Ana Sayfa » Kıbrıs » Long Island Görüşmesi Sona Erdi

Long Island Görüşmesi Sona Erdi

Gözler Ban'ın Bugünkü Açıklamasına Çevrildi,Rum Basını "Korku Filmi" Nitelemesi Yaptı

 
 
Long Island Görüşmesi Sona Erdi
Long Island'daki çiftlik evinde gerçekleştirilen 2 günlük görüşmenin dolaylı ve masaya konulan 4 başlığın bazı yönlerinde görüş birliklerine ulaşılması hedefiyle yoğun perde gerisi ve gece boyu süren görüşmeler şeklinde gerçekleştiği, şimdi gözlerin; Genel Sekreter'in yapacağı açıklamaya çevrildiği haber verildi.  

Rum gazeteleri Long Island görüşmesiyle ilgili haberlerini; Kıbrıs çözüm prosedürünün anahtarının Genel Sekreter Ban Ki Moon'un elinde olduğu (bugün New York'ta yapacağı açıklamayı kastederek) yorumuyla, manşetlerinden değerlendirdiler.

Fileleftheros "BM'de Can Simidi Arıyorlar... Görüş Birliklerine Ulaşılması Konusunda Korku Filmi... 'Herkes Kendi Dediğini Diyor'... Prosedürün Anahtarı Genel Sekreter'in Elinde" başlık ve spotlarıyla yansıttığı haberinde BM'nin Ekonomi, AB, İç Güvenlik ve Polis gibi bazı başlıklarda bugüne kadar varılan görüş birliklerinin not edilmesi hedefini güttüğünü ancak bunun, dün gece geç saatlere kadar zor bir argüman göründüğünü yazdı.

Gazete BM Genel Sekreteri'nin bugün öğleden sonra yapacağı ve bundan sonra atılacak adımların da belirleneceği açıklamasının, müzakerelerin daha ileri süreciyle ilgili anahtarı da teşkil ettiği yorumunda bulundu.

Gazeteye göre BM yetkilileri Ban'ın açıklamasına; 'ortak karar', prosedürün 'daha da süratlenmesi' gibi ifadelerin konulmasını, her iki taraf da kabul ettiğinde uluslar arası konferans çağrılması önerisinin tekrarlanması ve birkaç ay içerisinde yeni üçlü görüşme tayin edilmesinin eklenmesini hedefliyorlar. Ancak bu ifadelerin açıklamada yer alabilmesi için Cumhurbaşkanı Eroğlu ve Rum Yönetimi Başkanı Hristofyas'ın anlaşması gerekiyor.

İki günlük dolaylı görüşmelerde yeni unsurlar ortaya çıkmadığını belirterek diplomatik bir kaynağın  'herkes kendi dediğini diyor. Dostane ve olumlu olan sadece ortamdı' dediğine işaret eden gazete Genel Sekreter Yardımcısı Lynn Pascoe'yla birlikte dolaylı görüşmeleri koordine eden Kıbrıs Özel Danışmanı Aleksander Downer'ın önümüzdeki günler içerisinde Güvenlik Konseyi'ni bilgilendirmesi, Genel Sekreter'in de Konsey üyelerinden yardım istemesinin beklendiğini yazdı.

New York çıkışlı haberini "Vatanın Kurtarılması İçin Korku Filmi" başlığıyla iç sayfasında detaylandıran gazete özetle şunları yazdı:

"Diplomatik bir kaynak dünkü Genel Sekreter'le ortak görüşme başlamadan önce gazetemize 'şu ana kadar hiçbir görüş birliğine varılmadı. Ancak taraflardan hiçbiri çıkmaz ilan edilmesini istemiyor' dedi. Genel Sekreter'in olumlu bir şey açıklamazsa, niyetinin bilinmediğini de söyleyen kaynak Genel Sekreter'in huzurunda, hali hazırda görüş birliklerine varılan meselelerin kapatılması ve iç yönlere ilişkin başlıklarda (yönetim, mülkiyet, toprak ve vatandaşlık) 'ortak noktalar' bulunması yöntemlerinin kaydedilmesi için formül aranacağını söyledi.

BM Genel Sekreteri, içeriği konusunda iki tarafın önceden uzlaşacağı yazılı açıklamayı bugün, Kıbrıs saatiyle saat 16.30'da New York'taki BM merkezinde okuyacak ve muhtemelen gazetecilerin sorularını yanıtlayacak. Daha önceki açıklamalarında olduğu gibi Başkan Hristofyas ve Kıbrıslı Türk lider Eroğlu'nun da yanında hazır bulunup bulunmayacağı netleşmedi.

Kıbrıslı bir diplomatik kaynak sürprizler olmadığını ve Eroğlu'nun yönetim başlığındaki caymalarında bir değişiklik olmadığını savunarak 'bazı değişik tezlerin sunulduğu ilgi çekici bir görüşme olmasına karşın dört başlıktaki anlaşmazlıkların üzerine köprü kuracak bir şey çıkmadı' ifadesini kullandı. Aynı kaynağa göre 'BM köprü kurucu fikirler sunmadı ancak Lefkoşa'da da olduğu gibi, görüşme çerçevesi içerisinde, bazı yardımcı fikirler ortaya konulduğunu' belirtti.

Görüşmenin dünkü bölümünde yeni bir dolaylı görüşme turu gerçekleşti. Aleksander Downer ve Lynn Pascoe ile iki tarafın heyetleri arasında gerçekleşen tur haricinde BM uzmanlarının, iki toplum liderinin danışmanlarıyla görüşmeleri de oldu.  Daha sonra hepsi, Kıbrıs saati ile 21.00'de başlayan yemekte bir araya geldiler ve Genel Sekreter Ban'ın da katıldığı 4 saatlik ortak görüşme başladı. Müzakereler, çalışma nitelikli akşam yemeğinde iki saat daha sürecek ve tamamlanacaktı."

Gazete haberinin "Aleksander Downer Görüşmelere İyimser Nota Verdi... 'Hakem Değiliz'" başlığıyla ayırdığı bölümünde Yönetim başlığında ve özellikle Başkanlık konusundaki müzakerenin her iki tarafın farklı tezler ortaya koymasıyla yeni bir şekil almış göründüğünü ancak tezler arasındaki uçurumda bir daralma gerçekleşmediğini yazdı, özetle şu detayları verdi:

"Türkler Toprak konusuna girmekten kaçındılar ve her şeyin; Genel Sekreter'in dün geceki müzakerelerde takınacağı nihai tavra; yani başlıkların birleştirilmesi sözünü tutup tutmayacağına bağlı olması bekleniyordu."

Gazete devamla Genel Sekreter'in Kıbrıs Özel Danışmanı Aleksander Downer'ın önceki gece düzenlediği basın toplantısında; görüşmenin ilk gününün çok olumlu bir atmosferde geçtiği ve BM'nin hakemlik yapmadığı yönündeki açıklamasına yer verdi.

CAMP DAVID PROVASI

Politis "BM Taktiğini Tırmandırıyor... Camp David Provası" başlıklı haberinde BM'nin bu sefer kurduğu sahnenin, inisiyatifini tırmandırma çabasını gösterdiğini, Greentree çiftlik evinde BM yetkililerin ve BM uzmanlarının iki taraf arasında sistemli mekik diplomasisi gerçekleştirerek görüş ve öneriler taşımaları, zaman zaman da Genel Sekreter'in özlü müdahaleleriyle prosedürü -görüntüsel de olsa- yükselttiğini yazdı.

Gazete diplomatik kaynakların uzun süre önce Long Island'ın bir çeşit Camp David halini alacağını değerlendirdiklerini hatırlattı ancak olguların böyle bir şeye imkan tanımaması dolayısıyla BM'nin; böyle bir ihtimalin provasını yaparak Camp David'in daha sonraki aşamada uygulanacağı imasında bulunduğunu savundu.

Aynı gazete "Uzun Süreli Görüşmeler ve Dün Gece Genel Sekreter Tarafından Gayrı Resmi Al-Ver... Bakışlar Heyecanla Ban'ın Açıklamasında" başlıklı manşet haberinde artık herkesin heyecanla, Genel Sekreter'in BM merkezinde bugün yapacağı açıklamayı beklediğini, Ban'ın (Kıbrıs saatiyle) dün gece geç saatlere kadar Cumhurbaşkanı Eroğlu ve Rum Yönetimi Başkanı Hristofyas arasında gayrı resmi bir al-ver'e çalıştığını yazdı.

Gazete olguların herhangi bir iyimserliğe olanak tanımadığını ancak diplomatik kaynakların 'Kimse tam bir ilerleme eksikliğinden bahsetmekte acele etmemeli' uyarısında bulunduklarını kaydetti.

İşin özünün, Genel Sekreter'in bugün yapacağı açıklamada söyleyecekleri olduğunu çünkü açıklamanın içeriğinin iki tarafın bilgisinde olmadığını belirterek "Ban'ın çıkmaz ilan etmesinin söz konusu olmadığı, uluslar arası konferansa atıfta bulunması bekleniyor olsa da bunun için bir tarih de belirlemeyeceği değerlendiriliyor" diye yazdı.

Greentree'deki çalışmalara katılan kaynakların dün öğleden sonra bu gazeteye Genel Sekreter'in gaybubetinde gerçekleştirilen dolaylı görüşmelerde, neredeyse sıfıra yakın sonuç alındığını söylediğini belirterek şunları yazdı:

ÇAPRAZ OYDA TÜRK TARAFININ TUTUMU DEĞİŞMEYİNCE RUM TARAFI DÖNÜŞÜMLÜ BAŞKANLIK ÖNERİSİNİN GEÇERSİZ OLDUĞUNA İŞARET ETTİ

"Kıbrıs Türk tarafının çapraz oy konusundaki tavrında hiçbir değişiklik olmadı. Kıbrıs Rum tarafı da bu şartlar altında dönüşümlü başkanlık önerisinin geçerli olmadığına dikkat çekti. Aynı verimsiz görüntü mülkiyette de geçerliyken toprak (haritalar olmadan özlü görüşme olamazdı) ve vatandaşlık (nüfus sayımı olmadan kolonizasyonun boyutuna ilişkin net görüntü elde edilemez) konularının kaderi daha da kötüydü.  Ancak Ban Ki Moon'un 6 saatlik müzakere sırasında bu tam çıkmaz görüntüsünü aşmaya çalışacağına dair net göstergeler vardı."

Gazete "Kıbrıslı Türkler Öğleden sonra Derin Kötümserliğe Düştü... Sinir Kırılması, Sandviç ve Sms" başlıklı haberinde ise görüşmenin dünkü bölümünün Downer, Pascoe ve BM uzmanlarının çalışma kahvaltısıyla başladığını, ardından da işe Kıbrıs Türk tarafı ile başladıklarını yazdı.

Gazete bu görüşmede BM'nin Kıbrıs Türk heyetini yürütme erki ve mülkiyet konularında alternatif fikir (Downer köprü kurucu ifadesini reddediyor) bombardımanına tuttuğunu, daha sonra sıranın fikir bombardımanına tutulma sırasının Rum tarafına geçtiğini belirtti, özetle şunları yazdı:

"Gazetemizin aldığı bilgilere göre dün sabah, prosedürün ilerlemediği herkesin malumuydu ve iki müzakere grubu üyelerinin sıklıkla bir sigara içmek için 'Büyük Salon'dan çıkıyordu. Gazetecilerin Kıbrıs Türk ve Rum heyet üyeleriyle iletişimi; özellikle binada var olan ve cep telefonlarının sinyal almasını engelleyen özel mekanizma nedeniyle sorunluydu. Ancak bir ara kısa mesaj alımına imkân sağlayacak kadar sinyal alındı, bu iletişim ve bilgilenmeye yardımcı bir unsur oldu.

Öğlen çalışma yemeği verildiğinde (ki menü yine çok zayıftı (çoğunlukla sandviç vardı) kimileri cep telefonunun sinyal alabileceği alanlara çıkıyordu. Bu aralardan birinde bir gazeteciye Kıbrıs Türk heyetinin aniden iyimserlik tablosu çizdiğini söylendi ancak nedenleri izah edilmedi."

Alithia "Açıklama İçin Çetin Poker... Greentree'de Gece Boyu Korku Filmi" başlıklı manşetinde Genel Sekreter'in bugün yapacağı açıklamada ne söyleyeceği konusunda yoğun bir perde gerisi bulunduğunu, en muhtemel senaryonun; Greentree'de tamamlanan görüşme tipinde yeni bir prosedürle yeni Ban-Eroğlu ve Hristofyas'ı yeni bir zamanda yeni bir görüşmeye götürecek bir yol haritası olduğuna işaret etti.

 
1 Kasım 2011 Salı 11:23
Okunma: 535
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu