Ana Sayfa » Kıbrıs » "Kuzey Kıbrıs'ta Yatırım" Forumu Başladı

"Kuzey Kıbrıs'ta Yatırım" Forumu Başladı

Dışişleri Bakanlığı İle İslam Kalkınma Bankası İşbirliğinde "fırsatlar Adası" Sloganıyla Düzenlenen Forumda, Yabancı Yatırımcılarla Yerli İşadamları Biraraya Geldi.

 
 
FORUMA, CUMHURBAŞKANI EROĞLU İLE İİT GENEL SEKRETERİ İHSANOĞLU DA KATILIYOR


Girne, 12 Nisan 12 (T.A.K): Dışişleri Bakanlığı ile İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) İslam Kalkınma Bankası ortak organizasyonunda "fırsatlar adası" sloganıyla düzenlenen "Kuzey Kıbrıs'ta Yatırım" konulu forum Girne Acapulco Otel'de başladı.


Ülkedeki yatırım potansiyelini yabancı yatırımcılara tanıtmayı amaçlayan foruma, İslam İşbirliği Teşkilatı'na (İİT) üye ve gözlemci ülkelerde faaliyet gösteren ticaret ve sanayi odaları başkan ve üyeleri ile yatırımcı ve işadamları katılıyor.


Kuran okunmasıyla başlayan "Kuzey Kıbrıs'ta Yatırım Forumu"nda sırasıyla Dışişleri Bakanı Hüseyin Özgürgün, İslam Kalkınma Bankası Başkanı Dr. Ahmad Mohammed Ali, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Türkiye Ekonomi Bakanlığı Müsteşarı Ahmet Yakıcı, Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun, İslam İşbirliği Teşkilatı Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu, Başbakan İrsen Küçük ve Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu konuşma yapacak.


Foruma Türkiye'nin Lefkoşa Büyükelçisi Halil İbrahim Akça, bazı bakanlar, siyasi parti başkanları, milletvekilleri ve sivil toplum örgütlerinin temsilcileri de katılıyor.


Konuşmaların ardından Dışişleri Bakanı Hüseyin Özgürgün ile İslam Kalkınma Bankası Başkanı Dr. Ahmad Mohammed Ali ortak basın toplantısı düzenleyecek.


Forum ise, kahve arasının ardından saat 12.00'de oturumlarla devam edecek ve akşam saatlerinde tamamlanacak. "Kuzey Kıbrıs'ın yatırım bölgesi olarak gösterilmesi ile ilgili fikirler" ve "Yatırım bölgesi olarak Kuzey Kıbrıs: Ada yatırıma ne gibi imkanlar sunuyor ve bu potansiyel siyasiler tarafından nasıl desteklenebilir" konularında oturumlar gerçekleştirilecek.


Forumun, Kuzey Kıbrıs'taki yatırım olanaklarının duyurulması ve Kıbrıslı Türk işadamları ile İslam İşbirliği Teşkilatı'na üye kardeş ülke yatırımcıları arasındaki işbirliğinin daha da ilerlemesine önemli katkı sağlaması bekleniyor.


Forum çerçevesinde yarın katılımcı işadamları saat 09:30'dan itibaren proje ile ilgili yerleri ve serbest ticaret bölge alanlarını ziyaret edecek.


YAGA DA STANDLAR KURDU


Kıbrıs Türk Yatırım Geliştirme Ajansı (YAGA) da, forumda kurduğu 30 stantta 50 civarındaki projeyi yabancı yatırımcılara tanıtıyor.


Girne, 12 Nisan 12 (T.A.K.): Dışişleri Bakanı Hüseyin Özgürgün, Kıbrıs sorununun çözümü yolundaki en önemli engellerden birinin Kıbrıs Türk halkı üzerinde ulaşımdan eğitime, yatırımdan spora kadar her alanda uygulanmakta olan haksız ambargolar olduğuna dikkat çekerek, İslam dünyasının ambargoların kalkması yönünde somut adımlar atarak çözüm sürecine de olumlu katkı koymuş olacağını belirtti.

Özgürgün, "Gönülden inanıyoruz ki, Kıbrıslı Rumların tüm engellemelerine rağmen, İslam İşbirliği Teşkilatı üyesi kardeş ülkelerin desteğiyle KKTC'nin ekonomik kalkınması devam edecektir" dedi.

Dışişleri Bakanlığı ile İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) İslam Kalkınma Bankası ortak organizasyonunda "Fırsatlar Adası" sloganıyla düzenlenen "Kuzey Kıbrıs'ta Yatırım" konulu forumda açılış konuşmasını Dışişleri Bakanı Hüseyin Özgürgün yaptı.

Dışişleri Bakanlığı ile KKTC'nin gözlemci üye olduğu İslam İşbirliği Teşkilatı'na bağlı bir kuruluş olan İslam Kalkınma Bankası'nın ortak organizasyonunda düzenlenen "Kuzey Kıbrıs'ta Yatırım" konulu forum vesilesiyle katılımcıları ülkede ağırlamaktan memnuniyet duyduğunu belirterek konuşmasına başlayan Özgürgün, "Öncelikle, İslam İşbirliği Teşkilatı Genel Sekreteri Sayın Prof. Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu'na, Kıbrıs Türk halkına vermekte olduğu büyük destek ve bu önemli etkinliğin gerçekleşmesi için göstermiş olduğu değerli çabadan ötürü en derin şükranlarımızı sunmak istiyorum" dedi.

Özgürgün,  etkinliğin gerçekleşmesini mümkün kılan İslam Kalkınma Bankası Başkanı Dr. Muhammed Ali'ye de katkılarından ve sağladığı teknik destekten dolayı teşekkür etti.

Forum'un Kuzey Kıbrıs'taki yatırım olanakları konusunda bilgi edinilmesine ve Kıbrıs Türk işadamları ile İslam İşbirliği Teşkilatı'na üye kardeş ülke yatırımcıları arasındaki işbirliğinin daha da gelişmesine önemli katkı sağlayacağına inandığını ifade eden Özgürgün, şöyle devam etti:

"Hepinizin istediği gibi Birleşmiş Milletler kapsamlı çözüm planına ilişkin 2004 yılında Kıbrıs'ta gerçekleştirilen referandumun ardından, Kıbrıs sorunu yeni bir boyut kazanmıştır. Kıbrıs Rum tarafının büyük çoğunluğunun hayır oyu, BM  Genel Sekreteri'nin referandumun hemen ardından Güvenlik Konseyi'ne sunduğu 28 mayıs 2004 tarihli raporunda da vurguladığı üzere, sadece bir çözüm planı değil, adada kapsamlı bir çözümün de reddedilmesi anlamına gelmektedir.

Adada bir çözüme ulaşmak iradesini sürdüren Kıbrıs Türk tarafının ilk adımı atmasıyla, eylül 2008'de kapsamlı müzakere sürecinin yeniden başlanması sağlanmıştır. Kırk yılı aşkın süreden beri devam eden müzakereler sonucunda temel çözüm parametreleri iyice yerleşmiş ve ilgili tüm taraflarca bilinmektedir.  Bu bağlamda, siyasi eşitlik ve iki kesimliliğe dayalı, eşit statüde iki kurucu devletten oluşan yeni bir ortaklık kurulacaktır. Kıbrıs Türk tarafı her zaman ortaya koyduğu yapıcı tutumu bu müzakere sürecinde de kararlılıkla sürdürmektedir. Ancak, mevcut süreç Rum tarafının sürdürmekte olduğu uzlaşmazlık politikaları nedeniyle şu ana kadar çözüm üretememiştir.

Kıbrıs sorununun çözümü yolundaki en önemli engellerden bir tanesi de Kıbrıs Türk halkı üzerinde ulaşımdan eğitime, yatırımdan spora kadar her alanda uygulanmakta olan haksız ambargolardır. Kıbrıs Türk sporcular uluslararası spor etkinliklerine bile katılamamaktadırlar. Ambargoların kaldırılmasının, Kıbrıs sorununun çözüm sürecine yapacağı olumlu katkı göz ardı edilmemelidir. Kıbrıs Türk halkı olarak karşı tarafla eşit koşullarda masaya oturduğumuz takdirde, Kıbrıs Rum liderliği çözüm müzakerelerinde daha yapıcı ve uzlaşıcı bir tavır takınmaya mecbur kalacaktır. İslam dünyası ambargoların kalkması yönünde somut adımlar atmak suretiyle çözüm sürecine de olumlu anlamda katkı koymuş olacaktır.

Kıbrıs Rum Yönetimi'nin Avrupa Birliği dönem başkanlığını üstleneceği 2012 yılının ikinci yarısından önce mevcut fırsat penceresi kapanmadan bir çözüm bulunmasını içtenlikle arzu etmekteyiz. Ancak, uluslararası camianın Kıbrıs Rum liderliğini müzakere sürecine samimi ve yapıcı bir anlayışla dahil olması ve Kıbrıs Türk tarafının yapıcı tutumuna karşılık vermesi konusunda teşvik etme zamanı gelmiştir."

"İİT'NİN VERDİĞİ DESTEK ÖNEMLİ"

İslam İşbirliği Teşkilatı'na üye ülkelerin Kıbrıs Türk halkının haklı davasına İslam İşbirliği Teşkilatı kararları ve bildirileri uyarınca vermekte oldukları desteğin Kıbrıs Türkü açısından önemine dikkat çeken Hüseyin Özgürgün, "Bu karar ve bildiriler, üye ülkelerle başta ulaşım, ticaret, turizm, kültür, eğitim ve spor olmak üzere her alanda ilişkilerimizi güçlendirme hususunda çağrı yapmaktadır. Üye ülkelerin bu yönde somut adımlar atmaları şüphesiz ki en büyük beklentimizdir" ifadelerini kullandı.

"Gönülden inanıyoruz ki, Kıbrıslı Rumların tüm engellemelerine rağmen, İslam İşbirliği Teşkilatı üyesi kardeş ülkelerin desteğiyle, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin ekonomik kalkınması devam edecektir" diyen Özgürgün, foruma katılan işadamı ve yatırımcıların ülke insanıyla kuracakları iş ilişkileri ve geliştirecekleri ortak projelerin bu yönde atılacak somut adımları teşkil edeceğini vurguladı.

YABANCI YATIRIMIN TEŞVİKİ

Yabancı yatırımın teşvik edilmesinin hükümetin kalkınma programının en birincil amaçlarından olduğunu kaydeden Özgürgün, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde özellikle turizm sektöründe oldukça fazla imkanlar bulunduğunu,otel ve konferans turizmi, özel ilgi turizmi gibi olanakların da aralarında yer aldığı oldukça geniş yelpazedeki yatırım imkanlarının yabancı işadamlarına sunulmakta olduğunu vurguladı.

"Bu alanlara ilaveten, özellikle son dönemde büyük gelişme gösteren sağlık turizmi ve tarıma dayalı sanayi gibi sektörler önem kazanmaktadır" diyen Özgürgün şöyle dedi:

"Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti hükümetinin desteğinin, ülkemize yatırım yapma arzusunda olan tüm yatırımcıların yanında olduğu hususunda sizleri temin etmek isterim. Bu çerçevede, İslam İşbirliği Teşkilatı'na üye ülkelerden yatırımcıları ülkemizde görmek bizlere büyük güç verecektir.  Hükümetimizin ilgili birimleri tüm sektörlerde mevcut geniş iş imkanlarını araştırmak isteyen tüm yatırımcı ve iş adamlarının  hizmetinde olacaktır.

Anavatan Türkiye'mizin sağladığı katkılarla gerçekleştirilen altyapı projeleriyle yatırım iklimi büyük ölçüde gelişmiş ve ülkenin altyapısı adeta bir transformasyon geçirmiştir. Devlet eliyle gerçekleştirilen bu projelerle birlikte özel sektör yatırımları da son yıllarda ivme kazanmıştır. Bu çerçevede, ülkemize büyük projelerle gelip yatırım yapan değerli işadamları ve şirketlerin eserleri de hepimiz için kıvanç kaynağıdır.

Ülkemizin çehresini baştan aşağıya değiştirecek nitelikte olan bir başka büyük proje olan KKTC'nin uzun vadeli içme, kullanma ve sulama suyu ihtiyacının karşılanması maksadıyla anavatan Türkiye'den KKTC'ye boru hattı ile su iletimi projesinin 2014 yılında tamamlanması için çalışmalar yoğun bir biçimde devam etmektedir. Ayrıca, Türkiye'den yatırımcılar Bafra bölgesinin kalkınmasını hızlandırmak amacıyla bölgede çok büyük turizm yatırımları yapmaktadır. Bu bağlamda, İslam İşbirliği Teşkilatı'na üye ülkelerden gelen işadamlarının da benzer yatırımlar yapmalarını temenni etmekteyiz."

İŞBİRLİĞİ

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ile İslam İşbirliği Teşkilatı arasında tesis edilen çeşitli seviyelerdeki işbirliğine büyük önem atfetmekte olduklarını kaydeden Özgürgün,  İslam işbirliği Teşkilatı'na üye ülkeler ile yıllar içerisinde yeni ve önemli ilişkiler kurmuş olmaktan da büyük memnuniyet duyduklarını söyledi.

İslam İşbirliği Teşkilatı toplantılarında üye ülkelere Kıbrıs Türk halkı ile temas ve ilişkilerini geliştirmeleri çağrısında bulanan kararların üretilmesine devam edilmesinin Kıbrıs Türk halkı  için önemine dikkat çeken Özgürgün, şöyle dedi:

"Sayın cumhurbaşkanımızın Cidde'ye yaptığı resmi ziyaret vesilesiyle, 7 nisan 2012 tarihinde İslam İşbirliği Teşkilatı Genel Sekreterliği'nin yayınladığı basın bildirisinde, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin gözlemci üye olarak İslam İşbirliği Teşkilatı nezdinde Cidde'ye temsilcilik açması düşüncesini  İslam İşbirliği Teşkilatı Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu'nun memnuniyetle karşıladığı ve  temsilcilik açılmasının İslam İşbirliği Teşkilatı ile KKTC arasındaki ilişkileri genişletmek için bir fırsat sunacağı ifade edilmiştir. İslam işbirliği teşkilatı ve üye ülkelerle ilişkilerimizi daha da geliştirecek olan temsilciliğin Cidde'de açılması yönünde çalışmalarımız devam edecektir. Sayın genel sekretere bu girişimimize vermekte olduğu destek için de ayrıca teşekkür etmek istiyorum.

İslam işbirliği teşkilatı ile gelişen ilişkilerimiz çerçevesinde, ülkemizin üye ülkelerde gerçekleşen birçok İslam İşbirliği Teşkilatı etkinliğine katıldığı gibi, teşkilatın bazı önemli etkinliklerine de ev sahipliği yaptığını vurgulamak istiyorum.

Bu bağlamda, İslam İşbirliği Teşkilatı'na üye ülkelerde yüksek öğrenim hizmetleri konulu forum ve sergi etkinliği geçtiğimiz yıl dışişleri bakanlığımızın ev sahipliğinde gerçekleştirilmiştir. Sözkonusu etkinliğin ülkemizdeki üniversitelerin tanıtımı ve yüksek öğrenimimizin gelişmesi açısından olduğu kadar teşkilatımıza üye ülkeler ve eğitim kurumları arasındaki işbirliği imkanlarının gelişmesi açısından da çok faydalı olmuştur. Bu gibi etkinliklere ülkemiz ev sahipliği yapmaya devam edecektir."

Dışişleri Bakanı Hüseyin Özgürgün konuşmasının sonunda, İİT'ye ve kurumlarına katkılarından ötürü teşekkürlerini yineleyerek, yatırım forumunun Kıbrıs Türk halkı ve İslam İşbirliği Teşkilatı üyesi kardeş ülke halkları arasındaki dayanışmayı ve işbirliğini daha da güçlendirmesini diledi.


"İNANIYORUZ Kİ FORUM YATIRIMLARIN BAŞLATILMASINDA BAŞARILI OLACAK... FORUMDAN ÇIKACAK SONUÇLARI DESTEKLEYECEĞİZ"

Girne, 12 Nisan 12 (T.A.K): İslam Kalkınma Bankası Başkanı Dr. Ahmad Mohammed Ali, Kuzey Kıbrıs'ın yatırımcılara her türlü teşviği sağlamak için beklediğini ve forumun yatırımların başlatılmasında başarılı olacağına inandığını ifade ederek, forumdan çıkacak sonuçları destekleyeceklerini söyledi.

Dışişleri Bakanlığı ile İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) İslam Kalkınma Bankası ortak organizasyonunda "fırsatlar adası" sloganıyla düzenlenen "Kuzey Kıbrıs'ta Yatırım" konulu forumun açılışında konuşan Ali, sıcak karşılamaları ve misafirperverlikleri nedeniyle KKTC yetkililerine teşekkür ederek, forumu organize etmekten onur duyduklarını belirtti.

Cumhurbaşkanı Eroğlu'nun Suudi Arabistan ziyaretine değinerek, Kuzey Kıbrıs'ın saygın yerini bir kez daha hatırlamaktan memnuniyet duyduklarını kaydeden Ahmad Mohammed Ali, Kıbrıs'ın İslam tarihinde önemli yer tuttuğunu anlattı.

Ali, Kıbrıs'ın stratejik ve coğrafik konumunun önemine işaret ederek Ümmü Haram'ın mezarının da adada bulunduğunu hatırlattı.

İslam Kalkınma Bankası Başkanı Dr. Ahmad Mohammed Ali, foruma katılanların el üstünde tutulan adaya yatırımın önemini anladıklarını belirterek, Girne'nin çok güzel bir şehir olduğunu söyledi.

Ali, yatırımcıların Kıbrıs'ta iş fırsatlarını incelemek ve bu fırsatları kaçırmamak için geldiğini, ilk mesajın Türkiye Cumhuriyeti tarafından kendilerine gönderildiğini belirterek; gıda güvenliği, tarımın desteklenmesi, üniversiteler gibi alanlara değinerek, seçkin öğrencilerin yeteneklerinin geliştirilmesinde yapılacak yardımların dört gözle beklendiğini anlattı.

İslam dünyasındaki iş adamlarına mesaj da veren Ahmad Mohammed Ali, Kuzey Kıbrıs'ta yatırım çağrısı yaptı. Ali, adanın yatırımcıları teşvik edecek her türlü teşviki sağlamak için beklediğini kaydederek ekonomik krizin atlatılacağını, birçok alanda yatırımlar yapılacağını belirtti.

Ali, Kıbrıs'ın stratejik bir konuma sahip olduğunu vurgulayarak, yetenekli, kalifiye işgücüne sahip, bilimsel-teknik donanımı iyi olan Kuzey Kıbrıs'ın yabancı yatırımlara uygun olduğunu ifade etti

"Bu ülke Allah'ın izniyle büyüyen ve ümit veren bir ülke konumundadır. İnanıyoruz ki bu forum, yatırımların başlatılmasında başarılı olacaktır. Refahı görmek isteyen vatandaşların özlemini sona erdirecek tipten olacaktır" diyen Ali, İslam Kalkınma Bankası'nın bu forumdan çıkacak sonuçları ilgiyle takip ettiğini ve önerilere destek vereceklerini vurguladı.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, KKTC'ye yatırım yapılması için çağrı yaparak,"Bugün pasta küçükken KKTC'ye yatırım yapanlar, en büyük kazancı elde edecek" ifadesini kullandı.

Dışişleri Bakanlığı ile İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) İslam Kalkınma Bankası ortak organizasyonunda "fırsatlar adası" sloganıyla düzenlenen "Kuzey Kıbrıs'ta Yatırım" konulu forumda İKB Grup Başkanı Dr. Ahmad Mohamed Ali'nin ardından TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu konuştu.

İstanbul'da İslam Sanayi İşbirliği Konseyi'ni yaptıklarını ve işbirliği sağladıklarını, bugün de KKTC'de bulunduklarını kaydeden Hisarcıklıoğlu, KKTC Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ve şehitleri de andı.

KKTC'nin herkesin gözbebeği olduğunu ve kendilerinden ayrı düşünmedikleri kardeşlerinin vatanı olduğunu ifade eden Hisarcıklıoğlu, bu coğrafyada İslam kültür varlığının korunabilmesinde Kıbrıs'ın rolünün büyük olduğunu söyledi.

Kıbrıs'ın ekonomik ve stratejik açıdan da önemli olduğunu vurgulayan Hisarcıklıoğlu, TOBB olarak ekonomik, siyasi ve sosyal alanda her zaman KKTC'nin yanında olduklarını, haksızlıkları her platformda vurguladıklarını kaydetti.

Buradaki meselenin Kıbrıs'ta İslam varlığının sürüp sürmeyeceği davası olduğunu, İİT'nin Kıbrıs'a önem ve destek vermesi gerektiğini vurgulayan Hisarcıklıoğlu, bu formun verilen önemi gösterdiğini söyledi.

KKTC'ye yapılacak her yatırımın küresel oyunda ellerin güçlenmesini sağlayacağını kaydeden Hisarcıklıoğlu, KKTC'nin  Akdeniz'e  açılan kapı rolünde olduğunu ve yatırım yapılan her kuruşun büyük değer olarak geri döneceğini belirtti.

KKTC hükümetinin yatırıma verdiği öneme dikkat çeken Hisarcıklıoğlu, kurulan yatırım konseyinde Cumhurbaşkanı ve Başbakan'ın da katılımı ile sorunların çözülmekte olduğunu, KKTC yönetiminin yatırımcıların sorunları ile bizzat ilgilenmekte olduğunu anlattı.

Hisarcıklıoğlu, KKTC'ye yatırım için çağrı da yaparak, turizmde çok büyük fırsatlar olduğuna dikkat çekti.

"Bugün KKTC'ye pasta küçükken yatırım yapanlar, en büyük kazancı elde edecek" diyen Hisarcıklıoğlu, KKTC'nin nüfusunun üç katı turist ağırlamakta olduğunu söyledi.

Artık tek bir ülkenin pazarlanmadığını destinasyonların pazarlanmakta olduğunu; TC, KKTC Mısır'ın birlikte pazarlanması gerektiğini söyleyen Hisarcıklıoğlu, KKTC'de İslam ülkeleri de dahil birçok ülkeden 47 bin öğrencinin öğrenim gördüğünü, eğitime yatırım yapılabileceğini anlattı.

Charter seferlere de dikkat çekerek Ercan'a uçuşlarda hukuki engel bulunmadığını söyleyen Hisarcıklıoğlu, TC'den gelecek suyu da hatırlatarak tarımsal alanların da yatırım dahilinde olabileceğini, önümüzdeki dönemde tarımın büyük önem arzedeceğini vurguladı.

KKTC bürokratlarına da seslenerek bürokratik engellerini kaldırmaya çağıran Hisarcıklıoğlu, yatırımcının yatırım için beklemesinin paranın başka yere kaymasına yol açacağını kaydetti.

Ortak hareket ve işbirliğinde İslam dünyasının sıkıntı yaşadığını da belirten Hisarcıklıoğlu, birlikteliğin kazanan taraf olmasını sağlayacağını söyledi.


Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun, KKTC'nin gelişen, büyüyen, TC ve dünya ile ilişkilerini geliştiren, yatırımcılara fırsatlar sunan bir ekonomiye sahip olduğunu söyledi.


Dışişleri Bakanlığı ile İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) İslam Kalkınma Bankası ortak organizasyonunda "fırsatlar adası" sloganıyla düzenlenen "Kuzey Kıbrıs'ta Yatırım" konulu forumda Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun da yatırımcılara seslendi.


Forumun KKTC'nin uzun vadeli kalkınmasına önemli bir katkı koyacağını ifade eden Atun, konferansın KKTC'de yapılanları anlatmak ve iş insanlarının bir araya gelip iletişim ağı kurmasında önemli olduğuna inandığını belirtti.


2012'de dünya ekonomisinin yavaşlayacağının tahmin edildiğini kaydeden Atun, bunun gelişmekte olan ülkelerde sınırlı kalacağını ifade etti.


KKTC'nin ambargolar nedeniyle sıkıntılar yaşasa da TC'nin desteği ile dışa açık bir durumda olduğunu belirten Atrun,  KKTC ekonomisinin dünya ekonomilerinin üzerinde performans gösterdiğini kaydetti.


Ekonomide önemli yeri olan hizmetler sektörünün GSMH yüzde 68'lik paya sahip olduğunu belirten Atun, turizmde, ulaşımda, ihracatta yükselmeler olduğunu anlattı.


KKTC'nin ekonomik gelişmeleri hakkında rakamsal bilgiler veren Atun, milli gelirin 2011 yılında 14 bin 950 dolar civarlarına yükseldiğini söyledi.


KKTC'ye empoze edilen siyasi ambargoların ihracatın önündeki engel olduğunu ve bunun utanç duvarı olduğunu ifade eden Atun, bunun yıkılmasına destek olunmasını istedi.


Doğrudan Ticaret Tüzüğü'nün hayata geçirilmesi sözünün üzerinden 9 yıl geçtiğini, hayata geçmesi önünde ise hiçbir engel kalmadığını söyleyen Atun, gelişen KKTC ekonomisinin fırsatları da beraberinde getirdiğini, yerli ve yabancı yatırımcılara eşit imkanlar ve teşvikler verildiğini söyledi.


Yatırımcıların kazançlarını yurt dışına sevkinde engel bulunmadığını kaydeden Atun, artan turist sayısının ulaşımda yeni yatırım potansiyelini getirdiğini ifade etti.


Telefon ve enerji alanında da imkanlar bulunduğuna dikkat çeken Atun, TC'den gelecek suyun sürdürülebilir kalkınmaya katkı sağlayacağını söyledi.


Yenilenebilir enerji kaynakları konusunda da yeni bir sayfa açmakta olduklarını kaydeden Atun, KKTC ekonomisinin gelişen, büyüyen, TC ve dünya ile ilişkilerini geliştiren, fırsatlar sunan bir ülke olduğunu söyledi.


Yatırımcılara seslenerek KKTC işadamlarıyla iş yapmalarını isteyen Atun, KKTC insanlarının gerekli bilgi ve beceriye sahip olduğunu kaydetti.

"İSLAM ÜLKELERİNDEN YATIRIMCILAR, KUZEY KIBRIS'IN EKONOMİK GELİŞİMİNİ DESTEKLEMEK İÇİN BURADA... KKTC HALKI AMBARGOLAR YÜZÜNDEN SIKINTILAR YAŞIYOR"


Girne, 12 Nisan 12 (T.A.K): İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Genel Sekreteri Prof. Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu, Kuzey Kıbrıs Yatırım Forumu'nun İslam ülkeleriyle KKTC arasındaki kardeşliğe ne kadar önem verdiklerini göstergesi olduğunu belirterek, yatırımcıları Kuzey Kıbrıs'taki güzel iş ortamından yararlanmaya çağırdı.


Dışişleri Bakanlığı ile İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) İslam Kalkınma Bankası ortak organizasyonunda "fırsatlar adası" sloganıyla düzenlenen "Kuzey Kıbrıs'ta Yatırım" konulu forumun açılışında konuşan İhsanoğlu, KKTC hükümeti ve halkının dış dünyaya açılma arzularının ifade edildiği bu etkinlikte bulunmaktan ve konuşmaktan büyük onur duyduğunu söyledi.


İhsanoğlu, Cumhurbaşkanı Eroğlu'nun geçen hafta Cidde'ye İİT merkezine ziyaretinin ardından yapılan forumun zamanlamasının çok uygun olduğunu belirterek, Eroğlu'nu ağırlamaktan mutluluk duyduklarını ve KKTC ile İİT arasında işbirliği olanaklarını görüştüklerini kaydetti.


Yakın zamanda Kuzey Kıbrıs halkıyla İİT üyesi ülkelerde yaşayanların ortak işbirliği ve dinamizmden son derece etkilendiğini ifade eden Ekmeleddin İhsanoğlu, bu forumla, KKTC ile kardeşliğe ne kadar önem verdiklerinin görüldüğünü kaydetti.


"KKTC HALKI AMBARGOLAR YÜZÜNDEN SIKINTILAR YAŞIYOR"


İhsanoğlu, İslam ülkelerinden yatırımcıların, Kuzey Kıbrıs'ın ekonomik gelişimini desteklemek için burada olduğunu, adil olmayan ambargo yüzünden KKTC halkının sıkıntılar yaşadığını ve ekonomik gelişmeler beklediğini anlattı.


İİT'nin 10 yıllık programının 7. yılına gelindiğini; İslam Dayanışma Fonu'nun da finans sağladığını ve bölgesel kalkınma ajanslarının geliştirilmesinin amaçlandığını kaydeden Ekmeleddin İhsanoğlu, İİT üyesi ülkelerin üretimin artırılması, küresel rekabet edebilirlik anlamında harekete geçmesi gerektiğini söyledi.


PETROLÜN YÜZDE 69'U, DOĞALGAZIN YÜZDE 57'Sİ İİT ÜYELERİNİN


İhsanoğlu, dünya petrolünün yüzde 69'una ve doğalgazın yüzde 57'sine sahip olan İİT üyelerinin dünya nüfusunun da yüzde 23'üne sahip olduğunu açıklayarak, İİT üyeleri arasındaki ticaret rakamlarının da iyileştiğini; KKTC'de de önemli fırsatlardan istifade edeceklerini belirtti.


"TÜRKİYE'DEN GELECEK SUYLA DAHA DA İYİLEŞECEK"


İİT'nin insan kaynaklarının iyileştirme çalışmaları da bulunduğunu dile getiren Ekmeleddin İhsanoğlu, özel sektör için eylem planlarına göre hareket edilmesinin önemini vurguladı. Agro turizm, tarım, gıda sanayi gibi alanlardaki çabaların Türkiye'den gelecek suyla daha da iyileşeceğini belirten Ekmeleddin İhsanoğlu, KOBİ'lerin potansiyellerinin de artacağını; genç girişimcilerin de destekleneceğini anlattı.


Ekmeleddin İhsanoğlu, İslam Kalkınma Bankası'nın 2008'de kurulmasından sonra ticaret ortamına büyük katkıda bulunduğunu; sigorta ve ihracat kredileriyle teşvikler verdiğini; özel sektörün gelişmesi için de bir organizasyon kurulduğunu söyledi.


İslam Sanayi ve Ticaret Odası'nın çalışmaları hakkında bilgiler de aktaran İİT Genel Sekreteri İhsanoğlu, İİT'nin Orta Asya'yla da istişareleri bulunduğunu kaydetti.


İhsanoğlu, "Hepinizi bu güzel iş ortamından istifade etmeye davet ediyorum" diyerek yatırımların faydalı şekilde döneceğine inandığını vurguladı.

Başbakan İrsen Küçük, İİT üye ülkelerden yatırımcıların da desteğiyle ambargoların aşılarak Kıbrıs Türk halkının hak ettiği refah seviyesine ulaşacağına inandığını belirtti.


Başbakan İrsen Küçük, Dışişleri Bakanlığı ile İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) İslam Kalkınma Bankası ortak organizasyonunda "fırsatlar adası" sloganıyla düzenlenen "Kuzey Kıbrıs'ta Yatırım" konulu forumda konuştu.


Başbakan Küçük, forumun düzenlenmesine katkı koyanlara teşekkür ederek, İİT ve İslam Kalkınma Bankası'nın verdiği destek için teşekkür etti.


"Kardeşlerim" diye hitap ederek sözlerini sürdüren Küçük, Kuran'da da kardeşliğin yeri olduğunu anlattı.


Kıbrıs Rum Yönetimi tarafından KKTC'ye uygulanan tecridin sürdüğünü, dünya ile her türlü irtibatın engellenmekte olduğunu ancak Türkiye'nin desteği ile mücadelenin başarı ile sürdüğünü belirten Başbakan Küçük, forumun  KKTC'nin dünyada yalnızlığa itilmeyeceğinin önemli göstergelerinden biri olduğunu ifade etti.


KKTC'nin daha da kalkınması için İİT'ye bağlı ülkelerden yatırımcıların gelmesinin önemine dikkat çeken Küçük, İİT'nin aldığı kararlar ve İslam Kalkınma Bankası'nın katkılarının önemli olduğunu vurguladı.


İslam Kalkınma Bankası ile daha fazla projeye işbirliği halinde imza atılacağına inandığını belirten Küçük, ülkeye gelen yatırımcılara teşekkür ederek, kalkınma potansiyele dikkat çekti ve yatırım yapılmasını istedi.


Müslüman işadamlarının desteğiyle ambargoların aşılıp ülke olarak hak edilen refah seviyesine ulaşılacağına inancını dile getiren Küçük, YAGA'nın da yatırımcılara gereken desteği vereceğini söyledi.


KKTC'nin her geçen gün daha cazip yatırım alanı haline geldiğini kaydeden Küçük, Kıbrıs Türk halkı olarak inançlı olduklarını ve hak yolundan ayrılmayacaklarını söyledi.


Allaha ve TC'ye inançlarını yitirmediklerini, ambargolara rağmen zamanla sorunların aşılacağına inandıklarını ve bu günlere ulaştıklarını ifade eden Küçük, hep birlikte hayata geçirilecek projelerle daha güzel günlere ulaşılacağını vurguladı.


Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, KKTC'de yatırımlar ve gelecek için  tehlike söz konusu olmadığını, KKTC'nin güvenli ve güvenceli bir devlet olduğunu ifade ederek, İslam ülkelerinin yatırımcılarına hitaben, "Geliniz ülkemize yatırım yapın. Yatırım yaparsanız pişman olmayacaksınız" dedi.


Dışişleri Bakanlığı ile İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) İslam Kalkınma Bankası ortak organizasyonunda "fırsatlar adası" sloganıyla düzenlenen "Kuzey Kıbrıs'ta Yatırım" konulu forumun açılışında konuşan Eroğlu, geçen hafta sonu İİT Genel Sekreteri İhsanoğlu'nun konuğu olarak Cidde'ye yaptığı ziyaretin ardından forumun yapıldığını belirterek katılımcılara teşekkür etti.


KKTC'ye yatırım yapılması için büyük gayretler sarf eden TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu'na da teşekkür eden Cumhurbaşkanı Eroğlu, yıllardır özlemle beklediklerinin artık gerçekleşeceğine inandığını söyledi.


Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, forumun dost ve kardeş ülkelere yeni ufuklar ve işbirlikleri yaratacağına inandıklarını kaydederek, KKTC'nin küçük ekonomiye sahip olsa da büyük yatırım imkanları bulunduğunu; bugün olduğu gibi kendisinin Başbakan olduğu hükümetler döneminde de bu yatırım imkanlarını artırmak için çalıştıklarını belirtti.


Eroğlu, Cidde ziyaretinin de bu amacı taşıdığını ifade ederek, Türkiye'nin desteğiyle birçok altyapı konusunda önemli mesafeler kat ettiklerini; şimdi 7 Mart 2014'te Türkiye'den gelmeye başlayacak yılda 75 milyon metreküplük suyla üniversiteler yanında tarımda da büyük atılımlara hazırlandıklarını kaydetti.


Sevecen, hoşgörülü, başarılı bir halka sahip oldukların belirten Cumhurbaşkanı Eroğlu, yatırımcılar için kaliteli işgücü de bulunduğunu söyledi. İhtiyaç duyulacak alanlarda işgücünü eğitmenin de mümkün olduğunu ifade eden Eroğlu, ülkenin yatırım koşullarının iyileştirilmesi çabalarının da sürdüğünü belirtti.


"BUGÜNKÜ FIRSATLAR GELECEKTE OLMAYABİLİR... İYİ DEĞERLENDİRMELİ"


"KKTC bugün yabancı yatırımcılara uygun fırsatlar sunmaktadır. Bugün uygun olan fırsatlar gelecekte olmayabilir. Bunlar iyi değerlendirilmeli. Bugün bu fırsatları değerlendirenler, gelecekte bunları arayanlara göre daha avantajlı hale gelecek" diyen Cumhurbaşkanı Eroğlu, YAGA'nın kurulmasıyla yatırımcılara önemli bir kolaylık sağlandığını anlattı.


"KKTC GÜVENLİ VE GÜVENCELİ BİR DEVLET"


"KKTC güvenli ve güvenceli bir devlettir" diyen Eroğlu, Türkiye'nin desteğiyle gelişerek dünyaya entegre olmakta kararlı olduklarını, farklı düşünenlerin hayal kırıklığına uğrayacağını söyledi.


Eroğlu, "Yatırımlar ve ülkenin geleceği için en küçük bir tehlike söz konusu değildir" diye konuştu.


Eroğlu, Türkiye Başbakan Yardımcısı Belir Atalay'ın "Gelecek belirsizliği gibi kaygılarla yatırımları asla ertelemeyin. Gelecek mutlaka daha iyi olacak. Şartlar ne olursa olsun, görüşmeler ne olursa olsun KKTC daha iyiye gidecektir" dediğini de anımsattı.


Cumhurbaşkanı Eroğlu, Kıbrıs müzakerelerine de değinerek, adada kalıcı bir çözüm istediklerini; topun BM'de olduğunu söyledi. Genel Sekreterin vereceği kararla tarihi bir rol oynayacağını ifade eden Eroğlu, uygulanabilir, kalıcı bir anlaşmanın bölge ve dünya için de örnek olacağını vurguladı.


BELİRSİZLİK... ZARAR VEREN BİR DURUM...


Rum tarafının statükoyu sürdürmeyi amaçladığını; AB'yi kullanarak Kıbrıs Türk halkın ezmek, egemenliği altına sokmak istediğini belirten Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, bugünkü statükonun Kıbrıs Türkü'nün aleyhine, belirsizlik algısı yaratan, zarar veren bir durum olduğunu söyledi.


Eroğlu, müzakereler sürecinin aleyhlerine bir sürece dönüştüğünü, ne yapmaya kalksalar "görüşmeler sürüyor, oraya odaklanın" denildiğini kaydederek, "bırakınız gençlerimiz dünyaya açılsın, yarışsın, çağdaş dünyada yerimizi alalım, sivil toplum örgütlerimiz dünyadaki muhataplarıyla buluşsun, uluslararası örgütlere üye olsun" dediklerinde de aynı karşılığı aldıklarını anlattı.


Rum tarafı anlaşma istemiyorsa artık Kıbrıs Türk halkının önünün tıkanmaması gerektiğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Eroğlu, Kıbrıs Türk halkını belirsizlik içinde bırakacak bir sürecin devam ettiricisi olmak istemediklerini belirtti,  "40 yıl yeter, bir 40 yıl daha Rumları beklemek istemiyoruz, bunu dayatma hakkı da kimsenin yoktur" dedi.


ACABA İSLAM ÜLKESİYİZ DİYE Mİ?


Cumhurbaşkanı Eroğlu, Kıbrıs Türk halkına yapılanların arkasında "acaba İslam ülkesi olması mı yatıyor" diye düşünmekten de edemediklerini kaydederek, İslam ülkelerinin Filistin halkını daha sıcak kucaklamasını ve KKTC halkına uygulanan ambargoların kaldırılması için çalışmasını istedi.


Eroğlu, forumun dünyanın gerçeği, ambargoları görmesi açısından önemine işaret ederek, konuşmasını "Geliniz ülkemize yatırım yapın, gelin biz kazanalım, biz kazanalım. Yatırım yaparsanız pişman olmayacaksınız" çağrısıyla tamamladı.


Cumhurbaşkanı Eroğlu'nun konuşmasıyla forumun açılış konuşmaları tamamlandı.
 
12 Nisan 2012 Perşembe 10:34
Okunma: 607
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu