Ana Sayfa » Kıbrıs » KURUCU CUMHURBAŞKANI DENKTAŞ ANILDI

KURUCU CUMHURBAŞKANI DENKTAŞ ANILDI

Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş, ölümünün 4. yıldönümünde kabri başında düzenlenen devlet töreniyle saygı ve özlemle anıldı.

 
 
KURUCU CUMHURBAŞKANI DENKTAŞ ANILDI

 

 (T.A.K): 

Lefkoşa Cumhuriyet Parkındaki kabri başında düzenlenen anma törenine, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Denktaş'ın eşi Aydın Denktaş, Meclis Başkanı Sibel Siber, Başbakan Ömer Kalyoncu, Türkiye Lefkoşa Büyükelçiliği Geçici Maslahatgüzarı Birinci Müsteşar Seyit Mehmet Parlak, KTBK Komutanı Korgeneral İlyas Bozkurt, GKK Komutanı Tümgeneral Erhan Uzun, Yüksek Mahkeme Başkanı Narin Ferdi Şefik, Ana Muhalefet DP UG Genel Başkanı Serdar Denktaş, LTB Başkanı Mehmet Harmancı, bakanlar, milletvekilleri, siyasi parti başkanları, muharip dernekler, kurum kuruluş ve okullar, üniversiteler ile ailesi ve sevenleri katıldı.

Törende, protokolün yanısıra öğrenciler de Denktaş'ın kabrine çiçekler sundu. Törende Denktaş'ın eşi Aydın Denktaş gözyaşlarına hakim olamadı.

Protokolün çelenkleri anıta sunulmasıyla başlayan tören, saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla sürdü. Tören, anıt özel defterinin imzalanması, Akıncı'nın konuşmasıyla tamamlandı.

AKINCI

Cumhurbaşkanı Akıncı anıt özel defterine şunları yazdı:

"Aziz lider Rauf Raif Denktaş,

Aramızdan ayrılışının 4. Yılında seni saygı ve rahmetle anıyoruz.

İki ay önce 32. Yılını idrak ettiğimiz KKTC'nin ekonomisi ve demokrasisi ile güçlü bir yapıya kavuşması ve bu çerçeve varılacak çözümde iki eşit kanattan birisi olarak ilelebet varlığını sürdürmesi için tüm gücümüzle çalışıyoruz.

Ulaşacağımız çözümde Kıbrıs Türk halkının eşitlik, özgürlük ve güvenlik içinde yaşaması ve gelecek kaygısı taşımaması temel ilkelerimiz arasındadır.

Bu düşüncelerle seni bir kez daha saygı ile anıyoruz.

Ruhunuz şad olsun.?

TÜRKİYE BÜYÜKELÇİLİĞİ

Türkiye Cumhuriyeti Lefkoşa Büyükelçiliği Geçici Maslahatgüzar Birinci Müsteşar Seyit Mehmet Parlak da deftere şunları kaydetti:

"Aziz lider, Kurucu Cumhurbaşkanı,

Ebediyete intikalinizin 4. Yıldönümünde yeniden manevi huzurunuzdayız.

Kıbrıs Türk toplumunun eşitlik ve özgürlük davasında gösterdiğiniz çabalar ve kararlı tutumunuzla KKTC'nin temellerini attınız. Kıbrıslı Türk kardeşlerimiz, kurucusu olduğunuz KKTC'de kendi bayrağı ve Anavatan kardeş ülke Türkiye'nin etkin garantisi altında güven içinde yaşamaktadır.

Son nefesinize kadar büyük bir inançla savunduğunuz fikrilerinizin ve nesilden nesile taşınmakta olan değerli mirasınızın ışığında Kıbrıs Türkü'nün verdiği ve vermeye devam ettiği mücadeleler dünya ülkelerine örnek oluşturacak Türk milletinin şanlı tarihindeki yerini her zaman koruyacaktır.

Türkiye Cumhuriyetinin bir kez daha Kıbrıslı Türk kardeşlerimizin haklı davasında daima yanında olacağını teyit ediyor, aziz hatıranız önünde saygı ve şükranla eğiliyoruz.

Ruhunuz şad olsun.?

KTBK

KTBK Komutanı Korgeneral İlyas Bozkurt da, deftere şunları yazdı:

"Aziz Lider, Kurucu Cumhurbaşkanım,

Bütün varlığınızı ortaya koyarak verdiğiniz Kıbrıs Türk Halkı'nın hayatta kalma, onur ve özgürlük mücadelesinin temelini ve ruhunu teşkil eden önderliğinizin kıymetli hatırasıyla huzurunuzdayız.

Siz, hayatınız boyunca hiçbir zaman yılmadınız, sabırla dayandınız ve Kıbrıs Türk halkına özgür bir vatan, Ay Yıldızlı bir bayrak bıraktınız. Bağımsız yaşamak için gerekirse can vermek gerektiğini, özgürlük uğrunda verilen mücadelenin en kutsal mücadele olduğunu Kıbrıs Türk halına siz öğrettiniz.

Sizin başarılarınız, mücadeleci ruhunuz, idealleriniz ve vatan aşkınız her birimiz için vazgeçilmez bir miras, gelecek nesillere taşınması elzem bir hazine olacaktır.

Türk milleti ve kahraman Kıbrıs Türk halkı, varoluş mücadelesine yaptığınız değerli katkıları ve bu uğurda göstermiş olduğunuz emsalsiz fedakarlıkları asla unutmayacak, onları, bir gurur timsali ve milli bir tecrübe kaynağı olarak sonsuza dek kalbinde yaşatacaktır.

Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanlığı, vermiş olduğunuz eşsiz mücadelenin kıymeti ve değerli fikirlerinizin idraki içerisinde Kıbrıs'ta huzur ve barışın teminatı olmaya  her koşulda devam edecektir.

Bu anlamlı günde, sizi ve ebediyete intikal etmiş tüm dava arkadaşlarınızı minnetle anıyor, manevi huzurunuzda saygıyla eğiliyoruz.

Ruhunuz Şad olsun.?

GKK

Güvenlik Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Erhan Uzun da, şunları yazdı:

"Aziz Lider Rauf Denktaş,

Kıbrıs Türk halkının varoluş mücadelesinin önderi, özgürlük ve bağımsızlığın yılmaz savunucusu Kurucu Cumhurbaşkanımız, ebediyete intikalinizin dördüncü yıldönümünde manevi huzurunuzdayız.

Eşsiz zekanız, çalışkanlığınız ve bitmek tükenmek bilmeyen azminiz sayesinde tarihteki yerini alan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Kıbrıs Türk halkının özgür bir şekilde yaşadığı demokratik ve çağdaş bir devlet olmuştur.

Türk Milleti ve Kahraman Kıbrıs Türk halkı, egemenlik uğruna verdiğiniz emsalsiz mücadeleyi daima saygı ve sevgiyle anacak, genç nesillere örnek gösterecek, milli davaya engin katkılarınızı asla unutmayacaktır.

Gücünü halkından ve tarihinden alan Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı mensupları olarak bizler, sizin ve dava arkadaşlarınızın başlatmış olduğu mücadelenin yılmaz bekçileri olacağız.

Yüksek şahsiyetinizi minnet ve şükranla anıyor, manevi huzurunuzda saygıyla eğiliyorum.

Ruhunuz şad olsun.?

 

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, "Tıpkı merhum Denktaş'ın kendi döneminde yaptığı gibi bizler de yaşadığımız dönemin ihtiyaçlarını hesaba katan, şimdiki zamanın ruhuna uygun bir yol aramaya mecburuz. Bu nedenledir ki; adil bir çözüm için tüm iyi niyetimizle çalışıyoruz. Kıbrıslı Türklerin eşitliğinden özgürlüğünden ve güvenliğinden taviz vermeyecek bir anlaşma için çaba harcıyoruz? dedi.

Akıncı, anlaşma çabasını ortaya koyarken toplumsal mücadelenin bir süreç işi olduğunu hiç akıldan çıkarmadıklarını, bu bakımdan tıpkı kendisinden sonra görev yapan Cumhurbaşkanlarının sağladıklarını dikkate aldıkları gibi, Denktaş'ın da müzakerelerde elde ettiği uzlaşı ve kazanımlardan yararlandıklarını vurguladı.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı Rauf Raif Denktaş'ı n 4. ölüm yıl dönümü anma töreninde yaptığı konuşmada, toplumların yaşamına yön veren liderlerin bulunduğunu, bu liderlerin siyasetini biçimlendirenin ise içinde bulunduğu koşullar ve tarihin belirleyici gücü olduğunu kaydetti.

Akıncı, içinden geçilen tarihsel dönemin ruhunun toplumsal ihtiyaçları ve bu ihtiyaçlara bağlı olarak gelişen siyasal yönelimleri biçimlendirip yoğuran çok önemli bir unsur olduğuna işaret ederek, şöyle devam etti:

"Bugün 4. ölüm yıl dönümünde saygıyla andığımız merhum Rauf Raif Denktaş çalkantılı bir konjonktürde adadan silinme tehdidiyle karşı karşıya bırakılan Kıbrıslı Türklere siyasal önderlik yapmış önemli bir kişilikti.

Çocukluk anılarından bir kesit sunduğu ?Karkot Deresi' adlı kitabında Denktaş, düşüncelerine yön veren çok önemli bir ayrıntıdan söz eder:

'7 yaşına kadar beni o büyütmüştü' dediği dedesi Şeherli Mehmed, Osmanlı Devleti'nin adayı İngilizlere terk edişine tanıklık etmiş birisi olarak, torununun kulağına sürekli ?Gittiler ama yine gelecekler, ben görmeyeceğim ama sizler göreceksiniz' diye fısıldıyordu.

Bu telkinle büyüyen ve daha çocukluk yıllarında Aybifan Tepesi'nde toplanan köylüleri, okuduğu milliyetçi şiirlerle etkileyen merhum Denktaş, Kıbrıslı Türklerin adadaki varlığını koruyup geliştirme mücadelesinde içinde doğup büyüdüğü koşullarda olgunlaşan bir siyasetle rehberlik etti.?

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, zamanın hiç durmaksızın aktığını, bugün yeni bir dünya ve yeni koşulların bulunduğunu, fakat Kıbrıslı Türklerin ihtiyacının, özü itibariyle değişmediğini, dün olduğu gibi bugün de adada kökleşip kalıcılaşmanın yollarını bulmaya çalıştıklarına dikkat çekti.

Akıncı, "Elbette tıpkı merhum Denktaş'ın kendi döneminde yaptığı gibi bizler de yaşadığımız dönemin ihtiyaçlarını hesaba katan, şimdiki zamanın ruhuna uygun bir yol aramaya mecburuz. Bu nedenledir ki; adil bir çözüm için tüm iyi niyetimizle çalışıyoruz. Kıbrıslı Türklerin eşitliğinden özgürlüğünden ve güvenliğinden taviz vermeyecek bir anlaşma için çaba harcıyoruz? dedi.

Akıncı, küresel çağda, global ekonomik ağa dahil olmak ve uluslararası hukukun bir parçası haline dönüşmenin, Kıbrıs Türk halkının toplumsal varlığı bakımından son derece hayati bir ihtiyaç haline geldiğini belirtti.

Anlaşma çabasını ortaya koyarken toplumsal mücadelenin bir süreç işi olduğunu hiç akıldan çıkarmadıklarını, bu bakımdan tıpkı Denktaş'ın ardından görev yapan Cumhurbaşkanlarının sağladıklarını dikkate aldıkları gibi, merhum Denktaş'ın da müzakerelerde elde ettiği uzlaşı ve kazanımlardan yararlandıklarını vurgulayan Akıncı, konuşmasını şu sözlerle tamamladı:

"Kıbrıslı Türkler, geçmişin birikimiyle bugünün dinamizmini harmanlamak sayesinde bu adada hak ettiği koşullarda yaşamayı başaracaktır.

Zor bir tarihsel dönemeçte halkına kılavuzluk yapmış olan Rauf Raif Denktaş'ın Kıbrıslı Türklerin toplumsal mücadelesindeki yeri unutulmayacaktır. Onu saygı ve rahmetle anıyoruz.?

 
13 Ocak 2016 Çarşamba 10:55
Okunma: 958
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu