Ana Sayfa » Kıbrıs » Lefke'nin 37. Kurtuluş Yıldönümü Törenle Kutlandı...

Lefke'nin 37. Kurtuluş Yıldönümü Törenle Kutlandı...

Cumhurbaşkanı Eroğlu: "rum Tarafına Gerçeklerin Gösterilmemesi Halinde Kıbrıs'ta Anlaşma Hayaldir".

 
 
Lefke'nin 37. Kurtuluş Yıldönümü Törenle Kutlandı...

"BİZ DOSTLUK VE BARIŞ ELİMİZİ UZATTIK, RUM TARAFINI BEKLİYORUZ. YA GELSİNLER YA DA ARTIK ÖNÜMÜZÜ KESMEKTEN, BİZE HAKSIZLIK YAPMAKTAN VAZGEÇSİNLER"

"ANLAŞMA OLMAZSA DOĞALGAZ VE PETROL ALANLARI YENİ SIKINTILAR YARATABİLİR"

Lefkoşa, 16 Ağustos 11 (T.A.K): Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Birleşmiş Milletler (BM) ile Avrupa Birliği'nin (AB) doğru yolu izlemesi halinde, Rum tarafının barış ve anlaşma yoluna gelebileceğini umduğunu belirterek, "Aksi takdirde, yani Rum tarafının kendi başına bırakılması, gerçeklerin kendilerine gösterilmemesi ve ifade edilmemesi halinde Kıbrıs'ta yakında bir anlaşmaya varılacağını beklemek hayaldir" dedi.

Eroğlu, Kıbrıs Türk tarafı olarak üzerinde durdukları noktaların hiç birinin Rum halkının zararına olmadığını, Kıbrıs'ta egemen iki ayrı halk ve devlet olduğunu, bu gerçeklerden hareket edilerek anlaşma yolunu arayacaklarını belirterek, "Türkiye'nin etkin ve fiili garantisinin devam edeceği bir anlaşma sulandırılmamış iki kesimlilik... Biz dostluk ve barış elimizi uzattık, Rum tarafını bekliyoruz. Ya gelsinler ya da artık önümüzü kesmekten, bize haksızlık yapmaktan vazgeçsinler" çağrısında bulundu.

Cumhurbaşkanı Eroğlu, eğer Kıbrıs konusuna kendi arzuladıkları ve gayret gösterdikleri şekilde kısa süre içinde bir çözüm bulunmazsa başka bir sıkıntının daha bölgeyi ve adayı beklediğine işaret ederek, "Kıbrıs adasının etrafında doğalgaz ve petrol alanları bulunduğu ortadadır. Rumlar, bu kaynakları kendi diledikleri gibi değerlendirebilecekleri zannıyla hareket etmekte ve bazı bağlantılara girmektedirler. Bunu kabul edemeyiz. Anavatan Türkiye'nin kararlılığı bizim Cumhuriyet Meclisi'nde oybirliği ile alınmış kararımız ortadadır" dedi.

Eroğlu, geleceğin Kıbrıs Türk halkının olduğuna ve bunun aydınlık olduğuna vurgu yaparak, "Giderek güçlenen Anavatan Türkiye yanımızdadır, halkımız çalışkan ve azimlidir. Anavatan Türkiye'den su getirilmesi projesinin 2014 yılında, 7 Mart'ta tamamlanmasıyla yepyeni bir döneme gireceğimiz aşikârdır, yeter ki birlik - beraberlik içinde olalım ve enerjimizi doğru alanlara yönlendirelim" dedi.

Lefke'nin kurtuluşunun 37'nci yıldönümü bugün düzenlenen törenle kutlandı.

Atatürk Parkı'nda yer alan kurtuluş töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Eroğlu, Kıbrıs konusu yanında iç konulara da değindi.

Eroğlu, bu hafta içerisinde önce Serdarlı, ardından Gazimağusa ve bugün de Lefke'nin kurtuluş törenine katıldıklarını, Muratağa - Sandallar, Atlılar ve Taşkent'te katliamlara maruz kalan; çukurlara gömülen kardeşlerini andıklarını kaydetti.

"Bir yanda Anavatan Türkiye'nin gerçekleştirdiği Mutlu Barış Harekâtı ve Kıbrıs Türk halkının özverili mücadelesiyle gelen kurtuluş, diğer yanda Kıbrıs Türkü'nün ada üzerindeki varlığını hazmedemeyen Rumların gerçekleştirdikleri vahşet ve katliam..." diyen Cumhurbaşkanı Eroğlu, konuşmasına şöyle devam etti:

BARIŞ HAREKATI'NIN 2. AŞAMASI OLMASAYDI...

"20 Temmuz 1974'te başlayan Barış Harekâtı'nın İkinci Aşaması gerçekleşmeseydi ne olacaktı? Kıbrıs Türkleri'nin başına ne gelecekti? Sorularının yanıtı Muratağa, Sandallar, Atlılar, Taşkent'te yatmaktadır değerli kardeşlerim...

'Barış Harekâtı'nın Birinci Aşaması tamamdı ama ikinci aşaması yapılmamalıydı' diyenlere, böyle yazanlara, yazdıranlara o günleri iyi araştırmalarını öneriyor, şunun altını yeniden çiziyorum:

Barış Harekâtı'nın İkinci Aşaması'na geçilmeseydi başarı sağlanamayacak, Ada'nın dört bir yanındaki Türkler ya katledilecek ya da esir kamplarına kapatılacaklardı. Lefke de kurtulmayacaktı.

Bugün bazı sıkıntılar yaşayabiliriz ama inanıyorum, biliyorum ki Kıbrıs Türk halkı asla 1974 öncesine geri dönüşü istemiyor; bunun acı, esaret, toplu katliamlar olduğunu iyi biliyor."

"YATIRIMLAR LEFKE'YE YÖNLENDİRİLMELİ"

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, 1974 öncesi ile 1974 sonrasının karanlıkla aydınlık gibi olduğunu, Lefke'nin de gelişmelerden nasibini aldığını ifade ederek, henüz şu veya bu sebeplerle istenilen noktaya gelinmemişse de Lefke ve yöresinde özellikle üniversitenin kurulması ile birlikte bir gelişme yaşandığının ortada olduğuna dikkat çekti.

"İnşallah Güzelyurt'a kadar gelen çift şerit geliş - gidiş yol Lefke'ye hatta daha ileriye kadar ulaşacaktır. Bunun kararı alınmıştır ve dilerim takibi yapılarak kısa süre içinde bir neticeye varılacaktır" diyen Eroğlu, Lefke bölgesine gereken yatırımların yapılmasının ve yönlendirilmesinin şart olduğunu belirtti.

Cumhurbaşkanı Eroğlu, ekonomik ve sosyal gelişme için yapılması gerekenin; Anavatan Türkiye ile sıkı işbirliğinde bulunmak, kendi içlerinde diyaloğu hep canlı tutmak, iyi niyetle bölge ve ülke yararlarını gözeterek hareket etmek olduğuna vurgu yaparak, şunları söyledi:

"Ben kesimlerin ve ilgililerin, siyasetçilerle, sivil toplum örgütlerinin, sendikaların iyi niyetle, önyargısız, karşılıklı anlayış içinde hareket etmeleri halinde sorunlarımızın hızla geride kalacağına yürekten inanıyorum.

GELECEK BİZİMDİR VE AYDINLIKTIR... SU PROJESİYLE YENİ DÖNEME GİRECEĞİZ

Yinelemekte fayda görüyorum; gelecek bizimdir ve aydınlıktır. Giderek güçlenen Anavatan Türkiye yanımızdadır, halkımız çalışkan ve azimlidir. Anavatan Türkiye ile üzerinde durduğumuz projeler gerçekleştiği zaman Kıbrıs Türk halkının refah seviyesi ikiye katlanacaktır.

Anavatan Türkiye'den su getirilmesi projesinin 2014 yılında, 7 Mart'ta tamamlanmasıyla yepyeni bir döneme gireceğimiz aşikârdır.

TURİZM VE EĞİTİM ALANI GELİŞTİRİLMELİ

Buna ek olarak turizmimizi geliştirmek, üniversitelerimizdeki öğrenci sayımızı artırmak, seviyeyi daha da yükseltmek durumundayız. Altyapımızın da bu gelişmelere paralel bir şekilde geliştirilmesi sonucu bugünkünden çok daha refah içinde, insanlarının yaşam kalitesi daha yüksek bir Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin ortaya çıkacağı aşikârdır.

Her zaman vurguladığım gibi, yeter ki birlik - beraberlik içinde olalım ve enerjimizi doğru alanlara yönlendirelim.

Barış Harekâtı'nın İkinci Aşaması ile özgürlüğe kavuştuk, katliamlardan kurtulduk, oluşan coğrafya üzerinde devletimizi kurduk, Anavatan Türkiye'nin büyük katkısı ile güvenlik içinde yaşıyoruz.

SORUNLAR VAR, KİMİN YOK Kİ?

Sorunlarımız elbette var... Kimin yok ki? Dünya ekonomisindeki gelişmeleri, Avrupa Birliği üyesi Yunanistan'daki durumu, İtalya, İspanya hatta İngiltere ile ilgili iddiaları duyuyoruz, gelişmeleri izliyoruz.

ÖNÜMÜZ AÇIK

Avrupa Birliği ülkesi Güney Kıbrıs'ta ekonominin durumunun hiç de olumlu seyretmediği ortada. Bizim de sorunlarımız var. Ne var ki potansiyelimiz de var ve eğer bu potansiyeli harekete geçirebilirsek, doğru da kullanırsak önümüz açıktır."

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, ancak sorunlar var diye özgürlük ve egemenliklerinden, iki kesimlilikten taviz veremeyeceklerini, kimsenin kendilerinden gelecek nesilleri karanlığa gömecek bir tutum izlemelerini beklememesini vurgulayarak, konuşmasına şöyle devam etti:

"BARIŞ İSTİYORUZ AMA HAKLI OLMAMIZA RAĞMEN ENGELLENEN BİZİZ"

"Barış istiyoruz, anlaşmadan yanayız çünkü haklı olmamıza rağmen mağdur edilen, izolasyon ve ambargolarla gelişmesi, dünyaya entegre olması engellenen biziz.

Barıştan, anlaşmadan yanayız, çünkü bunun bölgemize, dünyamıza, Anavatan Türkiye ile Yunanistan arasındaki ilişkilere, Avrupa Birliği'ne fayda sağlayacağını, olumlu katkılar sağlayacağını biliyoruz ama Rum tarafı bizimle aynı noktada buluşmaya hazır değildir.

Hâlâ, 1974'ün rövanşını alma, Anavatan Türkiye'yi ve özgürlük, egemenlik, güvenlik isteyen, bunun devamını sağlayan Kıbrıs Türk halkını eline geçirdiği her olanakla cezalandırmak istiyor.

Avrupa Birliği'ne Kıbrıs'ın üyeliğinin hem Ada'daki Türklere hem de Rumlara yarar getirmesi gerekirken, Avrupa Birliği yetkili organlarında bu yanda alınmış kararlar varken, Rumlar hala Avrupa Birliği'ni bizim aleyhimize kullanmak için her türlü yola başvuruyor.

Avrupa Birliği tarafından söz verilmiş olmasına rağmen Doğrudan Ticaret Tüzüğü'nün yürürlüğe girmesi hâlâ Rumlar tarafından engelleniyor. Üzerimizdeki ambargolar ise hala devam ettiriliyor.

Avrupa Birliği, yaptığı hatanın bedelini bize ödetiyor ve Rum tarafının Avrupa Birliği tam üyeliğini Anavatan Türkiye ve Kıbrıs Türkü aleyhine kullanmasına gereken karşılığı veremiyor."

"ANLAŞMA OLMAZSA 2012'DE YENİ SIKINTILAR ORTAYA ÇIKACAKTIR"

Eğer Kıbrıs konusunda yaşayabilir, Ada'daki gerçeklere uygun bir antlaşma imzalanamazsa 2012 yılı Temmuz ayında yeni sıkıntılar ortaya çıkacağı uyarısında bulunan Cumhurbaşkanı Eroğlu, şöyle dedi:

ERDOĞAN'IN AÇIKLAMASI CİDDİYETLE ELE ALINMALI

"Anavatan Türkiye, Rum tarafının 2012 yılında Avrupa Birliği Dönem Başkanı olması halinde Avrupa Birliği ile ilişkilerini donduracağını, Rum tarafını muhatap kabul etmeyeceğini, Kıbrıs'ta bir değil iki devlet bulunduğunu Sayın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın ağzından net bir şekilde ortaya koymuştur.

Bu açıklama ciddiyetle ve önemle ele alınmalı ve ilgili taraflar Rum tarafını doğru yola gelmesi için ikna etmelidir. Aksi takdirde gerek Avrupa Birliği - Türkiye gerekse Kıbrıs görüşme süreci yaşanacaklardan dolayı büyük zarar görecektir.

BÖLGEYİ VE ADAYI BAŞKA BİR SIKINTI DAHA BEKLİYOR

Eğer Kıbrıs konusuna bizim arzuladığımız ve gayret gösterdiğimiz şekilde kısa süre içinde bir çözüm bulunmazsa başka bir sıkıntı daha bölgeyi ve Ada'yı beklemektedir.

Kıbrıs adasının etrafında doğalgaz ve petrol alanları bulunduğu ortadadır. Rumlar, bu kaynakları kendi diledikleri gibi değerlendirebilecekleri zannıyla hareket etmekte ve bazı bağlantılara girmektedirler.

Bunu kabul edemeyiz. Anavatan Türkiye'nin kararlılığı bizim Cumhuriyet Meclisi'nde oybirliği ile alınmış kararımız ortadadır."

Cumhurbaşkanı Eroğlu, Kıbrıs Türk tarafının iyi niyetini her konuda ortaya koyduğunu, bunu Yeşilırmak kapısında da, elektrik konusunda da gösterdiğini belirterek, "Biz artık görüşülmemiş, konuşulmamış hiç bir konu kalmadığını, niyet varsa antlaşma yapılabileceğini net bir şekilde gözler önüne sermiş durumdayız. BM ve AB, doğru yolu izlerlerse Rum tarafının barış, anlaşma yoluna gelebileceğini umuyorum... Aksi takdirde, yani Rum tarafının kendi başına bırakılması, gerçeklerin kendilerine gösterilmemesi, ifade edilmemesi halinde Kıbrıs'ta yakında bir anlaşmaya varılacağını beklemek hayaldir" dedi.

Eroğlu, Kıbrıs Türk tarafı olarak üzerinde durdukları noktaların belli olduğunu ve bunların hiçbirinin Rum halkının zararına olmadığını vurgulayarak, kendilerinin dostluk ve barış elini uzattığını, Rum tarafını beklediklerini ifade etti ve "Ya gelsinler ya da artık önümüzü kesmekten, bize haksızlık yapmaktan vazgeçsinler" şeklinde konuştu.

Eroğlu konuşmasının sonunda Lefke'nin kurtuluşunu candan kutlayarak, Lefke halkının sevincini paylaştığını kaydetti, şehitleri rahmetle, gazileri de şükranla andı ve konuşmasını; "Allah bize bir kez daha 1974 öncesi günleri yaşatmasın, geleceğimiz, refah, özgürlük ve barış dolu olsun diyorum" sözleriyle tamamladı.

(EMR/SEL) EK VERİLECEK - FOTOĞRAFLI

 
16 Ağustos 2011 Salı 21:45
Okunma: 587
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu