Ana Sayfa » Kıbrıs » Lordos Taşınmaz Mal Komisyonu'nu İnsan Hakları Mahkemesine'e Şikayet edecek.

Lordos Taşınmaz Mal Komisyonu'nu İnsan Hakları Mahkemesine'e Şikayet edecek.

Lefkoşa, 28 Haziran 11 Taşınmaz Mal Komisyonu'nun (Tmk), Andreas Lordos İsimli Rumun Kapalı Maraş'ta Bulunan Eski Malının, Sadece Kullanım Kaybı İçin 100 Milyon Euro Tazminat Talebiyle Yaptığı Başvuruyu Görüşmeyi 5'inci Kez Ertelediği İddia Edilerek, Lordos'un Sabrının Taştığı Ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne (Aihm) Mektup Göndererek Tmk'nın "Oyalama Taktiğini" Şikayet Etme Niyetinde Olduğu Haber Verildi.

 
 
Lordos Taşınmaz Mal Komisyonu'nu İnsan Hakları Mahkemesine'e Şikayet edecek.
Politis "Lordos'a Erteleme... Komisyon Aleyhine AİHM'e Protesto Mektubu" başlıklı haberinde, Andreas Lordos'un bu aşamada AİHM sekreterliğine mektup göndererek "TMK'nın tertiplerini" bildirmek; ardından da TMK'nın sonuç getirici iç yargı imkanı olmadığı iddiasıyla AİHM'e yeniden başvurmaya niyetlendiğini yazdı.

Gazete, Lordos'un Kıbrıslı Türk avukatının Lordos'a yapılacak ilk tazminat teklifini almak üzere dün TMK'ya gittiğini ancak orada, KKTC tapu yetkililerinin yerinde değer tespiti yapabilmek için Maraş'a giremedikleri yanıtını aldığını ve bunun için verilen yeni randevunun da 3 Ekim olduğunu ileri sürdü.

Bu durumun, TMK'nın Lordos davasını olabildiğince oyalamak niyetini ispat ettiğini yazan gazete, buna gerekçe olarak da kapalı bölge içerisindeki mülkün iadesini zor reddedecek olması olarak gösterdi.

Gazete Türkiye'nin, Andreas Lordos'un akrabası olan Konstantinos Lordos'un kapalı Maraş'taki eski mallarına tazminat bedeli konusunda revize değerlendirme vermek için AİHM'den 3 ay uzatma talebinde bulunduğunu ve 1 Eylül'e kadar süre elde ettiğini yazdı.

SEVERİADİS: "AFRİKA'NIN HABERİ MESNETSİZDİR"

Aynı gazete, "Satmadı... Severiadis Yalanlıyor" başlıklı haberinde Hristos Severiadis isimli Rumun, Mağusa'daki gayrı menkulünü 'halletmek' için Taşınmaz Mal Komisyonu'na başvurduğu yolunda KKTC'de dolaşan bilgileri yalanladığını bildirdi.

Gazete bu yöndeki haberin Afrika gazetesinde yer aldığını, haberde, Doğu Akdeniz Üniversitesi tarafından 74 itibarıyla kullanılan binalar topluluğunun Severiadis'e ait olduğunu ve üniversite okullarının Doğa Koleji'ne satılması ile Severiadis'in TMK'ya başvurusunun, tazminatın adı geçen kolej tarafından ödenmesi ile halledildiğine işaret edildiğini yazdı.

Gazeteye göre Severiadis bu gazeteye yaptığı açıklamada TMK'ya başvurduğu bilgisini yalanladı ve kendisinin; AİHM'in karara bağladığı bir milyon Euro civarındaki tazminatını Türkiye'nin ödemesini beklediğini söyledi. Severiadis "Komisyon'a gitmemem bir yana, tazminatımın ödenmesini ve Kıbrıs sorununun çözünme kadar kira ödenmesi formülü uygulanamazsa, malımın iade edilmesini bekliyorum. Kıbrıs Türk gazetesinin haberi mesnetsizdir."

TMK'DAN RUMLARA HAVALE

Fileleftheros "'Komisyon' Kıbrıslı Rumları Havale Yoluyla Ödüyor... Üç Vakada Hesaba Yatırımlar Yapıldı... Lefkoşa, Girne ve Ay.Sergio'daki (Yeniboğaziçi) Mallara İlişkin Kararlar" başlıklı haberinde, TMK'nın, kendisine başvuran ve uzlaştığı Kıbrıslı Rumlara tazminat ödemeleri konusunda yeni bir pratik geliştirdiğini, daha önce tazminat paralarını nakit vermesine rağmen son zamanlarda en az üç Ruma tazminat paralarını KKTC'deki bir banka aracılığıyla, Güney Kıbrıs'taki banka hesaplarına havale ettiğini yazdı.

Edindiği bilgilere dayanarak daha önce TMK'dan tazminatlarını nakit alan Rumların bu paraları bir zarf içerisinde Güney'e geçirdiklerini, sınır kapılarından büyük meblağda nakit para geçirmek yasak olmasına rağmen Rum kontrol noktalarında herhangi bir denetim uygulanmadığını belirten gazete, bu ihmal nedeniyle Rumların yakın zamana kadar yüz binlerce sterlini Güney'e geçirdiğini vurguladı.

Gazete Rumların TMK'ya başvurularının hız kesmediğini, 2011 içerisinde yapılan başvuru sayısının 513'e dayandığını; TMK'nın başvuru kabulüne başladığı 2006'dan bugüne yapılan başvuru sayısının da bin 353'e ulaştığını yazdı.

Haberde TMK'nın geçen hafta Lefkoşa, Girne ve Yeniboğaziçi'ndeki Rum malları için tazminat ödeme kararı verdiği; Lefkoşa'daki taşınmaz için 110 bin; Girne'deki için 25 bin ve Yeniboğaziçi'ndeki mal için de 50 bin Sterlin tazminat ödeme kararı çıktığı kaydedildi.

PRIO SEMİNERİ EDEK'İ KAYGILANDIRDI

Aynı gazete Barış Araştırmaları Enstitüsü'nün (PRIO) Cenevre üçlü görüşmesinden birkaç gün sonra mülkiyetle ilgili kapalı bir seminer düzenleyecek olmasının, Rum Meclis Başkanı Yannakis Omiru'nun partisi EDEK'i kaygılandırdığını yazdı.

Gazeteye göre PRIO tarafından düzenlenecek seminerin nasıl bir prosedür olduğunu, doğrudan müzakereler prosedürünün yerine mi geçtiğini, PRIO görüşme-seminerine lider temsilcileri Özersay ve Yakovu'nun ve diğer çalışma komitesi üyelerinin katılmasının ne mantığı olduğunu, Amerikalı uzmanların rolünün ne olduğunu sordu.

EDEK "Bütün bunlar, daha çok da; PRIO'nun 2004 referandumu öncesindeki; tepki çeken faaliyetlerinin cevaplanması gerekir" görüşünü ortaya koydu.

 
28 Haziran 2011 Salı 14:15
Okunma: 644
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu