Ana Sayfa » Kıbrıs » Kuzey Kıbrıs Ekonomisi Rekabet Edebilirlik Raporu Açıklandı (3-son)

Kuzey Kıbrıs Ekonomisi Rekabet Edebilirlik Raporu Açıklandı (3-son)

Kuzey Kıbrıs'ın 142 Ülke Arasındaki Yeri 118. Sırada.

 
 
Kuzey Kıbrıs Ekonomisi Rekabet Edebilirlik Raporu Açıklandı (3-son)

REKABET EDEBİLİRLİK 7 ÜZERİNDEN 3.58... GEÇEN YILKİ 3.51 OLAN PUAN YÜKSELDİ ANCAK KÜRESEL REKABET EDEBİLİRLİK ENDEKS SIRALAMASINDA 1 BASAMAK GERİLENDİ

SERTOĞLU: KUZEY KIBRIS EKONOMİSİNİ ZORLU BİR SÜREÇ BEKLİYOR... İSTİKRARSIZLIK SADECE EKONOMİDE DEĞİL, SOSYAL VE SİYASAL POLİTİKALARDA DA GÖRÜLÜYOR"

BESİM: "DÜNYA KOŞARKEN BİZ YÜRÜYORUZ... İŞ İNSANLARINA UYGULADIĞIMIZ ANKETTE ÜRPERTEN BULGULAR VAR..."

VARER: "KUZEY KIBRIS'TA DEĞİŞİMLERE AYAK UYDURABİLEN BİR EKONOMİK YAPI YOK.. DIŞTAN GELEN FORMÜLLER TEPKİ TOPLUYOR, KENDİ ÖZÜMÜZLE POLİTİKA BELİRLEMELİYİZ"

Lefkoşa, 16 Mart 12 (T.A.K.): Kuzey Kıbrıs ekonomisinin rekabet edebilirlik puanının, Dünya Ekonomik Forumu'nun 142 ülkede uyguladığı yöntemle 7 üzerinden 3.58 olduğu ve Kuzey Kıbrıs'ın 142 ekonomi içinde 118. sırayı aldığı açıklandı.

Geçen yıla göre ülke puanının 3.51'den, 3.58'e yükseldiği, ancak küresel rekabet edebilirlik endeks sıralamasında bir basamak gerilediği belirtildi.

Kuzey Kıbrıs ekonomisinin önemli yapısal sorunlara sahip olduğu ve düşük rekabet gücü ile buhran sonrası ekonomik olarak toparlanmasının zaman alacağı savunuldu.

Kıbrıs Türk Ticaret Odası'nın, ekonomiyi analiz etmek ve rekabet edebilirliği artırmak için hangi alanlara odaklanılması gerektiğini belirlemek amacıyla Davos kriterlerine göre 3 ekonomiste hazırlattığı, "Kuzey Kıbrıs Ekonomisi 2011-2012 Rekabet Edebilirlik Raporu", 4. Rekabet Edebilirlik Forumu'nda açıklandı.

Oda'da yer alan forumda konuşmaların ardından kahve arası verildi ve daha sonra raporu hazırlayan doktoralı ekonomistler Kamil Sertoğlu, Vargın Varer ve Mustafa Besim raporlarını sundu. Toplantıya katılanlar da yorum ve sorularıyla foruma katkıda bulundu.

Rapor, Dünya Ekonomik Forumu'nun, 142 ülkede uyguladığı yöntem kullanılarak hazırlandı. Raporda, KKTC'nin diğer ülkeler kadar kriz sonrası gelişme sağlayamadığı ve ekonomisini toparlayamadığı belirtilerek, "Bu sonuç Kuzey Kıbrıs'ın gerekli değişim ve gelişimi zamanında yerine getiremediğini ve bundan dolayı dünya gerisinde kalmaya devam edeceğine işaret etmektedir" denildi.

Türkiye ve İngiltere'nin rekabet edebilirliğinin 2 basamak yükseldiği, Güney Kıbrıs'ın ise 7 basamak birden gerilediği kaydedilen raporda, Kuzey Kıbrıs'ın rekabet edebilirliğinin hesaplanmasında kullanılan 12 başlığın 5'inde ilerleme sağlandığı, bunların "teknolojik hazırlık, finans piyasasının gelişmişliği, altyapı ve sağlık ve ilköğretim" başlıkları olduğu ifade edildi.

En fazla gerileme "işletme gelişmişliği"nde görülürken, iş çevrelerinin "tedarikçi, küme sektörlerinin gelişmişlik durumu, uluslararası dağıtım ve pazarlama kontrolü" gibi konularda yetersiz kaldığı belirtildi.

KKTC'nin küçük bir ekonomi olmakla birlikte, küçüklüğün bir avantajı olan esnekliğe yeterince sahip olmadığı kaydedilen raporda, "Bu nedenle dünyadaki gelişmelere hızlı ayak uydurma sorunu yaşanmakta, bu durum ise, ekonominin rekabet edebilirliğini olumsuz şekilde etkilemektedir" denildi.

Raporda, ülke ekonomisinin refleksi zayıf bu ekonomik yapıdan kurtularak daha esnek ve hızlı hareket etmek suretiyle değişimlere ayak uydurabilen bir ekonomik yapıya dönüşme zorunluluğuna işaret edilerek, şu ifadelere yer verildi:

"Böylesi bir yapının önündeki engellerin aşılması için gerekli beşeri sermayeye sahip KKTC'nin, mevcut siyasi yapının değiştirilmesi dahil, tüm gerekli unsurları yerine getireceği bir çalışma içine girilmesi hususunda daha fazla geç kalınmadan hareket etmesi gerekmektedir. Ayak uydurabilen esnek bir ekonomik yapı, rekabet edebilirliği artmış olan, dış pazarlara daha fazla açık, üretim kapasitesi yüksek, refah düzeyi gelişen bir ekonomiyi ortaya çıkaracaktır."

SERTOĞLU: "REÇETELER ACITICI... O YÜZDEN TEPKİ GÖRMESİ NORMAL"

"Kuzey Kıbrıs Ekonomisi 2011-2012 Rekabet Edebilirlik Raporu" hazırlayıcılarından Dr. Kamil Sertoğlu, Ticaret Odası'ndaki toplantıda yaptığı sunumda, raporun 6 aylık bir çalışmayla hazırlandığını belirterek, raporla ilgili bilgiler verdi.

KKTC ve dünya ekonomisinde belirsizliklerin devam ettiğini, reçetelerin acıtıcı ve öncelikle yangını söndürme amaçlı uygulandığını kaydeden Sertoğlu, bu yüzden tepki görmesinin normal olduğunu söyledi.

Gayri Safi Milli Hasıla'nın, 2011'de yüzde 3.7 arttığını ancak ekonomik büyümenin tam hissedilmediğini ifade eden Kamil Sertoğlu, önümüzdeki dönemde de küresel risk oranının giderek arttığını; Kuzey Kıbrıs ekonomisinin rekabet gücünün de düşük olduğunu belirtti.

Sertoğlu, rekabet edebilirliğin düşüklüğünün nedenlerini " piyasanın etkin ve derin olmaması; küresel pazara erişimdeki sıkıntılar, kamu finansmanındaki problemler, kamu sektörünün verimsizliği" diye sıraladı. Bunlara bağlı olarak ekonominin esnek olmadığını dile getiren Kamil Sertoğlu, "Kuzey Kıbrıs ekonomisini zorlu bir süreç bekliyor. Büyüme sorunlu ve sancılı olacak" dedi.

Sertoğlu, Maliye Bakanı Ersin Tatar'ın dediğinin aksine, Kuzey Kıbrıs ekonomisinde kısa dönemde uçuşa geçiş beklemediklerini ifade etti.

Sürdürülebilir ekonomik yapı için mali istikrar ve yatırım gerektiğini vurgulayan Sertoğlu, ekonominin kısırdöngüde olduğunu; politika, öncelikler ve mali planlama bulunmadığını savundu.

"Merak edip iktidar partisinin seçim bildirgesine baktım, hiçbir yerde külliye ve imam hatibe rastlamadım" diyen Kamil Sertoğlu, istikrarsızlığın sadece ekonomide değil, sosyal ve siyasal politikalarda da görüldüğünü söyledi.

BESİM: "DÜNYA KOŞARKEN BİZ YÜRÜYORUZ"

Ekonomist Dr. Mustafa Besim, rekabet edebilirlik raporunun, ülkenin zayıf ve güçlü yanlarını ortaya koyan bir çalışma olduğunu kaydederek, 12 bölüm ve 3 ana başlıkta yapılan çalışmada DPÖ verilerinin ve yönetici görüşleri anketinin kullanıldığını bildirdi.

Besim, Kuzey Kıbrıs'ın, Bosna Hersek, Güney Afrika ve Romanya gibi ülkelerle birlikte etkinlik odaklı gelişme gösteren bir ülke olduğunu; ülke puanının geçen yıla göre artarak 3.58'e yükseldiğini ancak dünya sıralamasında 1 basamak gerilediğini çünkü dünyada Kuzey Kıbrıs'tan daha iyi gelişen ülkeler bulunduğunu söyledi.

"DÜNYA KOŞARKEN BİZ YÜRÜYORUZ"

"Dünya koşarken biz yürüyoruz" diyen Besim, Kuzey Kıbrıs'ın yeterince hızlı gelişemediğini ve 142 ülke arasından ancak 118. sırayı alabildiğini anlattı. Hayat standartları daha yüksek olduğu halde Kuzey Kıbrıs'ın neden Tanzanya, Uganda ve Pakistan'la yarıştığını açıklarken, "Kuzey Kıbrıs'ın gelir yaratıcı sektörleri pek sürdürülebilir değil ve tehlikelidir" diyen Mustafa Besim, büyüme kaynaklarının yetersiz kaldığını ve rekabet edilemediğini kaydetti.

"ÜRPERTEN BUGULAR"

Mustafa Besim, anket uyguladıkları iş insanlarından gelen sonuçlarda kendilerini ürperten bulgular yer aldığını ifade ederek, iş insanlarının en büyük sorunları; "politik istikrarsızlık, hükümetteki istikrarsızlık ve yolsuzluk" diye sıraladığını anlattı ve "Bunlara bakmak lazım" dedi.

Çeşitli kategorilerde Kuzey Kıbrıs'ın 142 ülke arasındaki sıralaması hakkında bilgiler aktaran ekonomist Besim, sorunların sadece kamudaki kötülüklerden kaynaklanmadığını, işletmelerde de sorunlar bulunduğunu söyledi.

Hükümetin vergi ve teşvik politikalarına konsantre olmasını isteyen Mustafa Besim, geçen yıla göre 12 başlığın 7'sinde olumlu gelişme sağlandığını ancak dünyaya göre çok yavaş ilerlendiğini anlattı.

Besim, "Artık sorumlu tavrı takınma zamanı geldi. Kıbrıs sorunu çözülmeden de kendi başımıza yapabileceğimiz şeyler var. Bu rapor, daha iyi bir gelecek için bir rehber olarak kullanılmalı" diye konuştu.

VARER: "1980'LERDEN BERİ 'YAPISAL REFORM ŞART' DİYORUZ"

Raporun hazırlanmasında görev alan ekonomist Dr. Vargın Varer de, ekonomiyle ilgilenmeye başladığı, öğrencilik yılları olan 1980'lerden beri "yapısal reform şart" denildiğini ama bir türlü bunların hayata geçmediğini söyledi.

Varer, ekonominin, dünyada gelişen koşullara uyum sağlamada zorlandığını, esnek olmadığını kaydederek, Darwin'in "Güçlüler değil, değişime ayak uydurabilenler varlığını sürdürür" sözüne atıfta bulundu.

Küçük olan Kuzey Kıbrıs ekonomisinin değişimlere ayak uydurması kolay olduğu halde, bunun başarılamadığını, evrimle değişme yerine var olan sıkı sıkıya bağlanma güdüsü görüldüğünü kaydeden Vargın Varer, mevcudu, statükoyu koruma yüzünden, ekonomide arızaların ortaya çıktığını, rekabet gücünün zayıfladığını, gayri safi milli hasılanın inişli çıkışlı bir yapı gösterdiğini; finansal krizlere de yeterli önlemin alınamadığını anlattı.

Değişimlere ayak uydurabilme kabiliyeti zayıf bir ekonomi bulunduğunu ifade eden Varer, esnekliği belirleyen faktörleri sıralayarak değerlendirmeler yaptı. En temel zayıflığın dışa açılmada görüldüğünü söyleyen Vargın Varer, "yardıma dayalı ekonomik yapı; mevcudu koruma güdüsü; siyasi otorite zayıflığı ve çevresel faktörler"in siyaseti esir aldığını savundu.

"DEĞİŞİME ÖNCÜ OLACAK SİYASİ LİDER ÇIKARILAMIYOR"

Vargın Varer, ülkede, değişime öncü olarak siyasi lider de çıkarılamadığını savunarak, "hastalıktan kurtulabilmek için", çalışabilir bir siyasi sisteme geçilmesi gerektiğini söyledi.

"DIŞTAN GENEL FORMÜLLER TEPKİ TOPLUYOR"

Varer, dıştan gelen formüllerin tepki topladığını, bu yüzden halkın kendi özüyle politika belirlemesi gerektiğini de vurguladı.

(GÜL/HÖ) FOTOĞRAFLI/LİSTELİ

 
16 Mart 2012 Cuma 16:52
Okunma: 551
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu