Ana Sayfa » Kıbrıs » Lefke'nin Kurtuluşunun 38'nci Yıldönümü Kutlandı

Lefke'nin Kurtuluşunun 38'nci Yıldönümü Kutlandı

Eroğlu: "sorun Var Diye Özgürlük Ve Egemenlikten Taviz Veremeyiz".

 
 
Lefke'nin Kurtuluşunun 38'nci Yıldönümü Kutlandı
"LEFKE BÖLGESİNE YATIRIMLAR ARTMALI, YATIRIMCILAR ÖZENDİRİLMELİ"


"HRİSTOFYAS'IN AKLINDAKİ ANLAŞMAYA İMZA ATARSAM, HALKIMA İHANET ETMİŞ OLACAĞIM"


"BM VE AB, DOĞRU YOLU İZLERSE, RUM TARAFININ BARIŞ VE ANTLAŞMA YOLUNA GELEBİLECEĞİNİ UMUYORUM"


Lefke, 16 Ağustos 12 (T.A.K.): Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Kıbrıs Türkü'nün, bazı sorunları var diye özgürlüğünden, egemenliğinden ve iki kesimlilikten taviz vermesinin mümkün olmadığına işaret ederek, "Kimse bizden gelecek nesilleri karanlığa gömecek bir tutum izlememizi isteme hakkına sahip değildir" dedi.


BM ve AB'nin, doğru doğru yolu izlemesi halinde Rum tarafının barış ve antlaşma yoluna gelebileceğini kaydeden Eroğlu, "Sabrımızın yavaş yavaş sonuna geliyoruz. Rum Başkanlık seçimlerinden sonra belirli bir takvim çerçevesinde, ya Kıbrıs konusunu bir antlaşmayla sonlandıracağız, ya da biz yolumuza, onlar yoluna gidecek. Başka çare kalmadı. Hepimiz bunu savunmalı, bunu söylemeliyiz" şeklinde devam etti.


Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Lefke'nin kurtuluşunun 38. yıldönümü nedeniyle düzenlenen kurtuluş törenine katıldı ve konuşma yaptı.


Lefke Atatürk Parkı'nda düzenlenen tören, saat 18.00'de, saygı duruşu, İstiklal Marşı ve bayrakların göndere çekilmesiyle başladı. Tören birliklerinin denetlenip, halkın bayramının kutlanmasının ardından folklor gösterisi yapıldı, şiirler okundu. Lefke Belediye Başkanı Mehmet Zafer ile Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu'nun konuşmalarının ardından tören resmigeçitle tamamlandı.


Törene Cumhurbaşkanı Eroğlu'nun yanı sıra Cumhuriyet Meclisi Başkanı Hasan Bozer'i temsilen UBP Güzelyurt Milletvekili Mutlu Atasayan, Başbakan İrsen Küçük, TC Lefkoşa Büyükelçisi'ni temsilen TC Lefkoşa Büyükelçiliği Müsteşarı İbrahim Cem Şahinkaya, Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanı'nı temsilen 39. Tümen Komutanı Tümgeneral İbrahim Yılmaz, GKK Komutanı Tümgeneral Baki Kavun, GKK Komutan Yardımcısı Tuğgeneral Mehmet Soğancı, Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Kemal Dürüst, Güzelyurt Milletvekilleri Ahmet Çaluda (UBP), Türkay Tokel (UBP) ve Fatma Ekenoğlu (CTP-BG), Lefke Belediye Başkanı Mehmet Zafer, askeri erkan, devlet üst düzey yetkilileri, siyasi parti temsilcileri, muharip dernek, kurum, kuruluş, üniversitelerin yetkilileri ve vatandaşlar katıldı


Lefke Belediye Başkanı Mehmet Zafer, törenin ardından Lefke Türk Spor Kulübü'nde tebrik kabul etti.


EROĞLU


Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Barış Harekatı'nın ikinci aşaması yapılmasaydı, Türk ordusu ve mücahit Kıbrıs Türk halkının başarılı elde edemeyeceğini ve gösterilen çabanın da boşa gitmiş olacağını söyledi.


Eroğlu, "Eğer bugün bir toprak parçası üzerinde bir devlete, iki bölgeliliğe, güvenceye sahipsek Barış Harekatı'nın ikinci aşaması sayesinedir" dedi.


Eroğlu, şöyle devam etti:


"Serdarlı, ardından Gazimağusa ve bugün de Lefke'nin kurtuluşunu kutluyoruz. Muratağa- Sandallar, Atlılar ve Taşkent'te katliamlara maruz kalan, çukurlara gömülen kardeşlerimizi andık... 'Barış Harekatı'nın birinci aşaması tamamdı ama ikinci aşaması olmasaydı' diyenlere en güzel yanıt bu kutlama ve anma törenleridir."


"ZİHİNLERİ BULANDIRMAYA ÇALIŞIYORLAR"


Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, bazı kesimlerin "Türkiye'nin Kıbrıs'a anayasal düzeni kurmak için çıktığı ancak sonradan bundan vazgeçerek, Ada'yı böldüğü" yönündeki iddialarını hatırlatarak, tarihi doğrulara rağmen zihnin bulandırmaya çalışmanın Kıbrıs Türkü'ne zarar verdiğini söyledi.


Eroğlu, "Anavatan Türkiye ve Kıbrıs Türk Halkı Barış Harekatı'nın birinci aşamasından hemen sonra birinci ve ikinci Cenevre konferanslarında çok yapıcı öneriler ortaya koymuş ancak Rum tarafı bunlara olumsuz yanıt verdiği ve katliamlara, Ada'ya çıkan Türk birliklerini geri püskürtmeye yöneldiği için Barış Harekatı'nın ikinci aşamasına geçilmiştir" dedi.


Cumhurbaşkanı Eroğlu, yaşanan sıkıntılara rağmen Kıbrıs Türk halkının 1974 öncesine geri dönüşü istemediğine inanç belirterek, "Bunun acı, esaret ve toplu katliam olduğunu iyi biliyor. 1974 öncesi ile 1974 sonrası, karanlıkla aydınlık gibidir" şeklinde devam etti.


"LEFKE DE GELİŞMELERDEN NASİBİNİ ALMAKTADIR"


Eroğlu, gelişmelerden nasibini alan Lefke'de, istenilen noktaya gelinmemiş olmasına rağmen, özellikle üniversitenin kurulmasıyla birlikte bir gelişme yaşandığının aşikar olduğunu söyledi.


Güzelyurt'a kadar gelen çift şerit geliş-gidiş yolun Lefke'ye, hatta daha da ileriye ulaşmasının takipçisi olacağını kaydeden Eroğlu, bölgenin daha da canlanması için yatırımların artması, bunun için de yatırımcıların özendirilmesi gerektiğini belirtti.


Cumhurbaşkanı Eroğlu, "Bu bölge hassastır. Dikkatli davranılarak ama yatırımcı düşmanlığı yapılmadan bölgeye müteşebbislerin gelmesini sağlamak hükümetin başlıca görevi olmalıdır. Birlik beraberliğimizi bozmazsak gelecek bizimdir ve aydınlıktır" dedi.


Eroğlu, şöyle devam etti:


"Giderek güçlenen Anavatan Türkiye yanımızdadır, halkımız çalışkan ve azimlidir. Anavatan Türkiye ile üzerinde durduğumuz projeler gerçekleştiği zaman Kıbrıs Türk halkının refah seviyesi ikiye katlanacaktır. Anavatan Türkiye'den su getirilmesi projesinin 2014 yılında 7 Mart'ta tamamlanmasıyla yepyeni bir döneme gireceğimiz aşikardır. Buna ek olarak turizmimizi geliştirmek, üniversitelerimizdeki öğrenci sayımızı artırmak, seviyeyi daha da yükseltmek durumundayız"


"TAVİZ VEREMEYİZ"


Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Kıbrıs Türkü'nün, bazı sorunları var diye özgürlüğünden, egemenliğinden ve iki kesimlilikten taviz vermesinin mümkün olmadığına işaret ederek, "Kimse bizden gelecek nesilleri karanlığa gömecek bir tutum izlememizi isteme hakkına sahip değildir" dedi.


Eroğlu, "Küçük siyasi çıkar beklentileri ile bir birimizi suçlamak yerine nasıl bir antlaşma istediğimizi söylemeliyiz. Haksız ambargoların kaldırılması gerektiğini tüm partiler ve Cumhurbaşkanlığı, Meclis, Hükümet birlikte savunmalıyız" dedi.


Cumhurbaşkanı Eroğlu, Kıbrıs meselesini artık bir siyasi rekabet alanı olmaktan çıkarmak gerektiğini belirtti.


"EGEMENLİĞİMİZİ ORTADAN KALDIRACAK GÖRÜŞLER İLERİ SÜRÜYOR"


Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, kendisinin de antlaşma istediğini ancak Rum Lider Dimitris Hristofyas'ın aklındaki antlaşmaya imza atarsa, halkına ve bunca mücadeleye ihanet etmiş olacağını söyledi. Eroğlu, "Hristofyas, egemenliğimizi, toprağımızı, güvenliğimizi, kurduğumuz ekonomik düzeni ortadan kaldıracak görüşler ileri sürüyor. Benim bunlara evet demem mümkün değildir" dedi.


Eroğlu, şöyle devam etti:"Peki ne olacak? Eğer seçilecek Rum lider aynı yoldan giderse bir yere varılamayacak. Yok eğer akıl yoluna gelinir ve oyalama taktiklerinden uzaklaşılırsa bir uzlaşıya varabileceğiz. Biz iyi niyetimizi her konuda ortaya koyuyoruz. Yeşilırmak kapısında da koyduk. Aplıç kapısı olayında da koyuyoruz.Biz artık görüşülmemiş, konuşulmamış hiç bir konu kalmadığını niyet varsa antlaşma yapılabileceğini net bir şekilde gözler önüne sermiş durumdayız."


BM ve AB'nin rolüne de vurgu yapan Eroğlu, "Birleşmiş Milletler ile Avrupa Birliği'nin doğu yolu izlemesi halinde Rum tarafının barış, antlaşma yoluna gelebileceğini umuyorum. Aksi takdirde, yani Rum tarafının kendi başına bırakılması, gerçeklerin kendilerine gösterilmemesi, ifade edilmemesi halinde Kıbrıs'ta yakında bir antlaşamaya varılacağını beklemek hayaldir" dedi.


"ELİMİZİ UZATTIK"


Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, şöyle devam etti:


"Kıbrıs Türk tarafı olarak üzerinde durduğumuz noktalar bellidir ve bunların hiç biri Rum halkının zararına değildir. Kıbrıs'ta egemen iki ayrı halk ve devlet vardır. Bu gerçeklerden hareket edilerek anlaşma yolunu arayacağız. Türkiye'nin etkin ve fiili garantisinin devam edeceği bir anlaşma, sulandırılmamış iki kesimlilik.


Biz dostluk ve barış elimizi uzattık Rum tarafını bekliyoruz. Ya gelsinler ya da artık önümüzü kesmekten bize haksızlık yapmaktan vazgeçsinler. Sözlerime son verirken Lefke'nin kurtuluşunu candan kutluyor, sevincinizi paylaşıyorum. Şehitlerimizi rahmet, gazilerimizi şükranla anıyorum. Allah bize bir kez daha 1974 öncesi günleri yaşatmasın, geleceğimiz, refah,  özgürlük ve barış dolu olsun diyorum."


ZAFER


Lefke Belediye Başkanı Mehmet Zafer de konuşmasında, Türk ulusunun kopmaz bir parçası olan Kıbrıs Türkü'nün verdiği mücadele ve kurtuluş savaşının Barış Harekatı ile taçlandırıldığını ve Lefke halkının anavatana kavuştuğunu söyledi.


Zafer, kahramanca savaşmasına rağmen Rum esareti altında 25 gün yaşamak zorunda kalan Kıbrıs Türkü'nün bu esaret günlerinin acı ve burukluğuyla Rum çapulculuğunu unutamadığını belirtti. Zafer, "Bir tek umut ışığımız vardı; Toroslarda yanan hürriyet ve özgürlük meşalesi, Türk ulusuna duyduğu güven" dedi.


Bugün artık hür olan Kıbrıs Türkü'nün bayrağı, vazgeçemediği toprağı ve yücelttiği bir de devleti bulunduğunu kaydeden Zafer, 1974 öncesi karanlıklarına götürmeyecek bir barış istediklerini belirti.


Mehmet Zafer, iç barışın önemine de vurgu yaparak, "Zaman, birbirimizle didişme değil, birlik ve beraberlik içinde olma zamanıdır" dedi. Zafer, Anavatan Türkiye ile kenetlenerek, genç cumhuriyeti yüceltmenin Kıbrıs Türkü'nün ilkesi olması gerektiğini söyledi.


(FEZ/HÖ) FOTOĞRAFLI


 
16 Ağustos 2012 Perşembe 20:00
Okunma: 624
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu