Ana Sayfa » Kıbrıs » LAÜ 8'İNCİ SAĞLIK VE HASTANE İDARESİ KONGRESİ BAŞLADI

LAÜ 8'İNCİ SAĞLIK VE HASTANE İDARESİ KONGRESİ BAŞLADI

Lefke Avrupa Üniversitesi (LAÜ) Sağlık Bilimleri Fakültesi'nin düzenlediği "8'inci Sağlık ve Hastane İdaresi Kongresi? Acapulco Otel'de bugün başladı.

 
 
LAÜ 8'İNCİ SAĞLIK VE HASTANE İDARESİ KONGRESİ BAŞLADI

 

(T.A.K.):

"Daha İyi Sağlık Sistemleri İçin Daha İyi Sağlık Yöneticileri? ana temasıyla düzenlenen kongre 3 gün sürecek.

KKTC, Türkiye, İngiltere, Hollanda ve Rusya'dan bilim insanları, yazar ve panelistlerin katılımıyla  182 sözlü bildiri ve 97 poster sunumunun yapılacağı kongrede, "Sağlık Kurumlarında; Yönetim ve Organizasyon, Muhasebe ve Finansman, Stratejik Yönetim, Üretim Yönetimi, Sağlık Hizmetleri Yönetimi ve Temel Sağlık Hizmetleri, Sağlık Ekonomisi, Sağlık Politikası ve Planlaması, Hastane Organizasyonu ve Yönetimi, Sağlık Hizmetlerinde Pazarlama, Yönetim Muhasebesi, Bütçeleme, İnsan Kaynakları Yönetimi, Sağlık Hizmetleri Mevzuatı ve Etik, Sağlık Enformasyon Sistemi, Sağlık Reformları ve Sağlık Hizmetlerinde Afet Yönetimi? konuları irdelenecek.

"SAĞLIK YÖNETİMİ AVRUPA'DA İLK 5'TE?

LAÜ Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Nilgün Sarp kongredeki açılış konuşmasında, sağlık yönetiminin son 10 yılda Avrupa'da ilk 5'te yer alan branş olduğuna, ülkelerin artık sağlıkta gelecekle ilgili planlamalarını  sağlık yöneticileri aracılığıyla yaptığına dikkat çekti.

"SEKTÖRÜN ÖNEMİ GİDEREK ARTIYOR?

LAÜ  Rektörü Prof. Dr. Mehmet Ali Yükselen de, dünyada sağlık sektörüne verilen  önemin giderek arttığını ifade ederek, Dünya Sağlık Örgütü (WHO)'nun 2010 verilerine göre sağlığa harcanan rakamın 6.5  trilyon dolar olduğunu kaydetti.

Gelişmiş ülkelerde gayri safi milli hasıladan sağlığa ayrılan payın yüzde 18'lere ulaştığını, 2010'da bu oranın Türkiye'de yüzde 5.6,  KKTC'de ise  3.4 olduğunu belirten Prof. Yükselen, sağlık ve alt sektörlerde yaşanan gelişmelerin ciddi  bir sağlık yönetimi ihtiyacı doğurduğunu vurguladı.

LAÜ'nün sağlık alanındaki çalışmaları hakkında bilgi veren Yükselen, üniversitenin sağlık alanında eğitim gören öğrencilerine staj olanağı sağlayan Sağlık Bakanlığı ve üniversite altyapısını geliştirmede büyük destek veren Türkiye Cumhuriyeti Lefkoşa Büyükelçiliği'ne teşekkür etti.

GÜLLE "SAĞLIKTA KOORDİNASYON BÜYÜK ÖNEM TAŞIYOR?

Sağlık Bakanı Ahmet Gülle de, sağlık sektörünün dünya genelinde ilerlemeler yaşanmakta olduğunu belirterek, "İnsanın her tür organı ve  dokusuna üstün teknolojiler ve tecrübeli ellerle müdahaleler yapılırken, tüm bu sistemi iyi bir şekilde organize edebilme, insanların sağlıkla ilgili her geçen gün  artan beklentilerine  paralel  koordinasyon ve düzenlemeyi yapma çok önemlidir? diye konuştu.

Sağlıkla ilgili kalite, nitelik ve beklentiler artarken, etik değerler, hasta hakları ve sağlık çalışanlarının memnuniyeti konularının da önem kazandığını ifade eden Gülle, gelişmiş bir sağlık sisteminin toplumların özgüvenini de arttırdığına vurgu yaptı.

Çok pahalı bir sistem olan sağlıkta koordinasyon ve yönetimin büyük önem taşıdığını belirten Gülle, kongrenin bu yönde büyük ihtiyacı gidermeye önemli katkı sağlayacağına inanç belirtti.

Gülle, bakanlık olarak kongreden çıkacak sonuçlardan faydalanmaya çalışacaklarını ifade ederek, katkı koyanları kutladı.

AKÇA: "KKTC'DE SAĞLIK SİSTEMİNDE HASTA ODAKLI ADIMLAR ATILMASINA İHTİYAÇ VAR?

Türkiye Cumhuriyeti Lefkoşa Büyükelçisi Halil İbrahim Akça ise konuşmasında, turizm açısından da önem taşıyan kongrelerin gerçekleşmesine Büyükelçilik olarak katkı sağladıklarını anlattı.

LAÜ'nün son yıllarda kalite, altyapı ve kapasite artırma yönünde büyük bir atılım içine girdiğini belirten Akça, Büyükelçilik olarak buna gerekli desteği verdiklerini, vermeye de devam edeceklerini kaydetti.

İnsan ve toplum sağlığı alanında ciddi kaynaklar harcandığını  belirten Akça, "Harcanan kaynak tek başına bir şey değildir. Önemli olan elde edilen çıktıdır. Alınan hizmetlerin kalitesi, insanların memnuniyeti önemlidir. Bu da hizmet verenlerin kalitesiyle son derece bağlantılı olduğu gibi kurulmuş ve işleyen sistemle de yakından ilgilidir? dedi.

Türkiye'de son zamanlarda sağlık alanında yaşanan gelişmelere de dikkat çeken Akça, anketlere göre insanların istediği hastane, doktor ve ilaca rahat ulaşabilmesinin memnuniyet yarattığını  vurguladı. Akça, bu durumun güven ve memnuniyeti arttırdığına işaret etti.

KKTC'de de sağlık sisteminin hasta odaklı tasarlanmasına yönelik adımlar atılmasına ihtiyaç olduğunu ifade eden Akça,  kongrenin sağlık sektörüne yarar sağlamasını diledi.

 

 
10 Eylül 2014 Çarşamba 16:25
Okunma: 1736
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu