Ana Sayfa » Kıbrıs » Kutalmış: "Faiz Tasarısı Eksik Ve Yetersiz"

Kutalmış: "Faiz Tasarısı Eksik Ve Yetersiz"

Toplumcu Demokrasi Partisi,Hükümet Tarafından Hazırlanan Ve Meclis'te İvediliği Alınan "Borçların Yeniden Yapılandırılması Yasa Tasarısı" İle Maliye Bakanı Ersin Tatar Tarafından Açıklanan Ve "İkinci Bacak" Olarak Nitelenen "Faiz Yasa Tasarısı"Nın "Eksik Ve Yetersiz Olması Nedeniyle", Mağdurların Sorunlarına Çare Olamayacağını Savundu.

 
 
Kutalmış:
TDP Ekonomi Komitesi Başkanı Özgün Kutalmış Yazılı Açıklamasında, Faiz Yasa Tasarısı'nın, Sadece Temerrüt Faizlerine Kısıtlama Getiren Ancak Esas Bileşik Faiz Uygulamasının Aynen Devamını Öngören Ve Borçların Sınırsız Bir Şekilde Artmasına Olanak Sağlayan İçerikte Olduğunu Belirterek, Bu Düzenlemenin Bir Aldatmaca Olduğunu Öne Sürdü.

Faiz Mağdurlarının Sorununa Çare Bulunmasını Kolaylaştırmak Ve Konuya Erken Zamanda Çözüm Bulunmasına Olanak Sağlamak Amacıyla, "Borçların Yeniden Yapılandırılması Yasa Tasarısı"Nın Meclis'te İvediliğine TDP Olarak Evet Oyu Verdiklerini Anımsatan Kutalmış, İvediliğe Evet Vermekle Birlikte, Yasa Tasarısının Eksik Ve Yetersiz Olduğunun Bilinciyle Hareket Ettiklerini Ve Eksikliklerin Düzeltilmesi Gayreti İçinde Olduklarını Kaydetti.

Kutalmış, Tdp'nin Yasa Önerisinde Olduğu Gibi, Bileşik Faizler Yasaklanmadan, Borcun Çıkabileceği Miktara Tavan Getirilmeden Yapılacak Her Türlü Faiz Düzenlemesinin, Faiz Mağduru Yaratılmasının Önüne Geçemeyeceği Uyarısında Bulundu.

"Borçları Yeniden Yapılandırma Yasa Tasarısı'na Göre, 31 Aralık 2011 Tarihi İtibarı İle Ödenmesi İçin Yasal Takip Başlatılmış Veya Hakkında Mahkeme Hükmü Alınmış Borçların Dava Talep Takririnde Talep Edilen Borç Miktarının Esas Alınarak Bu Yasaya Ekli Düzenlenen Katsayılar İle Çarpılması İle Belirlenecek Yeni Borç Bakiyesini Faiz Mağduru Borçluların Ödemesinin Mümkün Olmadığını" Belirten Kutalmış, Mahkeme Safhasına Gelinceye Kadar Alınan İlk Borç Miktarına Uygulanan Bileşik Faiz Ve Yüksek Oranlı Temerrüt Faizi İle Zaten Borçluların Ödeme İmkanının Üstüne Çıkıldığını İfade Etti.

Kutalmış, Bu Gerçeğe Rağmen, Talep Takririnde Esas Alınan Borç Miktarının Kat Sayılarla Çarpılarak Daha Da Artırılmasının, Borçlularla Alay Etmek Anlamı Taşıdığını Öne Sürdü.

TDP'nin 3 Kasım 2011 Tarihinde Meclis Başkanlığı'na Verdiği "Faiz Yasa Tasarısı" Dikkate Alınmadan Yapılacak "Borçların Yeninden Yapılandırılması Yasa Tasarısı" İle Maliye Bakanı'nın İkinci Bacak Olarak Nitelendirdiği Yeni Faiz Yasası'nın Da Borçlu Faiz Mağdurlarının Sorunlarına Çare Olamayacağını Kaydeden Kutalmış, Ayrıca, Yeni Faiz Mağdurları Yaratılmasının Da Önüne Geçilemeyeceğini İfade Etti.

Kutalmış, Tdp'nin Yasa Önerisinde Olduğu Gibi Bileşik Ve Temerrüt Faizleri İle Kapitalize Etme Yasaklanmadan, Borcun Çıkabileceği Miktara Tavan Getirilmeden Yapılacak Her Türlü Faiz Düzenlemesinin, Faiz Mağduru Yaratılmasının Önüne Geçemeyeceği Uyarısında Bulundu.

Özgün Kutalmış, "Sn. Tatar'ın Açıkladığı İkinci Bacak Olan Faiz Yasa Tasarısı'na Göre, Sadece Temerrüt Faizlerine Kısıtlama Getirilecektir. Bileşik Faiz Eskiden Olduğu Gibi Aynen Devam Edecektir. Borçlar Da Yine Sınırsız Bir Şekilde Artacaktır. Bu Şekilde Yeni Mağdurların Yaratılmasının Önüne Nasıl Geçilecektir" Diye Sordu.
"Faiz Mağdurlarının Sorunlarına Gerçekten Çare Aranıyorsa", TDP'nin Meclis'e Sunduğu "Faiz Yasa Tasarısı"Nın Mutlaka Dikkate Alınması Gerekliliği Üzerinde Duran Kutalmış, "Tdp'nin Yasa Önerisinde Yer Alan Maddeler Dikkate Alınmadan Yapılacak Her Türlü Yeni Faiz Düzenlemesi Borç Faizlerinden Doğan Sorunlara Çare Olamayacaktır" Dedi Ve UBP Hükümeti'nden Daha Fazla Vakit Geçirmeden Ve Yanlışta Israr Etmeden, Faiz Mağdurlarının Sorununa Çare Olacak Doğru Yolu Bulmasını Talep Etti.
 
23 Aralık 2011 Cuma 14:45
Okunma: 566
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu