Ana Sayfa » Kıbrıs » Kuzey Kıbrıs Ekonomisi Rekabet Edebilirlik Raporu Açıklandı... (2)

Kuzey Kıbrıs Ekonomisi Rekabet Edebilirlik Raporu Açıklandı... (2)

4. Rekabet Edebilirlik Forumu'nun Açılışında Maliye Bakanı Tatar'ın Renkli Konuşması Gündem Oldu....

 
 
Kuzey Kıbrıs Ekonomisi Rekabet Edebilirlik Raporu Açıklandı... (2)

TATAR: "TÜRKİYE İLE EKONOMİK ENTEGRASYON HER GEÇEN GÜN GÜÇLENİYOR... OLUMLU, POZİTİF BAKMAK LAZIM... HEP BİRLİKTE UÇACAĞIZ"

ATUN: "ÜLKEMİZDE GÜVEN ORTAMININ GÜÇLENMESİNE SADECE HÜKÜMETİN DEĞİL TÜM ÇEVRELERİN İHTİYACI VARDIR VE HERKESE GÖREV DÜŞMEKTEDİR. HİÇBİR MENFAAT ÜLKE ÇIKARLARININ ÜZERİNDE OLMAMALIDIR. KARAMSARLIK, ÜLKEMİZE HİZMET ETMEZ"

ÇERKEZ: "UYGULAMA KOLTUĞUNDA OTURANLAR YENİ POLİTİKALAR GELİŞTİRİRKEN DİYALOĞU ZORLAMALI. BU ÖNEMLİ AŞAMA ATLANDIĞI ZAMAN EN HAKLI KARARLAR BİLE KABUL GÖRMEZ"

Lefkoşa, 16 Mart 12 (T.A.K.): Maliye Bakanı Ersin Tatar, Türkiye'den 2014'te gelecek suyla, tarım sektörünün gelişeceğini; alınan önlemlerle turist ve öğrenci sayısının ve devletin gelirlerinin artacağını, e-devlet projesinin de önemli bir hizmet olacağını kaydederek, Türkiye ile KKTC'nin ekonomik entegrasyonunun her geçen gün güçlendiğini söyledi.

Tatar, "Olumlu bakmak, pozitif bakmak lazım. Her gün manşetlerde 'öldük, bittik, battık' derseniz o zaman burada yatırım yapmanın ne anlamı kalır? Kendi kendimize de haksızlık yapmayalım" diye konuştu. Tatar, hükümetin Türkiye ile birlikte aldığı önlemlerle ülkede olumlu gelişmeler sağlandığını belirterek, "hep birlikte uçacağız" görüşünü yineledi.

Kıbrıs Türk Ticaret Odası'nın, 3 ekonomiste hazırlattığı, Kuzey Kıbrıs Ekonomisi 2011-2012 Rekabet Edebilirlik Raporu, 4. Rekabet Edebilirlik Forumu'nda açıklandı. Forumun açılışında Maliye Bakanı Ersin Tatar'ın kendine has üslubuyla yaptığı renkli konuşma gündem oldu.

"Değişimlere ayak uydurabilen, esnek ekonomi" temasıyla hazırlanan raporun sunuşu için Ticaret Odası'nda düzenlenen toplantının açılışında, Maliye Bakanı Ersin Tatar, Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun ve Ticaret Odası Başkanı Günay Çerkez konuşma yaptı.

Konuşmaların ardından kahve arası verildi ve daha sonra raporu hazırlayan ekonomistler Kamil Sertoğlu, Vargın Varer ve Mustafa Besim raporlarını sundu. Toplantıya katılanlar da yorum ve sorularıyla foruma katkıda bulundu.

TATAR: "DOĞRULARI YAPARKEN BİLE TEPKİLERLE KARŞILAŞIYORUZ"

Maliye Bakanı Ersin Tatar, "KKTC gerçeklerinin her gün ortaya çıktığını, hükümetin doğruları yapmaya kalktığında nasıl tepkilerle karşılaştığının görüldüğünü; meclise bir kişinin 13 saat kürsüyü işgal edebildiğini" belirterek, pazartesi günü görüşülecek Özelleştirme Yasa Tasarısı konusunda arkadaşlarına "meclise pijamalarıyla gelmeleri"ni söylediğini ifade etti.

Tatar, raporda söylenenleri gayet iyi bildiğini kaydederek, "Ama gel de yap! Mesele budur" dedi. Doğruları kamuoyuyla paylaşıp kamuoyu yaratmak ve hükümete bunları yapmak için güç sağlamak gerektiğini belirten Ersin Tatar, tüm kurum ve kuruluşlarda bütçe ve mali disiplinin sağlanmasının şart olduğunu vurguladı.

"VERGİLERİ DÜŞÜREMİYORUZ ÇÜNKÜ..."

"Vergileri düşürün diyorsunuz. Şu anda düşüremiyoruz. Çünkü gelire ihtiyacımız var. Aksi taktirde ay sonu ne maaşlar ödenebilir, ne de soysal sigortalara katkı yapılabilir. Bu devletin yürümesi lazım" diyen Maliye Bakanı Tatar, vergilerin ancak ekonomi kayıt altına alındığında gündeme gelebileceğini söyledi.

Maliye Bakanı Tatar, arkalarında koskoca Türkiye Cumhuriyeti bulunduğunu ve 7 Mart 2014'te su getireceğini söylediğini belirterek, tarıma yatırıma devam edilmesinin istendiğini; turist, öğrenci ve istihdamın artacağını; e-devlet projesinin ve Türksat'ın alacağı ihalenin önemine işaret etti.

AB'nin söz verdiği doğrudan ticaret tüzüğünü hayata geçiremediğini hatırlatarak, Türkiye ile KKTC arasında ekonomik entegrasyonun her geçen gün güçlendiğini ve gelişme için zemin hazırlandığını ifade eden Tatar, "Olumlu bakmak, pozitif bakmak lazım. Her gün manşetlerde öldük, bittik, battık derseniz o zaman burada yatırım yapmanın ne anlamı kalır? Kendi kendimize de haksızlık yapmayalım" diye konuştu.

"BAKANLIĞI BIRAKTIN, TURİZMDE DAHA İYİ İŞLER YAPIYORSUN"

Tatar, meseleleri fazla abartmamak gerektiğini; örneğin 1 milyon denilen nüfusun sayımda 300 bin bulunduğunu belirterek, iş çevrelerindeki kadın girişimcilerin fazlalığına dikkat çekti ve Genç İş Adamları Derneği'nin adının Genç İş İnsanları Derneği olarak değiştirilmesini önerdi. Ersin Tatar, izleyiciler arasında bulunan eski bakanlardan, KITOB Koordinatörü Ayşe Dönmezer'i de kutladı ve "Bakandın bıraktın gittin, turizmde daha iyi işler yapıyorsun. Gerçekten turizmcilere yön veriyorsun. Her şey bakan olmakla bitmiyor. Bakın işte bakanlıktan sonra hanımefendi daha da güzel işler yapabiliyor. Geleceğimiz turizmdir" dedi.

"BELKİ BİRAZ ZAMLAR DA YAPTIK ÖZKAN BEY AMA..."

Öğrenci ve turist sayısının doğru işlerle artırılmasıyla maliyenin gelirlerinin de artacağını kaydeden Maliye Bakanı Ersin Tatar, "Göreve geldiğimde gelirler 1.6 milyar TL'ydi, nasıl artıracağız derdim, şimdi 2 milyar lirayı bulduk" diye konuştu. Tatar, izleyiciler arasında yer alan CTP Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu'na hitaben de, "Belki biraz zamlar da yaptık Özkan bey ama napalım, nasıl olacaktı bu iş? Becerdik Özkan bey! 1.6 milyar TL, 2 milyar TL'yi buldu, bütçe açığı azaldı, Beşir Atalay beni tebrik eder. Bana güveniyor, bu güven ortamında yatırımlar artar" ifadelerini kullandı.

"HEP BİRLİKTE UÇACAĞIZ"

Maliye Bakanı Tatar, konuşmasının devamında bu kez KTAMS Başkanı Ahmet Kaptan'a da hitap etti ve ekonominin kayıt altına alınacağını, bütçenin iyileşeceğini verimliliğin artırılacağını belirtti. Tatar'ın, "Ve hep birlikte uçacağız" sözleri salonda alkış ve gülüşmelerle karşılandı.

ATUN: "MAKRO EKONOMİK İYİLEŞMELER"

Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun, ülkenin ekonomik ve sosyal politikalarının belirlenmesine ışık tutacağını belirttiği raporu hazırlayanları kutlayarak teşekkür etti. Atun, 2010-12'de ekonomide yaşanan gelişmelerle makro ekonomik iyileşmeler sağlandığını belirtti.

Atun, artık KKTC'de istikrarlı bir kamu maliye yönetimi bulunduğunu; devleti gider artırıcı mükellefiyetlere iten uygulamaların rafa kaldırıldığını; bütçe disiplini sağlandığını; KKTC için kötü dönemlerin geride kaldığını söyledi.

"PETROL FİYATLARINDAKİ ARTIŞ YURT DIŞINDAN"

"Artık sabahtan akşama vergilerin artırıldığı dönem geride kalmıştır" diyen Sunat Atun, petrol fiyatlarındaki artışın ise yurt dışından kaynaklandığını belirtti.

Ülke için yeni projeler üretilmesi gerektiğini kaydeden Atun, ekonominin 2010'da yüzde 3.7; geçen yıl da yüzde 4.2 büyüdüğünü; bu yıl içinse öngörülerinin yüzde 5 olduğunu dile getirdi.

"KARAMSARLIK ÜLKEYE HİZMET ETMEZ"

Atun, en büyük ticaret ortağı olan Anavatan Türkiye'nin meydana getirdiği önemli büyüme dinamiğinin KKTC'ye de olumu yansıyacağını kaydederek, "Ülkemizde güven ortamının güçlenmesine sadece hükümetin değil tüm çevrelerin ihtiyacı vardır ve herkese görev düşmektedir. Hiçbir menfaat ülke çıkarlarının üzerinde olmamalıdır. Karamsarlık, ülkemize hizmet etmez" diye konuştu.

Atun, Ticaret Odası'nın raporunda gördüğü mesajlardan ilkinin 2013-15 dönemi protokolünün ve ekonomik planının hazırlanacağı bu yıl, bu çalışmanın tüm toplum kesimlerinin yer alacağı bir konsey tarafından yapılması olduğunu; hükümetin de bu politikayı benimsediğini bildirdi.

Atun, ikinci mesajın ise "dünyayla entegrasyona yeni kapılar açılması" olduğunu belirterek, bu konuda önemli yollar kat edildiğini ancak KKTC'nin kurumsal alanda da dünyayla entegrasyonunun daha ileriye taşınıp güçlendirilmesi gerektiğini söyledi.

AB ve Dünya Bankası nezdinde yapılan çalışmaların daha ilerisine gidilmesi gerektiğini belirten Bakan Sunat Atun, "Keşke imkanımız olsa KKTC yurt dışındaki kredilendirme kuruluşları tarafından değerlendirilse ve tüm kesimlerle paylaşılabilse. Biz bu yıl da bu talebi ortaya koyacağız, girişimde bulunacağız. Ülke olarak tabi olamıyorsak inşallah tanınan bir müessesemiz olan Ticaret Odası üzerinden bu yapılabilir. O zaman ülke olarak tüm tartışmalarımızı objektif bir zeminde yaparız" diye konuştu.

ÇERKEZ

Ticaret Odası Başkanı Günay Çerkez de, Rekabet Edebilirlik Forumu'nun açılışında yaptığı konuşmada, "Bu rapor Kuzey Kıbrıs'ın dünya içindeki yerinin ve tüm siyasi ve ekonomik engellere rağmen dünya ekonomisinin bir parçası olduğu gerçeğinin en önemli hatırlatıcısıdır" dedi. Çerkez, raporun ve forum ana fikrinin "değişimlere ayak uydurabilen, esnek ekonomi" olduğunu söyledi.

Çerkez, dünyanın parçası olmanın, dünyadaki gelişmelerden soyutlanamamak, kendilerinden kaynaklanmayan sebeplerle de olsa kapalı bir toplum ve ekonomi olmanın bedellerini sineye çekmemek anlamına geldiğini anlatarak, "Diğer bir deyişle dünyadaki değişime, yarışa, teknolojiye ve iş yapma vizyonuna uygum sağlayabilmek demektir" ifadelerini kullandı.

Rekabet avantajlarına göre bütün sistemin ekonominin gerektirdiği şekilde yeniden şekillendirmek gerektiğini ifade eden Günay Çerkez, kapanıp beklemek yerine daha fazla çalışmak gerektiğini kaydetti. Çerkez, bu yılki raporlarında yeni şeyler de söylediklerini belirterek, değişim ve gelişimin yeterli olmadığını; bu değişim ve gelişim refleksinin sürekli olması gerektiğini ifade ederek, "Esas marifet yalnız rekabet edebilir olmak değil, sürdürülebilir rekabet edebilirliği yakalamaktır" dedi.

Çerkez, iletişim ve teknolojideki gelişmelerden örnekler vererek, dünyadaki ekonomik yapı teknoloji kadar hızlı gelişmese de, aynı mantık bulunduğunu kaydetti.

Çerkez, ekonomik yapının güncelleme refleksine sahip olması gerektiğini, yalnızca siyasi aktörlerin bu reflekse sahip olmasının yetmeyeceğini, sektörler, altyapı, işgücü, sosyal ve kültürel üstyapı da bu değişime uyum sağlayabilecek nitelikte değilse, esnek değil katı bir ekonomik sistem olduğunun görüleceğini anlattı.

Ticaret Odası Başkanı Çerkez, odanın dördüncüsünü hazırladığı rapordaki önerilerin bir yol haritası olacağına inandıklarını ifade ederek, "Bütünsel bir ekonomik yönetişim anlayışıyla öncül sektörlere göre bir yapı oluşturmak; teşhis ve tedavide ısrarlı olmak; tüm kesimlerle işbirliği sağlamak" gerektiğini söyledi.

Çerkez, odanın kayıt dışı ekonomi konusunda Kıbrıslı Türk ekonomistlerle yaptığı çalışmaya işaret ederek, dünyadaki gerçekler ve modellerle, yerel deneyimleri harmanlamak için toplumsal diyalog ve işbirliğinin şart olduğunu kaydetti.

Rapora ekledikleri performans değerlendirme matriksinin, siyasi aktörler ve uygulama koltuğunda bulunanlarca olumlu bir araç olarak değerlendirileceği inancını dile getiren Günay Çerkez, Oda'nın sert ama yapıcı eleştirilerle, iyi niyetli adımların yanında yer almayı sürdüreceğini belirtti.

Çerkez, iş dünyasının algılarının dramatik denecek ölçüde değişmeye başladığını, yöneticilerle yapılan ankete göre, iş yaparken karşılaşılan en önemli faktörler sıralamasında "politik istikrarsızlığın" en önemli sorun çıktığını açıkladı.

"DİYALOG YOKSA EN HAKLI KARARLAR BİLE KABUL GÖRMEZ"

Çerkez, uygulama koltuğunda oturanların, yeni politikalar geliştirirken, ilgili kesimlerin diyaloğunu iyi niyetle zorlaması; şeffaf, adil ve tutarlı olması gerektiğini belirterek, "Bu önemli aşama atlandığı zaman, en haklı kararlar bile kamuoyunda kabul görmemekte, meşruiyet krizi yaşanmaktadır. Bunun sonucunda alınan kararlar ya geri çekilmekte veya uygulama aşamasında başarısız olmaktadır. Bu konuda hükümetimize tavsiyemiz, yanlışta değil doğruda kararlı olmalarıdır. Diyaloğu ve işbirliğini iyi niyetle zorlayan bir hükümet, başta Ticaret Odası olmak üzere, toplumun geniş kesimlerini yanında bulacaktır" dedi.

Konuşmaların ardından kahve molası verildi ve ardından raporun sunumuna geçildi.

(GÜL/HÖ) FOTOĞRAFLI-EK VERİLECEK

 
16 Mart 2012 Cuma 15:13
Okunma: 458
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu