Ana Sayfa » Kıbrıs » "LET'S DO IT? KAMPANYASININ SONUÇLARI AÇIKLANDI

"LET'S DO IT? KAMPANYASININ SONUÇLARI AÇIKLANDI

KKTC'de dün Çevre Platformu ve Başbakanlık Kriz Yönetim Komitesi'nin organizasyonuyla düzenlenen "Let's Do It Kuzey Kıbrıs? temizlik kampanyasına 10 bin 443 kişinin katıldığı; 16 bin 624 torba çöp toplandığı ve ülke genelinde 483 kilometrekarelik toplam 194 alanın temizlendiği açıklandı.

 
 

 

Ülke genelinde kişi başına ortalama 2 çöp torbası çöp toplanırken, Gazimağusa ve İskele, katılımcılar arasında çocuk sayısının en fazla olduğu bölgeler olarak dikkat çekti.

Kampanyayla planlanandan daha fazla alan temizlenirken, bazı bölgelerde kayıt yaptıranlardan daha az; bazılarında daha fazla gönüllü seferberlikte yer aldı.

5 Haziran Dünya Çevre Günü'nde büyük bir seferberlikle düzenlenen kampanyanın sonuçları, Çevre Platformu ve Başbakanlık Kriz Yönetim Komitesi tarafından yazılı olarak açıklandı.

Dünyanın çeşitli ülkelerinde düzenlenen 5 saatlik kampanyanın KKTC'de 5 bölgede gerçekleştirildiği hatırlatılan açıklamada, "'Let's Do It Kuzey Kıbrıs' temizlik etkinliği sonucunda hem bugüne hem de geleceğe yönelik pek çok farkındalığa dolayısı ile kalıcı başarılara da imza atılmıştır? denilerek, şunlara dikkat çekildi:

"'ARTIK KİRLETMEYİN, KİRLETENİ CEZALANDIRIN' MESAJI VERİLDİ?

"Özellikle, ülkemizin her tarafında atılmış çöpler olduğu, evimizde, arabamızda istemediğimiz şeyleri dışarıya attığımızı, gizlice ormanlara, derelere, yollara, plajlara sonuç olarak ülkemizin doğasına bıraktığımız çöplerin ne boyutta olduğunun farkına vardık.

Ülkemizi temiz görmek isteyen ve aktif olarak temizlik etkinliğine sponsor olarak katkı koyan ve temizliğe fiilen katılan yaklaşık nüfusumuzun % 10'unu temsil eden gönüllüler toplumun tümüne bir mesaj vermiştir "Artık Kirletmeyiniz?

Ülkemizi temiz görmek isteyen ve aktif olarak temizlik etkinliğine sponsor olarak katkı koyan ve temizliğe fiilen katılan yaklaşık nüfusumuzun % 10'unu temsil eden gönüllüler Bakanlıklara bir mesaj vermiş ve baskı yaratmıştır: ?Artık Kirleteni Cezalandırınız.'

Temizlik etkinliği göstermiştir ki tüm siyasiler ?Ülkemizin Temiz Olmasını İstiyor' ve bu da siyasilerin ?Çevre Siyaset Dışıdır' konusunda hemfikir olduğunu göstermiştir.

Temizliğe katılan alın teri döken insanımız ile katkı koyan sponsor olanlar, ?Artık Kirleteni Uyaracağı' konusunda kararlılık kazanmıştır.?

"DEVLET BÜTÇESİNDEN KAYNAK KULLANILMADI, TAMAMEN SPONSORLUKLARLA...?

Açıklamada, temizliğe katılan, katkıda bulunan, katılma fırsatı bulamayan herkesin hükümetin çevre temizliği konusunda üzerine düşeni kalıcılık adına politikalar belirlemesini ve uygulamalar yapmasını beklemediğini ve bunun takipçisi olacağını gösterdiği kaydedilerek, "Let's do it Kuzey Kıbrıs?ın ülke çağında planlanıp organize edildiği, devlet bütçesinden kaynak kullanılmadan tamamen sponsorluklarla gerçekleştirildiği anlatıldı.

"BAŞARIYLA TAMAMLANDI?

Özel sektörün katkılarına ilave olarak Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı ve Sivil Savunma Teşkilatı'nın araç katkılarıyla da güçlendirilen ve oluşturulan bir Harekat Merkezi'nden koordine edilerek, 5 bölgenin Kaymakamlıkları tarafından başarıyla tamamlandığı kaydedilen açıklamada, 2 bin 275'i Lefkoşa, 3 bin 876'sı Gazimağusa, 2 bin 337'si Girne, 1200'ü İskele/Karpaz ve 755'i Güzelyurt'ta olmak üzere 10 bin 443 kişinin etkinliğe katıldığı açıklandı.

16 BİN 624 ÇÖP TORBASI

"Let's Do It Kuzey Kıbrıs? için Kaymakamlıklar tarafından çıkarılan kirlilik haritaları üzerinden belirlenen kirlilik noktalarından toplam 16 bin 624 adet çöp torbası toplandığı ifade edilen açıklamada, şu bilgiler yer aldı:

263'Ü GERİ DÖNÜŞÜME, GERİ KALANLAR GÜNGÖR'E?

"Bu çöplerin 263 torbası Tali Çöp toplama merkezlerinden geridönüşüm şirketlerince kendi tesislerine taşınmış geri kalan ise Güngöre ulaştırılmış, ulaştırılmaktadır. Toplam 16 bin 624 çöp torbasının bölgelere göre dağılımı ise; 5 bin 840 adet Lefkoşa, 3 bin 667 adet Gazimağusa, 3 bin 541 adet Girne, 1520 adet İskele/Karpaz ve 2 bin 56 adet Güzelyurt olarak gerçekleşmiştir.?

SEFERBERLİK HAVASIYLA FARKINDALIK...

4 Haziran'da açıklanan kampanyayla temizlenmesi öngörülen toplam alan sayısının yüzde 21 arttığı; kayıt yaptıran gönüllü sayısının ise bazı bölgelerde yüzde 10'lara varan düşüşe karşın toplamda yüzde 2 arttığı ifade edilen açıklamada, geniş yelpaze ve yaştaki kişilerin katılımıyla tüm ülkede yaşanan seferberlik havasıyla önemli farkındalık sağlandığı düşüncesi paylaşıldı.

Temizliğe katılanların artık "kirletmemeyi? öğrenmek gerektiği üzerinde durduğu ve bu konuda ciddi politikalara ve denetim ve yasaların uygulanmasına duyulan ihtiyacı vurguladığı belirtilen açıklamada, "Bu konuda karar vericilerin, Bakanlık Kamu Kurum ve Kuruluşlarının gerekli mekanizmaları oluşturmasını, kirleteni cezalandırmasını ve çevre eğitimini öne çıkararak mevcut ve gelecek nesillerin eğitilmesini, ve onları yönlendirerek çevresine sahip çıkmasını sağlamasını temenni ediyoruz? denildi.

TEŞEKKÜR

Çevre Platformu ve Başbakanlık Kriz Yönetim Komitesi açıklamasında, ülkede ilk kez bu denli büyük bir özel kamu ortaklığı ile gerçekleştirilen "Let's do it Kuzey Kıbrıs? temizlik etkinliğine araç, yakıt, malzeme katkı sağlayan, temizliğe katılan herkese teşekkür edilerek "Ülkemizin, bizlerin hak ettiği temiz bir çevreye bir başlangıç olması temennisi ile saygılar sunarız? ifadesi de yer aldı.

 

 
7 Haziran 2014 Cumartesi 08:53
Okunma: 1525
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu