Ana Sayfa » Kıbrıs » Lefkoşalı Ne hallere Düştü!

Lefkoşalı Ne hallere Düştü!

Grev nedeniyle toplanmayan çöpler sokak aralarında birikiyor. Kokuşan ve hayvanlar tarafından etrafa saçılan çöpler havayı solunamaz hale getirdi.

 
 
Lefkoşalı Ne hallere Düştü!
HAVA SOLUNAMAZ HALE GELDİ…

BAKTERİLER SAĞLIĞI TEHDİT EDİYOR... Bakteri oluşumunu hızlandıran çöp yığınları, özellikle bağışıklık sistemi daha zayıf olan yaşlılarla çocukların sağlığını tehdit ediyor. Uzmanlar bakterilerin kalıcı hastalıklara neden olabileceği konusunda uyarıda bulundu

FARELERLE SİNEKLER MUTLU... İlaçlanmayan dereler bölgedeki fare ve sinek popülasyonunun artmasına neden oldu. Sarılık, tifo, kolera ve parazitlerden kaynaklanan hastalık riskleri büyüdü


Başkent Lefkoşa sağlık tehdidi ile karşı karşıya. İki aydır maaş alamayan çalışanların Lefkoşa Türk Belediyesi’nde başlattığı grev devam ederken Lefkoşa’ya yaklaşık bir aydır belediye hizmeti verilmiyor. 

Başkent Lefkoşa’da bir aydan beridir çöpler toplanmıyor, dereler ilaçlanmıyor ve yollar süpürülmüyor. Havanın giderek ısınması ise Lefkoşa’da biriken çöplerden yayılan pis kokunun daha da artmasına neden oluyor.

Sinekler ve fareler arttı…

Lefkoşa’da yaklaşık bir aydan beridir biriken çöplerle birlikte sinekler ve fareler de arttı. Uzmanlar, vatandaşlarda özellikle son günlerde sivrisinek sokması sonucu iltihaplanma olduğunu ve vatandaşların hastaneye başvurmak zorunda kaldığını söylüyor.


Birçok hastalığa yol açıyor…


Başkentte toplanmayan çöpler ve ilaçlanmayan dereler birçok hastalığı da beraberinde getiriyor. Özellikle sinek ve fare gibi hastalık taşıyıcıların artması sarılık, tifo, kolera ve parazit hastalıklara yol açıyor.

Başkente yakışmayan görüntüler…

Başkent Lefkoşa’nın dört bir yanında çöp dağları oluştu. Bir yandan sağlık tehdidi arz eden çöpler diğer yandan da görüntü kirliliğine neden oluyor. Lefkoşa’ya gelen turistler çöp manzarası ila karşı karşıya kalıyor.

İleriye yönelik sorunlar doğuruyor…

Uzmanlar, yaklaşık bir aydır toplanmayan çöpler nedeniyle sinek ve farelerin arttığını ve bu nedenle de çöpler toplansa bile ileriye dönük sorunlara yol açabileceğini söylüyor. Çöp kontrolü yapılamadığı sürece sinek kontrolü yapılamayacağını dile getiren uzmanlar belediyede yaşanan sorunların çözümü için yetkilileri göreve davet ediyor.

Uzmanlar uyardı…

Uzmanlar vatandaşları özellikle çöplerin yoğun olduğu yerlerden uzak durmak konusunda uyardı ve vatandaşların kendi hijyenlerine dikkat etmesinin önemini vurguladı. İlerleyen günlerde Lefkoşa’da biriken çöp miktarının daha da artacağına dikkat çeken uzmanlar burada görevin hükümete düştüğü görüşünde.

Yaşlılar ve çocuklar daha kolay etkileniyor

Biriken çöpler nedeniyle oluşan bakteriler sadece dokunma ya da temas yoluyla değil aynı zamanda solunum yoluyla bulaşabiliyor. Uzmanlar bu durumdan en çok bağışıklık sistemi daha düşük olan çocukların ve yaşlıların etkilendiğini vurguluyor, çocuklar ve yaşlılarda kalıcı hastalıklara neden olabileceğinin altını çiziyor.


Bektaş: “Halk sağlığı tehdit altında”


Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Nilden Bektaş, Lefkoşa’da biriken çöplerin halkın sağlığını tehdit ettiğini söyledi. Bu konuda belediye yöneticilerine ve hükümete büyük bir görev düştüğüne dikkat çeken Bektaş şu şekilde konuştu:

“Belediyenin yaptığı grev yasal bir haktır. Burada belediye yönetimine ve hükümete büyük bir görev düşüyor. Çöpler şu anda toplum sağlığını tehdit ediyor. Çok büyük tehlike oluşturuyor. İlerleyen zamanlarda sineklerin artması ile koku ve sinek problemi daha da artacaktır. Hükümetin bu konuya sahip çıkıp bir an önce uzlaşı yoluna gitmesi gerekiyor. Hem sağlık açısından risk oluşturuyor hem de görüntü açısından. Yollar süpürülmüyor. Yazda turistler gelecek ve bu görüntülerle karşı karşıya kalacak.”


Hüdaoğlu: “Birçok hastalığa neden oluyor”

Tabipler Birliği Başkanı Suphi Hüdaoğlu, biriken çöplerin tifo, sarılık, kolera ve parazitlerden doğan birçok hastalığa neden olabileceğini ifade etti. Hüdaoğlu, fare sayısı ve sinek sayısı arttığı için çöpler toplandıktan sonra da ciddi sorunlara yol açabileceğine dikkat çekerek şu şekilde konuştu:

“Çöpler özellikle sinek ve fare gibi hastalık taşıyıcıların artmasına neden oluyor. Bu yüzden sarılık, tifo ve parazit hastalıklar gibi birçok hastalıklarda artış görülüyor. Özellikle lağım sorunlarını da görüyoruz. Bazı derelere lağım akıyor. Bu da özellikle kolera gibi ağır isal tipi hastalıkların ortaya çıkmasına neden oluyor. Ayrıca fare sayısı ve sinek sayısı arttığı için çöpler kaldırıldıktan sonra da ciddi sorunlar devam edecektir. İleriye dönük problemler de yaratacaktır. Çöp kontrolü yapılmazsa sinek kontrolü de yapılamaz. Sosyal olarak bu durum toplumu da ciddi şekilde rahatsız ediyor. Gelecek kaygısı yaratıyor. Burada yapılması gereken siyasi baskı oluşturup sorunların çözümü için siyasilere görevlerini hatırlatmaktır.”


Sarpten: “Çöpler hastalık boyutuna ulaştı”


Biyologlar Derneği Başkanı Hasan Sarpten, son günlerde sivrisineklerin sokması sonucunda birçok insanda iltihaplanma meydana geldiğini ve hastaneye başvurduğunu söyledi ve şu ifadeleri kullandı:

“Bir an önce çözüme kavuşturulması gereken büyük bir sorun. Çöplerin hastalık boyutuna ulaşması kamu sağlığını ciddi anlamda tehdit ediyor. Bu durumun bir süre daha devam etmesi halinde Lefkoşa’da salgın hastalıkların baş göstermesi kaçınılmaz olacaktır. Yetkilileri uzlaşarak sorunu çözmeye davet ediyoruz. Sineklerin burada üremesiyle burada meydana gelecek oksijensiz solunum sonucunda tifo ve sinekler yolu ile bulaşabilecek bir sürü bulaşıcı hastalık gündeme gelecek. Aldığımız duyumlara göre özellikle son günlerde sivrisineklerin sokması sonucunda birçok insanda iltihaplanma meydana gelmiş ve hastaneye başvurmalarına neden olmuştur. Bu konuda vatandaşların yapabileceği kendi hijyenlerine dikkat etmek ve çöplerin yoğun bulunduğu alanlardan uzak durmaktır. Ancak ilerleyen günlerde bunun önüne geçmek mümkün olmayacaktır.”


Yücel: “Çocukların ve yaşlıların bağışıklık sistemi daha güçsüz”


Çocuk doktoru Şendül Yücel, çocukların ve yaşlıların bağışıklık sisteminin daha güçsüz olması nedeniyle hastalıklara daha kolay yakalanabileceğini söyledi ve kalıcı hastalıklar olabileceğini vurguladı. Yücel şu şekilde konuştu:

“Çöp sorunu ülkenin genel problemidir. Ülke çöplerle kaplanmış şekildedir. Şu an Lefkoşa’da çöpler toplanmıyor. Biriken çöpler bakterilerin üremesine neden oluyor. Bu şekilde bulaşan hastalıklar sadece çöplere dokunma yoluyla değil solunum yolu ile de bulaşabiliyor. Çöp görüntüsü insanların huzurunu da bozuyor. Özellikle bağışıklık sistemi daha güçsüz olduğu için çöpler çocukları ve yaşlıları daha çok etkiliyor. Daha kalıcı ve daha ağır hastalıklara neden oluyor. Ancak bu durumun bireysel olarak bir çıkış yolu yoktur. Çöplerden kurtulmak için Lefkoşa Belediyesi’nde sorunların çözülmesi gerekir.”

HAVADİS / CEREN ÖZBİL

 
5 Mayıs 2012 Cumartesi 10:39
Okunma: 1074
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu