Ana Sayfa » Kıbrıs » Liderler Dün Biraraya Geldi

Liderler Dün Biraraya Geldi

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas, Kıbrıs müzakereleri çerçevesinde dün yeniden biraraya geldi.

 
 
Liderler Dün Biraraya Geldi
Rum gazetelerinden Fileleftheros; "Yönetime Geri Dönüş... Eroğlu; Hristofyas ile Talat Arasında Mutabakata Varılanlara Mesafeli Davranıyor - Downer, Davutoğlu'nu Görmek İçin Ankara'ya" başlıklarıyla yayımladığı haberinde, liderlerin görüşmesinin, BM Genel Sekreteri Ban'ın liderlerle 7 Temmuz'da Cenevre'de yapacağı görüşme öncesinde; dün yeniden "Yönetim" konularına döndüğünü yazdı.

Bunun, BM'nin; (gerçekleştiği takdirde) daha fazla görüş birliği sunmak istemesinden kaynaklandığını ifade eden gazete, elde ettiği bilgilere dayanarak, dünkü liderler görüşmesinde Cumhurbaşkanı Eroğlu'nun dış ilişkiler ve yetkiler konusunda görüşler ortaya koyduğunu öne sürdü.

Hristofyas'ın da, bunlar hakkında görüş belirttiğini, ancak "İç Güvenlik"; daha da somut olarak "Federal Polis" konusunun masada kaldığını yazan gazete, ortada farklılıklar olduğunun açık olduğunu ileri sürdü.

Cumhurbaşkanı Eroğlu'nun, İkinci Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat tarafından ortaya konulanlar ve "Yönetim" başlığı konusunda Hristofyas'la mutabakata varılanlardan uzaklaştığının göründüğünü ileri süren gazete, bu durumun, Cenevre zirvesi öncesinde Rum tarafını düşündüren bir nokta teşkil ettiğini ekledi.

Dünkü liderler görüşmesinde, derinlemesine olmamakla birlikte, 7 Temmuz zirvesinin de ele alındığını belirten gazete, yapılan beyanatlara bakıldığında, üçlü görüşmede sonuçlar üretilmesine dair niyet var olduğunun göründüğünü ifade etti.

Haberinin devamında, Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas'ın "Cenevre görüşmesinde birtakım olumlu sonuçlar ortaya çıkmasının mümkün olduğu" değerlendirmesinde bulunduğunu yazan gazete, Hristofyas'ın dünkü liderler görüşmesinin içeriğine değindiğini de kaydetti.

Dünkü görüşmede, "Yönetim" başlığı konusunda genel anlamda görüş belirttiklerini ve Cumhurbaşkanı Eroğlu'ndan buna ilişkin bir tepki ortaya çıktığını ileri süren Hristofyas, bunların; liderlerin temsilcilerinin bugünkü görüşmelerinde teferruatlı şekilde ele alınacağını söyledi.

Gazeteye göre Hristofyas kısaca şöyle devam etti:

"Sayın Talat'la çok yakınlaştığımız şeyler var. Ancak mesele, Sayın Eroğlu'nun bunları nasıl devam ettireceğidir. Üstelik Eroğlu, Rum tarafının uluslararası anlaşmalar konusunda ortaya koyduğu öneriye, Kıbrıs Türk tarafı adına bir tepki açıklaması ortaya koydu."

Cenevre görüşmesinin gündemi konusunda, taraflar arasında var olan anlaşmazlıklarla ilgili bir soruya "BM Genel Sekreteri'ne gitmeye ve bir ilerleme ortaya koymaya çabaladığımız bir anda; görüşmenin gündemi konusunda Kıbrıs Türk tarafıyla çatışmak bana göre yaratıcı olmaz" şeklinde yanıt veren Hristofyas, hedeflenen şeyin; hem gündemle ilgili olarak ortak dil bulmak, hem de Cenevre'de sonuçlara sahip olmak olduğunu ifade etti.

Cenevre'de bazı başlıkların kapanması ve/veya görüş birlikleri ilan edilmesi olasılığının var olup olmadığına dair bir soruya ise, "Tüm bunlar süreçte ortaya çıkacak" diyen Hristofyas, her şeyden önce Rum Ulusal Konseyi'nin toplanacağını ve Ulusal Konseyi bilgilendireceğini anımsattı.

Haberde, BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer'ın, Türkiye Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'yla görüşmek üzere bugün Ankara'ya gideceğine dair yaptığı açıklamaya da yer verildi.Politis ise, müzakerelerle ilgili haberinde, dünkü liderler görüşmesinin oldukça kısa sürdüğünü yazdı ve Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu'nun sağlık durumundan ötürü aslında bunun beklenen bir şey olduğunu ifade etti.

Görüşmenin kısalığının sadece Cumhurbaşkanı Eroğlu'nun kolundaki rahatsızlıkla değil, tarafların gerek üçlü görüşmenin gündemi, gerek şu dönem içerisinde ele aldıkları küçük çaplı konularda ilerleme kaydetmelerine ilişkin zorluktan kaynaklandığını ileri süren gazete, elde ettiği bilgilere dayanarak, tarafların iç güvenlik (polislerin yetkileri) ile, federal hükümet ve devletçiklerin imzalayabileceği uluslararası anlaşmalar konusunda uzlaşı alanları bulamadıklarını kaydetti.

Öte yandan gazete, Alexander Downer'ın, "Cenevre'de uzlaşabilecekleri adımlarla ilgili olarak; tarafların taban tabana zıt yaklaşımları arasında köprü kurma konusundaki dünkü denemesinin de sonuç vermediğini" yazdı.

Cumhurbaşkanı Eroğlu'nun, Cumhurbaşkanlığı'na dönüşünde yaptığı açıklamanın, dünkü görüşmenin verimli olmadığını kanıtladığını ileri süren gazete, Eroğlu'nun Rum tarafından rahatsız olmuş göründüğünü iddia etti.

Haberinin devamında, Hristofyas'ın Başkanlığa dönüşünde yaptığı açıklamaya da yer veren gazete, Hristofyas'ın "tarafların Cenevre'ye uluslararası anlaşmalar ve iç güvenlik boyutlarında anlaşmış bir şekilde gitmelerinin ne derece mümkün olduğunun; çok yakın zamanda ortaya çıkacağını söylediğini" ekledi.

Gazeteye göre Hristofyas, dünkü görüşmenin kısa sürmesiyle ilgili olarak ise, önceki görüşmelerin de aynı uzunlukta olduğuna dikkati çekti.

Haberinin devamında Downer'ın bugün Ankara'ya gideceğini yineleyen gazete, önümüzdeki Salı günü liderlerin yeniden görüşeceğini, bugün ise liderlerin temsilcilerinin bir araya geleceğini anımsatarak, amaçlanan şeyin; Cenevre görüşmesinden önce iki boyutun kapanması olduğunu ekledi.

Haravgi'nin haberine göre ise, "Hedeflenen şeyin, uluslararası anlaşmalar başlığının Cenevre'den önce kapanması mı olduğu?" sorusu yöneltilen Hristofyas, "hedefin bunu kapamaları olduğunu; Polis konusunda olduğu gibi, bu hedefin iki tarafça ortaya konduğunu" dile getirdi.

Gazete haberinin devamında Downer'ın bugün Ankara'ya gerçekleştireceği ziyaretle ilgili açıklamasına yer verdi.

Simerini ise; "Downer Ankara'ya Gidiyor... Bugün Ahmet Davutoğlu'yla Görüşme- Hristofyas -Eroğlu Görüşmesinin Dünkü Gündemi Yönetim ve Güç Paylaşımı Konuları" başlıklı haberinde, Hristofyas'ın başkanlığa dönüşünde yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Eroğlu'nun, Rum tarafının uluslararası ilişkilerle ilgili önerisine "olumlu tepki" gösterdiğini savundu.

Alithia ise; "Üçlü Görüşmeyi Olumlu Gözle Görüyorlar" başlıklı haberinde, dünkü liderler görüşmesinde, merkezi hükümetin yetkileri, dış ilişkiler, uluslararası anlaşmalar ve Polis konularının ele alındığını yazdı.

Cumhurbaşkanı Eroğlu'nun, dünkü görüşmede, "Yönetim" başlığı, daha da somut olarak merkezi hükümetin yetkileri ve dış ilişkilerle ilgili görüş ortaya koyduğunu yazan gazete, Hristofyas'ın da bunları yorumladığını ifade etti.

Cumhurbaşkanı Eroğlu'nun talep ettiklerinin, Rum tarafının taleplerinden oldukça uzak durduğunun açık olduğunu ileri süren gazete, Rum tarafının anayasa konusunda; İkinci Cumhurbaşkanı Talat'la mutabakata vardıkları görüş birliklerine geri dönmeyi başarmayı arzu ettiğini kaydetti.

Gazete, özellikle uluslararası ilişkiler konusundaki farklılıkların büyük olduğunu da ekledi.

Cumhurbaşkanı Eroğlu'nun, "Uluslararası Anlaşmalar" konusunda da görüş belirttiğini yazan gazete, Hristofyas'ın görüşmeden sonra yaptığı açıklamalardan; bu başlığın Cenevre'den önce kapanacağı beklentisinin ortaya çıktığını belirtti.

"Polis" başlığının kapanması için de çaba harcanmakta olduğunu yazan gazete, bu konudaki en büyük anlaşmazlığın, federal polisin yetkilerinde olduğunu kaydetti.

Yetkiler konusunun egemenlik meselesiyle ilişkili olmasına karşın, bu konuda birtakım ortak kanılara varılmasının ihtimal dâhilinde olduğunu yazan gazete, anayasa konusunda ise, tarafların görüşlerinin taban tabana zıt olduğunu savundu.

Gazete, Cenevre görüşmesinden önce, "Yönetim" başlığında da birtakım görüş birliklerine varılması için çaba harcandığını ekledi.

 
17 Haziran 2011 Cuma 15:39
Okunma: 627
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu