakınlarıyla açık görüş yapabilecek. Açık görüş, 09.00-16.30 saatleri arasında gerçekleştirilecek.

Açık görüşe gidecekler, plastik kap içinde bir günde tüketilebilecek kadar yiyecek götürebilecek.

(GÜL/ŞEB)

 
24 Ekim 2012 Çarşamba 09:38
Okunma: 1086
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu