Ana Sayfa » Kıbrıs » Lefkoşa Belediyesi'nin Prim Borçları...

Lefkoşa Belediyesi'nin Prim Borçları...

Ünverdi: "yasa Gücünde Kararname  Bir Milat... Ardından Yasa Gelecek... Hükümet Üzerine Düşeni Yaptı, Çalışanlar Da Sağduyulu Davranarak İşlerinin Başına Dönmeli".

 
 
Lefkoşa Belediyesi'nin Prim Borçları...
"BELEDİYE ÇALIŞANLARININ SOSYAL GÜVENLİKLE İLGİLİ SORUNLARI ORTADAN KALKACAK. BUNUN İÇİN 10 GÜN İLE BİR AY ARASINDA YASAL SÜREYE İHTİYAÇ VAR"


Lefkoşa, 18 Ekim 12 (T.A.K.): Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Şerife Ünverdi, belediyelerin birikmiş  sosyal sigorta ve ihtiyat sandığı prim borçlarının devlet katkı payından karşılanmasını, ayrıca İhtiyat Sandığı borçlarının 15 yıla kadar düşük faizle  yeniden yapılandırılmasına yönelik yasa gücünde kararnameyi "milat" olarak niteledi. Meclis komitesindeki Belediyeler (Değişiklik) Yasa Tasarı'nın da geçmesiyle belediyelerin güncel yatırımlarının da direkt olarak devletten alacakları katkı payından kesileceğini belirten Ünverdi, yasa gücünde kararnameye paralel yürürlüğe girecek yasal düzenlemeyle sorunun tamamen ortadan kaldırılacağını söyledi.


Kararnamenin yürürlüğe girmesiyle belediye çalışanlarının sosyal güvenlikle ilgili sorunlarının ortadan kalkacağını vurgulayan  Ünverdi, ancak bunun için 10 gün ile bir ay arasında zorunlu yasal süreye ihtiyaç olduğunu bildirdi.


Ünverdi, bugün bakanlığında düzenlediği basın toplantısında, söz konusu kararname ve  yasal düzenlemelerle ilgili bilgi verdi. Bakanlıktan bazı yetkililer ve daire müdürlerinin de hazır bulunduğu basın toplantısında basının soruları da yanıtlandı.


"HÜKÜMET ÜZERİNE DÜŞENİ YAPTI..."


Ünverdi, hükümetin üzerine düşen sorumluluğu yerine getirerek yerel yönetimlerde yaşanan sosyal sigorta ve ihtiyat sandığı prim borçlarının ödenmesi sorununu çözmek için gerek belediyeler birliği gerekse sendikalarla yoğun çalışmalar yürüterek iyi niyetli bir girişimde bulunduğunu ve yasa gücünde kararname hazırladığını belirterek, "Bu bir milattır" dedi.


Ünverdi, LTB çalışanlarının sorunlarının da böylece ortadan kalkacağına işaret ederek sendikayı ve çalışanları sağduyulu davranarak görevlerine dönmeye çağırdı.


Kararnamenin temel amacının yerel yönetimlerin  Kıbrıs Türk Sosyal Sigortalar ve Sosyal Güvenlik yasaları altında uzun süredir var olan  birikmiş sosyal sigorta ve ihtiyat sandığı prim borçlarını yeniden yapılandırmak olduğunu anlatan Ünverdi, şunları kaydetti:


"Kararnamenin yürürlüğe girmesiyle var olan geçmiş borçlar ve doğacak olan güncel prim borçları devlet tarafından belediyelere yapılan  katkı paylarının temlik edilmesi sureti ile  her ay düzenli bir şekilde Sosyal Sigortalar Dairesi ve İhtiyat Sandığı Dairesi'ne ödenecektir.


Böylelikle  çalışanların başta hastane ve eczane sağlık karneleri ile diğer kısa vadeli sigorta ödemeleri (analık, hastalık, iş kazası, evlilik, gözlük yardımları) belli bir  süre içerisinde kademeli olarak verilecektir."


Ünverdi, borcu olan tüm belediyelerin üç ay içinde  başvurmaları halinde bu uygulamadan yararlanabileceğini de ifade etti.


İhtiyat Sandığı Dairesi'nin, belediyelerin İhtiyat Sandığı'na olan borçlarını, İhtiyat Sandığı Yönetim Kurulu ve belediyelerin karşılıklı anlaşması ile  0-15 yıllık bir süre zarfında, belirlenecek düşük faiz oranları ile yeniden yapılandıracağını belirten Ünverdi, şunları kaydetti:


"Yeniden   yapılandırma ile yerel yönetimlerde çalışanlarımız, ihtiyat sandığından avans çekme başta olmak üzere  fark ödemesi, (10 yıllık prim farkı olanlar), ¼  ödemesi ( 15 yıl çalışanlara birikmiş  prim depozitlerinin  ¼'ü karşılıksız olarak ödenen miktar), emekliye çıkanlara ihtiyat sandığı birikimleri  ödenmesi gibi sosyal  güvenlik haklarına sahip olacaktır.


Belediye çalışanlarının sosyal güvenlik ile ilgili sorunları da böylece çözüme kavuşmuş olacaktır".


Ünverdi, Meclis komitesinde bulunan ve kısa süre içinde yasalaşmasını hedefledikleri Belediyeler (Değişiklik) Yasa Tasarı'nın da geçmesiyle güncel yatırımların da direkt olarak devletten alacakları katkı payından kesilmesinin mümkün olacağını belirterek, yasa gücünde kararnameye paralel olarak yürürlüğe konulacak bu yasal düzenlemeyle sorunun tamamen ortadan kaldırılacağını söyledi.


10 GÜN-BİR AY SÜRE GEREKİR...


Bu düzenlemelerin yaşam bulması için gerekli yasal sürenin 10 gün veya en geç 1 ay alabileceğini ancak ellerinden geldiğince çabuklaştırmaya çalışacaklarını ifade eden Ünverdi, LTB çalışanlarını sağduyulu davranarak görevlerinin başına dönmeye çağırdı.


Ünverdi, basının bir sorusu üzerine, bu konuya borcu olan tüm belediyelerin olumlu baktığını söyledi.


Bir başka soruya karşılık ise Ünverdi, Lefkoşa Türk Belediyesi'ndeki grev nedeniyle kentin çöp içinde olduğuna işaret ederek halk sağlığının tehlikeye atılmaması için çalışanların görevlerine dönmesi istedi ve "kimsenin halkın sağlılığını tehlikeye atma hakkı yoktur" dedi.


Ünverdi, Belediyelere devlet katkı payının artırılması konusuna, hükümetin sıcak baktığını da bir soru üzerine söyledi.


(ÖK/GUR)  FOTOĞRAFLI


 
18 Ekim 2012 Perşembe 14:41
Okunma: 859
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu