Ana Sayfa » Kıbrıs » LEFKOŞA'DA ÇÖP BİDONUNDA DİNAMİT BULUNMASI

LEFKOŞA'DA ÇÖP BİDONUNDA DİNAMİT BULUNMASI

Tarım, Doğal Kaynaklar ve Gıda Bakanlığı, taş ocakları tarafından ithal edilen patlayıcı maddelerin, ihtiyaç doğrultusunda, ilgili yasal mevzuata göre yapıldığını ve ülkeye girişinden depolanmasına ve kullanılmasına kadar Patlayıcı Madde Kontrol Ekibi'nin denetiminde olduğunu bildirdi.

 
 
LEFKOŞA'DA ÇÖP BİDONUNDA DİNAMİT BULUNMASI

 

 (T.A.K):

Bakanlık, patlayıcı maddelerin 24 saat bekçi kontrolünde, özel donanıma ait depoda tutulduğu, depodan malzeme alımının 3 farklı noktada, 5 farklı anahtar kullanılarak ve Kontrol Ekibi ile yetkilendirilmiş patlayıcı madde kullanma belgesine sahip eleman tarafından gerçekleştirildiğini vurguladı.

Tarım, Doğal Kaynaklar ve Gıda Bakanlığı, dün Lefkoşa'da bir çöp bidonu içerisinde dinamit bulunması üzerine, ülkeye dinamit ithal eden Taş Ocaklarıyla ilgili daire olan Jeoloji ve Maden Dairesi tarafından "denetiminin ciddiyetle yapılmadığı ve stok kontrollerinin yapılmadığına? dair basında yer alan iddialar üzerine yazılı açıklama yaptı.

Bakanlık, Patlayıcı Madde Müfettişliği ve Jeoloji ve Maden Dairesi Müdürü'nden alınan bilgiler doğrultusunda yapılan açıklamada, KKTC'de patlayıcı maddelerin ülkede faaliyet gösteren ruhsatlı taş ocaklarında kullanıldığını, "Fasıl 54 Patlayıcı Maddeler Yasası? ve ona bağlı oluşturulan tüzüklere bağlı olarak denetiminin yapıldığı belirtildi.

Patlayıcı Maddeler Müfettişliği'nin Bakanlar Kurulu tarafından atanan Müfettiş ve Müfettiş Yardımcılarından oluştuğunu ifade eden bakanlık, 2005 yılında günün şartlarına göre yeniden düzenlenen Patlayıcı Maddeler Tüzüğü'nde yapılan değişiklikle "Patlayıcı Madde Kontrol Ekibi?nin kurulduğunu ve bu ekibin; Patlayıcı Maddeler Müfettişliği ile Polis Genel Müdürlüğü'ne bağlı personelden oluştuğunu kaydetti.

Bakanlık, ekibin görevinin; KKTC'ye Müfettişlik tarafından verilen yasal izinle ithali gerçekleştirilen patlayıcı maddelerin ülkeye giriş anından son kullanım anına kadar denetim altında bulundurulmasının sağlanması olduğunu belirtti.

Bakanlık, amaca yönelik olarak ithali gerçekleştirilen patlayıcı maddelerin Kontrol Ekibi gözetiminde gemiden teslim alındığını ve Değirmenlik bölgesinde bulunan ve Bakanlar Kurulu tarafından tahsis edilen alanda Taş Ocakları Birliği tarafından 2007 yılında evsafa haiz olarak inşa edilen 505 metrekare büyüklüğündeki patlayıcı madde deposunda muhafaza edildiğini kaydetti.

Açıklamada, patlayıcı madde deposunun özel havalandırma sistemi ile havalandırılan betonarmeden inşa edilen ve her işletmeciye ait özel bir bölmeden oluşan 24 saat bekçi kontrolünde, etrafı tel örgü ile çevrili tüm emniyet tedbirleri alınmış bir konumda bulunduğu kaydedildi.

Söz konusu depodan malzeme alımının; 3 farklı noktada 5 farklı anahtar kullanılarak yapıldığı ve Kontrol Ekibi ile yetkilendirilmiş patlayıcı madde kullanma belgesine haiz elemanın birlikte gerçekleştirdiği vurgulanan açıklamada, alınan malzemenin ilgili taş ocağına kontrol ekibi gözetiminde nakledildiği belirtildi.

Açıklamada, patlatmaların güvenlik kontrolü altında gerçekleştirildiği ve arta kalan patlayıcı madde olması halinde gerekli kayıt işleminin yapıldığı ifade edildi.

Patlayıcı madde kullanımına yönelik düzenlenen aylık ve yıllık faaliyet raporlarının ilgili bakanlık ve Polis Genel Müdürlüğü'ne, Jeoloji ve Maden Dairesi tarafından düzenli olarak gönderildiği belirtilen açıklamada, özellikle kontrol ekibinin göreve başlamasından sonra herhangi bir olumsuz olayın yaşanmadığı da vurgulandı.

 

 
18 Eylül 2015 Cuma 17:49
Okunma: 672
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu