Ana Sayfa » Türkiye » Libya Geçici Başkanı Cibril Türkiye'de

Libya Geçici Başkanı Cibril Türkiye'de

Davutoğlu: ''libya Halkına Ait Olan, Libya Halkına Verilmelidir. Artık Bu Diplomatik Ve Askeri Alandaki Gelişmeler Sonrasında Biz Libya'nın Mal Varlıklarının Dondurulması İçin Bir Gerekçe Görmüyoruz''.

 
 
Libya  Geçici Başkanı Cibril Türkiye'de

''BİNGAZİ HAVALİMANI'NIN BİRKAÇ GÜN İÇİNDE AÇILABİLMESİ VE THY SEFERLERİNİN BAŞLAMASI İÇİN DEVREYE GİRECEĞİZ''

İstanbul, 26 Ağustos 11 (T.A.K): Türkiye Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Libya halkına ait olanın, Libya halkına verilmesi gerektiğini belirterek, ''Artık bu diplomatik ve askeri alandaki gelişmeler sonrasında biz Libya'nın mal varlıklarının dondurulması için bir gerekçe görmüyoruz. Bunun bir an önce Libya halkına teslim edilmesine büyük bir önem veriyoruz'' dedi.

Davutoğlu ve Libya Ulusal Geçiş Konseyi Yürütme Kurulu Başkanı Mahmud Cibril, yaptıkları ikili görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Bugünkü görüşmelerinde Libya'daki son gelişmeleri ele aldıklarını, alandaki durumu gözden geçirdiklerini ve askeri başarılardan sonra Ulusal Geçiş Konseyinin, Libya'nın yegane temsilcisi olarak bütün Libya sathında katettiği başarıları ve bunun sonuçlarını değerlendirdiklerini anlatan Davutoğlu, ''Biz Türkiye olarak her zaman Libya halkının talepleri doğrultusunda bir değişimin gerçekleşmesinin yanında olduk ve Libya'nın bölünmesinin önüne geçilmesi için tek bir otoritenin ülkeyi temsil etmesi gerektiği kanaatini taşıdık. Bugün de artık bu otorite, hiçbir şüphe olmaksızın Ulusal Geçiş Konseyi'dir ve bu anlamda Libya'da çok önemli bir aşama geçilmiştir'' diye konuştu.

Davutoğlu, dün Libya Temas Grubunun siyasi direktörler seviyesinde toplandığını hatırlatarak, Cibril ile bu alandaki gelişmeler dışında, özellikle dünkü toplantı bağlamında Libya halkının ihtiyaçlarının karşılanması için alınması gereken mali tedbirleri, mali kararları da ele aldıklarını söyledi.

Bu kararlar çerçevesinde Libya'nın dondurulmuş varlıklarının tümüyle serbest bırakılması gerektiği düşüncesini paylaştıklarını ve bunda mutabık kaldıklarını ifade eden Davutoğlu, şöyle devam etti:

''Türkiye olarak, Libya halkına ait olan her değerin, Libya halkına verilmesi kanaatini taşıyoruz. Libya halkına ait olan, Libya halkına verilmelidir. Artık bu diplomatik ve askeri alandaki gelişmeler sonrasında biz Libya'nın mal varlıklarının dondurulması için bir gerekçe görmüyoruz. Bunun bir an önce Libya halkına teslim edilmesine büyük bir önem veriyoruz. Bu konuda da yoğun diplomatik çaba sarf ediyoruz. Dün Yaptırımlar Komitesinden 1,5 milyar dolarlık bir kaynağın serbest bırakılmasını olumlu bir gelişme olarak görüyoruz. Ancak bunun arkası gelmelidir ve bütün varlıklar serbest bırakılmalıdır.''

Davutoğlu, Libya halkının tek egemenliğinin tescili bağlamında Libya bayrağının, sembolik olarak, Birleşmiş Milletler'de tek otoriteyi temsilen kabul görmesine ve bu bayrağın dalgalanmasına büyük önem verdiklerinin altını çizerek, ''Dolayısıyla bayrak, mali kaynaklar ve uluslararası tanınma, bir ulusal meşruiyetin ve egemenliğin 3 şartı olarak artık yerine getirilmelidir. Ulusal Geçiş Konseyi, Libya halkının temsilcisi olarak bu 3 hususta tek muhatap olarak kabul edilmelidir'' dedi.

Dünkü toplantıda bu konuda kararlar alındığına değinen Davutoğlu, Cibril ile birlikte uluslararası süreci gözden geçirdiklerini ve ikili ilişkileri ele aldıklarını, Türkiye'nin Libya'ya yapmakta olduğu katkılar ile önümüzdeki dönemde Türkiye-Libya ilişkilerinin seyri konusunu kapsamlı şekilde değerlendirdiklerini kaydetti.

Davutoğlu, ''Libya halkı, 74 milyon Türk için kardeş bir halktır. Libya halkının huzuru, istikrarı, esenliği Türk halkı için kendi huzur, istikrar ve esenliği anlamına gelir. Her türlü imkanımızla Libya'nın yanındayız. Geçiş sürecinin en sancısız bir şekilde tamamlanması, en başarılı bir şekilde tamamlanıp demokratik, özgür bir Libya, birleşik bir Libya'nın bir an önce tesis edilmesi yolundaki gayretleri dolayısıyla sayın Cibril'e teşekkür ediyoruz, tebrik ediyoruz'' diye konuştu.

''TÜRKİYE, BU GEÇİŞ SÜRECİNDE LİBYA'NIN YANINDA OLACAKTIR''

Ahmet Davutoğlu, soruları yanıtlarken de Türkiye'nin baştan itibaren Libya halkının ihtiyaçlarının karşılanması için elinden geleni yapma gayreti içinde olduğunu ve Libya eylem planı dahilinde hareket ettiğini belirterek, şunları söyledi: ''Benim Temmuz başında Bingazi'ye yaptığım ziyaret sonrasında, sayın Cibril'in Ankara'yı ziyareti esnasında toplam 300 milyon dolarlık, Türkiye'nin 100 milyon doları hibe olan 200 milyon dolar da kredi anlaşmasıyla bir kaynak Libya'ya aktarılması konusunda mutabık kaldık. Bunun karşılığı önce proje kredisi bağlamında Türkiye'den sağlanan gıda ve ilaç ihtiyaçları söz konusu oldu, bunlar temin edildi. Hala bu konuda yapabileceğimiz şeyler var. Bunu kendisiyle de paylaştık. Kredi de usulüne uygun şekilde Libya tarafına tevdi edildi ramazan ayın başlarında. Böylece Türkiye olarak Libya'ya elimizden gelen katkıyı yapmaya çalıştık. Bugün de tekrar ben sayın Cibril ile bayram öncesinde, Libya halkının bayramı gerçek anlamda idrak edebilmesi için elimizden gelen her türlü yardımı yapmaya hazır olduğumuzu da vurguladım. Çünkü o kredide hala kullanabileceğimiz kaynaklar var. Biz Libyalı kardeşlerimizden gelen talepler doğrultusunda da bu kaynakları süratle devreye sokacağız.

Ayrıca dün Türk Hava Yolları yetkilileri, Devlet Hava Meydanları İşletmesi yetkilileri ve TİKA yetkilileriyle konuştum. Bingazi Havalimanı'nın birkaç gün içinde açılabilmesi ve THY seferlerinin başlaması için de hemen devreye gireceğiz.

Tekrar teyit etmek istiyorum; Türkiye, bu geçiş sürecinde Libya'nın yanında olacaktır, her türlü imkanıyla da insani ve diğer yardımları Libya'ya ulaştırmak için çaba sarf edecektir.''

(AA/ÖZ/GÜR)

 
26 Ağustos 2011 Cuma 16:09
Okunma: 519
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu