Ana Sayfa » Kıbrıs » LTB'de Görevden alınacaklar.

LTB'de Görevden alınacaklar.

Bakanlar Kurulu sözcüsü İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Nazım Çavuşoğlu Bakanlar Kurulu toplantısı sonunda yaptığı açıklamada aldıkları kararları açıkladı.

 
 
LTB'de Görevden alınacaklar.


Bakanlar Kurulu sözcüsü İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Nazım Çavuşoğlu Bakanlar Kurulu toplantısı sonunda yaptığı açıklamada aldıkları kararları  açıkladı.

Lefkoşa'nın pazar gününe kadar temizlenmesinde Lefkoşa kaymakamlığı tam yetkilidir.
Pazar gününe kadar tüm çöpler toplanacak ve ilaçlama işleri tamamlanacak 5 kasım'dan itibaren belediyede güvenli çalışma ortamı yaratılacak bu karara uymayan çalışanlar için yasal işlem başlatılacak.

Grev döneminde iş başı yapmayan çalışanlar ödenmeyecek.

Bunun sorumlusu ilgili sendikadır.
Belediye Başkanı meclis üyeleri toplanıp yasal görevlerini yerine getirmezlerse görevden alınacaklar. Bu arada LTB çalışanları ile Lefkoşa halkı Bakanlar Kurulu toplantısı sürerken Başbakanlık kavşağında Cemal Bulutoğlularının istifa etmesi için eylem yaptılar.

----------------------------------------------------------------

BELEDİYE BİNALARINDA GÜVENLİ ÇALIŞMA ORTAMI SAĞLANACAK  
İŞBAŞI YAPMAYAN LTB ÇALIŞANLARI HAKKINDA SORUŞTURMA AÇILACAK


BELEDİYE MECLİSİ ÜYELERİ TOPLANMAZSA GÖREVDEN ALINMALARI İÇİN YASAL DÜZENLEMEYE GİDİLECEK


Lefkoşa, 1 Kasım 12 (T.A.K): Başbakan İrsen Küçük başkanlığında bugün toplanan Bakanlar Kurulu Lefkoşa Türk Belediyesiyle ilgili kararlar aldı.


Pazar gününe kadar çöplerin ortadan kaldırılması ve bir plan dahilinde ilaçlama yapılması için Lefkoşa Kaymakamlığı'na tam yetki veren Bakanlar Kurulu, 5 Kasım Pazartesi gününden itibaren LTB'ye ait tüm binalarda güvenli çalışma imkanı sağlanması; işbaşı yapmayan LTB çalışanları hakkında soruşturma başlatılması ve Belediye Başkanı ile Belediye Meclis üyelerinin toplanıp yasal görevlerini yerine getirmemeleri halinde görevlerinde alınmaları yönünde yasal düzenleme yapılmasını kararlaştırdı.


Yaklaşık 1.5 saat süren toplantı sonrasında Bakanlar Kurulu Sözcüsü İçişleri Bakanı Nazım Çavuşoğlu basına açıklamalarda bulundu.


Bakanlar Kurulu'nun "LTB'nin içinde bulunduğu durum ve Lefkoşa halkının yaşadığı sıkıntılar" gündemli olağanüstü bir toplantı yaptığını kaydeden Çavuşoğlu, Bakanlar Kurulu'nun LTB konusunda daha önce de yoğun toplantılar yaptığını hatırlattı. Çavuşoğlu, bu toplantıların tek amacının Lefkoşa halkına layık olduğu hizmetin verilmesi  ve LTB'ye içinde bulunduğu sıkıntıları aşması yönünde destek vermek olduğunu da söyledi.


"UBP HÜKÜMETİ LEFKOŞA HALKINA İYİ HİZMET İÇİN ELİNDEN GELENİ YAPTI"


LTB'nin içinde bulunduğu sıkıntıların aşılması için bir çok tedbir alıp uyguladıklarını ifade eden Çavuşoğlu, bunların, UBP hükümetinin Lefkoşa halkına iyi hizmet gitmesi için elinden geleni yaptığını ortaya koyduğunu kaydetti.


LTB'nin maddi sıkıntılarını aşması ve faaliyetlerini sürdürebilmesi için hükümetin belediyeye büyük miktarda para aktardığını da hatırlatan Çavuşoğlu, en yüksek hoşgörüyü de ortaya koyduklarını ancak gelinen aşamada bu görevi üstelenenlerin bir kenara çekildiğini, hükümette de bu görevi kendilerinin yapması yönünde bir kanaat oluştuğunu söyledi.


"YEREL YÖNETİMLERİN ÖZERK YAPISINA ZARAR GELMEMESİ İÇİN..."


Çavuşoğlu, hükümetin imkanları ve altyapısının bu görevleri belli bir noktaya kadar yapabilecek durumda olduğunu,  ancak yerel yönetimlerin özerk yapısına zarar gelmemesi için bu konulara ellerinden geldiğince müdahil olmamaya çalıştıklarını da belirtti. 


Söz konusu sağlık olunca hükümetin tüm imkanlarını halkın hizmetine sunulması hususunda hiçbir tereddütleri olmadığını kaydeden Çavuşoğlu, bayram tatili de dahil olmak üzere kendi imkanlarıyla ve özverili kurumların desteğiyle Lefkoşa halkının çöp ortamından uzak olması için çaba sarf ettiklerini söyledi. 


Bu belirsizliğin devam etmesinin hizmetlerin aksamasına neden olduğunu belirten Çavıuşoğlu bu nedenle Bakanlar Kurulu'nun olağanüstü bir toplantı yaparak tam ve kusursuz bir şekilde uygulamaya konacak nihai kararlar ürettiğini söyledi.PAZAR GÜNÜNE KADAR ÇÖPLER ORTADAN KALDIRILACAK


Çavuşoğlu, Lefkoşa Belediye sınırları içerisinde biriken çöplerin Pazar gününe  kadar ortadan kaldırılması, hazırlanacak plan dahilinde Lefkoşa'da düzenli çöp toplama ve ilaçlama işlemlerinin başlatılması için Lefkoşa Kaymakamlığı'na tam yetki verildiğini de söyledi. Çavuşoğlu kaymakamlık ve personeline bugüne kadar kendilerine yaptıkları katkıdan dolayı teşekkür de etti.


Çavuşoğlu bu konuda özel sektörden alınacak tüm hizmetlerin Maliye Bakanlığı tarafından ödeneceğini de belirtti.


"GÜVENLİ ÇALIŞMA ORTAMI SAĞLANACAK"


5 Kasım Pazartesi gününden itibaren LTB'ye ait tüm binalarda güvenli bir çalışma ortamı sağlanması yönünde  her türlü tedbirin alınacağını ifade eden Çavuşoğlu, Pazartesi gününden itibaren bakanlar kurulunca ertelenen grev kararına uymayıp işbaşı yapmayanlar  hakkında Belediye İdaresince soruşturma başlatılması konusunda da karar alındığını söyledi.


Çavuşoğlu, Pazartesi gününden itibaren tüm binaların  güvenli bir şekilde açılması kararının, belediye çalışanlarının  bir çoğunun çalışmak istemesi ancak çalışabilme ortamı olmadığı için çalışamamalarından dolayı alındığını da anlattı.


GREVE KATILANLARA,  PAZARTESİ İŞBAŞI YAPMAYANLARA  ÖDEME YAPILMAYACAK


Son dönemde yapılan grevlere katılan ve Pazartesi gününden itibaren işbaşı yapmayan personele yasal mevzuat gereğince ödeme yapılmayacağını da kaydeden Çavuşoğlu, bu hususla ilgili sorumluluğun sadece sendikaya ait olduğunu da çalışanların bilgisine getirdi.


YASAL DÜZENLEME EN ERKEN ZAMANDA YAPILACAK


Çavuşoğlu, Belediye Başkanı ve Belediye Meclis Üyelerinin 5 Kasım 2012 tarihinden itibaren toplanıp yasal görevlerini yerine getirmemeleri, belediyenin sorunlarına çözüm üretmemeleri, faaliyetlerini sürdürmemeleri, belediyenin mali sorunlarını aşmak için gerekli yapılandırmanın yapılmaması, ayrıca işbaşı yapmayan personel hakkında yasal işlemlerin başlatılmaması ve buna bağlı olarak demokratik bir seçenek olarak istifa haklarını kullanmamaları halinde görevlerinden alınmaları  için yasal düzenlemenin en erken zamanda  yapılacağını söyledi.
 
1 Kasım 2012 Perşembe 18:09
Okunma: 2408
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu