Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Liderler Arasındaki Yemek...

Liderler Arasındaki Yemek...

Downer Yemek Öncesinde Güvenlik Konseyi'ni Bilgilendirdi.

 
 
Liderler Arasındaki Yemek...
ANASTASİADİS-RUBİN GÖRÜŞMESİ


Lefkoşa, 31 Mayıs 13 (T.A.K): KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer tarafından verilen yemek çerçevesinde dün akşam bir araya geldi.


Rum basını, Kıbrıs'taki Barış Gücü Misyon Şefi ve Genel Sekreter'in Kıbrıs Özel Temsilcisi Lisa Buttenheim'in ara bölgedeki ikametgahında gerçekleştirilen liderlerin eşlerinin de katıldığı yemeğe geniş bir şekilde yer verirken söz konusu yemeğin olumsuz ortamın gölgesinde gerçekleştirildiğine dikkati çekti.


BM Genel Sekreteri Ban'ın Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer'in yemek öncesinde BM Güvenlik Konseyi'ni bilgilendirdiği de belirtildi.  Downer'in ayrıca kendi talebiyle, dün Rum Dışişleri Bakanı Yoannis Kasulidis ile de bir araya geldiği ifade edildi.


Fileleftheros gazetesi liderler arasındaki yemeği "Tatsız Tuzsuz Yemek" başlığı altında verirken BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer'in, dengeleri sağlayarak ve de zaten olumsuz olan ortamı kötüleştirecek faaliyetlerden kaçınarak dün akşamki yemeği sonuçlandırdığını  yazdı.


Sosyal nitelikli yemeğin, "iyi ve hoş bir ortamda" gerçekleştirildiğini yazan gazete yemeğin, dün akşam saat 21:00'de başladığını ve saat 23:00 öncesinde tamamlandığını belirtti.


Birleşmiş Milletler Misyon Şefi ve Genel Sekreter'in Kıbrıs Özel Temsilcisi Lisa Buttenheim'in ara bölgedeki ikametgahında gerçekleştirilen yemeğin düzenlendiği yere ilk önce Lisa Butttenheim ile eşinin, daha sonra Alexander Downer ile eşinin geldiğini belirten gazete, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis ve eşi Andri'nin yemek yerine saat 20.30'da, KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ve eşi Meral Eroğlu'nun ise saat 20.38'de geldiğini yazdı.


Yemeğe geçilmeden önce gecenin kokteylle başladığını yazan gazete, yemekte yer alan sekiz kişinin (Eroğlu'nun tercümanı da dahil olmak üzere)  daha sonra yemeğe geçtiğini belirtti.


Gazete yemeğin, yuvarlak bir masada gerçekleştirildiğini belirtirken, yemekte yer alan oturma düzeni hakkında da ayrıntı verdi.


Gazete yemek menüsünde ordövr olarak somon füme, ana yemek olarak levrek, tatlı olarak ise çilekli milföyün bulunduğunu yazdı.


DOWNER'İN AÇIKLAMASI


Gazete söz konusu yemeğin sosyal nitelikli olmasına karşın yemek sonrasında, geleceğe dair iyimserlik notası verilmesi çabasıyla, dışarıya Kıbrıs sorununa ilişkin mesajlar verildiğini ve Downer'in yemek sonrasında basın açıklaması yaptığını belirtti.


Gazete yemek sonrasında Kıbrıs sorununda nelerin beklenebileceğine dair net mesajların gönderildiğini de yazdı.


Habere göre Downer basın açıklamasında, yemeğin çok iyi geçtiğini ve  liderlerin, Anastasiadis'in Rum Yönetimi Başkanlığı'na seçilmesinin ardından ilk kez bir araya geldiğini vurguladı.


Liderlerin, kendilerine verilen buluşma fırsatından çok memnun olduğunu ifade eden Downer, liderlerin ayrıca iki toplum tarafından kabul görecek ve adanın bütünü için parlak bir gelecek yaratacak Kıbrıs sorununa çözüm bulunmasını hedefleyen barış sürecine de bağlı olduklarını söyledi.


YEMEK İLE İLGİLİ DİĞER YORUMLAR VE BAŞLIKLAR


Liderler arasındaki yemek haberini "Sonbahara Bakış İle Yemek" başlığıyla aktaran Althia gazetesi tepkilere yol açan yemeğin, Downer'in de (yemek sonrasında) söylediği şekilde, iyi bir ortamda geçtiğin yazdı.


Gerek KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu gerekse Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis ile görüşen ABD Dışişleri Bakanlığı Avrupa ve Avrasya İşlerinden Sorumlu Müsteşar Yardımcısı Eric Rubin'in adada bulunmasının da önemli olduğunu yazan gazete, "iyi haber alan kaynaklara dayanarak" Rubin'in adada bulunmasının, Obama yönetiminin, Kıbrıs sorunundaki yeni çabaya aktif olarak müdahil olma niyetini vurguladığını belirtti.


Politis gazetesi ise haberi "Alexander Downer'in Şarabı Sulandı-Kıbrıs Sorununda Downer'in Geleceğine İlişkin Diplomatik Düşünce" başlıklarıyla aktardı.


Gazete liderler arasındaki yemeğin, daha önce Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis ile Downer ilişkilerinde yaşanan olumsuzlukların gölgesinde gerçekleştirildiğini yazdı. Gazete bu konudaki olumsuzlukların, yemek öncesindeki, özellikle perde gerisindeki istişarelerin merkezinde olduğunu belirtti.


Gazete iyi haber alan kaynaklara dayanarak yabancı hükümet temsilcilerinin, "Anastasiadis ile Downer'in Kıbrıs sorununa ilişkin bir süreçte birlikte bulunmalarının mümkün olup olmadığı ya ada geçmiş yıllarda aralarında var olan güvenin nasıl iade edileceği"  konularında yoğun düşüncelerini ifade ettiklerini yazdı.


Aynı bilgilere dayanarak gazete, yabancı hükümet temsilcilerin, ilk aşamada, dikkatlerini, ilişkilerin yeniden canlandırılmasının kolay olduğu şeklindeki yanılgıya düşmeksizin, ilişkilerin düzeltilmesine verdiklerini belirtti.


Gazete bu konunun muhtemelen Rubin'in, Anastasiadis ve Kasulidis ile yaptığı görüşmelerde ele aldığını da yazdı. Simerini gazetesi ise yemek haberini "Hazırlık Aşamasında-Downer İki Tarafın Çözüme İlişkin Bağlılığını Yineledi" başlığıyla aktardı. Haravgi gazetesi ise haberi "Liderlerin Yemeği Siyasi Mesajlı" şeklinde verdi.


LİDERLERİN YEMEK SONRASI AÇIKLAMALARI


Simerini gazetesine göre KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis yemekten ayrılırken kısa açıklamalar yaptı.


Cumhurbaşkanı Eroğlu, açıklamasında iyi bir yemek ile güzel bir görüşme olduğundan bahsetti.


Anastasiadis ise Kıbrıs sorunun çözümüne ilişkin olarak hazırlık aşamasında olduklarını ifade etti.


DOWNER YEMEK ÖNCESİNDE BM GÜVENLİK KONSEYİ'Nİ BİLGİLENDİRDİ KASULİDİS İLE GÖRÜŞTÜ


Fileleftheros gazetesi ve diğer gazeteler, BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer'in, liderler arasındaki yemekten kısa bir süre önce, BM Güvenlik Konseyi'ni bilgilendirdiğini yazdılar.


Downer'in, Güvenlik Konseyi'ni bilgilendirmesinin kısa-yarım saat- sürdüğünü yazan gazete söz konusu bilgilendirmenin, her iki tarafın da tepkisine neden olmayı hedeflemeyen bir mantık çerçevesinde yapıldığını belirtti.


Habere göre, Downer Güvenlik Konseyi üyelerine Kıbrıs sorunundaki gelişmeler hakkında bilgi verirken ülkenin karşı karşıya kaldığı ekonomik zorluklara değindi ve müzakerelerin başlaması için acele edilmemesi gerektiğini söyledi.


Liderler arasındaki yemekten de bahseden Downer, bunun sosyal nitelikli olduğunu ifade etti.


Gazete Rum Haber Ajansı'nın, New York'tan verdiği bilgilere dayanarak, bilgilendirme sırasında, aynı çizgide hareket eden 7 Güvenlik Konseyi üyesinin söz aldığını bununla birlikte bir anlaşmaya varılmasının, liderlere bağlı olduğunun da vurgulandığını yazdı.


Gazete bilgilendirme öncesinde, Türkiye'nin cesaretlendirmesiyle, Azerbaycan gibi bazı üyelerin, Güvenlik Konseyi adına liderlere yönelik belirli mesajların okunması konusunda Downer'e tavsiyede bulunma niyetinde olduklarını ancak bu üyelerin (bilgilendirme çerçevesinde) konuşma fırsatı bulamadığını  belirtti.


DOWNER-KASULİDİS GÖRÜŞMESİ


BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer'in, Güvenlik Konseyi'ni bilgilendirmeden önce de, Rum Dışişleri Bakanı Yoannis Kasulidis ile bir araya geldiği belirtildi.


Fileleftheros gazetesi ve diğer gazeteler, Kasulidis ile görüşme talebinin Downer'in kendisinden geldiğini yazılar.


Gazete, Downer'in, Kıbrıs sorunundaki faaliyetleri nedeniyle ortaya çıkan ortamdan rahatsız olduğu görüldüğü ve "tonları" düşürmeye çalıştığını belirtti.


ANASTASİADİS-RUBİN GÖRÜŞMESİ


Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, dün sabah ise ABD Dışişleri Bakanlığı Avrupa ve Avrasya İşlerinden Sorumlu Müsteşar Yardımcısı Eric Rubin ile görüştü.


Fileleftheros gazetesine göre, görüşmede ABD'nin Kıbrıs Büyükelçisi John Koenig de yer aldı.


Anastasiadis görüşme sırasında Rubin'e Kıbrıs sorunu ve ekonomi konularında bilgi verirken, Güney Kıbrıs'ın şu anda ülkenin düze çıkması için çalıştığını söyledi.


Anastasiadis, sonbahardaki gelişmelere atıfta bulunarak, Lefkoşa'ya Kıbrıs sorununda baskı yapılmasının yanlış olduğu şeklinde Rubin'e telkinlerde bulundu.


Rubin ise, zorluklara ve Kıbrıs sorununa ilişkin görüşmelerin başlaması için zamana gereksinim olduğu durumunu anladığını ifade etti.


Anastasiadis ile Rubin daha sonra, Rum Dışişleri Baknaı Yoannis Kasulidis, Dışişleri Bakanlığı Genel Müdürü Andreas Mavroyannis'in de yer aldığı, öğle yemeğinde bir araya geldi.


DOWNER'A KARŞI PROTESTO


Fileleftheros gazetesi, sözde "Özgür Girne" Derneği'nin, Downer'ı protesto etmek amacıyla "Kolokasidi" çemberinde toplandığını yazdı.


Protesto gösteri için toplananların ellerinde, Downer'in "davranışlarını" protesto eden pankartların bulunduğunu yazan gazete sözde "Özgür Girne" bir açıklama yaparak, Downer'in yerine bir başkasının atanmasını da talep ettiğini belirtti.


ANASTASİADİS SİYASİ PARTİ BAŞKANLARINI TOPLANTIYA ÇAĞIRDI


Altihia gazetesi Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis'in Siyasi Parti Başkanları Konseyi'ni bugün saat 11:30'da toplantıya çağırdığını yazdı.


(FK/HÖ)


 
31 Mayıs 2013 Cuma 11:34
Okunma: 819
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu