Ana Sayfa » Kıbrıs » LTB'de dananın kuyruğu kopuyor mu?

LTB'de dananın kuyruğu kopuyor mu?

Ulusal Birlik Partisi MYK'sı yeniden toplanıyor. MYK'nın tek günden maddesi var o da Lefkoşa Türk Belediyesi.

 
 
LTB'de dananın kuyruğu kopuyor mu?
İşte gün gün yaşanan gelişmeler;


Başbakanlıkta UBP'li Belediye Başkanları toplandı...

Geçtiğimiz gün Başbakanlıkta belediye Başkanları ve bazı üst düzey parti yöneticileri Cemal Bulutoğluları'nın durumunu değerlendirmek üzere bir araya geldiler. Görüşmede Cemal Bulutoğlularının istifası, partiden ihracı veya kendisine izne çıkması konusunda  telkinde bululması konuları görüşüldü... Mali yapı ile ilgili tüm süreç masaya yatırıldı. Tam bu sırada içeride bulunan belediye başkanlarından biri Bulutoğluları'na bir mesaj uçurarak "kelleni alıyorlar acil gel" şeklinde bir mesaj gönderdi.

Bunun üzerine BES başkanını bir şekilde ikna eden Cemal Bulutoğluları sanki bir muatabakata varılmış havasında ayni arabaya binip Başbakanlığa giderler... Bu durumu gören diğer Belediye Başkanları gözlerine inanamazlar ve madem ki anlaştınız bizce de sorun yok deyip toplantıyı terk ederler....

Ancak ortada ne bir mutabakat ne de bir çözüm planı vardır.Başbakanlıkta Belediye Meclis Üyeleri ile yalnız görüşme...


Belediye Meclis Üyeleri ile Başbakanlıkta bir toplantı yapıldı.
Bu toplantıya Cemal BUlutoğluları da katılmak istedi ancak bu isteği kibarca reddedildi ve Başbakan Meclis Üyeleri ile tek başına özel bir görüşme yaptı.


Bu toplantının ardından Meriç Erülkü tek başına başbakanlığa toplantıya geldi ve ardından İstanbul'a uçtu. Bilindiği üzere Meriç Erülkü Belediye Meclisi toplantılarına katılmayarak nisap sağlanmamasını sağlayan UBP'li meclis üyesi olarak biliniyor.

Meriç Erülkü ile yapılan toplantıdan ne gibi bir sonuç alındığı konusunda herhangi bir bilgi sızdırılmadı. Ancak toplantının hemen ardından Erülkü'nün İstanbul'a gitmesi akıllarda soru işaretleri yarattı.


Bakanlar Kurulu toplandı.


Bugün bakanlar Kurulunun en önemli günden maddesi yine Lefkoşa Türk belediyesi idi. Başbakan bakanlar kurulunda MYK'yaı toplayıp MYK'nın tavsiye kararlarını Parti Meclisine taşıyacağı konusunda bakanları bilgilendirdi.


MYK toplanacak.


Toplanacak MYK'da öncelikle denenecek olan şeyin Cemal Bulutoğlularının bir süreliğine izne çıkarılması olduğu  ve bu tavsiye kararının parti meclisine sunulacağı şeklinde haberler geliyor.


Bulutoğluları izin olayını kabul etmeyecek.


Geçtiğimiz hafta toplanan MYK'da bu konuda yine bir karar alınmaya çalışılmış ancak herhangi bir sonuç alınamadan toplantı bitirilmişti. Bu toplantının ardından Cemal Bulutoğluları medyaya görevimin başındayım ve asla izne ayrılmayacağım şeklinde açıklamalarda bulunmuştu...
Cemal Bulutoğluları'nın bu kararında herhangi bir değişiklik olmadığı yönünde bilgiler var.


Parti Meclisi ne karar verebilir.


MYK izin yönünde bir tavsiye kararı alırsa bu parti meclisine de sunulacak. Parti meclisi de bu karara onay verirse bu tavsiyede bulunulacak. Bu tavsiye onay görmezsse başka planlar devreye sokulacak.


Peki alternatifleri planlar neler.


Süreç çözümsüzlüğe terkedilerek Cemal Bulutoğluları'nın istifa etmesi beklenebilir.
Veya sayıştaylık raporları beklenip sayıştaylığın vereceği rapor sonucunda istifa etmesi yönünde telkinlerde bulunulabilinir.
Ama bunlar birer varsayım. Netlik kazanan herhangi bir somut adım henüz yok.


Cemal Bulutoğluları hangi planı devreye sokabilir?


İlk alternatif olarak yasanın kendine verdiği gücü kullanararak Meclis üyelerinin meclisten atılması yönünde girişim başlatabilir. Bu daha önce Mağusa Belediyesinde yaşanmış ve başkan süreçten karlı çıkmıştı. Lefkoşa'da da ayni yol denenebilir. Ancak burada küçük bir sıkıntı var. Başkanlık, üyeleri yasaya uygun bir şekilde meclis toplantılarına çağırmalı. Yani 24 saat önceden ve ekte toplantı gündemini sunarak. Alınan haberlere göre bugüne kadar yapılan çağrılarda gündem ekte sunulmamıştı.

Bulutoğlularının ikinci bir alternatifi daha var. O da partiden istifa etmek. Bu da yavaş yavaş düşünülebilen bir olasılık olmaya başlamış gibi duruyor. Ancak bu durumda Hükümet'in Lefkoşa Belediyesine bakış açısı da değişeceğinden LTB sorunlarını aşamayabilir.

Yine başka bir alternatif zaten 3 aya yakın ödenmeyen maaşlar sayesinde Belediye en az 9 trilyonluk bir parayı kurtarmış durumda. BES'le anlaşarak ve eksik ödenen maaşları belli bir aralığa bölerek ödeme yapılabilinir. Buna BES sıcak bakmıyor. Ancak hiç ödenememektense ve ekmek teknesinin batmasındansa ceplerinde para kalmayan Belediye Personeli buna ok deyip kalınan noktadan devam edebilir.

Tabi ki bunların tamamı birer gerçekleşebilir senaryo olarak karşımızda duruyor. Ancak hangisinin hayata geçeceği konusunda olayın kahramanlarının bile şu anda bir fikri olmadığı açıkça belli oluyor...

Anlaşılan odur ki UBP içerisinde Cemal Bulutoğluları'na duyulan güvenin azalması konu ile ilgili çözüm yollarının devreye sokulmamasındaki en büyük neden.

Başkanın bu güveni yeniden sağlamaktan başka çaresi yok.

Bu güveni sağlayamadığı sürece içinde Cemal Bulutoğluları'nın da bulunduğu hiçbir çözüm planı uygulanmayacak gibi görünüyor.

MYK toplantısı sonrası tüm gelişmelerihaberkktc.com'dan takip edebilirsiniz.

 
9 Mayıs 2012 Çarşamba 17:05
Okunma: 1258
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu