Ana Sayfa » Kıbrıs » Liderler Yine Görüştü...

Liderler Yine Görüştü...

3'LÜ ZİRVE 4 TEMMUZ'DA CENEVRE'DE

 
 
Liderler Yine Görüştü...
RUM BASININA GÖRE "AL-VER İÇİN HAZIRLIK YAPILIYOR"

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas, Kıbrıs sorununa kapsamlı çözüm bulma müzakereleri çerçevesinde dün yeniden bir araya gelirken, liderlerin BM Genel Sekreteri Ban'la yapacakları ve uzun süredir gündemde olan yeni üçlü zirvenin tarihi ve yeri de açıklandı. Rum basını konuyla ilgili haberlerinde, liderlerin 4 Temmuz'da BM Genel Sekreteri Ban ile Cenevre'de yeniden bir araya geleceklerine dikkat çekerken, "al-ver" hazırlıklarından da söz etti.

BM Genel Sekreteri Ban Ki-Moon'un, 4 Temmuz'da Cenevre'de liderlerle yapacağı görüşmenin ardından uluslararası konferans toplanmasından önce "al-ver için sahne kurulacağını" yazan Fileleftheros, "Al-Veri Hazırlıyorlar... Başkan Hangi Başlıkların Paket Olarak Görüşüleceğinin Şimdiden Netleştirmelerini İstedi" başlıklarıyla manşete çektiği haberinde, Hristofyas'ın dün Cumhurbaşkanı Eroğlu'yla gerçekleştirdiği görüşmede "özellikle perde arkasında gerçekleşenlerle ilgili görüntüyü netleştirmek istediğini" kaydetti.

Al-ver süreciyle ilgili olarak Rum tarafının, hangi başlıkların paket olarak görüşüleceğini, yani başlıkların nasıl ilişkilendirileceğinin tanzim edilmesini istediğini ifade eden gazete, Rum tarafının mülkiyet başlığının toprak ve TC kökenliler Kıbrıs Türk tarafının ise güvenlikle ilişkilendirilmesini istediğini anımsattı.

Rum tarafının, Kıbrıs sorunuyla ilgili çoklu konferans toplanması için de öncelikle iç boyutlarla ilgili tüm konularda anlaşmaya yakın olunması görüşünde olduğunu kaydeden gazete, konferansın katılımcıları olarak da BM Güvenlik Konseyinin 5 daimi üyesi, müdahil taraflar, AB ve garantör güçleri öngördüğünü belirtti.

Türk tarafının ise, iki taraf ve garantör güçlerin katılımıyla 5'li görüşme öngördüğünü kaydeden gazete, Cumhurbaşkanı Eroğlu'nun "yaz içerisinde dahi 5'li görüşmeye hazır göründüğünü" ifade etti.

Gazete, Rum tarafının, sürprizlerden kaçınılması, aynı zamanda görüşmelerin ne yönde hareket edeceği ve ne arzulandığına dair imajın oluşması için üçlü görüşmeden önce gerek çoklu konferans toplanması, gerek al-verin içeriğine ilişkin görüntüyü netleştirmek istediğini de yazdı.

Dünkü liderler görüşmesinde Rum tarafının üçlü görüşme konusunu ortaya koyduğunu ifade eden gazete, bunun en nihayetinde 4 Temmuz'da Cenevre'de gerçekleştirileceğini belirtti.

Gazete, perde arkasında önümüzdeki aylarda uluslararası konferans toplanması ve nihai al-vere ilişkin basına yansıyan birtakım bilgilerden dolayı bu konunun gündeme geldiğini ifade etti. Hristofyas'ın dün bu konuyu açıklığa kavuşturmak istediğini ancak Downer ve Cumhurbaşkanı Eroğlu'nun kaçınması üzerine,  yeni randevu tarihini açıkladığını belirtti.

Üçlü zirveye kadarki görüşmelerde, görüntünün netleştirilmeye çalışılacağını yazan gazete, Aleksander Downer'in taahhütlerine rağmen, BM Genel Sekreteri Ban'ın yıl sonuna kadar çok taraflı görüşme yapılması için çaba harcadığına dair bilgiler olduğunu ifade etti.

"LEFKOŞA NE İSTİYOR?"

Gazete yukarıdaki ara başlıkla devam ettiği haberinde, özetle şunları yazdı:

"Lefkoşa, al-verin müzakere başlıklarının paralel şekilde ele alınması zemininde yapılacağının açık olmasını istiyor. Mülkiyetin toprak ve TC kökenlilerle paralel ele alınması konusunu gündeme getiriyor, öte yandan güvenlik konusunun ele alınması gerektiğini de düşünüyor. Türk tarafı ise bunun ilişkilendirilmesiyle hem fikir görünmüyor, çünkü Türk tarafı mülkiyetin güvenlik konusuyla ele alınmasından yanadır. Bu durumda, güvenlikten kastedilen şey 'sınırlar'dır.

İkinci olarak da, uluslararası konferans toplanmasıyla ilgili olarak Başkan Hristofyas, uluslararası konferansın toplanması için önkoşulun 'iç boyutlarla ilgili tüm diğer konular üzerinde anlaşmaya yakın olunması' görüşünü tekrarladı. Konferansta yer alacak konusunda ise Rum tarafı, BM Güvenlik Konseyi'nin 5 üyesi, AB, ilgili taraflar ve garantör güçlerin katılımına; aynı zamanda bunun BM himayesinde olmasına atıfta bulunuyor. Türk tarafının yorumu ise farklıdır. Türk tarafı üçlü görüşmeden sonra al-ver için yeni bir çabada bulunulmasını ve bunun akabinde ise (iki toplum ve 3 garantör gücün katılımıyla) 5'li konferans yapılmasını destekliyor. Eroğlu, yaz içerisinde dahi 5'li konferansa hazır görünüyor."

Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas'ın görüşme sonrası yaptığı açıklamada, üçlü görüşmenin içeriğini ele almaya başlamalarını istediğini söylediğini yazan gazete, al-verin ne anlama geldiğinin açıklığa kavuşmasını da talep ettiğini belirtti.

Hristofyas,  "Al-ver'siz müzakere olmaz, bunun adı müzakere olmaz. Ama hangi konular üzerinde al-ver? Bunu açıklığa kavuşturmamız gerekiyor" şeklinde konuştu.

Dünkü liderler görüşmesinin müzakere grupları olmadan sadece liderlerin danışmanlarının katılımıyla gerçekleştirildiğini kaydeden gazete, Hristofyas'ın başkanlığa dönüşünde, Ulusal Konsey'in toplanması konusuna da değindiğini belirtti. Buna seçimlerden sonra karar vereceklerini de dile getiren Hristofyas, Avustralya'ya gidip döneceğini ve buna sonra karar vereceklerini yineledi.

Gazete, Ulusal Konsey'in büyük olasılıkla Avustralya ziyaretinden sonra ve Cenevre zirvesinden önce gerçekleştirileceğini ekledi.

Başkanlığa dönüşünde Rum siyasetçilere de seslenen Hristofyas, iç cephedeki felaket tellallığının sona ermesi çağrısında bulundu.

RUM TARAFI POLİSLE İLGİLİ ÖNERİ SUNDU

Dünkü liderler görüşmesinde Rum tarafının iç güvenlikle ilgili öneri sunduğunu da yazan gazete, federal polisin ve ortak araştırma makamının yetkileri konusunda da öneri sunulduğunu belirtti.

Federal polis konusunda Rum tarafının polisin yetkilerinin daha çok Amerika'daki FBI modelindeki gibi tüm hükümranlıkta olması, bir diğer deyişle federal yasaların uygulanması gerektiği şeklinde düşündüğünü anımsatan gazete, Rum tarafının polisin yetkilerine; iki toplumun federal polis ve polisin federal birimlerine katılımının ne olacağına atıfta bulunduğunu ifade etti.

Kıbrıs Türk tarafının, Hristofyas'ın önerilerini bir sonraki liderler görüşmesinde yorumlayacağını belirten gazete, Kıbrıs Türk tarafının "oluşturucu devletçiklerdeki polisin federal davalar üstlenme yetkilerine sahip olacağı görüşünde olduğunu" ekledi.

Polis güçlerinin boyutu konusunda da anlaşmazlık bulunduğuna dikkati çeken gazete, Kıbrıs Türk tarafının abartılı rakamlar önerdiğini iddia etti.

Politis gazetesi ise "Cenevre'ye İki Gündemle... Hristofyas Al-Ver'le İlgili Olarak Üzerinde Hem Fikir Olunmuş Çerçeve İstedi" başlıklarıyla verdiği haberinde, Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas'ın olası sürprizlerden kaçınılması amacıyla, Cenevre'ye gitmeden önce, üçlü görüşmeden sonra yapılacak olası al-ver'in kostümünü dikmeye hazırlandığı yorumunda bulundu.

Ortaya çıkan zorluklara rağmen, tarafların dün üçlü zirveye kadar ortak bir zemin bulunması çabası gösterme taahhüdüne bulunduklarını yazan gazete, Hristofyas'ın gerek Cenevre gerek Cenevre sonrası izlenecek prosedürün ilgili olası sürprizlerden kaçınılması amacıyla Hristofyas'ın bunu talep ettiğini kaydetti.

Gazete, elde ettiği bilgilere dayanarak, Başkan Hristofyas'ın, üçlü görüşmenin gündeminin taraflarca belirlenmesini, uluslararası konferansa yol açabilecek koşulların tayin edilmesini aynı zamanda prosedürün üçlü görüşme sonrasında al-ver aşamasına geçebileceği şeklin ve ele alınacak meseleler skalasının belirlenmesini istediğini yazdı.

Diplomatik çevrelerin "tarafların sahip oldukları taban tabana zıt görüşlere bağlı olarak, anlaşmazlıklar arasında köprü kurulmasının olası olmayan bir şey olduğunu ifade ettiklerini" aktaran gazete, aynı çevrelerin, üçlü zirvenin ortak zemin bulunması hesaba katılmaksızın gerçekleştirileceğini; Genel Sekreterin de müzakerelerin kurtarılması için çıkış yolları önermeye ve/veya özellikle mülkiyetin esaslı bir şekilde görüşülmesini engelleyen hatalara işaret etmeye niyetlendiğini yazdı.

"ÜÇLÜ GÖRÜŞME HERHALDE 4 TEMMUZ'DA"

Gazete, "Üçlü Görüşme İçin Acele Etti... Herhalde 4 Temmuz'da" ara başlığıyla verdiği haberinde ise, Hristofyas, Eroğlu ve Downer arasındaki dünkü görüşmenin; Genel Sekreter himayesinde gerçekleştirilecek üçlü görüşmeyle ilgili olası tarihlerin sıralanmasıyla başladığını yazdı.

Liderlerin Kıbrıs dışına seyahat edebilecekleri tarihleri masaya koyduklarını ifade eden gazete, Downer'in ise BM Genel Sekreterinin programının el verdiği 2-3 tarih ortaya koyduğunu belirtti.

Hristofyas-Eroğlu ve Downer'in üçlü görüşmenin 4 Temmuz'da Cenevre'de yapılabileceği hususunda anlaştıklarını kaydeden gazete, Downer'in bunu önce 3 Temmuz'dan itibaren başka yükümlülüklerinden dolayı Cenevre'de bulunacak olan Genel Sekreter Ban'la onaylaması gerektiğini önerdiğini yazdı.

Gazete, 4 Temmuz'da Cenevre yerine 6 Temmuz'da New York'ta üçlü görüşme yapılması alternatifinden de söz etti.

Tarih resmi olarak belirlenmemiş olmasına rağmen, Hristofyas'ın görüşmenin 4 Temmuz'da Cenevre'de olacağını açıkladığını belirten gazete, Cumhurbaşkanı Eroğlu'nun özel temsilcisi Kudret Özersay'ın "üç tarafın da sözü edilen tarihi önermesine rağmen, bunun onaylanmasının BM Genel Sekreterinin programına bağlı olduğunu söylediğini" aktardı.

Alithia gazetesi ise "Al-Ver İçin Plan Arıyorlar" başlığıyla verdiği haberinde, müzakerelerin geleceğinin 4 Temmuz'da Cenevre'de değerlendirileceğini; iki liderin BM Genel Sekreterine nasıl ilerleyeceklerine dair net ve somut bir plan; aynı zamanda ilişkilendirilecek olan ilk başlıkların (ilk çift başlıkların) hangi boyutları teşkil edeceğini sunmaya davet edildiklerini yazdı.

Gazete, uluslararası unsurun, yönetimin garantilerle, toprağın da mülkiyetle ilişkilendirilmesini iyi bir bileşim olarak addettiğini ekledi.

Gazete, 4 Temmuz'da Cenevre'de gerçekleştirilecek görüşmede, Genel Sekreter ile liderlerin müzakerelerin ciddi ilerleme yaşanması beklentisiyle devam edip etmeyeceğini veya mevcut sürecin çıkmaza mı sevk olacağını bileceklerini yazdı.

Gazete, bu soruya yanıt vermek için, Hristofyas ve Eroğlu'nun, BM'nin Temmuz ayı içerisinde başlamasını istediği adada kendi aralarındaki ilk al-ver'in nasıl gerçekleştirileceğine dair; üçlü görüşmede somut bir plan sunmaları gerekeceğini kaydetti.

Haberde, BM'nin amacının, Temmuz'daki üçlü görüşmenin; Temmuz ayı içerisinde başlaması beklene ilk al-ver'in paralel şekilde ele alınacak başlıklarını biçimlendirmesi olduğunu ekledi.

Haber Simerini gazetesinde "Yeni Üçlü Görüşme 4 Temmuz'da... Hristofyas'la Eroğlu BM Genel Sekreteriyle Görüşüyor"; Haravgi de ise "Bir Sonraki Görüşme 4 Temmuz'da Cenevre'de" başlıklarıyla yer aldı.

Haravgi'de yer alan habere göre, Rum Hükümeti sözcüsü Stefanos Stefanu, Rum tarafının müzakerelerde olduğu gibi BM Genel sekreteriyle gerçekleştirdiği görüşmelere daima iyi hazırlanmış olduğunu söyledi.

kaynak TAK

 
13 Mayıs 2011 Cuma 15:55
Okunma: 783
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu