Ana Sayfa » Kıbrıs » LTB'de Çıkmaz

LTB'de Çıkmaz

Lefkoşa Türk Belediyesi’ndeki grev bir haftayı geride bıraktı. Çalışan sosyal sigorta ve ihtiyat sandığı primlerinin yatırılmasında ısrarlı. LTB’nin ise ciddi bir ödeme sıkıntısı içerisinde olduğu biliniyor

 
 
LTB'de Çıkmaz
BAKANLIK DA DEVREDE… Lefkoşa Türk Belediyesi ile çalışanlar arasındaki uçurum açılıyor. Beş günü geride kalan grevde uzlaşma sağlanamadığı gibi, taraflarda uzlaşma umudu da yok. Hükümet de grevle ilgili karar aşamasında.  İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanlığı da sürece dahil olduBAŞBAKAN SENDİKA İLE GÖRÜŞT܅ Başbakan İrsen Küçük ile BES yönetiminin bir araya geldiği ve bu toplantıda Başbakan’ın, “Gerekirse Cemal Bulutoğluları’ndan uzun süreli izne çıkmasını talep edeceğiz” dediği öğrenildi. BES, başbakan görüşmesini doğruladı ancak içerikle ilgili bilgi vermediİŞTEN ATACAĞIM… Belediye Başkanı Cemal Bulutoğluları, grevin bir süre daha devam etmesi halinde, işten durdurma yöntemine başvuracağını söyledi. Sendikayı “siyaset” yapmakla suçlayan Bulutoğluları, “Ben uzlaşma istedikçe sendika kaçtı. Niyetleri uzlaşmak değil, belediyeyi yönetmek. Buna izin vermem” dediİŞTE SENDİKANIN TALEPLERİ…

-          Personel maaşlarının gününde ödenmesi

-          Sosyal Sigorta ve İhtiyat Sandığı yatırımlarının ancak devlet garantisi ile taksitlendirilip düzenli yatırılması

-          Belediye hizmet şemasının oluşturulup söz konusu kişilere görevlendirme yazılarının verilmesi

-          Toplu İş Sözleşmesi’nde 1 Ocak 2012 tarihinden itibaren yararlanması gereken mağdur üyelerin alacaklarının Ocak ayında ödenmeyen kısmının ödenmesi

-          Lefkoşa Surlariçi temizlik ihalesinin derhal iptal edilmesi

-          Grev süresince işbaşı yapmayan üyelerimizin maaşlarından kesinti yapılmamasınıBelediye Emekçileri Sendikası (BES)’nın belediyeyi kaosa sürüklemeye çalıştığını belirten Lefkoşa Türk Belediyesi Başkanı Cemal Bulutoğluları, buna izin vermeyeceğini söylediBulutoğluları tavrını koyduLefkoşa Türk Belediyesi Başkanı Cemal Bulutoğluları, Belediye Emekçileri Sendikası (BES)’nın Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB)’nde başlattığı süresiz grevin devam etmesi halinde çalışanlardan bir kısmının işine son vermek zorunda kalacağını açıkladı.

Sendikanın uzlaşıya yaklaşmadığını belirten Cemal Bulutoğluları, devletin iyi niyetinin de sendika tarafından suistimal edildiğini dile getirdi.

Bulutoğluları, “Eylemciler gerek belediyenin gerekse hükümetin uzlaşmacı tavrına olumsuz cevap vererek çocukça taleplerde bulunuyor. İlk önceleri sadece gecikmiş Sosyal Sigorta ve İhtiyat Sandığı primlerinin yatırılmasını ve maaşlarının garantiye alınması isteyen eylemciler biz uzlaşmacı tavır sergiledikçe taleplerini artıyor. Hatta daha da ileri giderek belediyenin iç işlerine karışmaya çalışıyor” dedi.“Grev günlerinin parası ödenmeyecek”

Bundan önceki grev ve eylemlerde çalışanların maaşlarının kesilmediğini belirten Cemal Bulutoğluları, bundan sonra öyle olmayacağını belirtti.

Eylemcilerin, grev günlerinin parasının kesilmemesi yönündeki taleplerinin olumlu karşılanmayacağını ifade eden Bulutoğluları, “Grev günlerinin parası ödenmeyecek” dedi“Bazılarının işine son vereceğim”

Lefkoşa Türk Belediyesi Başkanı Cemal Bulutoğluları, Belediye Emekçileri Sendikası (BES)’nın uzlaşmaz tavrını devam ettirmesi ve Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB)’nde başlattığı süresiz grevin devam etmesi halinde, çalışanlardan bir kısmının işine son vermek zorunda kalacağını açıkladı.

Eylemcilerin amaçlarından birinin de belediyeyi kaosa sürüklemek olduğuna inanç belirten Bulutoğluları, buna asla müsaade etmeyeceklerini belirtti.“Devlet ara bulucu olmaya çalıştı”

Cemal Bulutoğluları, devletin ara buluculuk amacı ile devreye girdiğini ancak eylemcilerin devletin de iyi niyetini suistimal ettiğini öne sürdü.

Cemal Bulutoğluları, şöyle konuştu: “Sendika, belediyeye olduğu gibi devlete de uzlaşmacı yaklaşmayarak, iyi niyet suistimaline devam etti ve taleplerini arttırdı. Uzlaşmaz tavırları yetmezmiş gibi bir de garanticilik yaptılar ve iç işlerimize karışmak istediler. Sendika, belediyede çalışacak olan memurların kadrolarının tastiğinde onaylarının olmasını, yine aynı şekilde yapılacak şemanın da kendilerinin onayından geçmesini, ayrıca, aile yardımının grevcilere verilmesini istedi. Biz uzlaşmacı oldukça onlar üstümüze geldi.”BES belediyeyi batırmaya çalışıyor

Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) Başkanı Cemal Bulutoğluları açıklamasında son derece yapıcı ve sorun çözücü bir anlayış içerisinde hareket etmelerine ve bu anlayışla çeşitli görüşmeler yapmalarına rağmen BES’in grev tutumundan vazgeçmediğini ifade ederek, bu durumun hak aramakla alakalı olmadığının kanıtlandığını belirtti. Bulutoğluları sendika başkanı Savaş Bozat’ın LTB’nin iflas ettiği yönündeki ifadelerini yadırgadığını, kimsenin ekmek yediği kuruma böylesi mesnetsiz ifadelerde bulunmaması gerektiğini dile getirdi. Sendikanın siyasi emellerle belediyeyi batırmak istediğini, bunun en güzel kanıtının da para yatırmak için veznelere gelen vatandaşlara ödeme yaptırılmaması olduğunu belirten Bulutoğluları, 10 günlük grev nedeni ile toplayamadıkları paranın 10 milyon TL’yi bulduğunu, grevin devam etmesi durumunda geçici işçileri durdurmak zorunda kalacaklarını söyledi. Böylesi siyasi manevraları yutacak kadar acemi olmadığını söyleyen Bulutoğluları, belediye personelinin de büyük çoğunluğunun dönen oyunun farkında olduğunu ifade etti.“Tavır sürerse, gerekli önlemleri alacağım”

Sendikacılığın hak aramak olduğunu, hiçbir sendikanın idari işlere karışmaması gerektiğini söyleyen Cemal Bulutoğluları, BES’in takındığı bu tavrı asla kabul etmeyeceğini dile getirdi.

Greve katılan personellerden maaş kesintisi yapacağını, duyarlılık gösterilmemesi halinde işten çıkarmaların da olabileceğini vurgulayan Bulutoğluları, sendikanın tavrının sürmesi durumunda gerekli önlemleri de ivedilikle alacağının altını çizdi.

Kimsenin hak aramak kisvesi altında Lefkoşa halkını mağdur edemeyeceğini, kendisinin buna asla müsaade etmeyeceğini söyleyen Bulutoğluları, BES yönetiminin sendikacılığı şantaja çevirdiğini, belediyeciliği de halk nazarında sıfırlattığını sözlerine ekledi.

Küçük-BES görüşmesinde ne oldu?

Başbakan İrsen Küçük ile BES Başkanı Savaş Bozat’ın basına kapalı bir görüşmede bir araya geldiği öğrenildi.

BES Başkanı Savaş Bozat, Başbakan İrsen Küçük ile bir araya geldiklerini ve sorunun çözümü için hükümetin devreye girmesini istediklerini vurguladı.

Başkent Lefkoşa kulislerinde ise, “Başbakan İrsen Küçük, Bulutoğluları’nın bir süre görevden uzaklaşması” formülü üzerinde çalıştığı dedikodusu ile çalkalanıyor.

Buna göre, Başbakan İrsen Küçük, Bulutoğluları’nın en az üç gün süre ile izne gönderilmesi ve bu sürede belediyeye asbaşkan Özel Kadıoğlu’nun başkanlık etmesi formülü üzerinde çalışıyor.

Bu sürede, belediye borçları yeniden yapılandırılacak, ihaleler tekrar gözden geçirilecek ve İçişleri Bakanlığı da belediye yönetiminde etkin rol oynayacak.

Bu arada Cemal Bulutoğluları’nın da gelişmelerden rahatsız olduğu ve “Sayıştay Başkanlığı belediyede denetim yapıyor. Bir açığımı arıyorlar” diyerek, gelişmeleri endişe içerisinde izlediği öğrenildi.

Başbakan İrsen Küçük’ün BES buluşmasında çöplerin toplanmasını rica ettiği ve “halkın tepkisini daha fazla tırmandırmayın. Belediye artık hükümet sorunudur ve gerekeni yapacağız” dediği belirtildi.

Havadis

 
21 Şubat 2012 Salı 09:54
Okunma: 829
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu