Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Liderler,Medeni Çerçeveden Çıkmadan Mülkiyet Ve Nüfus Sayımı Konularında Tartıştı

Liderler,Medeni Çerçeveden Çıkmadan Mülkiyet Ve Nüfus Sayımı Konularında Tartıştı

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu Ve Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas'ın Tartışmalı Geçen Dünkü Görüşmesi Rum Basınında Geniş Yer Buldu. Cumhurbaşkanı Eroğlu Ve Rum Yönetimi Başkanı Hristofyas'ın Medeni Çerçeveden Çıkmadan Tartıştıklarına Dikkat Çekilen Haberlerde, Downer'ın İlk Kez Müzakerelerle İlgili "Çok Başarısız" İfadesini Kullandığına Dikkat Çekilirken Mekik Diplomasisine Devam Edileceği Kaydedildi.

 
 
Liderler,Medeni Çerçeveden Çıkmadan Mülkiyet Ve Nüfus Sayımı Konularında Tartıştı
Haberi; "Gergin Ortam Ve Downer'dan 'sinir'... Müzakereler Karmakarışık" Başlığıyla Yansıtan Politis, Gerek Müzakerelerin Özü Ve Metodolojisinde Gerek Mülkiyette Görüşlerin Buluşturulamadığını, Bu Başlığın Toprak Ve Vatandaşlıklar Konusuyla Birlikte Ele Alınma Çabasında Tam Bir "Çatışma" Yaşandığını Yazdı, Ancak Bu Tartışmada Liderlerin Medeni Çerçevenin Dışına Çıkmadıklarına Dikkat Çekti.

Gazete, Eroğlu Ve Hristofyas'ın, Sonu Gelmez Ve Verimsiz Bir Tartışmaya Girdiklerini, Bu Durumun (Gazetenin) "Kötümser" Diye Nitelediği Bm Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer'ın Elini Havaya Kaldırıp; Bu Gidişle Yeni Greentree Görüşmesinde Hiçbir Şey Olamayacağı Uyarısında Bulunduğunu Yazdı, Özetle Şöyle Devam Etti:

"Dünkü Çatışma, Mülkiyetin Toprakla Daha Özlü Müzakere Edilmesi Hedefiyle Greentree'de Varılan Anlaşmanın Eroğlu Tarafından Bozulmasından Kaynaklandı. Bu İhlal, Kullandığı Diplomatik Üslup Çerçevesinde Bm Tarafından Da Tanındı. Bm Kaynaklarına Göre İki Taraf Dün Mülkiyete İlişkin Özet Tezlerini Sundular.
başkan Hristofyas, Mesele Üzerinde Gerçek Bir Müzakere Yapılabilmesi İçin Long Island'da Kararlaştırılan; Gerekli Bütün Sayısal Verileri (Kıbrıslı Türkler Ve Yerleşiklerin Tasarrufunda Bulunan Rum Mallarının Miktarı Ve Düzenlemelerle Geri Verilecek Rum Mallarının Miktarı) İnceleyecek Komisyonun Kurulması Gerektiğine İşaret Etti. Öte Yandan Eroğlu, Böyle Bir Anlaşma Olmadığı Cevabını Verdi Ve Kendisinin Bu Verileri; Çok Taraflı Konferans Tarihinin Belirlenmesi Şartıyla Vereceğini Söyledi.

Dikkat Çekmek Gerekir Ki, İki Liderin Geçen Görüşmesinde Lisa Buttenheim; Hristofyas'ın Üçlü Görüşme Tutanaklarına Atıfta Bulunmasının Ardından, İlgili Anlaşmanın Var Olduğuna İşaret Etti, Dün De Downer; Başlıkların Havadan Konuşulmaması İçin Kıbrıs Türk Tarafının Bu Verileri Vermesi Gerektiğini Söyledi.
Kıbrıs Rum Tarafının Mülkiyet Tezleri Çerçevesinde; Kıbrıs Türk Devletçiğinde Kıbrıs Türk Garantili Toprak Çoğunluğunun Kabul Edilemeyeceğine Ve Geçiş Döneminin Ardından, Aralarında Mülk Edinme Ve Yerleşme Hakkının Da Bulunduğu 4 Temel Özgürlüğün Uygulamaya Konulması Gerektiğine İşaret Edildi.
Kıbrıs Türk Tarafı İse, Bu Tezle, İki Kesimlilik İlkesinin 'geçersizleştiğini' Vurguladı Ve 4 Temel Özgürlüğün Tamamen İptal Edilmesini İstedi.

BM Kaynaklarına Göre Çıkmaz Karşısında Downer, Her İki Tarafa Da; Tartışmanın Artık Verimsiz Hale Geldiğini, Bunu Kamuoyu Önünde De Dile Getirmek Niyetinde Olduğunu Söyledi. Downer, Kıbrıs Rum Tarafının Ricalarının Ardından Bunu Yaptı Ve Gazetecilere - Tarihte İlk Kez- Görüşmenin Oldukça Başarısız Olduğunu Söyledi.
downer, Önümüzdeki Günlerde İki Liderle Ayrı Görüşmeler Yapacağını (Çarşamba Günü Hristofyas'la, Perşembe Günü Eroğlu İle) Ve Bm Uzmanlarının Da İki Müzakere Grubu İle Görüşmelerde Bulunacağını Ve Nasıl Bir İlerleme Başarılabilineceğine Bakılacağını Söyledi.

'size Karşı Samimi Olmak İstiyorum. Bugünkü Görüşme Daha İyi Olabilirdi, Verimli Bir Görüşme Olmadı Ve Gelecek Haftaki Görüşmeyi Dört Gözle Bekliyoruz' Diyen Downer, Ocak Ayındaki Üçlü Görüşmenin Ertelenmesinin Söz Konusu Olmadığının Da Altını Çizdi. Müzakerelerin Bütününün Nasıl Gittiği Sorusuna Karşılık İse 'bütününde, Daha İyi Gidebilirdi' Dedi.

dünkü Çıkmazı Başkan Hristofyas Da Teyit Etti. Hristofyas Görüşme Sonrasında Yaptığı Açıklamada Başarısızlıktan Söz Etti Ve Mülkiyet Komisyonuna Değinirken; Kıbrıs Rum Tarafının Verileri Sunduğunu Ancak Kıbrıs Rum Tarafının Sunmadığını Söyledi."
bm Gözlemcileri Konusunda Hristofyas'tan Downer'a Serzeniş: "Bize Haber Vermediniz, İstişare De Etmediniz"
gazete Haberinin "Downer Bm Gözlemcilerinden Haberdardı... Nüfus Sayımı Konusu Da Gündeme Getirildi" Başlığıyla Ayırdığı Bölümünde Hristofyas'ın, Kktc'de 4 Aralık Günü Yapılan Nüfus Sayımı Konusunu Gündeme Getirdiğini Yazdı.

gazete Downer'ın; 7 Yabancı Gözlemcinin Bm'nin Yurtdışındaki Çalışma Arkadaşları Olduğunu Ve Bm Tarafından Görevlendirildiklerini Söylemesi Üzerine Hristofyas'ın "Varlıkları Bana Da Bildirilmeliydi" Serzenişinde Bulunduğunu Kaydetti.

"Uluslararası Konferans Ancak Anlaşmadan Sonra"
aynı Gazete; "Uluslararası Konferans Ancak Anlaşmadan Sonra" Başlıklı Haberinde, Son Günlerde Kıbrıs Barış Gücü'nün Görev Süresiyle İlgili Rapor Metni Üzerinde Yoğun Sondajlarda Bulunulan Ve İngiltere'nin; Herhangi Bir Ön Şart Olmadan, Kıbrıs Sorununda Ocak Ayında Çok Taraflı Konferans Çağrılması İfadesinin Metne Eklenmesi Çabaları Konusunda Bm'den Çok Olumlu Haberler Geldiğini Yazdı.
gazete Edindiği Bilgilere Dayanarak, Rum Yönetiminin Diplomatik Yoldan Yaptığı Girişim Ve Protestoların Başarıya Dönüştüğünü Ve İngilizlerin; Çok Taraflı Konferansın Şartsız Yapılmasındaki Israrının Boşa Çıktığını Savundu, Şunları Yazdı:

"En Azından, Güvenlik Konseyi 5 Daimi Üyesi Tarafından Şekillendirilen Ve Şok Bir Sürpriz Olması Haricinde Yarın Benimsenecek Olan Son Rapor Taslağından Bu Anlaşılıyor. Diplomatik Kaynaklara Göre İngiliz Versiyonu Rapordaki İhtilaf Noktası Tamamen Reddedildi Ve Artık; 'ocak Ayındaki Yeni Üçlü Görüşmeden Sonra Kıbrıs Sorununda Bir Uluslararası Konferans Düzenlenmesi İhtimali' İfadesine; Önce Kıbrıs Sorununun Bütün İç Yönlerinde Anlaşmaya Varılacak Ve Her İki Tarafın Oluru Alınacak Şartı Eşlik Edecek.
bu Gelişme İle En Azından Rapor Düzeyinde, Bm Genel Sekreteri'nin Ve Bm'nin Kıbrıs Rum Tarafını, Sonucu Tamamen Kuşkulu Olan Çok Taraflı Bir Konferansa Sürüklemeye Çalışmayacağı Güvence Altına Alındı.
dünkü Liderler Görüşmesinin Ardından Konuyla İlgili Bir Soruya Muhatap Olan Başkan Hristofyas; 'karar Yayınlandığında İngilizlerden Duyduklarımızı Görmeyeceğiz' Şeklinde Kesin Bir Görüş Belirtti. Hristofyas, 'gerekli Girişimlerde Bulunduk (İngiltere Başbakanı) Cameron'a Kadar Gittik. Kararın İyi Olacağına Ve Adaleti Ve Bm Genel Sekreteri'nin Bugüne Kadar Desteklediklerini Yansıtacağına İnanıyorum' İfadesini Kullandı."

"Müzakereler Solunum Cihazında"

alithia; "Müzakereler Solunum Cihazında" Başlıklı Haberinde, Kıbrıs Doğrudan Müzakerelerinin, Başladığı 2008'den Beri En Kötü Noktasında Bulunduğunu, İki Tarafın Bütün Ana Başlıklara, Tamamen Birbirinden Farklı Görüşlerle Yaklaştığını Yazdı.

dünkü Görüşmede Mülkiyet Ve Nüfus Sayımı Konularında Da Aynı Şeyin Yaşandığını, Liderlerin Kendi Görüşlerinde Israr Ederek Sonu Gelmez Bir Tartışmaya Giriştiklerini Yazan Gazete, Bu Nedenle Hristofyas'ın Görüşme Sonrasında Yaptığı Açıklamada 'başarısızlık', Downer'ın  'oldukça Verimsiz' Kelimelerini Kullandığını; Cumhurbaşkanı Eroğlu'nun İse Gergin Havadan Söz Ettiğini Belirtti.

gazete; Hristofyas'ın Dün Yeniden, Mülkiyet Ve Toprak Başlıklarını Birleştirme Girişiminde Bulunarak Kıbrıs Türk Tarafından Mülkler Ve Toprağa İlişkin Veri Sunmasını İstediğini, Kıbrıs Türk Tarafının Verileri Sunmayı Reddettiğini, Bunun İçin Önce; Kıbrıs Sorununun İç Yönleri Açık Kalsa Dahi Uluslararası Konferans Tarihinin Belirlenmesini Şart Koştuğunu Yazdı.

dünkü Görüşmede Kktc'de Gerçekleştirilen Nüfus Sayımı Konusunu Da Gündeme Getiren Hristofyas'ın, Bm'nin Sayım Sırasında Gözlemci Bulundurması Konusunda Rum Tarafına Ne Bilgi Verdiğini Ne De İstişare Ettiğini Belirterek, Serzenişte Bulunduğunu Kaydeden Gazete Şu Detaylara Yer Verdi:

"Hristofyas'ın Bu Konuda Hitap Ettiği (Muhatap Aldığı) Downer, Bm Tarafından Atanan Gözlemcilerin Resmi Raporunu Henüz Almadıklarını Söyledi, Ancak Olgulara Bakıldığında İşgal Bölgelerindeki Nüfus Sayımı Konusu Başkan Hristofyas'ın Downer'la Yapacağı Ayrı Görüşmede Görüşüleceği Anlaşılıyor.

kuzey'deki Nüfus Oluşumu; Yani Kıbrıslı Türklerin Ne Kadar, Yerleşiklerin Ye Kadar Olduğunun Netlik Kazanması Kıbrıs Rum Tarafı Açısından Büyük Mesele... Kıbrıslı Türkler, Cumartesi Günü İşgal Bölgelerinde 295 Bin Civarında Kişi İkamet Ettiğini Açıkladı, Ancak Ne Kadarının Kıbrıslı Türk Ne Kadarının Yabancı Olduğu Açıklanmadı.
dimitris Hristofyas Dünkü Görüşmeden Sonra, Duyduğu Hayal Kırıklığını Gizlemedi. Müzakerelerin Nasıl Gittiği Sorusuna Karşılık; 'kötü. Mülkiyeti Görüştük. Hiçbir Şey Yok. Görüşme Başarısız Ve Bunu İnsanlara Söylememiz Gerekir. Maalesef. Bm'nin Saptaması Da Budur' İfadelerini Kullandı."

fileleftheros; "Downer'dan Eşit Mesafe... Eroğlu: Önce Çok Taraflı Konferans Tarihi Sonra Müzakere... Bm Müzakerelerin Başarısızlığını İlk Kez Kabul Etti" Başlıklı Haberinde, Bm'nin Üç Yıldan Fazladır Devam Eden Doğrudan Müzakereler Konusunda İlk Kez; Dünkü Görüşmenin Oldukça Başarısız Olduğunu Ve Bu Görüşmeler Çerçevesinde İlerleme Kaydedilmediğini Kabul Ettiğini Yazdı.
gazete, Bm Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Downer'ın Eşit Mesafede Durduğunu Ve Taraflardan Hangisinin Sorumlu Olduğunu Veya Karşılıklı İşbirliği Yapıp Yapmadıklarını Sallantıda Bıraktığı Yorumunu Yaptı.
diko: "Downer En Nihayet Doğru Konuştu"

aynı Gazete, Diko'nun Alexander Downer'ın Dünkü Açıklamasını Değerlendirirken, "Downer, Dünkü Liderler Görüşmesinin 'oldukça Başarısız' Olduğunu Söyleyerek En Nihayet Doğru Konuştu. Şimdiye Kadar Hep İlerlemeden, Başarılı Gelişmeden Söz Ediyordu" Görüşünü Ortaya Koyduğunu Yazdı.
habere Göre Diko Basın Sözcüsü Fotis Fotiu, Partinin Downer'la İlgili Görüşünü Açıkladıktan Sonra, "İngilizlerin, Kıbrıs Sorunundaki Doğrudan Müzakereleri Bir Uluslararası Konferansa Sürükleme Çaba Ve Maharetleri De Kabul Edilemezdir" Da Dedi.

simerini Haberine; "Müzakereler Sağırlar Diyaloğu" Başlığını Attı Ve Şu Yorumda Bulundu:
"Kıbrıs Meselesinin Özüne Ve Sıcak Patateslerine Doğru İlerlendikçe, İki Tarafı Birbirinden Ayıran Mesafenin Büyüklüğü Ve Anlaşmazlıklarının Üzerine Köprü Kurulamayacağı Ortaya Çıkıyor, Bunun Sonucunda Da İki Liderin Görüşmeleri Artık Hayal Kırıcı Ve Başarısız Olmaya Başladı."
haravgi İse Haberi; "Mülkiyet - Toprak Görüşmesi Başarısız Oldu... Kıbrıs Türk Tarafı Greentree'de Kabul Ettiği Komisyon Kurulmasından Caydı" Başlığı Altında Yansıttı.
 
13 Aralık 2011 Salı 11:04
Okunma: 701
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu