Ana Sayfa » Kıbrıs » Liderler Yemeği...

Liderler Yemeği...

"bm'den Yalnızca Yemeğin Menüsüne İlişkin Güvence".

 
 
Liderler Yemeği...
"BAN TELEFON ETMEDİ, ÖZEL KALEM MÜDÜRÜ DE DOWNER'İN FAALİEYTLERİNE DEĞİL, SADECE YEMEK KONUSUNA DEĞİNDİ"


"YEMEKTE TERCÜMAN OLMAYACAK"


Lefkoşa, 25 Mayıs 13 (T.A.K): BM Genel Sekreterinin Kıbrıs Özel Danışmanı Aleksander Downer'in "tavrı ve düzenlemeleri" sebebiyle, New York ile Güney Lefkoşa arasında patlak veren krizin; BM Genel Sekreteri Ban'ın çalışma arkadaşı tarafından, Rum kesiminin New York'taki Daimi Temsilcisi, Büyükelçi Nikos Emiliyu'ya verilen izahatların ardından etkisiz hale getirildiği haber verildi.


Haberi yukarıdaki başlıklarla yayımlayan Fileleftheros gazetesi, Genel Sekreterliğin, işin özünde, sadece yemekle ilgili güvenceler verdiği, bununla birlikte, Downer'in korunması çabasının da açık olduğunu kaydetti.


Ban'ın, yemek konusunda kendisine mektup gönderen Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis ile şahsi olarak irtibat kurmaktan kaçındığını ve Özel Kalem Müdürü Susana Malcorra'ya, konuyu Rum Daimi Temsilci ile görüşmesi için direktif verdiğini anlatan gazete, elindeki bilgilere dayanarak, Ban'ın çalışma arkadaşı tarafından verilen güvencelerin yemekle ilgili olduğunu ve Rum kesiminin yemeğin sosyal içerikli olacağına dair talebini memnun ettiğini ifade etti.


Rum Yönetimi Başkanı Anastasiadis'in, Downer'in yaptığı düzenlemeler konusundaki şikâyetleri hakkında ise herhangi bir görüş belirtilmediğini kaydeden gazete, dolayısıyla, konu kapanmamış olsa dahi, Rum kesiminin yemeğin gerçekleştirilmesine yeşil ışık yaktığını belirtti.


Gazeteye göre, Rum hükümeti de sözcüsü aracılığıyla yaptığı açıklamada, Ban'ın Özel Kalem Müdürünün New York'taki Rum büyükelçiyle görüşmesinin, Genel Sekreter Ban'ın yurt dışında olmasından dolayı gerçekleştiğini ifade etti.


Haberde, Ban'ın Özel Kalem Müdürü Susana Malcorra'nın, Rum Yönetiminin BM'deki daimi temsilcisi ile görüştüğü ve kendisine Genel Sekreter Ban'ın, Rum Yönetimi Başkanı Anastasiadis'in 30 Mayıs'taki yemek konusundaki mektubuyla ilgili mesajını ilettiği anlatıldı.


Görüşme sırasında, Malcorra'nın, Anastasiadis'in mektubunu takiben, Genel Sekreter adına, 30 Mayıs'taki yemekle ilgili uygun teminatları verdiğini yazan gazete, bu gelişmenin ardından, Pazartesi günü adaya gelecek olan Downer'in, Salı günü ise Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis ile bir araya gelmesinin beklendiğini ekledi.


Politis gazetesi ise "Tercümansız Yemek... Herkes Çeviride Kaybolup Gidecek" başlığıyla yayımladığı haberinde, BM Genel Sekreterinin Kıbrıs Özel Danışmanı Aleksander Downer'in, Anastasiadis-Eroğlu yemeğinin düzeyini yükseltmek istediğini, ancak yapamadığını ileri sürdü.


Bunun sebebin ise, yemek masasında yer alacak kişiler arasında tercüman bulunmaması olduğunu yazan gazete, bu durumun Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu'nun iletişim olanağını kısıtlamakta olduğunu anlattı.


Haberde, Rum kesiminin, "hassas konulara" dokunmasa dahi, BM'nin verdiği güvencelerden memnun olduğu da belirtildi.


Haberini iç sayfalardan "İsteseler de Yapamadılar... Downer'in Yemeği Tercümansız Olarak 30 Mayıs'a Ayarlandı" başlıklarıyla yayımlayama devam eden gazete, Rum kesiminin, BM Genel Sekreterinin ofisinden, yemeğin sosyal nitelikli olacağına dair sözlü güvenceler aldığını; Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis'in şikâyetlerinin de böylece ortadan kalktığını haber verdi.


Gazete, devamla, yemeğe katılacak olan davetlilerin listesinin, Rum Yönetimi Başkanı Anastasiadis açısından, Downer'in düzenleyeceği yemeğin sosyal içerikli olacağına dair en büyük güvenceyi teşkil edeceğini de kaydetti.


Bunun sebebinin ise, davetli listesinde tercümanlar yer almaması olduğunu belirten gazete, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu'nun İngilizceye yeterli derecede hakim olmamasından dolayı, Downer arzu etse bile, siyasi aşamadaki bir görüşmeye yol olamayacağını ileri sürdü.


BM'nin yapmakta olduğu hazırlık çerçevesinde, yemeğin ayrıntılarıyla ilgili olarak Rum hükümetine çeşitli bilgiler ulaştığını kaydeden gazete, bu bilgilerden en azından şimdilik, yemeğe sadece 6 kişinin katılacağının çıktığını belirtti.


Yemeğe Eroğlu çifti, Anastasiadis çifti, Aleksander Downer ve Lisa Buttenheim'ın katılacağını anımsatan gazete, yemekte ne tercüman, ne de tutanak katipleri bulunmayacağını; yemekle ilgili son ayrıntıların da bugün netleşmesinin beklendiğini ekledi.


Bununla birlikte, yemeğin başlangıçta planlandığı gibi 29 Mayıs'ta değil, bir gün ileri alınarak 30 Mayıs'ta gerçekleşeceğini kaydeden gazete, 30 Mayıs sabahı Güvenlik Konseyinin bilgilendirileceğini anımsattı.


Rum hükümet kanadının, yemeğin İstanbul'un fethinin yıldönümüyle çakışmamasından memnuniyet belirttiğini de kaydeden gazete, bu konuyu Rum iç cephesindeki çeşitli çevrelerin gündeme getirdiğini ifade etti.


Anastasiadis'in Ban'a mektup yollamasından bir hafta sonra, Rum kesiminin yemek konusunda istediği güvenceler konusunun kapandığını da aktaran gazete, Ban'ın özel kalem müdürünün yalnızca yemeğin sosyal içerikli olacağı taahhüdü verdiğini; Anastasiadis'in Downer'le ilgili şikayetlerine değinilmediği gibi, Downer'in hazırladığı ve taraflara sunulan belgeye de değinilmediğini ekledi.


Haber Alithia gazetesinde "BM'den Yemekle İlgili Teminatlar", Simerini gazetesinde ise "Güvenceler Verildi... BM Başkanın Yemekle İlgili Endişelerini Yatıştırıyor" başlıklarıyla yer aldı.


PARTİLERDEN TEPKİ


Fileleftheros gazetesinde yer alan bir haberde ise, DİKO ile "Vatandaşlar İttifakının", Rum hükümetinin yemek konusunda ve Downer meselesinde yaptığı icraatlarla hem fikir olmadığını belirttiği haber verildi.


Gazeteye göre, DİKO İletişim Grubu yöneticisi Marinos Kleanthus, BM Genel Sekreterinin Özel Kalem Müdürünün, 30 Mayıs'taki yemeğin sosyal nitelikli olacağı taahhüdü vermesinin, yeterli olmadığını savundu.


Habere göre, Vatandaşlar İttifakı ise açıklamasında, Rum hükümetinin, yemek konusunda Ban'ın Özel Kalem Müdürü tarafından sözlü güvenceler verilmesine sevinmesinin; büyük bir sürpriz ve büyük bir endişeye yol açmakta olduğunu ifade etti.


(İY/KAR)


 
25 Mayıs 2013 Cumartesi 10:44
Okunma: 686
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu