Ana Sayfa » Kıbrıs » Kuzey daha ucuz

Kuzey daha ucuz

Havadis tarafından yayımlanan Kıbrıslı Türkler ve Rumların karşılıklı kredi kullanımı rakamları iş dünyasının da gündemi oldu

 
 
Kuzey daha ucuz
Havadis

İŞ DÜNYASI FİYATINA GÜVENİYOR… Havadis Gazetesi tarafından kamuoyuna duyurulan Rumların Kuzey’de, Türklerin ise Güney’de kredi kartı ile yaptığı alışveriş, iş dünyasında da gündem oluşturdu. İş dünyası ve sektör temsilcileri Güney’e oranla KKTC’nin daha ucuz olduğunu söyledi

 

GÜMRÜKLERDE DENGELENECEK… KKTC’ye gelen birçok ürüne uygulanan gümrük ve fon vergilerinin fiyat artışı yarattığını söyleyen iş dünyası temsilcileri, buna rağmen, tüketici düşünülerek, Güney’le-Kuzey arasında fiyat farkının dengelendiğini söyledi. Rumların Kuzey’de alışveriş yapmaması ise “siyasi yaklaşım ve alışkanlık” olarak değerlendirildi

 

FONLAR ETKİLİYOR… Gıda İthalatçıları Birliği Başkanı, Kerembey Group Direktörü Özdal Kerem, “Kısacası, fonlar, yasaklar ve gümrükler iki ülke arasında fiyat farkına neden oluyor” dedi.  Kerem, kısa ve uzun vadeli planlamalar için, “ekonomik iş konseyi” önerdi

 

DAHA UCUZUZ… Kıbrıs Türk Sanayi Odası Başkanı Ali Çıralı, KKTC’nin birçok üründe Güney Kıbrıs’a oranla daha ucuz olduğunu söyleyerek, Kıbrıslı Türklerin, Güney Kıbrıs’a geçişlerinin tamamen alışveriş amaçlı olduğunu düşünmediğini kaydetti

 

 

2009- 2011 ve 2012 yılının ilk üç ayında, Kuzey’de Rumların, Güney’de ise Türklerin “kredi kartlarından” yapmış olduğu toplam alışveriş rakamları, Kıbrıslı Türklerin kredi kartları ile Güney’de yılda ortalama 8 milyon Euro daha fazla harcama yaptığını ortaya koyuyor.

Havadis tarafından yayımlanan Kıbrıslı Türkler ve Rumların karşılıklı kredi kullanımı rakamları, iş dünyasında da gündem oluşturdu.

KKTC’ye gelen birçok ürüne uygulanan gümrük ve fon vergilerinin fiyat artışı yarattığını söyleyen iş dünyası temsilcileri, buna rağmen, tüketici düşünülerek, Güney’le-Kuzey arasında fiyat farkının dengelendiğini söyledi. Rumların Kuzey’de alışveriş yapmaması ise “siyasi yaklaşım ve alışkanlık” olarak değerlendirildi.

Gıda İthalatçıları Birliği Başkanı, Kerembey Group Direktörü Özdal Kerem, “Kısacası, fonlar, yasaklar ve gümrükler iki ülke arasında fiyat farkına neden oluyor” dedi.  Kerem, kısa ve uzun vadeli planlamalar için, “ekonomik iş konseyi” önerdi.

Kıbrıs Türk Sanayi Odası Başkanı Ali Çıralı, KKTC’nin birçok üründe Güney Kıbrıs’a oranla daha ucuz olduğunu söyleyerek, Kıbrıslı Türklerin, Güney Kıbrıs’a geçişlerinin tamamen alışveriş amaçlı olduğunu düşünmediğini kaydetti.

Ramsey, Adil Işık gibi önemli markaları bünyesinde bulunduran Esmen Group Direktörü Esin Esmen, Kuzey ve Güney arasında fiyat farklılığı olmadığını belirterek, Kıbrıslı Türklerin konfeksiyon alışverişi için Güney’i tercih etmesinin nedeninin, Güney’de daha fazla tanınmış marka alternatifi bulunmasından kaynaklandığını söyledi.

Havadis’e konuşan Lemar Süper Market Zincirinin Genel Müdürü Hüseyin Ergil, Güney’e göre KKTC’deki market ürün fiyatlarının daha uygun olduğunu kaydederken Başman Group Satış ve Pazarlama Direktörü Osman Başman da, Güney’le Kuzey arasında büyük ölçüde bir fiyat farkı olmadığını ifade ederek fiyat farkı olan ürünlerde de fonların sıfıra indirilerek Güney’le rekabetin sağlanabileceğini kaydetti.Motoring hizmetler Güney’den alınıyor

Kuzey ile Güney arasındaki karşılıklı harcamalara bakıldığı zaman, Kıbrıslı Türkler daha çok süpermarketler, giyim, ev eşyası, araç servisleri ve araçla seyahat (motoring) hizmetlerine hatırı sayılır bir ücret ödediği gözlemlenirken Kıbrıslı Rumların, Kuzey’de daha çok hava ulaşımı, eğlence, oteller, marketler dışında kalan “diğer perakendecilere” para harcadığı açıkça görülüyor.

Kıbrıslı Rumların kumar sektörüne olan düşkünlüğü kredi kartı harcamalarına da yansıyor. Kıbrıslı Rumlar eğlence sektörüne 2010’da 2 milyon 72 bin 582, 2011’de ise 1 milyon 476 bin 955 Euro ödedi. İlk üç ayda eğlence sektörüne ödedikleri para ise 197 bin 306 Euro. Aynı alanda Kıbrıslı Türklerin Güney’de ödediği miktarlar ise daha düşük. Kıbrıslı Türkler, Güney’deki eğlence sektörüne 2010 yılında 515 bin 693, 2011’de ise 520 bin 741 Euro kredi kartı ile ödeme yaptı. 2012’nin ilk üç ayında Güney’de eğlenceye harcadığımız para ise 135 bin 210 Euro.

 

Rumlar daha az harcıyor

Kredi kartları ile Kıbrıslı Türkler Güney’de 2009 yılında, 17 milyon 350 bin 514 Euro, 2010 yılında 18 milyon 564 bin 663 Euro, 2011 yılında da 17 milyon 140 bin 68 Euro harcama yaptı. 2012’nin ilk üç ayında yapılan harcama tutarı ise 3 milyon 927 bin 392 Euro olarak belirlendi.

Kıbrıslı Rumlar ise, KKTC’de kredi kartı ile 2009 yılında 9 milyon 148 bin 885 Euro, 2010 yılında 10 milyon 648 bin 507 Euro, 2011 yılında 10 milyon 5 bin 31 Euro harcadı. 2012’nin ilk üç ayında harcanan miktar ise 1 milyon 997 bin 471 Euro.

 

En çok giyime para harcıyoruz

Ev eşyası alımında Kıbrıslı Türkler Güney’de 2009’da, 2 milyon 600 bin 126, 2010’da 2 milyon 808 bin 357, 2011’de ise 2 milyon 407 bin 601 Euro harcadı. Aynı sektörde Rumların kredi harcaması ise, 2009 yılında 102 bin 186, 2010’da 261 bin 858, 2011’de ise 213 bin 630 Euro olarak belirlendi.

Öte yandan Kıbrıslı Türkler, Güney Kıbrıs’ta kredi kartı ile giyime 2009 yılında 3 milyon 591 bin 104, 2010 yılında 3 milyon 298 bin 559, 2011’de 3 milyon 76 bin 865, 2012’de ilk üç ayda da 632 bin 273 Euro harcadı.

Rumların giyim harcaması ise 2009 yılında 552 bin 312 Euro, 2010 yılında 837 bin 600 Euro, 2011 yılında 880 bin 71 Euro, 2012’nin ilk üç ayında ise 149 bin 512 Euro.

 

Çıralı: “KKTC, çok üründe Güney’den ucuz”

Kıbrıs Türk Sanayi Odası Başkanı Ali Çıralı, KKTC’nin birçok üründe Güney Kıbrıs’a oranla daha ucuz olduğunu söyleyerek, Kıbrıslı Türklerin, Güney Kıbrıs’a geçişlerinin tamamen alışveriş amaçlı olduğunu düşünmediğini kaydetti.

Ali Çıralı, “KKTC, gıdada, plastikte ve temizlik ürünlerinde Güney Kıbrıs’tan daha ucuzdur. Belki giyim Güney’den yapılan alışveriş daha fazladır ki, ben Kıbrıslı Türklerin sadece alışveriş için Güney’e gittiğini düşünmüyorum. Bana göre, insanlar gezmek amaçlı gittiklerinde hoşuna giden bir şey gördüğünde de alıyor” şeklinde konuştu.

Çıralı, “Elbette, KKTC’ye oranla Güney’de daha ucuza satılan ürünler vardır. Bunun nedeni de TL’nin istikrarsızlığı ve finansman maliyetlerinin KKTC’de daha fazla olmasıdır” dedi.

 

 

Kerem: “KKTC ekonomik konseyi şart”

Gıda İthalatçıları Birliği Başkanı Ekonomist Özdal Kerem, Güney Kıbrıs ile KKTC ekonomisinin arasındaki en belirgin farkın KKTC’deki finansman maliyetinin yüksek olmasından kaynaklandığını belirterek, taşımacık ve devalüasyon riskinin de KKTC’yi daha pahalı duruma getirdiğini kaydetti.

Özellikle finansman piyasalarında yaşanan sıkıntının piyasayı ciddi şekilde gerdiğini kaydeden Kerem, KKTC’nin Güney kapılarının açılmasıyla değişen ekonomik konjonktürün göz ardı edilmesinin artık mümkün olmadığını söyledi.

Ekonomist Özdal Kerem, ülke ekonomisinin yeniden yapılandırılmasının şart olduğunu dile getirerek uzun vadede bir çözüm için KKTC Ekonomik Konseyi’nin bir an önce kurulması gerektiğini söyledi.

Özdal Kerem şöyle konuştu:

“KKTC finansman maliyeti Güney’e oranla çok yüksek. Öte yandan burada bir devalüasyon riski varken Güney’de enflasyon oldukça düşük. Dünya bizi tanımadığı için uluslar arası finans kuruluşlarından da ucuz kaynaklı kredi kullanma imkanımız olmuyor.

Ayrıca Güven ve sigorta açısından taşımacılık KKTC’ye daha yüksek fiyatlarla gerçekleşiyor. Dolayısıyla ulaşım maliyeti artıyor. Pazarın küçüklüğü, büyüklüğü de ekonomiyi etkiliyor.

Bugün KKTC’de ithalatı yasak olan et ve zeytinyağı gibi birçok ürünün ithalatı Güney’de serbesttir. Fonlar da ekonomiyi olumsuz etkileyen faktörler arasındadır.

Örneğin bakliyatta fon olmadığı için KKTC’de bakliyat Güney’e oranla daha ucuzdur. Ancak, baharat, kahve, soslar ve su ürünlerinde uygulanan fonlar KKTC’yi Güney Kıbrıs’a oranla daha pahalı duruma düşürüyor. Kısacası, fonlar, yasaklar ve gümrükler iki ülke arasında fiyat farkına neden oluyor.

Dolayısıyla kısa vadede çözüm için önce bu sorunların giderilmesi gerekirken uzun vadede bir çözüm için KKTC Ekonomik Konseyinin bir an önce kurulması kaçınılmazdır. “


Esmen: “Fiyat farkı yok”

Ramsey, Adil Işık gibi önemli markaları bünyesinde bulunduran Esmen Grup Direktörü Esin Esmen, vatandaşların konfeksiyon alış verişi için Güney’i tercih etmesinin nedeninin, Güney’de daha fazla tanınmış marka alternatifi bulunmasından kaynaklandığını söyledi.

Esmen, Kuzey ve Güney arasında fiyat farklılığı olmadığına dikkat çekti ve şu şekilde konuştu:

“Alış verişte Güney Kıbrıs’ın tercih edilmesinin nedeni daha çok marka olmasıdır. Bilindik markaların olması avantaj sağlıyor. Fiyatlarımız Güney’den daha pahalı değildir. Örneğin Zara’nın Güney’de dört ayrı markası var.  Bütün dünya markaları Güney’de.  Bunun sıkıntısını yaşıyoruz. Ancak, iş dünyası olarak biz bilgi ve birikimimize güveniyoruz. Ben  Güney Kıbrıs’ın daha pahalı olduğunu düşünmüyorum.

Ancak, Güney insanımıza daha cazip geliyor. Bizler aynı ürün kaliteleri ile ilgili sürekli piyasa araştırması yapıyoruz. Fiyatlarımıza da güveniyoruz.

Tüketici elbette istediğini istediği yerden almakta özgürdür. Ancak, algıya itiraz ediyorum. Fiyatlar denetlendiği zaman görülecektir ki, daha kaliteli ürünü, daha ucuza satabiliyoruz.

Çünkü bizler de sık sık piyasa araştırması yapıyoruz. Ona göre tedbirimizi alıyoruz ve en az karla, tüketiciye en iyi ürünü sunma gayretimiz var.

KKTC’deki tüketiciler de bilmeli ki, bir çok marka, en azından benim bünyemde bulunan markalar Türkiye fiyatları ile tüketiciye ulaşıyor.”
Ergil: “Kuzey’deki fiyatlar daha uygun”

Lemar Süper Market Zincirinin Genel Müdürü Hüseyin Ergil, Güney’e göre KKTC’deki market ürün fiyatlarının daha uygun olduğunu söyledi. Güney’de olan ürünlerin Kuzey’de de olduğunu kaydeden Ergil şu şekilde konuştu:

“Anlamakta çok güçlük  çekiyorum. Bizim marketlerimiz Güney’den daha uygun fiyatlarla tüketiciye ulaşıyor. ilk zamanki ürün çeşitliliği farkı da kalmadı. Güney’de olan ürünler Kuzeyde de var. Kuzey’de bu ürünleri daha uygun fiyata bulabiliyorsunuz.

Az sayıda üründe fiyat farkı ols da, sepete konan ürüne baktığımız zaman biz daha uygunuz. Geneline bakıldığında Kuzey fiyatları Güneye göre daha uygundur.

Ama ortada bir alışkanlık oluştuğunu gözlemleyebiliyoruz. Bunu ancak sosyolojik bir bakış açısıyla izah edebiliriz.  Yoksa Güney’de yapılan alış- verişin ucuzlukla bir alakası olmadığını biliyorum.

İnsanlar Kuzeyden bunalmıştır ve dışarıya gidiyor. İş amaçlı ben de Güney’e geçiyorum. Görüyorum ki insanlar sırf alış veriş için gitmiyor.

Ayrıca bizde fonlar var, yasaklar var. Devlet kanadı ve perakende kanadı alternatif çare bulmalı. Devlet alacağı önlemlerle piyasayı daha da ucuzlatabilir.

İthalatçıların devletle, devletin ithalatçılarla ilgili sorunu var. Bunları karşılıklı oturup değerlendirmelidirler. Güney’de alış veriş için harcanan rakamları gördüğümde çok yadırgadım. Kuzey’de olan marketlerin eve olan yakınlığı ve perakende sunumu daha uygun. Örneğin bir tavuk alındığında 45 dakika araba kalıyor. Bozulma tehlikesi var. Bu konuda toplumsal bilinç de olması gerekiyor.

KKTC’de fiyatlar daha avantajlı olmasına rağmen Güney’den gelenler alış veriş yapmıyor. Bu bir toplum bilincidir. Kaynağın bir bölümü her ay Güney’e gidiyor. Haksız rekabet oluşuyor. Güney’in hem tüccarına, hem perakendecisine hem de devletine ciddi katkılar yapılıyor. “

 

 

 Başman: Fonlar azaltılarak önlem alınabilir

Başman Grup Satış ve Pazarlama Direktörü Osman Başman, Güney’le Kuzey arasında büyük ölçüde bir fiyat farkı olmadığını söyledi.

Başman fiyat farkı olan ürünlerde de fonların sıfıra indirilerek Güney’le rekabetin sağlanabileceğini kaydetti. Fonlar ve vergiler konusunda görevin hükümete düştüğüne dikkat çeken Başman şu şekilde konuştu:

“Güney’le kuzey arasında büyük ölçüde bir fiyat farkı olduğuna inanmıyorum. Bazı ürünler bizde daha ucuz bazı ürünler ise güney’de daha ucuzdur. Mobilya ve oyuncaklarda Rumların bizden daha ucuz olduğunu düşünüyorum. Ancak vatandaşların Güney’e geçme nedeni sadece ucuzluk ya da alış veriş değildir. Gezme amaçlıda Güney’e gidenler var.

Giyimde marka alternatifleri bizden daha fazladır. Bunun önüne geçmek için görev hükümet yetkililerine düşüyor. Bu konuda iyi bir araştırma yapılmalıdır ve Güney’de daha ucuz olan ürünlerin fonları Kuzey’de sıfıra indirilmelidir. Fonlar azaltılarak önlem alınabilir. Kıbrıs’a direk ithalat yoktur ve ürünler Türkiye üzerinden geliyor. Bu da fiyatları etkiliyor. Ancak makarnada ve bazı sebze ve meyvelerde Güney’den daha ucuz olduğumuzu biliyorum.

Rumlar Türklere göre daha fanatiktir ve Kuzey’den alış veriş yapmamaya dikkat ediyorlar. Ancak Türkler güney’e gittiğinde alış veriş yapıyor.”

 
8 Mayıs 2012 Salı 10:33
Okunma: 2301
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu