Ana Sayfa » Kıbrıs » Lara Beach 49 Yıllığına Kiralandı

Lara Beach 49 Yıllığına Kiralandı

SENDİKAL PLATFORM PROTESTO AMACIYLA TOPLANTI BAŞLAYANA KADAR GENEL KURUL SALONUNDA OTURDU

 
 
Lara Beach 49 Yıllığına Kiralandı
Meclis Genel Kurulu ilk olarak, onaya ve bilgiye sunuş bölümünde Girne'nin 13 km doğusundaki Lara Beach diye anılan Vakıflar İdaresi'ne  ait evkaf arazisinin 49 yıllığına kiralanmasına ilişkin yasa tasarısına ivedilik istemini ele aldı.

Demokrat Parti (DP) Genel Başkanı Serdar Denktaş, ivedilik isteminin gerekçesini bilmek istediğini belirterek, bu konuda daha duyarlı olunmasını  istedi.

Genel Kurul daha sonra ivedilik istemini oyçokluğuyla kabul etti.

Öte yandan, Sendikal Platform temsilcileri Meclis Genel Kurulu toplantısı başlayana kadar protesto amacıyla dinleyici bölümünde oturdu. Genel Kurul çalışmaya başladığı anda temsilciler salonu terk etti.

Daha sonra  Cumhuriyet Meclisi başkanlık divanının kararıyla 6. Ulusal  Alt Yapı  Trafik Denetimi Yol Güvenliği Park Sistemi Trafik Fuarı'na katılım için Türkiye'ye gidişi konusundaki kararı milletvekillerinin onayına sunuldu.

DP Genel Başkanı Serdar Denktaş, bu tür etkinliklerin gerekli olduğunu düşünmediğini, sol direksiyon trafik için yayılacak böyle bir etkinliğe katılmanın olumlu olmayacağını ifade ederek, bu tür gerekli/ gereksiz gidişlerin önlenmesi halinde tasarrufun önemli bir miktara ulaşacağını söyledi.

Denktaş, ülkeden ürettiğini yurtdışına satamayan 6 Kıbrıslı Türk'ün işlerini Mersin'e taşıdığını, bunun kabul edilemez olduğunu da anlatarak, birilerinin çıkıp bunu alkışlaması gerektiğini, ama bununla da sınırlı kalmayarak hala Mersin Kapısı'nın Kıbrıslı Türk iş insanlarına açık olduğunu söylemenin doğru olmayacağını kaydetti.

ÇAKICI

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Başkanı Mehmet Çakıcı da söz alarak, Hükümet'e yönelik sözlü ve yazılı sorulara doğru düzgün ve usulüne uygun cevap verilmesini istedi.

Çakıcı, Hükümet'e  vatandaşlıklarla ilgili ikinci kez istemde bulunduğunu, hala doyurucu ve anlamlı yanıt verilmediğini, kendisinin sadece sayı değil yapılanların isimlerini de istediğini, verilen yanıtta sadece rakamın bulunduğunu, isimlerin gizlenmesinin kabul edilemeyeceğini kaydetti.

SOYER

Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler (CTP/BG) Genel Başkanı Ferdi  Sabit Soyer konuyla ilgili olarak yerinden yaptığı konuşmada, vatandaş yapılanlarını isimlerinin Meclis'ten gizlenmesinin kabul edilemeyeceğini söyledi

Soyer, vatandaşların seçmen listelerine yazılacağını, bu nedenle isimlerinin bilgisayar ortamında tespitinin bir tuşla sınırlı olduğunu belirterek, böyle  bir zamanda yeni yapılan vatandaşların isimlerinin gizlenmesinin doğru olmayacağını kaydetti.

ÇAVUŞOĞLU

İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Nazım Çavuşoğlu, yerinden söz alarak bugüne kadar sayıların verildiğini, bu nedenle son yanıtta da sayı verildiğini, yoksa  yapılan vatandaşların isimlerini gizlemek gibi bir sorunları olmadığını söyledi.

ANGOLEMLİ

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Gazimağusa milletvekili Hüseyin Angolemli söz alarak, bilgi edinmek amacıyla dünyada değil ayda toplantı olsa gidilmesi ve bilgilenilmesi gerektiğine işaret etti, ancak bilgilerin yaşama geçmesi gerektiğini söyledi.

Angolemli, ülkede trafiğin bir sorun olduğunu, her gün yaşamların yitirildiğin, bu nedenle trafik konusunda bir daire kurulmasını istedi.

Genel Kurul daha sonra, 6. Ulusal Alt Yapı  Trafik Denetimi Yol Güvenliği Park Sistemi Trafik Fuarı'na katılması istemini oyçokluğuyla onayladı.

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu, Başkanlık Divanı'nın Brüksel'de 24-27 Mayıs tarihleri arasında yapılacak Avrupa Parlamentosu toplantısına  Meclis'ten UBP Milletvekili Esat Ergün Serdaroğlu ve CTP Milletvekili Teberrüken Uluçay'ın katılmasını da onayladı.

SOYER

CTP Genel Başkanı Ferdi Sabit Soyer, uluslararası ilişkilerde her geçen gün bir geriye gidişin söz konusu olduğunu, İngiltere'nin KKTC'de vize işlemini durdurduğunu, UBP Hükümeti'nin bunu olağan bir işlem olarak görmesinin kabul edilemeyeceğini söyledi.

Soyer, İngiltere'nin Güney Kıbrıs'ta vize vermesinin doğru olmadığını ifade ederek, ilgili bakanın bunun normal olduğunu söylemesinin inanılmaz bir durum olduğunu kaydetti.

KÜÇÜK

Başbakan İrsen Küçük de, İngiltere'nin vize işlemlerini Güney Kıbrıs'ta yapmadığını, ekonomik önlemler çerçevesinde tüm vize işlemlerini Roma'ya taşıdığını belirtti.

Küçük, Avrupa Birliği ile ilgili ilişkilerin geliştirilmesi amacıyla çalıştıklarını, belirli projeleri yaşama geçirmek amacıyla gerekli girişimleri sürdürdüklerini ifade ederek, özellikle Güney'de başlatılan hayvancılıkla ilgili projeye Kuzey'in de dahil edilmesini istediklerini söyledi.

SOYER

CTP Genel Başkanı Ferdi Sabit Soyer yeniden söz alarak, Başbakan İrsen Küçük'ün Kıbrıs'ın garantörü olan İngiltere'nin vize işlemlerini Roma'ya almasının hükümet partisi UBP tarafından olağan kabul edilmesinin doğru olmayacağını söyledi.

Soyer, İngiltere'nin vize verme işlemini Roma'ya aktarması konusunda gerekli duyarlılığın gösterilmesi gerektiğini, bunun Kıbrıs Türk tarafının inisiyatifinin kaybedilmesi anlamına geldiğini belirterek, bu konuyla ilgili olarak Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu'na diplomatik temaslar konusunda hareket etme çağrısı yaptı.

KÜÇÜK

Başbakan İrsen Küçük yeniden söz alarak, basında yer almasa da bu konuyla ilgili olarak İngiliz Yüksek Komiseri ile bu konuyu görüştüklerini anlatarak, kamuoyunda açıklamadılar diye bu tür girişimler yapmadıkları anlamına gelmediğini söyledi.

DENKTAŞ

DP Genel Başkanı Serdar Denktaş, konuyla ilgili söz alarak, vizenin yeniden burada verilmesi konusunda girişimlerini sürdürmesi gerektiğini belirterek, vize alma süresinin uzayacağını söyledi.

Denktaş, Güney Kıbrıs'ın artık AB üyesi olduğunu, bu nedenle vize sorunu olan Kıbrıslı Türkler için gerekli girişimlerin sürdürülmesi gerekliliği üzerinde durarak, bu çerçevede KKTC vatandaşlıklarının da disiplin altına alınması gerektiğini kaydetti.

(HY/GÜR)

 
16 Mayıs 2011 Pazartesi 17:16
Okunma: 840
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu