Ana Sayfa » Kıbrıs » Laü'de Düzenlenen Kurucu Cumhurbaşkanı Denktaş'la İlgili Panelin Sonuç Bildirgesi Yayımlandı

Laü'de Düzenlenen Kurucu Cumhurbaşkanı Denktaş'la İlgili Panelin Sonuç Bildirgesi Yayımlandı

"KKTC'yi Sonsuza Dek Yaşatmak Türk Ulusu Ve Kıbrıs Türk Halkının Sorumluluğudur".

 
 
Laü'de Düzenlenen Kurucu Cumhurbaşkanı Denktaş'la İlgili Panelin Sonuç Bildirgesi Yayımlandı

"KKTC'NİN EŞİT VE EGEMEN TARAF OLARAK TANINMAYACAĞI HİÇBİR PLATFORMDA, YENİ BİR MÜZAKERE ANGAJMANI ALTINA GİRİLMEMELİDİR"

"İLK ADIM DA KKTC'NİN TÜRKİYE DIŞINDAKİ ÜLKELERCE DE TANINMASININ SAĞLANMASIDIR"

Lefkoşa, 21 Şubat 12 (T.A.K): Lefke Avrupa Üniversitesi'nde (LAÜ) dün düzenlenen "Ulusal Kıbrıs Davasında Denktaş'ın Yolu ve Manevi Mirası" konulu panelin sonuç bildirgesinde, "Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf R. Denktaş'ın manevi mirası, bedeli can ve kanla ödenmiş olan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'dir. O'nu sonsuza dek Türkiye Cumhuriyeti ile birlikte yaşatmak da hem Türk Ulusu'nun hem de Kıbrıs Türk halkının tarih önündeki sorumluluğudur" denildi.

Sonuç bildirgesinde "KKTC'nin eşit ve egemen bir taraf olarak tanınmayacağı hiçbir platformda yeni bir müzakere angajmanı altına girilmemesi" ve ilk adımda KKTC'nin Türkiye dışındaki ülkelerce de tanınmasının sağlanması gerektiği kaydedildi.

LAÜ'den yapılan açıklamaya göre, katılımcıların mutabık kaldığı konular şöyle sıralandı:

"-Kıbrıs'ta iki eşit egemen halk ve onların iki bağımsız devleti vardır.

-Mevcut müzakere sürecinin 1 Temmuz 2012 tarihi itibarıyla inkitaya uğrayacağı ve o tarihe kadar da Rum tarafının bilinen tutumu nedeniyle bir sonuca ulaşmasının beklenmediği açıktır.

-KKTC'nin uluslararası camia önündeki statüsüne ilişkin belirsizliğin ve maruz bırakıldığı izolasyonların devamı kabul edilemez.

-Bu koşullar altında Rauf Denktaş'ın ifadeleriyle çıkış yolu, aşağıdaki konularda haklarımızı korkusuzca savunmaktadır:

İki eşit egemen, kendi kaderini tayin hakkı olan halktan biri olduğumuz; 1960 Ortaklık Devleti'nin 1963'den beri var olmadığı; Rum İdaresinin meşru Kıbrıs Hükümeti olmadığı; AB üyeliğinin Kıbrıs'ın tümünü kapsamadığı ve hukuken geçerli olmadığı; KKTC'nin halkının hür iradesiyle ve Rumların yaptıklarına cevaben ilan edilmiş yasal bir devlet olduğu; Kıbrıs'taki taraflara uluslararası camia ve kuruluşlar tarafından eşit muamele yapılmasının şart olduğu; yerleşik BM parametreleri çerçevesinde çözüm'' ilkesinin ne anlama geldiğinin Halkımıza açıklıkla izah edilmesi zamanının geldiği, bu nedenle bu konunun tartışmaya açılması gerektiği..."

Panelin sonuç bildirgesinde, "KKTC'nin eşit ve egemen bir taraf olarak tanınmayacağı hiçbir platformda yeni bir müzakere angajmanı altına girilmemelidir" denilerek, Kıbrıs'ta değişiklik zamanının geldiği; Ada'daki iki devletin varlığına dayalı yapının artık tüm ilgili taraflarca özümsenmesi gerektiği kaydedildi.

İLK ADIM

Bundan sonraki hedefin; iki devletin yan yana, barış içinde yaşayacakları iyi komşuluk ilişkilerini oluşturmak olması gerektiği ifade edilen bildirgede, "Bunu temin edecek ilk adım da, KKTC'nin Türkiye dışındaki ülkelerce de tanınmasının sağlanmasıdır. Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf R. Denktaş'ın manevi mirası, bedeli can ve kanla ödenmiş olan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'dir. O'nu sonsuza dek Türkiye Cumhuriyeti ile birlikte yaşatmak da hem Türk Ulusu'nun hem de Kıbrıs Türk halkının tarih önündeki sorumluluğudur" ifadelerine yer verildi.

Yrd. Doç. Dr. İhsan Tayhani yönetimindeki panele TC Dışişleri eski Bakanı Prof. Dr. Mümtaz Soysal, TC Dışişleri eski Bakanı Prof. Dr. Şükrü Sina Gürel, emekli Büyükelçi Onur Öymen, KKTC Dışişleri eski Bakanı Taner Etkin ve emekli Büyükelçi, LAÜ Mütevelli Heyeti Üyesi Çavlan Süerdem konuşmacı olarak katılmıştı.

(GÜL/SEL)

 
21 Şubat 2012 Salı 15:44
Okunma: 556
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu