Ana Sayfa » Türkiye » Libya Temas Grubu Siyasi Direktörler Toplantısı

Libya Temas Grubu Siyasi Direktörler Toplantısı

Dışişleri Bakanı Davutoğlu: ''libya Ulusal Geçiş Konseyi'nin Trablus'taki kaddafi Kuvvetlerine Karşı Kazandığı Askeri Zafer, Libya Halkına Umdukları, Bekledikleri Ve Mücadele Ettikleri Özgürlük, Adalet, Onur Ve Demokrasiyi Getirmiştir''.

 
 
Libya Temas Grubu Siyasi Direktörler Toplantısı
TC Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, ''Libya Ulusal Geçiş Konseyi'nin Trablus'taki Kaddafi kuvvetlerine karşı kazandığı askeri zafer, Libya halkına umdukları, bekledikleri ve mücadele ettikleri özgürlük, adalet, onur ve demokrasiyi getirmiştir'' dedi.

Davutoğlu, uluslararası toplumun, Libya krizini çözmeye yönelik çalışmalarına siyasi yönlendirme sağlamak amacıyla kurulan ve Türkiye'nin eş başkanlığını yaptığı Libya Temas Grubu'nun siyasi direktörler düzeyinde Conrad Oteli'nde gerçekleştirilen toplantısı öncesinde yaptığı konuşmada, bu toplantının Libya Temas Grubu'nun 4'üncü toplantısından 40 gün sonra İstanbul'da düzenlendiğini söyledi.

Geçen ay İstanbul'da son derece örnek bir birlik sergilediklerini ve Libya halkının meşru beklentilerinin yerine getirilmesi konusundaki tam desteği bir kez daha yinelediklerini belirten Davutoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

''Aslında uluslararası camianın bu tutumu, bugüne kadar elde edilen başarıları sağlayan temel faktörlerden biri olmuştur. Bugün hepimiz sahadaki dramatik gelişmelerden dolayı hem gurur duyuyoruz, hem de çok mutluyuz. Libya Ulusal Geçiş Konseyi'nin Trablus'taki Kaddafi kuvvetlerine karşı kazandığı askeri zafer, Libya halkına umdukları, bekledikleri ve mücadele ettikleri özgürlük, adalet, onur ve demokrasiyi etirmiştir. Bu tarihi bir dönüm noktasıdır. Sadece Libya için değil ama tüm bölge için. Çünkü Libya eminim ki bölgedeki diğer halklara ve onların liderlerine bir örnek teşkil edecek, Orta Doğu ve Kuzey Afrika'daki demokratik dönüşüm ve siyasi değişim dalgasına yepyeni bir ivme katacaktır.''     YENİ LİBYA'NIN DURUMU     Libya Ulusal Geçiş Konseyi Başkanı Mustafa Abdülcelil'in bugüne kadar Libya ulusunu özgürlük ve demokrasiye doğru götürürken çok büyük bir performans sergilediğini, tüm taahhütlerini yerine getirerek uluslararası camianın güvenilir bir partneri olduğunu ispat ettiğini belirten Davutoğlu, şunları kaydetti:

''Bu şekilde İstanbul toplantısındaki başkanlığın açıklaması çerçevesinde biz de Ulusal Geçiş Konseyi'ni Libya'nın meşru yönetimi olarak kabul ettiğimizi belirtmiştik. Bugün Ulusal Geçiş Konseyi, hem ülkenin, hem de Libya halkının temsilcisi olacak bu geçiş döneminde. Yeni Libya, milletler topluluğunun eşit ve saygın bir üyesi olmayı hak etmiştir. New York'ta Birleşmiş Milletler merkezinde bayrağının dalgalanması gerekir. Umuyoruz ki bu Eylül ayındaki genel kurul toplantısında gerçekleşecektir.''

Aynı zamanda Ulusal Geçiş Konseyi'nin bugünkü zorluklarının üstesinden gelebilmesi için gerekli imkanlarla desteklenmesi gerektiğini ifade eden Davutoğlu, ''Bu bağlamda Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde hukuki çerçevede Ulusal Geçiş Konseyi'nin mali ihtiyaçlarını yerine getirmek için gerekli çözümleri bulmamız gerekiyor. Özellikle de Libya'nın dondurulmuş varlıklarının yeniden kullanılabilir hale getirilmesi Ulusal Geçiş Konseyi için çok önemlidir'' diye konuştu.

Davutoğlu, Türkiye'nin bugüne kadar Ulusal Geçiş Konseyi'ne 200 milyon dolarlık kredi verdiğini, bunun 100 milyon dolarının nakit olarak geçen ay ödendiğini kaydetti.

''BU AŞAMADA LİBYA HALKI KAPSAYICI BİR ULUSAL UZLAŞI İÇİNDE OLMALIDIR VE TOPLUMUN TÜM UNSURLARI,  SİYASİ SÜRECİN BİR PARÇASI OLMALIDIR''      TC Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, bu aşamada Libya halkının kapsayıcı bir ulusal uzlaşı içinde olması ve toplumun tüm unsurlarının siyasi sürecin bir parçası olması gerektiğini vurgulayarak, ''Artık cezalandırma, intikam süreci geride bırakılmalıdır. Siyasi süreçte herkes yer almalıdır'' dedi.Davutoğlu, Ulusal Geçiş Konseyi'nin askeri zaferinin ülkedeki bölünme riskini ortadan kaldırdığını ve ülkeyi yeniden birleştirdiğini söyledi.

Ancak bu memnuniyet verici gelişmenin kendilerini atalete sevk etmemesi gerektiğini ifade eden Davutoğlu, şunları kaydetti:

''Çünkü Tunus ve Mısır gibi ülkelerde de iktidar değişimi bize göstermiştir ki barış içinde gerçekleşmesine rağmen demokrasiye geçiş kolay olmamıştır. Bunu hemen gerçekleştirmek mümkün değildir. Bunun için bir demokratik kültürün gerçekleşmesi ve geliştirilmesi gerekir. Bu aşamada Libya halkı kapsayıcı bir ulusal uzlaşı içinde olmalıdır ve toplumun tüm unsurları siyasi sürecin bir parçası olmalıdır. Artık cezalandırma, intikam süreci geride bırakılmalıdır. Siyasi süreçte herkes yer almalıdır. Bölgedeki diğer deneyimler göstermektedir ki, mevcut kurumların ve işlerliği olan kurumların muhafaza edilmesi son derece önemlidir. Bu çerçevede biz de Ulusal Geçiş Konseyi'nin Libya halkının hem kalbine, hem de aklına hitap edeceğinden eminiz.''

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Kaddafi'nin siyasi sahneden ayrılmasının hemen öncesinde kapsayıcı bir siyasi sürecin başlatılmasının artık ihtimal dahiline girdiğini vurgulayarak, ''İnandırıcı bir siyasi süreç, Libya'nın istikrarlı ve ulusal birliğinin kurulması için hayati önem taşımaktadır. Bu geçiş dönemindeki ilkelerimizi başkanlığın açıklamasında İstanbul'da belirmiştik. Bir ulusal kongrenin oluşturulması, ara hükümetin kurulması ve yüksek yürütme konseyinin de oluşturulması...'' diye konuştu     ''GEÇİŞ DÖNEMİ YÖNETİMİ İNANDIRICI OLMALI''     Bugün güvenlik koşullarının orada kolektif çabalarla yoğunlaştırılması ve iyileştirilmesi gerektiğine işaret eden Davutoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

''Güvenlik boşluğundan kaçınmak gerekiyor. Geçiş dönemi yönetimi inandırıcı olmalı ve Libya halkına ekonomik toparlanmada da yardımcı olmalıdır. Uluslararası camia olarak biz, bütünleşik kamusal güvenlik yeteneğini gerçekleştirmeye çalışmalıyız. Türkiye olarak biz Libya'da polis teşkilatını pekiştirmek için gerekli çalışmaları yapmaktayız. Diğer taraftan NATO da oradaki insanların fiziksel güvenliğini sağlamak için operasyonlarını sürdürmelidir. Siyasi, ekonomik, finansal ve idari desteğimizi ulusal geçiş konseyine sağlamak zorundayız. İnsanların günlük ihtiyaçlarının yanı sıra acil istikrar ve yeniden yapılanma ihtiyaçları vardır ve aynı zamanda çatışma sonrası Libya'nın yeniden toparlanmasının da planlanması gerekmektedir. Bu çerçevede Türkiye'nin de katıldığı uluslararası istikrar ekibine büyük görev düşmektedir ve onların çalışmalarını takdir ediyoruz. Libya halkı da Ulusal Geçiş Konseyi'nin çabalarını benimsemeli ve bunları desteklemelidir. Bizler uluslararası camia olarak sizlerin hep yanınızda olacağız. Birleşik, istikrarlı, müreffeh ve demokratik Libya'nın kurulması için gerekli desteği vereceğiz.''Toplantı, Davutoğlu'nun açılış konuşmasının ardından basına kapalı olarak devam etti.


TAK


 
25 Ağustos 2011 Perşembe 22:53
Okunma: 603
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu