Ana Sayfa » Kıbrıs » KUTALMIŞ; “FAİZ TASARISI EKSİK VE YETERSİZ”

KUTALMIŞ; “FAİZ TASARISI EKSİK VE YETERSİZ”

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) “Borçların Yeniden Yapılandırılması Yasa Tasarısı’nın” mağdurların sorunlarına çare olamayacağı uyarısında bulundu

 
 
KUTALMIŞ; “FAİZ TASARISI EKSİK VE YETERSİZ”
Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) hükümet tarafından hazırlanan ve mecliste ivediliği alınan ‘Borçların Yeniden Yapılandırılması Yasa Tasarısı’ ile Maliye Bakanı Ersin Tatar tarafından açıklanan ve 2. bacak olarak nitelenen ‘Faiz Yasa Tasarısı’nın’ eksik ve yetersiz olması nedeniyle, mağdurların sorunlarına çare olamayacağı uyarısında bulundu.

TDP Ekonomi Komitesi Başkanı Özgün Kutalmış, Maliye Bakanı Tatar tarafından açıklanan ve 2. bacak olarak nitelenen Faiz Yasası’nın, sadece temerrüt faizlerine kısıtlama getiren, ancak, esas bileşik faiz uygulamasının aynen devamını öngören ve borçların sınırsız bir şekilde artmasına olanak sağlayan içerikte olduğunu belirterek, bu düzenlemenin bir aldatmaca olduğuna dikkat çekti.

Faiz mağdurlarının sorununa çare bulunmasını kolaylaştırmak ve konuya erken zamanda çözüm bulunmasına olanak sağlamak amacıyla, ‘Borçların Yeniden Yapılandırılması Yasa Tasarısı’nın’ Meclis’te ivediliğine TDP olarak evet oyu verdiklerini anımsatan Kutalmış, ivediliğe evet vermekle birlikte, yasa tasarısının eksik ve yetersiz olduğunun bilinciyle hareket ettiklerini ve eksikliklerin düzeltilmesi gayreti içinde olduklarını vurguladı. Kutalmış, TDP’nin Yasa Önerisinde olduğu gibi, bileşik faizler yasaklanmadan, borcun çıkabileceği miktara tavan getirilmeden yapılacak her türlü faiz düzenlemesinin, faiz mağduru yaratılmasının önüne geçemeyeceği uyarısında bulundu.

Borçları Yeniden Yapılandırma Yasa Tasarısına göre, 31 Aralık 2011 tarihi itibarı ile ödenmesi için yasal takip başlatılmış veya hakkında mahkeme hükmü alınmış borçların dava talep takririnde talep edilen borç miktarının esas alınarak bu yasaya ekli düzenlenen katsayılar ile çarpılması ile belirlenecek yeni borç bakiyesini faiz mağduru borçluların ödemesinin mümkün olmadığını belirten Kutalmış, mahkeme safhasına gelinceye kadar alınan ilk borç miktarına uygulanan bileşik faiz ve yüksek oranlı temerrüt faizi ile zaten borçluların ödeme imkanının üstüne çıktığına vurgu yaptı.

Kutalmış bu gerçeğe rağmen,  talep takririnde esas alınan borç miktarının kat sayılarla çarpılarak daha da artırılmasının, borçlularla alay etmek anlamı taşıdığını söyledi.

TDP’nin 3 Kasım 2011 tarihinde meclis başkanlığına verdiği ‘ Faiz Yasa Tasarısı’ dikkate alınmadan yapılacak ‘Borçların Yeninden Yapılandırılması Yasa Tasarısı’ ile Maliye Bakanının ikinci bacak olarak nitelendirdiği yeni Faiz Yasası’nın da borçlu faiz mağdurlarının sorunlarına çare olamayacağına dikkat çeken Kutalmış, ayrıca, yeni faiz mağdurları yaratılmasının da önüne geçilemeyeceğini söyledi.

Kutalmış, TDP’nin Yasa Önerisinde olduğu gibi bileşik ve temerrüt faizleri ile kapitalize etme yasaklanmadan, borcun çıkabileceği miktara tavan getirilmeden yapılacak her türlü faiz düzenlemesinin, faiz mağduru yaratılmasının önüne geçemeyeceği uyarısında bulundu.

Maliye Bakanı Tatar’ın ikinci bacak olarak nitelediği hükümetin Faiz Yasasına yönelik eleştirilerde de bulunan Özgün Kutalmış, “Sn. Tatar’ın açıkladığı ikinci bacak olan Faiz Yasa Tasarısına göre, sadece temerrüt faizlerine kısıtlama getirilecektir. Bileşik faiz eskiden olduğu gibi aynen devam edecektir. Borçlar da yine sınırsız bir şekilde artacaktır. Bu şekilde yeni mağdurların yaratılmasının önüne nasıl geçilecektir” diye sordu.

Faiz mağdurlarının sorunlarına gerçekten çare aranıyorsa, TDP’nin 3 Kasım 2011’de meclise sunduğu ‘Faiz Yasa Tasarısı’nın mutlaka dikkate alınması gerekliliği üzerinde duran Kutalmış, “TDP’nin Yasa Önerisinde yer alan maddeler dikkate alınmadan yapılacak her türlü yeni faiz düzenlemesi borç faizlerinden doğan sorunlara çare olamayacaktır” dedi ve UBP hükümetinden daha fazla vakit geçirmeden ve yanlışta ısrar etmeden, faiz mağdurlarının sorununa çare olacak doğru yolu bulmasını talep etti.

 
23 Aralık 2011 Cuma 11:29
Okunma: 815
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu